Skocz do zawartości

Opony do przyczepy


Paweł 66

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Hankook to obecnie marka premium. W różnych grubych furach idzie na pierwszy montaż. Dla mnie to oponki godne polecenia choć troszkę za drogie. Ale płacimy za jakość... trudno.

Hankook akurat cały czas jest pozycjonowany jako klasa średnia obok takich marek jak Kleber, Fulda czy Firestone. Owszem Hankook mocno się reklamuje i rozpycha na rynku czego efektem są umowy na pierwszy montaż, ale mimo wszystko nadal ta opona jest przypisywana właśnie do segmentu średniego.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem opony, w poniedziałek dostarczą.Niestety w moim rozmiarze tylko szajs można dostać i na dodatek nie wiadomo z jakiego rocznika dojdą bowiem wszyscy sprzedawcy piszą - nie starsze od 24 miesięcy.Jednym słowem w razie pecha mogę dostać opony nawet z 2015 roku.Nikt nie jest w stanie zapewnić , z którego roku opony przyjdą, obdzwoniłem wszystkich sprzedawców.Obecnie mam na kołach opony 165/80 R13C. Żeby podnieść nośność opon zamówiłem Hankook RA08 175/80R13 97/95 Q  .W moim przypadku przy DMC 1000 będę miał potężną granicę bezpieczeństwa  :]  Niestety jak już pisałem, w tym rozmiarze można dostać tylko azjatycki szajs.Do wyboru miałem  Falken, albo Hankook, o innych szajsach typu LingLong czy Nankang nie wspomnę. Z dwojga złego wybrałem Hankook, mam nadzieję, że da się na tym jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kampie HKoków nigdy nie miałem .Ale w innych kategoriach wagowych już tak. I mam w ich temacie dwie skrajne opinie pomimo ,że to ta sama marka.

 

1-sza opinia -  2 samochody osobowe na HK przebiegi do 100 tys km  i więcej  - problemów zero. Fajna opona choć nie za cicha. Ale auta też ze średniej półki , prędkości do 180km/godz , bez przeciążeń i ciężkiej pracy

 

2-ga opinia -  2 komplety w ciągnikach siodłowych - przez 25 lat nigdy w życiu nie miałem takiego gooowna na kołach. Ten błąd już się nie powtórzy

 

Jak sam widzisz nie patrz na skrajne opinie. Wg mnie w kategorii "lekkiej" w campie nie powinieneś mieć z nimi żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już teraz sam nie wiem co miałem wybrać czy te Hankooki czy jednak japońskie Falkeny. O jednych i drugich czytałem właściwie te same opinie, a i cena praktycznie ta sama. Ciężko będzie nawet stwierdzić w czasie eksploatacji czy są dobre, bo w przyczepie się nie jeździ i nawet słychać ich nie będzie.Jedynie to co człowiek odczuje podczas ciągnięcia przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam na kołach opony 165/80 R13C. 

Kiedyś opony 13 na wysokim profilu to był bardzo popularny rozmiar do wielu zastosowań. Nie tylko do przyczep, ale i do samochodów. Teraz wybór jest bardzo skromny, bo aktualnie najtańszym i najmniejszym rozmiarem popularnych jest jednak felga 14 i zaraz potem 15.

Nie myślałeś, żeby kupić używane felgi 14 i do nich mieć duży wybór opon? Przyczepa nie jest nowa wiec jeśli dostanie np. 10-letnie felgi to krzywdy mieć nie będzie. Tylko muszą być odpowiednio mocne, a nie od Corsy. Dodaj do tego dekle z biedronki za 12 zł/szt. (ja takie miałem w przyczepie kempingowej i prezentowała się naprawdę ładnie) i masz spokój i elegancję ;-)

Niedawno kupowałem komplet 4 opon w rozmiarze 185/75R14 do swojej przyczepy i znalazłem firmowe w przyzwoitej cenie (już nie pamiętam, bo są zamontowane i wywaliłem szczegóły z głowy, ale Continental albo Dunlop z indeksem C - w nazwie miały coś z vanem). Opony dobre, producent renomowany, a cena sensowna z powodu bardzo popularnego rozmiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...Nie myślałeś, żeby kupić używane felgi 14 i do nich mieć duży wybór opon? Przyczepa nie jest nowa wiec jeśli dostanie np. 10-letnie felgi to krzywdy mieć nie będzie. Tylko muszą być odpowiednio mocne, a nie od Corsy... 

