Skocz do zawartości

zestaw solarny - prośba o ocenę schematu i dobranych urządzeń


Jaśki

Rekomendowane odpowiedzi

Słuszne pytanie, ale odpowiedź jest niestety trochę skomplikowana . Po pierwsze, już to gdzieś pisałem, że trzymam przyczepę w garażu i od samego początku miałem problem z wysokością wjazdu.W pierwszej fazie, kiedy nie miałem jeszcze movera niezbyt dokładnie mogłem sobie przeprowadzić testy , w którym miejscu i jak wysokie elementy mogę zamontować  na dachu.Uznałem, że właściwie nic mi na dach chyba nie wejdzie, a już na pewno nie wejdzie solar z ramą i jeszcze podwyższony o wysokość uchwytów. I wcale się nie pomyliłem, gdybym taki panel zamontował, nie wjechałbym z nim do garażu. Druga sprawa , jak widać na zdjęciu mojego dachu obecny panel ledwie wchodzi na szerokość  między krawędzią budy, a okienkiem.A jest to panel stosunkowo wąski. Takiego w ramce praktycznie bym nie dostał, a jeżeli bym dostał - to nie byłbym w stanie zamontować go na uchwytach, bo ledwo włazi bez uchwytów. A uchwyty poszerzają panel o 12 cm, to też sprawdzałem. W innym miejscu montaż panelu raczej nie byłby możliwy.Przecież nie mogłem go zamontować w poprzek z przodu, na skosie, całkiem głupie by to wtedy było. Dlatego zdecydowałem się na elastyczny, skoro inaczej by się nie dało, to miałem go tak jak kolega przykleić bez niczego do budy. Jednak po montażu movera byłem w stanie jeździć z przyczepą w tą i z powrotem i mogłem już co do milimetra wymierzyć i sprawdzić gdzie i co mogę zamontować na dachu. Kładłem płyty styropianowe różnej grubości i różnego rozmiaru na dachu budy i wjeżdżając po centymetrze do garażu widziałem co mi wejdzie, a co nie. Skoro na końcu wyszło, że o 3 cm mogę panel podwyższyć , wtedy dopiero zdecydowałem się na okucie panelu elastycznego, tylko po to, żeby jednak oddech złapał.Oczywiście mogłem go przykleić bez niczego, ale czy byłoby to lepsze rozwiązanie?


Jest ok, najważniejsze, że działa i jesteś zadowolony. Ja pod koniec sezonu będę miał porównanie panela elastycznego klejonego wprost do dachu. Dowiem się z pierwszej ręki czy bardziej się dach nagrzewa, czy był jakiś problem z wydajnością.

Będę też musiał zbudować instalację ekstremalnie budżetową, kupując panel używany i też zastanawiam się czy nie przykleić ramy aluminiowej wprost do dachu. Przyczepa prawie nie jeździ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, witus napisał:

i też zastanawiam się czy nie przykleić ramy aluminiowej wprost do dachu

To też nie jest dobre rozwiązanie, bo wtedy panel nie ma "oddechu". Ja co prawda tak mam przyklejony, ale jednak w koło nawierconych mam kupę dziur w ceowniku, no i z tyłu w ogóle nie ma ramy, tylko 10 cm zabezpieczenie, głównie żeby mi w środku nie drżał podczas jazdy. Tak więc z tyłu panel "oddycha" pełną parą :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też nie jest dobre rozwiązanie, bo wtedy panel nie ma "oddechu". Ja co prawda tak mam przyklejony, ale jednak w koło nawierconych mam kupę dziur w ceowniku, no i z tyłu w ogóle nie ma ramy, tylko 10 cm zabezpieczenie, głównie żeby mi w środku nie drżał podczas jazdy. Tak więc z tyłu panel "oddycha" pełną parą  


Właśnie to chcę sprawdzić, w czym przeszkadza ten brak oddechu, ile to % spadku wydajności 10% czy 50%?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko jak go już na żywca przykleisz, to potem ewentualna poprawka po sprawdzeniu mało będzie realna, bo oderwać taki panel przyklejony na amen do budy, to będzie trochę problematyczne, może się nawet uszkodzić. Ale jak przykleisz taki z ramą, to pewnie jakoś da się go od dachu oderwać. Ja nie chciałem ryzykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko jak go już na żywca przykleisz, to potem ewentualna poprawka po sprawdzeniu mało będzie realna, bo oderwać taki panel przyklejony na amen do budy, to będzie trochę problematyczne, może się nawet uszkodzić. Ale jak przykleisz taki z ramą, to pewnie jakoś da się go od dachu oderwać. Ja nie chciałem ryzykować.


Uruchomię go nieprzyklejony, potestuję z dwa tygodnie jak będzie ok przykleję.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przyklejony panel elastyczny 250 już trzeci rok.  Cepka pod chmurką lato, zima.  Nie zauważyłem aby się panel mocno grzał. Jeżeli panel się sknoci to następny przykleję na niego. Na razie OK!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Waszym uwagom zrezygnowałem z uchwytów samoprzylepnych i złapałem po drodze kable do kominka i anteny.

