Skocz do zawartości

zestaw solarny - prośba o ocenę schematu i dobranych urządzeń


Jaśki

Rekomendowane odpowiedzi

Jeden element nie dawał mi spokoju: "co będzie jak nie wyłącze przetwornicy i wrócę z nocnej imprezki...a tam brak prądu :(

Postanowiłem sobie "unaocznić" to że przetwornica jest włączona i zainstalowałem kontrolkę w wyprowadzonym gnieździe. Teraz z czystym sumieniem mogę jechać "na dzikusa" :)

20190601_144005.thumb.jpg.847bf3dbc0c27bd7b994798106c7d396.jpg

20190601_144008.thumb.jpg.f8c4082c8bae2ffc7fa19c915050d731.jpg

20190601_144815.thumb.jpg.931de3515bc7716ee74336ac09486701.jpg

Edytowane przez Jaśki (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaśki napisał:

Postanowiłem sobie "unaocznić" to że przetwornica jest włączona i zainstalowałem kontrolkę w wyprowadzonym gnieździe.

Czyli jak rozumiem masz 230V wyprowadzone tylko na jedno dodatkowe gniazdo? A czemu nie w automacie na wszystkie gniazda w przyczepie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kalapan napisał:

A czemu nie w automacie na wszystkie gniazda w przyczepie?

Bo zasilacz bierze pierwsze źródło z 230V, czyli przy zasilaniu z AKU zasilane urządzenia by szły taką ścieżką: 12V -> 230V -> 12V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lbuster napisał:

Bo zasilacz bierze pierwsze źródło z 230V, czyli przy zasilaniu z AKU zasilane urządzenia by szły taką ścieżką: 12V -> 230V -> 12V

kompletnie nie rozumiem tego co powyzej napisales, Przeciez przetwornice mam podpieta bezposrednio pod akumulator i z chwila jej wlaczenia zasilacz nie ma z nia nic wspolnego.Spojrz na schemat. Z chwila kiedy wlacze przetwornice mam we wszystkich gniazdach przyczepy 230V, a nie tylko w jednym jakby osobnym. Czyli droga jest prosta 12V  -> 230V

 

 

747980553_Schematinstalacji.thumb.jpg.754b7873d8bbefd99282e55f5beced78.jpg

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie robotę robią te przekaźniki:

image.thumb.png.287ec621e7b0f871280b3f409b50f739.png

 

Ja ich nie mam i u mnie urządzenia na 12V by szły w ścieżce 12V -> 230V -> 12V.

Nawet, jakbym chciał robić tak jak Ty, to musiałbym zrobić odrębne obwody dla urządzeń na stałe zasilanych z 230V, takich jak odkurzacz, latarka czy ładowarka akumulatora. Tak wiec u mnie by to się wiązało z niemałą przeróbką 230V. Na tą chwilę wolę mieć osobne gniazdko 230V, które staram się wykorzystywać okazjonalnie. Myślę, że podobnie ma (mają) @Jaśki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jak przetwornica nie pracuje to i tak  pobiera prąd z akumulatora a jeżeli tak to i tak lepiej ją wyłączyć nawet gdy nie jesteśmy podłączeni do 230V.


Tak najlepiej, przetwornicę traktuj jak zło konieczne, po użyciu wyłącz.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, kalapan napisał:

Czyli jak rozumiem masz 230V wyprowadzone tylko na jedno dodatkowe gniazdo? A czemu nie w automacie na wszystkie gniazda w przyczepie?

 

3 godziny temu, lbuster napisał:

Na tą chwilę wolę mieć osobne gniazdko 230V, które staram się wykorzystywać okazjonalnie. Myślę, że podobnie ma (mają) @Jaśki.

