Jump to content
Sign in to follow this  
Mars

Pierwszy przegląd techniczny do dowodu rejestracyjnego po zakupie fabrycznie nowej przyczepy kempingowej.

Recommended Posts

Mars

Cześć.

Po jakim czasie trzeba zrobić pierwszy przegląd do DR po zakupie fabrycznie nowej przyczepy kempingowej?

Ja dostałem tylko na rok. To jest błąd urzędniczki w wydziale komunikacji, czy tak ma być? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
w79

błąd, powinno być 3 lata

Share this post


Link to post
Share on other sites
maciek75

to nie jest błąd

Share this post


Link to post
Share on other sites
pjetko

Też mam w dowodzie rok, zamiast 3 lat. Zgłosiłem problem, sprawa jest w toku.

Podałem podstawę prawną (art. 81 ustawy Prawo o ruchu drogowym), opisałem jakiego rodzaju jest przyczepa, wskazałem że takiego rodzaju przyczepa powinna mieć pierwsze badanie po 3 latach i poprosiłem o poprawienie błędu, ew. jeśli mają inne stanowisko, poprosiłem o wskazanie innej podstawy prawnej ważniejszej niż ustawa, w której jest inaczej. Na razie cisza, czas mam do końca czerwca, mam nadzieję, że do tego czasu sprawa się wyjaśni. Aczkolwiek teraz każda biurwa podpierając się covidem może dowolną sprawę odkładać w nieskończoność "bo kowid" 🥱

6 minut temu, maciek75 napisał:

to nie jest błąd

Dlaczego?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mandrol
16 minut temu, maciek75 napisał:

to nie jest błąd

Why?

Nowa przyczepa Adria Adora 573PT- pierwszy przegląd po 3 latach. Dlaczego miałoby być inaczej?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Maras

3 -2 i corocznie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
pjetko

Art. 81 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

5. Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 6-10.
6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki „SAM”, pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.
7. Okresowe badanie techniczne ciągnika rolniczego, przyczepy rolniczej oraz motoroweru przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania.
8. Przepisy ust. 6 i 7 dotyczą również pojazdów, o których mowa w ust. 6 i 7, zarejestrowanych po raz pierwszy za granicą. W tym przypadku za dzień pierwszej rejestracji, o której mowa w ust. 6 i 7, przyjmuje się dzień pierwszej rejestracji za granicą.
9. Okresowe badanie techniczne autobusu przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji i następnie co 6 miesięcy.
10. Przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym. W przypadku pojazdu zabytkowego, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego podlega on corocznym badaniom technicznym.

 

Moja przyczepa jak i przyczepa @Mars to nic innego, jak przyczepa o DMC poniżej 3.5t, inna niż lekka. Amen.

Share this post


Link to post
Share on other sites
maarec

U mnie 3+2 lata

Share this post


Link to post
Share on other sites
jacek00
to nie jest błąd
Oczywiście że błąd. Przyczepy do 3.5t pierwszy przegląd mają na 3 lata, potem 2 i rok. Dokładnie jak w przypadku aut

Share this post


Link to post
Share on other sites
olas1

Jeżeli masz wpisane przyczepa specjalna kempingowa, to jest co rok niestety. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
jacek00
Posted (edited)
Godzinę temu, olas1 napisał:

Jeżeli masz wpisane przyczepa specjalna kempingowa, to jest co rok niestety. 

Nieprawda. Wszystkie przyczepy do 3,5t mają pierwszy przegląd na 3 lata. Mówi o tym wprost Art. 81 PoRD:

5. Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 6–10.
6. Okresowe badanie techniczne ... przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki „SAM”, pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

Edited by jacek00 (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
olas1
Teraz, jacek00 napisał:

Nieprawda. Wszystkie przyczepy do 3,5t mają pierwszy przegląd na 3 lata. Mówi o tym wprost Art. 81.6 PoRD:

Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki „SAM”, pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

Ostatnio robiłem badanie po 3 latach. Byłem na stacji i gość mówi, że mam błąd w dowodzie, bo przyczepa to nie to samo co przyczepa specjalna. Wpisał mi, że kolejny przegląd mam za rok. To co wprowadził mnie w błąd?  

