Skocz do zawartości

Pierwszy przegląd techniczny do dowodu rejestracyjnego po zakupie fabrycznie nowej przyczepy kempingowej.


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, czyś napisał:

Przewalenie terminu 3-letniego choćby o 1 dzień (nieprzeprowadzenie pierwszego przeglądu przed upływem 3 lat) powoduje, że przegląd dostaje się max na rok i kolejne przeglądy są w cyklu corocznym. Warto o tym pamiętać, 1 przegląd "w plecy", tj. po 4-tym roku też trzeba zrobić przegląd.

A z czego to wynika? W swoim aucie też zapomniałem i pojechałem kilka dni po. Normalnie mi wbił na 2 lata kolejny przegląd:

image.png.b0ceb03c4936e29bdff75c874038e035.png

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 119
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wynika to z tego, że trafiła do diagnostów taka interpretacja i wytyczne dotyczące ust. 5 w art. 81 prawa o ruchu drogowym, że ma charakter normy ogólnej, ust. 6 wyjątku. Jak wypadasz z zastosowania wyjątku, przez brak wypełnienia pierwszego warunku (przegląd przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji), to podpadasz pod przepis ogólny, i nie "kontynuujesz" wyjątku, więc corocznie.

Np. w łódzkim zdecydowana większość diagnostów stosuje się do tej interpretacji, i szlus, na kilku SKP tak było (znajomi zapomnieli). Jesteś trochę w sytuacji zaskoczenia, bo jedziesz na przegląd, płacisz za przegląd, a potem widzisz w papierach "do zobaczenia za rok, a nie dwa".

Jak widać, nie wszędzie i nie wszyscy diagności idą w ten deseń, więc albo nie przewalić terminu  albo mając przewalony, najpierw zapytać na ile dany diagnosta da przegląd, bo po fakcie nie ma gadania - dałem na tyle, na ile mogłem dać, i wio...     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skupmy się na meritum. 

Jest przepis mówiący o przyczepie specjalnej kempingowej? Bo może jest taki i dlatego WK wpisuje przegląd tylko na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, czyś napisał:

Jak widać, nie wszędzie i nie wszyscy diagności idą w ten deseń, więc albo nie przewalić terminu  albo mając przewalony, najpierw zapytać na ile dany diagnosta da przegląd, bo po fakcie nie ma gadania - dałem na tyle, na ile mogłem dać, i wio...     

Po fakcie da się zmienić. Patrz wyżej mój przypadek z przyczepą. Wpisał na rok w DR jak i w systemie. A potem to zmienił.

26 minut temu, Mars napisał:

Skupmy się na meritum. 

Jest przepis mówiący o przyczepie specjalnej kempingowej? Bo może jest taki i dlatego WK wpisuje przegląd tylko na rok.

Nie ma. Wszystkie przyczepy inne niż lekkie o DMC do 3,5 mają pierwszy przegląd na 3 lata. Przyczepy specjalne nie są żadnym wyjątkiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jacek00 napisał:

... Nie ma. Wszystkie przyczepy inne niż lekkie o DMC do 3,5 mają pierwszy przegląd na 3 lata. Przyczepy specjalne nie są żadnym wyjątkiem. 

Jutro lub pojutrze jadę do WK i poroznawiam z kierownikiem. Zobaczę, na co się powoła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mars napisał:

Jutro lub pojutrze jadę do WK i poroznawiam z kierownikiem. Zobaczę, na co się powoła. 

No wg mnie rozmowa nie ma sensu, bo bardzo często walisz głową w mur z betonu. No ale porozmawiaj, jak nic nie da to składaj pismo i się odwołuj od decyzji wydającej DR, oczywiście podeprzyj się wtedy podstawą prawną. Jak nie pomoże to do WSA trzeba będzie składać skargę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, jacek00 napisał:

No wg mnie rozmowa nie ma sensu, bo bardzo często walisz głową w mur z betonu.

Zdarzają się wyjątki. Tam też pracują ludzie. Fakt, że to jakiś odsetek miłych i komunikatywnych, ale próbowałbym.
Ja np. w 2006 roku po rozmowie z Naczelnikiem WK złożyłem pismo i otrzymałem z UM trzecią tablicę rejestracyjną na bagażnik, podczas gdy w PL jeszcze to nie funkcjonowało, jak dziś. Nie było łatwo, ale wyłożyłem przysłowiową kawę na ławę i zwyczajnie pomógł. Odzyskałem wtedy wiarę w dobro urzędników ?

Nie wiem czy chciałoby mi się ganiać diagnostę i odwoływać się nawet do WSA. Chyba machnąłbym ręką, za rok podjechał na tą samą stację, mając w ręku pełny zakres przeglądu oczekiwałbym m. in. przeprowadzenia badania hamulca. Coś w stylu "jak już mi uszczupliłeś roczny budżet o 78 zł to zrób to profi. Jak zapewne część z nas zdążyła się przekonać,  nierzadko nie mają do tego sprzętu, albo nie chce im się rozkładać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, maciek75 napisał:

to nie jest błąd

Bo ?

1 godzinę temu, Marcin T napisał:

Zdarzają się wyjątki. Tam też pracują ludzie. Fakt, że to jakiś odsetek miłych i komunikatywnych, ale próbowałbym.
Ja np. w 2006 roku po rozmowie z Naczelnikiem WK złożyłem pismo i otrzymałem z UM trzecią tablicę rejestracyjną na bagażnik, podczas gdy w PL jeszcze to nie funkcjonowało, jak dziś. Nie było łatwo, ale wyłożyłem przysłowiową kawę na ławę i zwyczajnie pomógł. Odzyskałem wtedy wiarę w dobro urzędników ?