I w tym cytacie zawiera się praktycznie odpowiedź na powyższe pytanie :)

Ja "projektując" modyfikację instalacji najpierw odpowiedziałem sobie na pytanie w jaki sposób korzystam i będę korzystał z przyczepy. I doszedłem do wniosku razem z żoną, że i tak głównie będziemy jeździć na kempingi gdzie jest pełna infrastruktura łącznie z podłączeniem do sieci. Na wakacje zabieramy ze sobą klimatyzację, a podstawowym przyrządem kuchennym jest girl elektryczny. Więc z akumulatora to i tak nie pociągnie...albo pociągnie tylko chwilowo. Dlatego te wszystkie modyfikacje robiłem tak, aby korzystać z nich okazjonalnie/awaryjnie.
chociaż wczoraj pierwszy raz pojechaliśmy na "pełnego dzikusa" i finał ligi mistrzów obejrzałem :) trochę denerwująca była tylko praca wiatraczka przetwornicy...ale można się przyzwyczaić ?

a druga sprawa...jak bym teraz to wszystko tak zrobił, że już nic  nie trzeba by poprawiać/ulepszać/ modyfikować to co ja bym w tej cepce robił?   tylko odpoczywał? :hmm: a tak można się zastanawiać nad kolejnym projektem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich przeglądałem ostatnio w Juli Art. I trafiłem na taki zestaw https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/wypoczynek/przyczepy-kempingowe-i-kampery/ogniwa-sloneczne/pakiet-paneli-slonecznych-007982/    . A moje pytanie brzmi ile to jest warte . Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm, interesująca propozycja za 400 stówki. Oprócz złączek MC 4 i przelotki dachowej zestaw ma wszystko, łącznie z podpórkami długich boków panela. Może regulator nie jest szałowy (PWM a nie MPPT) ale sam panel jest niskonapięciowy i nie powinno być ok. System mocowania trochę inny aczkolwiek bardzo podobny do tych za ponad stówkę Trochę słaba gwarancja nie przystająca do współczesnych realiów - obecnie standardem jest 2 lata.  Podoba mi się ta oferta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałbym w ciemno ... fajnie żeby wejść tanio w niezależność ... ja podobną cenę zapłaciłem kompletując na Allegro, a wożenie się ze sprzedawcami wysyłkowymi w przypadku reklamacji pewnie zdecydowanie bardziej skomplikowane.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Magneto61 napisał:

ale sam panel jest niskonapięciowy i nie powinno być ok.

Miało być "ale sam panel jest niskonapięciowy i powinno być ok"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak za tą cenę całkiem ciekawa propozycja. Pytanie, jak z wytrzymałością, bo przyklejenie panelu robi się na grube lata a jak taki padnie po kilku?

Ciekawy tekst w instrukcji:

"Przed użyciem panelu należy najpierw ładować akumulator przez 3 doby."

Na plus należy zaliczyć informację o konieczności zastosowania bezpiecznika przy AKU. Ogólnie instrukcja jest w porządku :ok:

Wadą jest brak podanych jakichkolwiek parametrów solara.

Podsumowując: brak jakichkolwiek parametrów, niewiadomą jest trwałość elementów zestawu, konieczność przyklejenia do dachu uchwytów "No name", jednak cena bardzo kusząca.

Szkoda, że nie oferują tych mocniejszych zestawów, choć cena na pewno by była wyższa:

blob.png.c308c26e341b74d3cf53ab6ee985f5cf.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lbuster napisał:

Jak za tą cenę całkiem ciekawa propozycja. Pytanie, jak z wytrzymałością, bo przyklejenie panelu robi się na grube lata a jak taki padnie po kilku?

Ciekawy tekst w instrukcji:

"Przed użyciem panelu należy najpierw ładować akumulator przez 3 doby."

Na plus należy zaliczyć informację o konieczności zastosowania bezpiecznika przy AKU. Ogólnie instrukcja jest w porządku :ok:

Wadą jest brak podanych jakichkolwiek parametrów solara.

Podsumowując: brak jakichkolwiek parametrów, niewiadomą jest trwałość elementów zestawu, konieczność przyklejenia do dachu uchwytów "No name", jednak cena bardzo kusząca.

Szkoda, że nie oferują tych mocniejszych zestawów, choć cena na pewno by była wyższa:

blob.png.c308c26e341b74d3cf53ab6ee985f5cf.png

Dziękuję za szybką odpowiedź pozdrawiam.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Magneto61 napisał:

Trochę słaba gwarancja nie przystająca do współczesnych realiów - obecnie standardem jest 2 lata.

Zgadzam się z Tobą w 100%, jednak rok czy dwa lata gwarancji przy panelu to i tak cienizna - oczekujemy żywotności co najmniej 5, 10 czy 20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.