Skocz do zawartości

Odmiennie o 1,33


Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, seg22 napisał:

Pytanie zdałem ponieważ instruktor ze szkoły nauki jazdy uważa że nie ma takiej możliwości abym mógł ciągać przyczepę zgodnie z przepisami która waży więcej niż 750kg

Pewnie myślał o przyczepie lekkiej. Poz. 02 w Twoim DR a tam jest 685kg.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

24 minuty temu, seg22 napisał:

Pytanie zdałem ponieważ instruktor ze szkoły nauki jazdy uważa że nie ma takiej możliwości abym mógł ciągać przyczepę zgodnie z przepisami która waży więcej niż 750kg

Standard. Przepisów nie zna. Wstyd, że ktoś taki w ogóle jest instruktorem...

18 minut temu, Maras napisał:

Pewnie myślał o przyczepie lekkiej. Poz. 02 w Twoim DR a tam jest 685kg.  

Nie, to norma u naszych instruktorów. Miałem takiego samego. Też wmawiał mi, że na B tylko lekka, a B96 obowiązuje tylko w PL. I to był instruktor z uprawnieniami egzaminatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie wmawiał mi że jestem niedouczony i przy mnie zadzwonił do dwóch instruktorów aby mi udowodnić że ma rację tamci też się ze mną kłócili że według przepisów prawa nie mogę ciągnąć takiej przyczepy a jak jestem taki mądry to podać przepisy na jakiej podstawie tak uważam oczywiście postawili na swoim i mnie przekrzykiwali jeden coś wspomniał że jakiś przepis zmieniono 3 lata temu i nie można jeździć z przyczepą inna niż lekka do 750kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, seg22 napisał:

dokładnie wmawiał mi że jestem niedouczony i przy mnie zadzwonił do dwóch instruktorów aby mi udowodnić że ma rację tamci też się ze mną kłucili że według przepisów prawa nie mogę ciągnąć takiej przyczepy a jak jestem taki mądry to podać przepisy na jakiej podstawie tak uważam oczywiście postawili na swoim i mnie przekrzykiwali jeden coś wspomniał że jakiś przepis zmieniono 3 lata temu i nie można jeździć z przyczepą inna niż lekka do 750kg

Następnym razem poleć im ustawę o kierujących pojazdami. Tam znajdą informacje do czego uprawnia kat. B. 

Generalnie nie ma się co z nimi kłócić. Niech sobie żyją w swojej bańce. Zresztą oni z tego żyją - im więcej osób wprowadzą w błąd tym więcej potencjalnych kursantów będą mieli. Ja tam ze swoim instruktorem nie wchodziłem w dyskusje, powiedziałem krótko, że nie ma racji i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie chodzi o to kto komu utarł nosa, a żenujący poziom wiedzy dot. uprawnień, a to jakby... elementarz. I wśród egzaminatorów, i w Policji, i w ITD. Dotąd krążą zabobony że na B tylko do 750 kg (lekka), że tylko jednoosiowa, że tylko bez hamulca. O ile pierwszy przypadek, to opaczne rozumienie przepisów, to te dwa ostatnie są o tyle ciekawe, że z tego co wiem (ale mogę się mylić, jak widać mylić się jest rzeczą jak najbardziej ludzką :)nigdy nie było przepisów zahaczających o liczbę osi czy sam hamulec jako wyznacznik uprawnień do holowania na kat. B. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzyć mi się nie chciało, że to ma mieć DMC 1100 kg., ale w archiwach ogłoszeń Lunar Premiere 516 podawane są dane co do MW nawet 800, ale też 953 kg, i DMC 1100., i w ofertach była opisywana jako "lightweight"...

Czy jest problem czy go nie ma poznasz na najbliższym skupie złomu/składzie z węglem. Jedź na pusto (bez żadnych gratów).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, czyś napisał:

Już nie chodzi o to kto komu utarł nosa, a żenujący poziom wiedzy dot. uprawnień, a to jakby... elementarz. I wśród egzaminatorów, i w Policji, i w ITD. Dotąd krążą zabobony że na B tylko do 750 kg (lekka), że tylko jednoosiowa, że tylko bez hamulca. O ile pierwszy przypadek, to opaczne rozumienie przepisów, to te dwa ostatnie są o tyle ciekawe, że z tego co wiem (ale mogę się mylić, jak widać mylić się jest rzeczą jak najbardziej ludzką :)nigdy nie było przepisów zahaczających o liczbę osi czy sam hamulec jako wyznacznik uprawnień do holowania na kat. B. 