Nie wiem czy chciałoby mi się ganiać diagnostę i odwoływać się nawet do WSA. Chyba machnąłbym ręką, za rok podjechał na tą samą stację, mając w ręku pełny zakres przeglądu oczekiwałbym m. in. przeprowadzenia badania hamulca. Coś w stylu "jak już mi uszczupliłeś roczny budżet o 78 zł to zrób to profi. Jak zapewne część z nas zdążyła się przekonać,  nierzadko nie mają do tego sprzętu, albo nie chce im się rozkładać. 

Jakie wyjątki ? !

To notoryczna plaga niedouków popełniających kardynalne błędy. Ciągle te same !

Też to przerabiałem. Tyle ,że wqwes , czas  i koszty po mojej stronie a beton ani po premii ani po odpowiedzialności za partactwo.

A błąd to jest wtedy jak się soli zamiast cukru do kawy wsypie. Tu są koszty opłacane za pieniądze podatników - czyli wg komuszej mentalności za niczyje.

I tu tkwi problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jacek00 napisał:

No wg mnie rozmowa nie ma sensu, bo bardzo często walisz głową w mur z betonu. No ale porozmawiaj, jak nic nie da to składaj pismo i się odwołuj od decyzji wydającej DR, oczywiście podeprzyj się wtedy podstawą prawną. Jak nie pomoże to do WSA trzeba będzie składać skargę. 

Rozmowa zawsze ma sens. Już kiedyś był problem w tym WK i prawie mógłbym odebrać auto z placu dealera dopiero po 3 tygodniach. Kierownik WK ogarnął temat. Zobaczę, co teraz się okaże. Najlepsze jest to, że przez ten mój watek wyszło na jaw, że różne WK różnie traktują przyczepę kempingową. Osobiście pytałem o ten roczny termin urzędniczkę wydającą DR oraz diagnostę i też to potwierdził. Takie coś nie ma prawa istnieć.

2 godziny temu, Marcin T napisał:

... Nie wiem czy chciałoby mi się ganiać diagnostę i odwoływać się nawet do WSA. Chyba machnąłbym ręką, za rok podjechał na tą samą stację, mając w ręku pełny zakres przeglądu oczekiwałbym m. in. przeprowadzenia badania hamulca. Coś w stylu "jak już mi uszczupliłeś roczny budżet o 78 zł to zrób to profi. Jak zapewne część z nas zdążyła się przekonać,  nierzadko nie mają do tego sprzętu, albo nie chce im się rozkładać. 

Wątek jest o fabrycznie nowej przyczepie. Diagnosta jej nawet nie widział, więc czepiam się tylko WK. Przy okazji przeglądu auta zapytałem o termin pierwszego przeglądu przyczepy i po przejrzeniu jakichś dokumentów potwierdził, że jest on po roku. 

Edytowane przez Mars (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek jest o fabrycznie nowej przyczepie. Diagnosta jej nawet nie widział, więc czepiam się tylko WK. Przy okazji przeglądu auta zapytałem o termin pierwszego przeglądu przyczepy i po przejrzeniu jakichś dokumentów potwierdził, że jest on po roku. 

Pisze na podstawie swojego urzędu. Jest to zderzenie z urzędniczym betonem. Dla nich nawet wyrok WSA w identycznej sprawie jak moja nie ma znaczenia. Wiedzą lepiej i koniec. I co zrobisz jak nic nie zrobisz? No ale nie odpuszczam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, jacek00 napisał:

Pisze na podstawie swojego urzędu. Jest to zderzenie z urzędniczym betonem. Dla nich nawet wyrok WSA w identycznej sprawie jak moja nie ma znaczenia. Wiedzą lepiej i koniec. I co zrobisz jak nic nie zrobisz? No ale nie odpuszczam emoji3.png

 

A ja odpowiedziałem Marcinowi T. ? 

Edytowane przez Mars (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę odbiegnę od tematu.

Pamiętacie  jak kilkanaście lat temu był obowiązek udekorowania przyczepy tablicami wyróżniającymi ?  Zapewne tak :) 

W czasie kiedy obowiązywała ta spec-idiotyczna ustawa o obowiązku wyróżnienia Polskich przyczep nie tylko w Europie ale na całym niemal świecie kupiłem nowego Knausa. Dostałem kwity ,homologację i zarejestrowałem budę w WK .Z premedytacją nie założyłem czy też nie nakleiłem tego gówna aby nie oszpecić mojej pięknej :)  przyczepy. Za to woziłem ze sobą homologację na podstawie której zarejestrowano mi przyczepę. Miałem dwie kontrole z tego powodu ( pocisnęli za mną bo brakowało im obowiązkowego oznaczenia) Za każdym razem z mundurowymi skracałem rozmowę nt. tych tablic do min. Pokazując wspomnianą homologację i jednocześnie grzecznie mówiąc ,że jak narazicie mnie na jakiekolwiek  koszty - tu chodziło o zatrzymanie DR co było jednoznaczne ,że po kilku dniach nie mogę się poruszać z przyczepą- to będę się domagać ich zwrotu.  Fak zatrzymanie wg. mnie trwało o wiele za długo ale zawsze odjechałem z DR i bez nałożonego mandatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, jestem po rozmowie z kierownikiem WK. Najpierw próbował mi wcisnąć kit, że przyczepa kempingowa, to przyczepa specjalna i przeglądy od nowości są co rok, ale jak poprosiłem o konkretny przepis, to po jego przeczytaniu, zmienił zdanie i jednak pierwszy przegląd jest po 3 latach. 

Wstępnie sukces! 

Jak zobaczę zmianę w DR, to dopiero wtedy zacznę wiwatować hehe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.