Skocz do zawartości

GasBank i instalacja gazowa


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 397
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

2 godziny temu, Voku napisał(a):

Ale, albo inwestujesz z 1200zł zł w przyłącze gazowe które posłuży tylko do grilla :D

Moje przyłącze kosztowało ok. 200 zł to za 1200 to chyba ze złota ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Bercik77 napisał(a):

Moje przyłącze kosztowało ok. 200 zł to za 1200 to chyba ze złota ?

Takie są ceny w serwisach i to nie jednym. Mniej więcej 500zł robocizna + materiał Zawsze możesz sobie założyć sam.
Tanio można też zrobić, dać trójnik za reduktorem na rurce, zawór/szybkozłącze ze strony wcześniej i tyle :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

18 minut temu, Misio napisał(a):

Klapka, złączka, przewody, końcówka do grilla, rozdzielacz z zaworem w 200zł?

Szybkozłaczka GOK z zaworem ok 89 zł + trójnik GOK 23 zł + rurka stalowa GOK ok. 45 zł. Można jeszcze dać zawór gazowy GOK 145 zł. Czyli koszty materiałów od 170 do 320 zł 

6 minut temu, Voku napisał(a):

Tanio można też zrobić, dać trójnik za reduktorem na rurce, zawór/szybkozłącze ze strony wcześniej i tyle :D 

Dokładnie tak mam zrobione. 

20240119_190927.thumb.jpg.f444c68c773c635ca25a71c7ac8a5a22.jpg

Edytowane przez Bercik77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Misio napisał(a):

I tak najczęściej palnik idzie na 1/3 max na 1/2 mocy...

A lekkie kartusze łatwiej mi się układa.

A wąż zawsze był za krotki, lub szedł nie tędy, bo wiatr itd...

Przy kartuszach w campingazie palnik szedł na maksa, a i tak bywało, że było za mało mocy. 

5 godzin temu, Voku napisał(a):

Ale, albo inwestujesz z 1200zł zł w przyłącze gazowe które posłuży tylko do grilla :D , albo akceptujesz kartusze 

Gniazdo robiłem sam ;) Wyszło mnie ok 400 zł za samo gniazdo. Rurki miedziane gazowe i trójniki i tak kupowałem, bo montowałem bojler gazowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacek00 napisał(a):

Przy kartuszach w campingazie palnik szedł na maksa, a i tak bywało, że było za mało mocy. 

Dziwne...

Mam taki sam...I na dużym kartuszu najczęściej mam około 1/3 mocy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jacek00 napisał(a):

Przy kartuszach w campingazie palnik szedł na maksa, a i tak bywało, że było za mało mocy. 

Gniazdo robiłem sam ;) Wyszło mnie ok 400 zł za samo gniazdo. Rurki miedziane gazowe i trójniki i tak kupowałem, bo montowałem bojler gazowy. 

Ja miałem dylemat i kupiłem za te 400zł grilla na kartusze :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Voku napisał(a):

Ja miałem dylemat i kupiłem za te 400zł grilla na kartusze :D 

Ja swoje na kartusze wydałęm ;) Z przyłącza jestem zadowolony. Zreaztą Darku wiesz dobrze, że w karawaningu nie o pieniądze się rozchodzi ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, czyś napisał(a):

Też trochę ide w kartusze, do grilla i ew. kuchenki w łódce (szkoda wagi na np. butlę do sporadycznego użytku, zawsze łatwiej wziąć małą przenośną kuchenkę z kartuszem do kokpitu lub na brzeg - a to sie rybka trafi itp, co lepiej ogarnąć na powietrzu). Grill też jakoś taki mobilny się robi - 2 kartusze i można dobre 2-2,5 godziny szaleć, akurat, wziąć go gdzieś dalej od cepy). 

