Skocz do zawartości

Pasy sztormowe


ptaku

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 290
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wg mnie  z jednej strony masz trójkąt zaszyty, a z drugiej nie. Jeden koniec zakładasz na śledzia, a  z drugiej zapętlasz na trójkątach przy sprężynie i ściągasz. 
Na podanym linku widać, że pas jest zakończony z jednej strony. Na drugim zdjęciu masz sposób mocowania pasa. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam porządne "śledzie" więc zastanawiam się czy nie kupić zwykłego pasa transportowego o szerokości 35mm z napinaczem. Czytałem wcześniej też, że niektórzy rezygnują ze sprężyny.

Waham się wiec, czy dokupić sprężynę? Ktoś ma doświadczenie, jak to działa ze sprężyną a jak bez?

Dodam, że będzie używane z pełna markizą na stelażu. Żadne rolety, dmuchane wynalazki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Piotrekm13 napisał:

Waham się wiec, czy dokupić sprężynę? Ktoś ma doświadczenie, jak to działa ze sprężyną a jak bez?

Nie wiem jak to dziala bez, ale z tego co sie orientuje to sprezyna jest po to by nie wyrwalo CI sledzi. Mocniejsze podmuchy sa w ten sposob amortyzowane dzieki czemu sily dzialajace na sledzie sa mniejsze.

Sam nie wiem ile sa takie pasy wytrzymac, ale przy jednej burzy, gdzie wyrywalo namioty stwierdzilem ze nie bede ryzykowal i zwinalem markize. Natomiast juz wtedy zauwazylem ze te sprezyny potrafia niezle pracowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Analog82 napisał:

Nie wiem jak to dziala bez, ale z tego co sie orientuje to sprezyna jest po to by nie wyrwalo CI sledzi. Mocniejsze podmuchy sa w ten sposob amortyzowane dzieki czemu sily dzialajace na sledzie sa mniejsze.

Sam nie wiem ile sa takie pasy wytrzymac, ale przy jednej burzy, gdzie wyrywalo namioty stwierdzilem ze nie bede ryzykowal i zwinalem markize. Natomiast juz wtedy zauwazylem ze te sprezyny potrafia niezle pracowac.

Też gdzieś czytałem że chodzi o wyrywanie śledzi, ale zakładając że pasy są lekko napięte, to nie ma żadnych szarpnięć wyrywających śledzie.

Wyrywanie śledzi by wystąpiło przy poluzowanych pasach, więc sprężyna chyba bardziej kompensuje luzowanie pasa. Zastanawiam się więc kiedy takie poluzowanie może wystąpić...

Niektórzy tez wcześniej pisali że zakładają bez sprężyn, czyli na sztywno. Ja się skłaniam do wersji, że jeżeli nie znajdę jednoznacznego sensu zakładania sprężyny, to uznam że jest niepotrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę przeciwwskazań aby zrobić to z pasa transportowego z grzechotką . Porządne śledzie  to podstawa. Do tego ochraniacze np. takie jakie zakłada się do pasów bezpieczeństwa . Sprężyna na pewno nie zaszkodzi.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Analog82 napisał:

Nie wiem jak to dziala bez, ale z tego co sie orientuje to sprezyna jest po to by nie wyrwalo CI sledzi. Mocniejsze podmuchy sa w ten sposob amortyzowane dzieki czemu sily dzialajace na sledzie sa mniejsze

Dokładnie. Przy mocniejszych podmuchach, gdyby wszystko było "na sztywno", każdy podmuch powoduje szarpnięcie śledzia, jesli tych podmuchów jest sporo i są dość silne, to mogą śledzia poluzować - szczególnie, gdy podłoże jest słabe. Sprężyna amortyzuje te szarpnięcia i zapobiega luzowaniu śledzia w podłożu. 

5 godzin temu, mundek28 napisał:

W przedsionkach sprężyny są wskazane ,spełniają swoją role natomiast w markizach niekoniecznie a nawet powiedziałbym że są zbędne.

W markizach zbędne? Chyba nie widziałeś jak jak pracują sprężyny w pasach jak markiza dostaję solidny podmuch od spodu... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W markizach zbędne? Chyba nie widziałeś jak jak pracują sprężyny w pasach jak markiza dostaję solidny podmuch od spodu... 
IMO to w markizie pasz sztormowy ma więcej roboty bo markiza działa jak żagiel i często dostaje mocne pojedyńcze walniecia wiatru.

Nie bez powodu producenci markiz sprzedają do nich dedykowane pasy sztormowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiście używam sprężyn przy pasach do markizy. Wystarczy mieć choć odrobinę wyobraźni i znać podstawy fizyki żeby nie opowiadać bzdur że są zbędne. 

Nie dziaduj i zakładaj sprężyny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.