Skocz do zawartości

Odmiennie o 1,33


Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie durny przepis,  kierowca mający prawo jazdy z kategorią B może Oplem Astrą ciągnąć przyczepę 1300kg bez uprawnień,  a kierujący BMW x5 musi mieć B+E, kto to wymyślił, gdzie tu bezpieczeństwo!!!!!!!!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

57 minut temu, czyś napisał:

Warunek poza PL, a zwłaszcza poza UE: wg Konwencji Wiedeńskiej DMC przyczepy nie może być większa niż MW samochodu liczona bez kierującego, w PL przy implementacji dyrektyw wspólnotowych ten warunek - który był w ustawie - "wyleciał' z niej w 2011 roku.

Konkretny dokument/art który mówi o dmc oraz mw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, peja76 napisał:

Jak dla mnie durny przepis,  kierowca mający prawo jazdy z kategorią B może Oplem Astrą ciągnąć przyczepę 1300kg bez uprawnień,  a kierujący BMW x5 musi mieć B+E, kto to wymyślił, gdzie tu bezpieczeństwo!!!!!!!!.

Popatrz na to historycznie jak to było.

Kiedyś do holowania czegokolwiek większego niż 750kg trzeba było B+E, potem to zostało zliberalizowane, taka była kolej rzeczy, więc nikt tego świadomie nie zaplanował w ten sposób o którym mówisz. Po prostu umożliwiono na uprawnienie B ciągać cokolwiek do cięższego niż 750kg ale mieszczac się w 3,5t. Czy to dobrze czy źle że tak zrobiono można dyskutowac. Oczywiście doszło do paradoksu jak opisałeś, ale w czym problem? Robi sobie ktoś B+E i tyle, nie ma tu ograniczenia jakiegoś wielkiego, koszt też znikomy. Zawsze w otaczającym życiu są tego typu paradoksy w różnych dziedzinach życia nie zawsze ich geneza jest że "tak sobie ktoś wymyślił" tylko jest nieco bardziej zawiła. Trzeba trochę szerzej na to spojrzeć, na historię i okoliczności.

Równie dobrze można w dzisiejszych czasach dyskutować o samej wartości 3,5t jako graniczne na auto dla kat. B. Jak przejrzysz historie to też ma to swoje uzasadnienia bardzo dawno temu, które zostało po dziś dzień, nie jest to takie logiczne i można powiedzieć "durny przepis", spokojnie można by rozszerzyć to uprawnienie do np. 5t. No ale jest tak że musisz jednak robić kat. C wtedy. (Tu na marginesie elektryfikacja trochę zamiesza i będzie to 4,25t dozwolone w UE na kat.B).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, golob napisał:

Tu na marginesie elektryfikacja trochę zamiesza i będzie to 4,25t dozwolone w UE na kat.B

Tutaj jest kilka zdań na ten temat. Jeżeli podtrzymają to co było planowane od początku, zmiana zdaje się w niczym nie pomoże. Jeśli uczepią się tylko masy np. akumulatorów i nie pozwolą wykorzystać reszty "luzu" do 4,25T to na nic te zmiany.
Czas pokaże 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marcin T napisał:

Tutaj jest kilka zdań na ten temat. Jeżeli podtrzymają to co było planowane od początku, zmiana zdaje się w niczym nie pomoże. Jeśli uczepią się tylko masy np. akumulatorów i nie pozwolą wykorzystać reszty "luzu" do 4,25T to na nic te zmiany.
Czas pokaże 

Nie chodzi mi już o szczegóły akurat tej zmiany, tylko że tak jak @peja76 napisał za jakiś czas ktoś powie: 

Co za dureń to wymyślił: na kat.B mogę że zwykłym silnikiem spalinowym jeździć do 3,5t, ale jak silnik jest elektryczny i ma baterie to może być 4,25t, gdzie tu bezpieczeństwo! ?

No taka akurat historia że tak prawdopodobnie będzie i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, v3nd0r napisał:

Konkretny dokument/art który mówi o dmc oraz mw?

Zdaje się, że chodzi o zapisy Konwencji w Rozdziale IV, art. 41 pkt 4a "
4.  Przy stosowaniu postanowień ustępu 1 i ustępu 2 litera c) niniejszego artykułu:
a) do pojazdów samochodowych kategorii B, wymienionych w załącznikach 6 i 7 do niniejszej konwencji, może być dołączona lekka przyczepa; może do nich być także dołączona przyczepa, której największa dopuszczalna masa przekracza 750 kg (1650 funtów), ale nie przekracza ona masy własnej pojazdu samochodowego, oraz jeżeli największa dopuszczalna masa pojazdów połączonych w ten sposób nie przekracza 3500 kg (7700 funtów);

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

halo halo jestem świeżo po rozmowie z ów instruktorem który dalej twierdzi że nie mamy tu wszyscy racji tzn. osoby które mają tylko prawo jazdy kat b mogą jeździć z przyczepa tylko lekką. Był w stanie od ręki założyć się o mieszkanie firmę i inne. stwierdził że my omylnie interpretujemy przepisy i cały czas powoływał się o ustawę o ruchu drogom. Po tym jak spytałem go czy uczy swoich kursantów tego że mogą ciągnąć przyczepki tylko lekkie powiedział że innych nie można i trzeba mieć b+e lub kod 96 .Coś we mnie pękło proszę dajcie propozycje do kogo mogę napisać aby mu takowe pytanie zadac. cyt. ,,czy mogę na prawo jazdy kat B bez kodu 96 i BE ciągnąć przyczepę inna niż lekka i dla czego ,, serdecznie dziękuję za poświęcony czas wszystkim uczestnikom forum i za cierpliwość 