Share this post


Link to post
Share on other sites
jacek00
Posted (edited)
12 godzin temu, pjetko napisał:

Moja przyczepa jak i przyczepa @Mars to nic innego, jak przyczepa o DMC poniżej 3.5t, inna niż lekka. Amen.

Dokładnie. Nie ma znaczenia czy to laweta, budowlana czy jakaś platforma do przewożenia czegoś tam. Każda przyczepa inna niż lekka, do 3,5 DMC ma pierwszy przegląd na 3 lata, potem na 2 lata i potem na rok.
 

8 minut temu, olas1 napisał:

Ostatnio robiłem badanie po 3 latach. Byłem na stacji i gość mówi, że mam błąd w dowodzie, bo przyczepa to nie to samo co przyczepa specjalna. Wpisał mi, że kolejny przegląd mam za rok. 

Bo diagnosta jest ignorantem. Miałem dokładnie to samo. Po 3 latach pojechałem na przegląd. Cymbał mi wbił kolejny przegląd na rok i się jeszcze kłócił. Potem zaczął dzwonić gdzie tylko mógł - oczywiście niczego się nie dowiedział bo jego koledzy byli tak samo mądrzy inaczej. No ale miał na tyle rozumu, że obiecał że sprawdzi dokładnie w przepisach. No i sprawdził. Zadzwonił do mnie następnego dnia z przeprosinami, przyznał rację i zaprosił z DR w celu poprawy.

Generalnie za coś takiego diagnoście mogą odebrać uprawnienia. Wystarczy złożyć skargę na niego. 

Cytat

To co wprowadził mnie w błąd?  

Dokładnie. Pojedź do niego z wyciągiem z ustawy. Pokaż art. 81.6 i spytaj dlaczego wpisał nieprawdę do DR. Poinformuj go, że w związku z niedopełnieniem przez niego swoich obowiązków złożysz skargę do starosty

Edited by jacek00 (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
olas1
25 minut temu, jacek00 napisał:

Dokładnie. Nie ma znaczenia czy to laweta, budowlana czy jakaś platforma do przewożenia czegoś tam. Każda przyczepa inna niż lekka, do 3,5 DMC ma pierwszy przegląd na 3 lata, potem na 2 lata i potem na rok.
 

Bo diagnosta jest ignorantem. Miałem dokładnie to samo. Po 3 latach pojechałem na przegląd. Cymbał mi wbił kolejny przegląd na rok i się jeszcze kłócił. Potem zaczął dzwonić gdzie tylko mógł - oczywiście niczego się nie dowiedział bo jego koledzy byli tak samo mądrzy inaczej. No ale miał na tyle rozumu, że obiecał że sprawdzi dokładnie w przepisach. No i sprawdził. Zadzwonił do mnie następnego dnia z przeprosinami, przyznał rację i zaprosił z DR w celu poprawy.

Generalnie za coś takiego diagnoście mogą odebrać uprawnienia. Wystarczy złożyć skargę na niego. 

Dokładnie. Pojedź do niego z wyciągiem z ustawy. Pokaż art. 81.6 i spytaj dlaczego wpisał nieprawdę do DR. Poinformuj go, że w związku z niedopełnieniem przez niego swoich obowiązków złożysz skargę do starosty

No to trzeba będzie tak zrobić :) dzięki ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
czyś
Posted (edited)

Ostatnio byłem na pierwszym przeglądzie samochodu po 3 latach od rejestracji, niestety przewaliłem o parę dni termin przeglądu (samochód akurat w terminie badania stał na blacharni i potem lakierni, więc trudno go było wyciągnąć na badanie, zresztą bez naprawy nie przeszedłby przeglądu pozytywnie...). 

Przewalenie terminu 3-letniego choćby o 1 dzień (nieprzeprowadzenie pierwszego przeglądu przed upływem 3 lat) powoduje, że przegląd dostaje się max na rok i kolejne przeglądy są w cyklu corocznym. Warto o tym pamiętać, 1 przegląd "w plecy", tj. po 4-tym roku też trzeba zrobić przegląd.

Edited by czyś (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...