Skocz do zawartości

Oświetlenie diodowe


ML

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieląc ilość lumenów / ilość watt, w prosty i szybki sposób obliczysz skuteczność świetlną (czyli ilość światła uzyskanego z watta energii elektrycznej).

Oczywiście im ta skuteczność jest większa tym ekonomiczniej (stosunek ilości światła oraz zużycia prądu do ceny).

 

Dla przykładu jeśli zapalisz jedną taka żaróweczkę http://www.ecosolar.pl/cl1211w2-p-51.html, to zużyciem prądu rzędu 0.9A(12V), uzyskasz przyjemne ciepłe światło (2700K), odpowiadające żarówce tradycyjnej o mocy 60Watt.

 

Żeby uzyskać tą sama ilość światła przy użyciu żarówki LED http://www.ecosolar.pl/sl-phocos-12w-c-12_29.html, musisz zapalić ich aż 28 sztuk :ok: Ponadto światło będzie skupione i zimne.

 

To teraz porównaj sobie koszty :jump:

 

chyba, że są też na bolce

 

Są i na bolce ale chyba nie o takie Ci chodzi :jump:

http://www.ecosolar.pl/cl1211wd-p-54.html

 

A co do opraw, to najzwyklejsza lampka nocna za 10 zł lub zyrandol z uwzględnieniem przy podłączaniu by + byl plusem :

Wybór lamp masz nieograniczony bo prawie wszystko co na 230 V będzie pracowało z tą żarówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

to moj pierwszy post ale nie moglem sie oprzec zeby sie w te dyskusje nie wtracic :ok:

ledy sa super - od 3 lat mam prawie w calym domu oswietlenie ledowe i moge je tylko chwalic - spokojnie zdaje egzamin :jump:

co do tych zarowek pseudo "energooszczednych" to fakt jest taki ze jezeli sie nagrzeja to maja pobor pradu taki jak napisane czyli np.5,7,9W ale w chwili wlaczenia pobieraja wiecej pradu od ich normalnych odpowiednikow :jump:

poza tym ledy nie nagrzewaja sie

sa w sprzedazy tasmy z diodami ktore latwo zamocowac i nie potrzeba zadnych oprawek

nie sa tanie to fakt ale naprawde sa warte swojej ceny ( potrafia sie odwdzieczyc w rachunku za energie )

niedowiarkow i zainteresowanych odsylam do pierwszego sklepu typu Leroy sa u nich w sprzedazy i co najwazniejsze mozna samemu bez kupowania sprawdzic jak to dziala i z czym to sie je

pozdrawiam i do zobaczenia na trasie :jump:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacje w przyczepie mam na 12 V

 

Koncówkę kabla lampy obcinasz i masz już lampę na 12 V :ok:

 

co do tych zarowek pseudo "energooszczednych" to fakt jest taki ze jezeli sie nagrzeja to maja pobor pradu taki jak napisane czyli np.5,7,9W ale w chwili wlaczenia pobieraja wiecej pradu od ich normalnych odpowiednikow

 

Skąd takie spostrzeżenia, możesz poprzeć jakimiś argumentami - faktami? innymi niż tylko "mam" i "jest super"?

Może dysponujesz parametrami technicznymi użytych diod?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł Prokop, to nie to za duże przeróbki oświetlenie jest na suficie na listwie i lampa się przesuwa i takich mam 3 , później dwie nad kuchnią i w łazience , cała estetykę by diabli wzięli :ok: zaraz znajdę fotki dla lepszego wyobrażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie to żaróweczki halogenowe?

Jeśli tak, to pod względem skuteczności świetlnej stoją gorzej niż diody ale za to lepiej niż zwykłe tradycyjne żarówki :ok:

 

Sam noszę się z zamiarem przerobienia oświetlenia przedsionka z fabrycznego halogenowego na świetlówkowe. Znalazłem nawet specjalną lampę ze świetlówką liniową na 12V oczywiście. Szkoda tylko, ze w Polsce kosztuje ona prawie 500 zł.

http://www.jokon.de/GB/Produkte/Vorzelt/WW%201015.htm

post-66471-imported-0824f736-d94b-4145-9b81-a7e369a5a6c5_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak halogonowe , ale po bokach pod listwa ( nie widać na fotkach) jest tez oświetlenia z żarówek jarzeniowych tez 12 V , hihi jak wszystko to zapale jasno :ok:, ale oczywiście nie wszystko się zapala na raz . Jest sporo wybór oświetlenia na suficie na listwie przesuwnej pod oknem dwie i tez na listwie przesuwnej ( halogonowe) i z bokach nad oknami pod listwa jarzeniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt"Skąd takie spostrzeżenia, możesz poprzeć jakimiś argumentami - faktami? innymi niż tylko "mam" i "jest super"?

Może dysponujesz parametrami technicznymi użytych diod?"

wlacz sobie taka zarowke i sam zobacz czy od razu ci swieci z taka sama moca jak np po 1-2 minutach , producent podaje moc zarowki rozgrzanej a nie w chwili wlaczenia :ok:

potrzebujesz faktow? napisalem juz - kierunek leroy tam sobie wlacz obok siebie zarowki popatrz jak swieca na 100% dostrzezesz roznice

ja oprocz tego widze jakie mam rachunki za energie i jestem z nich zadowolony

ale to moj wybor do ktorego nie bede nikogo przekonywac na sile , kazdy do tego co tu piszemy musi podchodzic z dystansem i wybrac to co mu najbardziej pasuje

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wir57 jedyne zdrowe swiatlo to swiatlo dzienne i to tez nie w pelnym sloncu :ok:

powtarzam ja sugeruje nie namawiam

bedziesz mial czas i ochote mozesz to sobie sam w podobnym sklepie sprawdzic i wtedy podejmniesz sam swoja i tylko swoja decyzje z ktorej bedziesz mniej lub wiecej zadowolony

zycze trafnych wyborow

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem sie tym żaróweczka i są na gwint , u mnie w przyczepie są na bolce buuu trzeba by oprawy zmieniać :( , chyba, że są też na bolce
Chyba w każdej przyczepce żarówki 12 V są na bolce, bo są to zwykłe żarówki samochodowe takie jak od świateł stop, czyli 21 W, ale przeróbka gniazd nie powinna być ani trudna, ani kosztowna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.