Skocz do zawartości

Plany wakacyjne a rozprzestrzeniający się koronawirus


kojus

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie już tak od połowy maja mniej więcej widać, że wszystko idzie ku temu, żeby w połowie czerwca uwolnić całkowicie ruch turystyczny w granicach wewnętrznych strefy Schengen.

Poczekajmy jeszcze chwilę i bez stresu będzie można jechać niemal wszędzie. Tzn. bez stresu o podróż, ale nie bez stresu o koronę...:huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Zulos napisał:

W sumie już tak od połowy maja mniej więcej widać, że wszystko idzie ku temu, żeby w połowie czerwca uwolnić całkowicie ruch turystyczny w granicach wewnętrznych strefy Schengen:huh:

Pytanie kiedy bedzie mozna wyjechac poza Schengen. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, danielpoz napisał:

Pytanie kiedy bedzie mozna wyjechac poza Schengen. ?

Przecież w strefie Schengen masz już w zasadzie wszystkich spoza Schengen, to po co wyjeżdżać?:D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, danielpoz napisał:

Pytanie kiedy bedzie mozna wyjechac poza Schengen. ?

Nie byłbym taki pewny. Obawiam się ze dzięki dzikiemu "otwieraniu gospodarki" okaże się że akurat Polaków nie będą chcieli wpuszczać do niektórych krajów, gdyż u nas ilość zachorowań nie spada, co przy małej ilości testów nie jest pozytywnym symptomem. Przykładem jest Grecja, która zapowiada wpuszczenie wielu nacji, ale nie Polaków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam rozporządzenie z 29 maja o znoszeniu ograniczeń i nic tam nie widzę o tym że na ulicach i plażach zostaje zniesiony dzisiaj zakaz noszenia maseczek . Wręcz przeciwnie jest przepis że dalej trzeba na ulicach ,parkach i plażach nosić . Nie wiem czy ja coś przeoczyłem czy te wszystkie serwisy co o tym informowały tak sobie wymyśliły ?  
Jest taki przepis że bez maski jak jest dwa metry odległosci ale to wygląda tak jak by dotyczył tylko podpunktu b
 

§ 18. 1. Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przy-łbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa:
1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, na statkach, o których mowa w § 17 ust. 1 pkt 3, oraz w pojazdach samocho-dowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
a) na drogach i placach, na terenie cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, plaż, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
b) na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r. poz. 532 i 568) oraz na terenie takich nieruchomości o innych formach posiadania
– chyba, że zostanie zachowana odległość co najmniej 2 m od przebywających w tych miejscach osób,
c) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji pu-blicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowa-nia, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
d) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);
 

 

Edytowane przez leszek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, nakaz zakrywania jest, ale czytaj do końca: "chyba, że zostanie zachowana odległość co najmniej 2 m od przebywających w tych miejscach osób".

Czyli jeśli nie da się być z innymi w odległości większej niż 2 m trzeba nadal zasłaniać nos i usta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, leszek napisał:

Jest taki przepis że bez maski jak jest dwa metry odległosci ale to wygląda tak jak by dotyczył tylko podpunktu b

To dotyczy pkt 2 - miejsc ogólnodostępnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, jacek00 napisał:
22 minuty temu, Zulos napisał:
To dotyczy pkt 2 - miejsc ogólnodostępnych

Zgadza się. To przykład jak przepisy trzeba czytać w całości

Może macie rację . Ale dla mnie to brzmi nie jasno . Jeżeli wyłącznie przy zachowaniu odległości dotyczyło by  całościowo punktu 2 to przecież są tam wymienione też w punkcie d obiekty handlowe , targowiska które tez są miejscami ogólnodostępnymi .
Nie wiem , czytałem i takie wątpliwości mi się nasunęły  . Dyskutował nie będę bo od tego są prawnicy by to przekładali na język polski 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może macie rację . Ale dla mnie to brzmi nie jasno . Jeżeli wyłącznie przy zachowaniu odległości dotyczyło by  całościowo punktu 2 to przecież są tam wymienione też w punkcie d obiekty handlowe , targowiska które tez są miejscami ogólnodostępnymi .
Nie wiem , czytałem i takie wątpliwości mi się nasunęły  . Dyskutował nie będę bo od tego są prawnicy by to przekładali na język polski 
Wyłączenie tyczy się tylko pkt 2. W obiektach wymienionych w pozostałych pkt. jest nadal obowiązek noszenia maseczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, że to wyłączenie nie dotyczy faktycznie całego pkt 2 tylko lit. a i b. Istotna jest tu kolejność redakcyjna następujących po sobie akapitów:
2) ...

a) ...

b) ...

- chyba, że ...

c) ...

d) ...

I tu można by mieć tylko wątpliwość, czy treść wyłączenia "- chyba, że ..." odnosi się do obu poprzedzających ją liter (a i b), czy tylko b, pod którą bezpośrednio się znajduje.

Jak jest wątpliwość to trzeba zaglądnąć do tekstu w formie, w jakiej opublikowany jest w Dzienniku Ustaw - tam jest to czytelniej, a w przedrukach, gdzie zmienia się chociażby wcięcia akapitów (co wbrew pozorom też jest istotne) wygląda to już czasem inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Zulos napisał:

I tu można by mieć tylko wątpliwość, czy treść wyłączenia "- chyba, że ..." odnosi się do obu poprzedzających ją liter (a i b), czy tylko b, pod którą bezpośrednio się znajduje.

Jak jest wątpliwość to trzeba zaglądnąć do tekstu w formie, w jakiej opublikowany jest w Dzienniku Ustaw - tam jest to czytelniej, a w przedrukach, gdzie zmienia się chociażby wcięcia akapitów (co wbrew pozorom też jest istotne) wygląda to już czasem inaczej...

Dokładnie to mnie zastanowiło . Ja skopiowałem dokładnie tekst z dziennika ustaw . Nie znam się jak się czyta prawnie podpunkty i do czego się odnoszą , więc nie mam zdania na ten temat . Dlatego pisałem posty raczej w formie mojej niewiedzy a nie jako pewniki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.