Edytowane przez seg22 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, seg22 napisał:
halo halo jestem świeżo po rozmowie z ów instruktorem który dalej twierdzi że nie mamy tu wszyscy racji tzn. osoby które mają tylko prawo jazdy kat b mogą jeździć z przyczepa tylko lekką. Był w stanie od ręki założyć się o mieszkanie firmę i inne. stwierdził że my omylnie interpretujemy przepisy i cały czas powoływał się o ustawę o ruchu drogom. Po tym jak spytałem go czy uczy swoich kursantów tego że mogą ciągnąć przyczepki tylko lekkie powiedział że innych nie można i trzeba mieć b+e lub kod 96 .Coś we mnie pękło proszę dajcie propozycje do kogo mogę napisać aby mu takowe pytanie zadac. cyt. ,,czy mogę na prawo jazdy kat B bez kodu 96 i BE ciągnąć przyczepę inna niż lekka i dla czego ,, serdecznie dziękuję za poświęcony czas wszystkim uczestnikom forum i za cierpliwość 

Przecież już dostałeś konkretną ustawę o kierujących pojazdami z konkretnym wskazaniem artykułu. Co jeszcze więcej potrzebujesz?

Jak chcesz mieć odpowiedż to napis maila z pytaniem do policji, poczekasz kilka dni i dostaniesz odpowiedź

PS. Nie ma ustawy o ruchu drogowym. Jest ustawa prawo o ruchu drogowym i ona w żadnym miejscu nie dotyka kwestii uprawnień, które są uregulowane w odrębnej ustawie

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego właśnie mnie to irytuje dałem mu ustawę którą mi daliście nawet mu to przeczytałem i tak nie dociera uważa że ma rację i on i jego koledzy instruktorzy i nie można i koniec ze ja jestem głupi i podważam jego kompetencje bo on ma szkole i jest wszechwiedzący w zakresie kategorii B .Zrobił kurs instruktora i nie mogę i koniec napisze gdzieś wysoko tylko gdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, seg22 napisał:

I dlatego właśnie mnie to irytuje dałem mu ustawę którą mi daliście nawet mu to przeczytałem i tak nie dociera uważa że ma rację i on i jego koledzy instruktorzy i nie można i koniec ze ja jestem głupi i podważam jego kompetencje bo on ma szkole i jest wszechwiedzący w zakresie kategorii B .Zrobił kurs instruktora i nie mogę i koniec napisze gdzieś wysoko tylko gdzie

No ale po co chcesz się kopać z koniem? Jak chcesz to poproś policję o interpretację. Dostaniesz odpowiedź. Adres mailowy masz , więc wyślij zapytanie odnośnie tego do czego uprawnia kat. B i jaką przyczepę można ciągnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Cichy56 napisał:

Wejdź na stronę obywatel gov. pl. i kategorie prawa jazdy. Tam jest wytłumaczone dla takich matołów jak twój instruktor.

Racja. Czarno na białym napisane do czego uprawnia kat B: https://www.gov.pl/web/gov/kategorie-prawa-jazdy

Kat. B:

  • pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (na przykład samochód osobowy), z wyjątkiem autobusu i motocykla
  • zespół pojazdów – powyższy pojazd połączony z lekką przyczepą (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg)
  • pojazd z kategorii AM
  • zespół pojazdów – złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 3500 kg,
  • jeśli zdasz dodatkowy egzamin praktyczny i masz dodatkowy wpis w prawie jazdy – zespół pojazdów złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 4250 kg
  • ciągnik rolniczy – tylko w Polsce
  • pojazd wolnobieżny (na przykład walec) – tylko w Polsce
  • zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce
  • zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce
  • jeśli masz prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat - motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg – tylko w Polsce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cierpliwość i wskazówki. Wysłałem linka ,na razie cisza oczywiście też rozmawiałem z policjantem z drogówki (również instruktor ) i jak najbardziej przyznał mi rację. Patrzą (policja) w dowód i od razu wiedzą czy możesz czy nie. Podałem mu dane pojazdu jak i również przyczepy i bez zastanowienia powiedział że mogę  Mogłem się z nim założyć hehehe pozdrawiam i dziękuję za pomoc dam znać czy przyjął do wiadomości czy nie pozdrawiam

Edytowane przez seg22 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacek00 napisał:
  • zespół pojazdów – złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 3500 kg,

Jacek czy do tyczy tego przepisu że na b możesz ciągnąć przyczepę powyżej 750kg jak zestaw nie przekroczy 3.5t,

Jak mam być szczery to ja jak zdawałem 27l temu prawo jazdy, to też mi wbijali do głowy że powyżej 750kg muszę mieć E i temu po miesiącu od zrobienia B robiłem E. Nawet jak zestaw nie przekroczy 3.5t a przyczepa jest cięższa niż 750kg to trzeba E

 

Edytowane przez peja76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.