 

Ja już myślałem nad wieloma wariantami. Chciałem przykładowo dokupić sobie stare felgi 13 , choćby jak to piszesz od Corsy żeby założyć na nie stare zdjęte kapcie i postawić na tych kołach przyczepę w garażu na zimę.Byłem wręcz pewien , że problemu nie będzie.Okazało się , że problem jest i to duży.Niestety nie ma nigdzie felg o rozstawie śrub 5x105. Można się na śmierć zaszukać i nic.Oczywiście pisze o rozmierze 13 czy nawet 14 cali.Dopiero od 15 " jest sporo, ale tylko samochodowe.A te wzmacniane nie są.Niestety 15 "  mi nie wejdzie w nadkole, a jak wejdzie to mogłyby pojawić się problemy.próbowałem przypasować swoją 15 fiatowską. A może ktoś wie, gdzie w ogóle szukać felgi do przyczepy, bo na allegro nic znaleźć nie mogę w rozstawie śrub 5x105.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na felgi tutaj:

https://goliat.com.pl/produkty/sklep/czesci-zamienne/akcesoria-do-przyczep/felgi-i-kola-do-przyczep,2,5268

http://center-camp.pl/pl/p/FELGA-5%2C5J-14-H2%2C-ET30%2C-5X112%2C-950-KG-HOBBY/1108

Pewnie jest więcej firm handlujących felgami do przyczep, ale w tych linkach pewnie coś byś wybrał. A gdy już będziesz miał felgi 14" to łatwo dobierzesz opony. Ja swoje 185/75R14 z indeksem nośności 102 kupiłem za jakieś rozsądne pieniądze (dziś zerknąłem - Dunlop, czyli normalna firma nie jakieś chińskie g...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na felgi tutaj:

https://goliat.com.pl/produkty/sklep/czesci-zamienne/akcesoria-do-przyczep/felgi-i-kola-do-przyczep,2,5268

http://center-camp.pl/pl/p/FELGA-5%2C5J-14-H2%2C-ET30%2C-5X112%2C-950-KG-HOBBY/1108

Pewnie jest więcej firm handlujących felgami do przyczep, ale w tych linkach pewnie coś byś wybrał. A gdy już będziesz miał felgi 14" to łatwo dobierzesz opony. Ja swoje 185/75R14 z indeksem nośności 102 kupiłem za jakieś rozsądne pieniądze (dziś zerknąłem - Dunlop, czyli normalna firma nie jakieś chińskie g...).

 

Wszystko to już oglądałem i nie tylko w Polsce. Sam zobacz - tylko 4x100, albo 5x112 -  ale 5x105 nie uświadczysz. Tylko się powiesić  :oslabiony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie masz rację. W rozmiarze 15" jest trochę felg o rozstawie śrub 5x105 (do samochodów), a 14" nie. nie zazdroszczę sytuacji.

Co prawda mógłbyś teoretycznie założyć 15" i opony niskoprofilowe, ale w przyczepie to trochę bez sensu, bo wysoka opona amortyzuje i właśnie zwykle takie zakładamy. A tu rozwiązania łatwego nie ma.

Może jednak najskuteczniej będzie poszukać opon 13" i nie kombinować ze zmianą felg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem oponę Kenda z Tajwanu 175/80R13: 

https://oponyweb.pl/produkt/kenda-175-80r13c-kr06-97r-g-e-73-3075d386-opony-samochody-dostawcze/

indeks nośności 97.

Skoro sam wcześniej znalazłeś Hankook w tym samym rozmiarze i o tej samej nośności to nie widzę sensu zmieniać Hankook na Kenda. Nic nie zyskujesz.

Ja bym kupił te oponki Hankook i nie kombinował dłużej. Widzę, że przy tym rozstawie śrub za dużo kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem zamówiłem te Hankooki, będą w poniedziałek.Jakiś czas można na tym jeździć.Felgi mam w idealnym stanie, w tym jedna na zapasie. Martwi mnie tylko to, że w trasie różnie bywa - czasami właduje się człowiek w dziurę i może być bieda.Owszem koło zapasowe niby jest, ale po nim nie ma już nic.Co gorsza nie ma nawet perspektywy żeby kupić nową felgę.

Nie mam wyjścia - będę tak jeździł i tyle. Jak mi się posypią łożyska w kołach, albo co innego, wtedy pomyślę o wymianie całych piast i bębnów i to na takie żebym bez problemu mógł założyć felgi 4x100, albo 5x112. W końcu do osi alko chyba dostanę takie piasty i bębny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.