Skocz do zawartości

zestaw solarny - prośba o ocenę schematu i dobranych urządzeń


Jaśki

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, lbuster napisał:

Szkoda, że nie oferują tych mocniejszych zestawów, choć cena na pewno by była wyższa:

Jest zestaw z panelem 160W i regulatorem 20A za 600 zł

https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/wypoczynek/przyczepy-kempingowe-i-kampery/ogniwa-sloneczne/pakiet-paneli-slonecznych-007983/#tab02

12 godzin temu, raven napisał:

Serio nie widzicie podobieństwa w tym sterowniku? Swego czasu chyba taki sterownik był nawet komuś polecany na tym forum. Mnie ten zestaw bardzo zainteresował. Który panel bardziej by się nadawał do mokrego aku Banner Energy Bull 80Ah? 110, czy 160W?

Ten regulator jest na każdej stronie handlarzy solarowym szpejem, jest polecany wszędzie no może nie jest polecany jak coś taniej wypłynie i jest konkurencją dla handlarzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie należy zakładać, że ten 160W nigdy tyle nie wyciągnie, nawet w pełnym słońcu. Ponawiając moje pytanie klika postów wyżej, który panel bardziej by się nadawał do mokrego aku Banner Energy Bull 80Ah? 110, czy 160W,  bardziej skłaniał bym się ku większemu. Natomiast kupując panel flex dobrej firmy i sterownik mppt spokojnie powinien wystarczyć około 110W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie ten większy ( w Bielsku dużych już nie ma zostały 3 szt. tych mniejszych za 4 stówki ). Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem założenia solara i akurat dzisiaj przeczytałem ten wątek. W poprzedniej przyczepie miałem zestaw z panelem 70 W i nigdy prądu mi nie brakło ( aku 95Ah agm). Nawet jeżeli odbiega parametrami od topowych wyrobów to przypuszczam, że dla mnie będzie ok. Uchwyty dołączone w komplecie wyglądają solidnie ale mają trochę udziwnione mocowanie do podłoża tzn. powinny być mocowane do dachu za pomocą wkrętów ale ja przerobie to mocowanie żeby dziur w dachu nie robić. Na oko i na wagę zwykły panel. 

IMG_20190607_105141.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie zdaj relację jak uruchomisz. Mam takie przeczucie, że Jula kompletnego kwasu by nie wypuściła do sprzedaży. Z drugiej strony przypomina mi się temat daszków przeciwsłonecznych, gdzie wszyscy polecają COMO, a te Julowe podobno są słabsze.

W jaki sposób chcesz przerabiać uchwyty? Nie wystarczy ich poprostu przykleić, zamiast przykręcać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te uchwyty maja małą powierzchnię styku z dachem są pomyślane żeby je przykręcić do czegoś ( dachu ). Mam dostęp do blach aluminiowych 2 mm i planuje te uchwyty przykręcić do blach ( 20x20cm ) a te przykleić siką do dachu ( nie chcę mieć dziur w dachu). Panel podłączony do akumulatora normalnie ładuje. W poprzednim panelu miałem tak, że wystarczyło zacienić małą część np. dłonią i napięcie leciało mocno w dół tu tego nie ma z tym, że dzisiaj jest pochmurno, zobaczę jak w słoneczny dzień.

edit.. wyszło słońce i potwierdzam, że napięcie po zacienieniu panela spada o 0,5 V

IMG_20190607_105749.jpg

IMG_20190607_121337 (1).jpg

IMG_20190607_110033.jpg

Edytowane przez Thomas (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te uchwyty maja małą powierzchnię styku z dachem są pomyślane żeby je przykręcić do czegoś ( dachu ). Mam dostęp do blach aluminiowych 2 mm i planuje te uchwyty przykręcić do blach ( 20x20cm ) a te przykleić siką do dachu ( nie chcę mieć dziur w dachu). Panel podłączony do akumulatora normalnie ładuje. W poprzednim panelu miałem tak, że wystarczyło zacienić małą część np. dłonią i napięcie leciało mocno w dół tu tego nie ma z tym, że dzisiaj jest pochmurno, zobaczę jak w słoneczny dzień.
edit.. wyszło słońce i potwierdzam, że napięcie po zacienieniu panela spada o 0,5 V
IMG_20190607_105749.thumb.jpg.cd69fb433fa1236a7470b6313bc78467.jpg
139028981_IMG_20190607_121337(1).thumb.jpg.deb7ac886c037d317f5edd6996f264b2.jpg
IMG_20190607_110033.thumb.jpg.0f69e84d0bd64bbf1c4e43511df779a7.jpg


Nie ma się co doktoryzować, tak to działa wrzucaj na dach. Czemu uważasz, że łapy mają małą powierzchnię styku. Te ze specjalistycznych sklepów są puste od spodu też nie mają za dużej powierzchni.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz, że długość boku tego uchwytu to niecałe 9 cm, więc powierzchnia będzie miała jakieś 70 cm2. Dodatkowo powierzchnia dolnej łapy może nie być przystosowana do klejenia (brak zdjęcia drugiej strony).

image.png.d93f05f7049bf91053683e3d03ea66c6.png

Zrobiłbym tak samo, jak @Thomas, czyli do dolnych mocowań przykręciłbym trzema śrubami blachę o większej powierzchni i tą blachę dopiero bym kleił do dachu. Oczywiście dolne mocowanie już nie będzie demontowalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac juz kwestie ewentualnego montazu tak beznadziejnych uchwtow, wezcie jeszcze pod uwage fakt - jaka wentylacje bedzie mial panel od spodu.Przeciez grubosc tej podstawy uchwytu to chyba nawet nie 0,5 cm! Sam panel ten 160W ma nawet calkiem przyzwoite parametry, gdyby dodac do niego w miare sensowny regulator, to taki zestaw moglby niezle dawac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kalapan napisał:

grubosc tej podstawy uchwytu to chyba nawet nie 0,5 cm!

Wiesz, lepszy rydz niż nic. Coś tam się będzie wentylować, tym bardziej, że z każdej strony będzie miał tą szczelinę.

Oczywiście można zastosować kątownik aluminiowy (tak, jak my) i go przykręcić do tych mocowań. W ostateczności można kupić dedykowane drogie uchwyty :(

Tak czy siak, mając to co ma @Thomas, robiłbym raczej te blachy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac juz kwestie ewentualnego montazu tak beznadziejnych uchwtow, wezcie jeszcze pod uwage fakt - jaka wentylacje bedzie mial panel od spodu.Przeciez grubosc tej podstawy uchwytu to chyba nawet nie 0,5 cm! Sam panel ten 160W ma nawet calkiem przyzwoite parametry, gdyby dodac do niego w miare sensowny regulator, to taki zestaw moglby niezle dawac.


Szczerze to bardzo podoba mi się konstrukcja tych łap. Pamietam jak namordowałem się wiercąc w swojej ramie aluminiowej. Tu chyba nie trzeba wiercić?

Pytanie tylko jak zniosą klejenie. Fajnie, że pomyśleli o tych dodatkowych mocowaniach na boczne krawędzie.

Dzięki Juli technologia solarna trafiła pod strzechy. Można tanio wejść w system dostając komplet z porządną gwarancją.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, witus napisał:

Szczerze to bardzo podoba mi się konstrukcja tych łap.

I zamontowalbys na tym czyms swoj panel? Bo ja nie.... Juz lepiej dac sobie troche pracy i zrobic to porzadnie na ksztaltownikach aluminiowych. Ja u siebie wkladalem lape pod panel juz pare razy i nie zaluje tego , ze mam odstep panelu od dachu 2,5 cm.

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.