Ja ostatnio czytałem jakiegoś cymbała co usilnie twierdził, że na B tylko lekka albo laweta :lol:Wszystko inne na B96

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak prowadzi się lepiej niż przyczepkę lekka myślałem że będę miał problem ze bedzie się z nią ciężko jeździło ale jest wręcz przeciwnie jeździ się dnia super może nie jest to szczyt przyjemności bo powyżej 80km/h troszkę tył czuć ale i tak tylko tyle można jeździć więc mi to nie przeszkadza a mina osób które na twardziela chce mnie wyprzedzić jest bezcenna jak widzą długość zestawu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj z ładunkiem i prędkością i wszystko będzie dobrze. Nacisk na hak jest bardzo ważny. A jak się znajdzie mądrala taki jak instruktor to niech zacytuje przepis i będzie sam zdziwiony, że nie potrafi.  Kiedyś na kempingu spotkałem milicjanta co myślał podobnie tzn dodatkowo, że nie wolno mi ciągnąć kempingowej dwuosiowej dmc coś koło 1200 kg. Nigdy nie spotkałem się żeby w czasie kontroli na drodze policjant czy inspektor miał cokolwiek do powiedzenia w temacie uprawnień i przyczepy (często jeżdżę busem z przyczepą lekką. )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz wysłałem mu te pisma co są tu zamieszczone do policji i głównego inspektoratu ruchu drogowego i zarzucił mi że nie ma mowy tam o prawie jazdy kat b i że nie mogę ciągnąć tej przyczepy bez kat e jak wy to widzicie czy jest na to jakaś podstawa z rozmowy wynikało że jak coś się nie daj boże wydazy podczas podróży z taką przyczepą i nie będę miał uprawnień czyli b+e itd to będzie moja wina a i dołączył mi link https://www.motofakty.pl/artykul/prawo-jazdy-2020-prawo-jazdy-kategorii-b-czym-mozna-jezdzic-1.html

Edytowane przez seg22 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, seg22 napisał:

Jeszcze raz wysłałem mu te pisma co są tu zamieszczone do policji i głównego inspektoratu ruchu drogowego i zarzucił mi że nie ma mowy tam o prawie jazdy kat b

Akurat miał rację. Te pisma dotyczą przelicznika 1/33 a ten nic do uprawnień akurat nie ma.

12 minut temu, seg22 napisał:

i że nie mogę ciągnąć tej przyczepy bez kat e jak wy to widzicie czy jest na to jakaś podstawa z rozmowy wynikało że jak coś się nie daj boże wydazy podczas podróży z taką przyczepą i nie będę miał uprawnień czyli b+e itd to będzie moja wina a i dołączył mi link https://www.motofakty.pl/artykul/prawo-jazdy-2020-prawo-jazdy-kategorii-b-czym-mozna-jezdzic-1.html

To dalej niech się jara linkami do jakiś stronek. Tylko od kiedy to podrzędne stronki są źródłem prawa? ?  Poleć mu może lekturę ustawy o kierujących pojazdami.

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

i jeszcze ust. 2 o którym mowa w punkcie ?

ust. 2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy

I to wszystko. Masz czarno na białym. Link do ustawy: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20110300151/U/D20110151Lj.pdf

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W artykule w Motofaktach przeinaczono przepisy ustawy wskazanej przez Jacka -  pominięto ust. 2 artykułu 6, odczytywany łącznie z art. 6 ust. 1 pkt. 6 lit. c), i to co napisali jest całkowicie mylące. 

Inaczej to ujmując: na samo B można jeździć zestawem z przyczepą do 3500 kg, powyżej (a do 4250) musisz zdać egzamin (czyli rozszerzyć kat. B o B-96), ponadto można jechać samochodem do 3500kg DMC z przyczepą lekką (do 750 kg DMC) i mimo że sumaryczna DMC wyniesie do 4250 kg, nadal starczy B.

Warunek poza PL, a zwłaszcza poza UE: wg Konwencji Wiedeńskiej DMC przyczepy nie może być większa niż MW samochodu liczona bez kierującego, w PL przy implementacji dyrektyw wspólnotowych ten warunek - który był w ustawie - "wyleciał' z niej w 2011 roku. 

Jak Pan Instruktor czerpie wiedzę z artykułów z Motofaktów, to biada...

I nic więcej nie ma, żeby go dalej przekonywać. Jeśli to nie trafi, należałoby przestać gościa traktować jak wyrocznię. 

Cholera, tyle razy sobie obiecywałem że ani słowa w temacie 1,33 i uprawnień, i masz. Ale tak jak Jacek, nie będę milczał, gdy gość wodę z mózgu komuś próbuje robić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, czyś napisał:

Cholera, tyle razy sobie obiecywałem że ani słowa w temacie 1,33 i uprawnień, i masz

ja się jeszcze trzymam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.