Te 1200PLN to trochę chyba sporo (z 600-650 PLN mi wychodziło z tego co liczyłem ciągnąc na tył, z trójnikiem, zaworem w bakiście, rurkami na tył i przyłączem). "Naturalnym" miejscem podłączenia nie tylko grilla, ale też kuchenki w przedsionku jest u mnie tył przyczepy - ciągnęlibyście gaz na sztywno na tył i tam robili przyłącze, czy raczej przyłącze w okolicach bakisty i ca. 5m węża elastycznego za każdym razem na zewnątrz wzdłuż cepy? Wiadomo, "pozostanie" z przyłączem gazu w bakiście ma swoje plusy (jest to już sama w sobie wentylowana przestrzeń odseparowana od wnętrza cepy, a żeby zrobić z tyłu przyłącze, należałoby "wejść" z rurką i przyłaczem spod podłogi z powrotem do wnętrza /tylnej bakisty pod podkową/ - trzeba byłoby w bakiście wydzielić tę przestrzeń, zrobić osobną wentylację w podłodze, chociażby powiększając nieco otwór na rurkę).

Żeby nie być gołosłownym, trójnik 10/8/10 75PLN, zawór do bakisty 139 PLN, przyłacze z zaworem 279PLN, rurka 8mm CNG/LPG w otulinie 6m 100PLN, dojdą jeszcze drobiazgi typu obejmy itp, jakaś obudowa przy przyłączu.  

Jak miałbym ciągnąc na tył przyczepy przewody to poszedłbym w opcje węża faro pod spodem budy i na końcu na zewnątrz taka szybko złączka podczepiona jakoś do podłogi budy, bez wiercenia podłogi i ściany.

 

A co powiecie o stosowaniu rurek miedzianych w instalacji gazowej kempingowej. Oryginalnie wiem że są stalowe.

 

Pytanie czy można użyć takich miedzianych w otulinie jak te stosowane w samochodach do LPG ?

Edytowane przez Ventyl (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://carbonzorro.com/pol_pl_Propex-HS2000-Digital-Grzejnik-ogrzewanie-LPG-do-kampera-923_7.jpg

Planuję samodzielne wykonanie bakisty, ściany będą z blachy aluminiowej ryflowanej, a wewnątrz gasbank, ogrzewacz i akumulator.

Ten ostatni, będzie oddzielony ścianą grodziową od przestrzeni z gazem. W podłodze bakisty będą otwory usuwające ewentualny wyciek gazu.

Czy rozsądne będzie umieszczenie tego ogrzewacza w przestrzeni wspólnej razem z butlą gazową?

Celem jest częściowe ogrzanie butli gazowej ciepłem odpadowym ze spalin ogrzewacza i przewodów doprowadzających ciepłe powietrze do wnętrza budki.

Czujnik wykrywający wyciek gazu umieścić w bakiście, czy w budce?

 

 

Edytowane przez cezarypl (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 19.04.2023 o 22:47, Marcin T napisał(a):

Tak, ale zdarzało się podobno, że użytkownicy dolewali niemal po kropelce i wtedy odcięcie może nie zadziałać.

Nie wiem czy jest sens rozkminiać temat na atomy. Jak to mawiają - lać i jeździć ;)

Po pewnym czasie użytkowania mogę potwierdzić że jeden raz mi się zdarzyło że zawór nie odbił. Potrzebowałem dobić tylko 4L gazu do pełnej butli. Miałeś   podobny przypadek? 
Używam także jak Ty adaptera  do tankownia propanbutan, nie wiem czy zauważyłeś ale w tym adapterze nie ma kulki (zaworu zwrotnego) i na dobrą sprawę gaz zabezpieczany jest tylko kulką w zaworze butli . Wystarczy że wpadnie coś pod kulkę i wyciek gazu gotowy. Wydaje mi się że adapter powinien być zabezpieczony tak jak zewnętrzne gniazdo samochodowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Sudwind napisał(a):

Wydaje mi się że adapter powinien być zabezpieczony tak jak zewnętrzne gniazdo samochodowe. 

Są już dostępne adaptery z zaworem zwrotnym.Screenshot_20240417_212130_Chrome.thumb.jpg.a108739d847d16c21a4813fb8804df62.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Sudwind napisał(a):

Potrzebowałem dobić tylko 4L gazu do pełnej butli.

Z tego co pamiętam w instrukcji nie jest rekomendowane dotankowywanie przy tak niewielkim niedoborze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.