IMG_20190524_202912.jpg

A przy okazji kwestia czyszczenia wyszła... 

Nie będzie łatwo sięgnąć a u mnie okno też niezbyt sprzyja takim zabiegom. 

IMG_20190524_195559.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2019 o 08:26, filipert napisał:

...złapałem po drodze kable do kominka....

Tak się zastanawiam czy jest to "zdrowe" dla przewodów, aby stykały się z gorącym kominkiem :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy jest to "zdrowe" dla przewodów, aby stykały się z gorącym kominkiem :niewiem:


Nic im nie będzie, rama aluminiowa solara jest bardziej gorąca.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz ja mam jeszcze pytanie : jakim bezpiecznikiem polecacie zabezpieczyć taką oto przetwornicę: 60A? czy mniej?

I czy wystarczy ona do naładowania laptopa, ewentualnie podłączenie TV (30W) ? Potrzebuję "pełny sinus" aby chodził mi silniczek młynka do kawy :) 

http://voltpolska.pl/pl/glowna/100-przetwornica-sinus-600-12v-5903111886202.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Jaśki napisał:

I czy wystarczy ona do naładowania laptopa, ewentualnie podłączenie TV (30W) ? Potrzebuję "pełny sinus" aby chodził mi silniczek młynka do kawy :) 

Ta przetwornica ma 300W mocy ciągłej, więc laptop, czy TV to żaden problem.Nawet ten młynek do kawy będzie szedł bez problemu, bo z tego co widziałem najczęściej młynki mają od 100 do 200W mocy. Zasilacze laptopa najczęściej ciągną 90W, więc nawet może z TV iść jednocześnie.Mam przetwornicę 200W i bez problemu ciągnie TV i laptop na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaśki napisał:

jakim bezpiecznikiem polecacie zabezpieczyć taką oto przetwornicę: 60A? czy mniej?

Maksymalny pobór to 600/230*12=32A, czyli ja bym zastosował bezpiecznik co najmniej 40A

W dniu 25.05.2019 o 08:26, filipert napisał:

A przy okazji kwestia czyszczenia wyszła... 

Nie będzie łatwo sięgnąć a u mnie okno też niezbyt sprzyja takim zabiegom. 

IMG_20190524_195559.jpg

Nie wiem, czy zaraz mnie nie zlinczują, ale ja oprócz zimy, gdzie systematycznie odśnieżam solar, to przez cały rok tylko raz albo dwa razy umyłem solar i nadal robił robotę. Oczywiście na pewno czysty będzie lepiej ładował, jednak u mnie solar był podobnie ubrudzony i akumulator się doładowywał.

Ja mam podobny problem jak u Ciebie z tą różnicą, że mi się okno otwiera uchylnie, jednak w drugą stronę (w stronę solara) i też nie mam jak czyścić panela. A w czasie urlopu nie mam ze sobą drabiny :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Przetwornica przybyła. Po teście młynek do kawy działa bez problemu :) (150W). 
Jak mierzyłem, zarabiałem i zabezpieczałem przewody to włączyłem sobie mecz Polska Senegal. TV śmigał , a napięcie accu prawie nie drgnęło. Cały czas utrzymywało się na poziomie 12.7V

Przewody 6mm2 o długości ok 65-70 cm (wg instrukcji 6mm2 jest OK dla przewodów metrowych, więc uważam, że tu też będzie OK). Bezpiecznik 40A.
Wczoraj wieczorem nie miałem już siły tego wszystkiego podłączyć ostatecznie (i zabrakło mi wkrętów aby przymocować hebel :( )...ale będzie to wyglądać mniej więcej tak:

20190530_062150.thumb.jpg.6fc95a69f98fbaf644224ad03d6b007c.jpg

Hebel będzie można przekręcić od góry, wkładając rękę za odchyloną poduszkę oparcia. Dość długo zastanawiałem się gdzie ten hebel umieścić...ale doszedłem do wniosku, że lepiej mieć krótkie przewody niż mega wygodne miejsce na hebel. A i tak w praktyce tylko ja będę decydował kiedy uruchomić przetwornicę

20190530_062155.thumb.jpg.7e5046cd6ed0bc20519469580c5e41d2.jpg

Do tego wyprowadzę jedno gniazdko "natynkowe" nad oparcie podkowy (w rogu, lekko schowane za zasłonką) aby można było łatwo podłączyć sprzęt...ale tylko gdy będzie niezbędne 230 (np do zmielenia porcji kawy :) )

Jak to wszystko dzisiaj zakończę to będzie można bez problemu jechać "na dzikusa" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie to wygląda, "peszlów" jak "mrówków" :ok:

Rozumiem, że wszystkie przewody wychodzące z klemy "+" mają bezpiecznik? Bo na zdjęciach tego nie widać.

Najlepsza jest karteczka :hehe: Oby Ci jej nie zwiało :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.