Skocz do zawartości

Opony do przyczepy


Paweł 66

Rekomendowane odpowiedzi

51 minut temu, Marcin_G napisał:

Na mojej oponie też chyba nie ma oznaczenia M+S, ale sprawdzę z ciekawości.

No to u mnie jest i z tego co czytałem, to jest oznaczenie wielosezonów. Aby była zimowa, musi być śnieżynka.

20220426_180927.thumb.jpg.c26e364bfec1fe39b2c2fef1ae340c3f.jpg

3 godziny temu, jacek00 napisał:

6 lat w takich warunkach w budzie, przy tak intensywnym użytkowaniu to jest bardzo dobry wynik.

Może masz racje, nigdy nie liczyłem, ile jakie opony wytrzymują. W osobówkach zazwyczaj zmieniałem opony ze starości a nie ze zużycia ;) 

58 minut temu, Marcin_G napisał:

Klasyczna zimówka to nie jest, ale może i ona się jakoś sprawdzi na błocie pośniegowym.

Jeżeli jest M+S to oznacza błoto i śnieg. Wiec nie wiem, co tu więcej opisywać :niewiem:

No chyba że ten producent, jak piszecie, drukuje sobie na oponach co chce i opisuje jak chce ;) 

25 minut temu, jacek00 napisał:

Z ciekawostek, to na stronie producenta ta opona znajduje się w zbiorze opon letnich. 

A mają zbiór wielosezony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1 godzinę temu, lbuster napisał:

A mają zbiór wielosezony?

Tak, bo żeby opona była wielosezonowa, to musi mieć homologację i na lato i na zimę czyli mieć oznaczenie 3PMSF. W innym wypadku to nie żaden wielosezon a zwykła uniwersalna opona:

image.thumb.png.27c59592fecc59504aa2dc4becadb6f9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lbuster napisał:

Jedyny "minus", to przez te 6 sezonów zjadło mi prawie cały bieżnik.

To mnie pocieszyłeś , bo jak ja zrobię 6 sezonów na tych oponkach to pewnie już będę jezdził z balkonikiem i to nie ze względu na wiek opon ale mój :hehe: :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jacek00 napisał:

żeby opona była wielosezonowa, to musi mieć homologację i na lato i na zimę czyli mieć oznaczenie 3PMSF

Dokładnie, te mój Matador MPS400, bieżnik jest taki bardziej zimowy:

1724140506_Screenshot_20220601-2044432.thumb.png.36c9c09c847ae3e22a22de85ff5b0ff3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest fajny opis dot. M+S i 3PMSF

https://www.sklepopon.com/artykuly/m-s-i-3pmsf-fakty-i-mity-o-oznaczeniach-opon-zimowych-i-calorocznych

Dla mnie wniosek jest taki:

Jeżeli chcesz jeździć z przyczepą w zimie, tym bardziej za granicą, trzeba mieć wielosezonówki 3PMSF lub najlepiej zimowe.

Jeżeli jeździsz od wiosny do jesieni i mogą Ci się trafić warunki zimowe w Polsce, wystarczą wielosezonówki tylko z M+S, dodatkowo prawdopodobnie mniej Ci się będą zużywały opony w lato, niż 3PMSF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.06.2022 o 09:17, jacek00 napisał:

Kargomax ST-6000 to są typowe letnie opony do dostawczaków: 

image.png.405c39aa7f055c522646aba6453416aa.png

Widzę, że są dwa rodzaje tych opon, z M+S i bez, przykład poniżej i są opisywane jako wielosezony:

https://www.hurtopony.pl/Gtradial-185-80R14-C-KARGOMAX-id-692927063RPNU.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.06.2022 o 08:24, golob napisał:

Mam te Matadory już w drugiej przyczepie, teraz właśnie zakładałem ten rozmiar który ty masz 185R14C, wcześniej miałem 15".

Nie mam żadnych uwag do nich aczkolwiek w śniegu nie jeździłem ale w każdą inną pogodę tak.

A czy bieżnik nie za szybko znika? Bo w opisach jest, że ma bardzo miękką gumę i boję się, że na tych gumach 6-ciu sezonów nie przejadę.

Natomiast jest to dla mnie opcja nr. 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, lbuster napisał:

A czy bieżnik nie za szybko znika? Bo w opisach jest, że ma bardzo miękką gumę i boję się, że na tych gumach 6-ciu sezonów nie przejadę.

W poprzedniej przyczepie zrobiłem 2 sezony i na oko, bo nie mierzyłem, zużycia widocznego nie widziałem. Teraz założyłem na wiosnę i zrobiłem dopiero niecałe 3tys km. Nie wiem czy wytrzymają Ci 6 sezonów bo to od wielu czynników zależy, a guma ogólnie musi być trochę bardziej miękka niż w typowo letnich.

Z drugiej strony nie widzę sensu trzymania aż tak długo opon, to nie jest jakaś droga rzecz zmienić nawet raz na 3-4 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lbuster napisał:

Ok, dzięki @golob (nie mogę się przyzwyczaić do nowego zdjęcia).

Tak więc u mnie fifty-fifty pomiędzy GT Radial a Matador MPS400. Wulkanizator podejmie decyzje ;) 

A jaką nośność ma Matador?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lbuster napisał:

102/100 = max 850 kg
a GT Radial 104/102 = max 900 kg

więc różnica pomijalna, nie przekroczę 1700 ;) 

Matador ma indeks prędkości R czyli 170, a GT ma N czyli 140, wiadomo prędkości nie potrzebne w przyczepie ale te z większym indeksem prędkości muszą być też mocniejsze bo inaczej by to sensu nie miało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak brał GT ze względu na indeks nośności. Wiadomo, że nie przekroczysz wagi, a przynajmniej nie powinieneś, ale im większy margines tym lepiej. Ale to oczywiście moje zdanie, a ja lękliwy jestem :blush: Dwie rzeczy, których się obawiam na drodze to zwierzęta w nocy i wystrzał opony w budzie. Przygoda @Voku z minionych wakacji jeszcze bardziej napędziła mi obaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.