Skocz do zawartości

zestaw solarny - prośba o ocenę schematu i dobranych urządzeń


Jaśki

Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, lbuster napisał:

Pytanie, jak z wytrzymałością, bo przyklejenie panelu robi się na grube lata a jak taki padnie po kilku? 

To kupuje się kolejny zresztą analogicznie jak w przypadku sztywnego solara. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już nie będzie dostępny?

Przy "no name"ach nie masz żadnej gwarancji, że wymiary paneli i mocowań są standardowe, w przypadku markowych jest większa szansa.

IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, danielpoz napisał:

klejonych paneli

Co to, to OK.

My dyskutujemy na temat solara ze sklepu Jula z dedykowanymi uchwytami, które trzeba przykleić na stałe.

Teraz przyjrzałem się im i one są chyba montowane z dwóch stron, pierwsze się montuje z dołu a drugie od góry i razem się skręca:

 

blob.thumb.png.453d0b156c6b7c0c55ccf16500ca4b08.png

Tak więc będzie jeszcze trudniej z dobraniem innego panela.

 

Dlatego też według mnie warto wybrać dobry panel, gdyż montujemy go drogą chemią na lata i trudno go ewentualnie wymienić. Nawet jak to zrobimy, to prawdopodobnie stare uchwyty nam zostaną na dachu lub walka ze struną i "wstyd" wyjazdów na zloty, co już pisał @witus :P 

Pozostały sprzęt dużo łatwiej i taniej wymienić, jak choćby AKU czy regulator.

Choć chyba lepiej kupić raz a dobrze - wyjdzie taniej :puk:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już nie będzie dostępny?
Przy "no name"ach nie masz żadnej gwarancji, że wymiary paneli i mocowań są standardowe, w przypadku markowych jest większa szansa.
IMHO.


Kompletowałem teściom budżetowy zestaw na Allegro, te same pieniądze, a elementy zupełnie przypadkowe,właściwie nie wiesz co przyjdzie ... kabel solarny okazał się zwykłą linką. W zestawie z Allegro jeszcze musiałbym za 100 zł wydać na łapy. Paragon to dramat nic z niego nie wynika.

Gdybym wiedział, że coś takiego jest w Jula nie zastanawiałbym się minuty.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Aha, jeszcze jedna rzecz. Mój 100W panel kupiony 5 lat temu jest większy niż panel kupiony w tym roku. Wiec i tak będzie bardzo trudno wymianie panel po latach.

Obecny jest z 15 cm krótszy.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lbuster napisał:

Wadą jest brak podanych jakichkolwiek parametrów solara.

Najsluszniejsza uwaga ?    Czyli kupujesz kota w worku.O mozliwosciach panelu dowiesz sie jak juz kupisz. Oferta dobra dla tych, ktorzy kompletnie o tym pojecia nie maja, przykleja cos na dach i beda mowili, ze maja solar na dachu.

 

8 godzin temu, Lukaskar napisał:

A moje pytanie brzmi ile to jest warte

Tyle jest warte, ile za to zaplacisz.Prezentu nikt Ci nie zrobi.Parametry solara pewnie takie jak panelu ze sredniej polki 20 lat temu.Regulator to chinska plastikowa puszka z napisem PWM i kawalkiem plytki w srodku.W parametry tego czegos nawet bym nie zagladal. Porownujac te oferte do czegos bardziej normalnego z obecnych czasow - to tyle dalem za sam  markowy regulator, nie liczac reszty. Podsumowujac - no cos tam bedzie popierdywac w akumulator - oczywiscie jak bedzie slonce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy jeszcze uważać na błędne informacje, które podano w instrukcji obsługi. Dla osób nieobeznanych w temacie, "ślepe" zastosowanie się do instrukcji może być nawet niebezpieczne.

IMHO

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałuję, że teściowie się pospieszyli i skompletowali zestaw z Allegro :( chętnie bym przetestował zestaw z Juli :(

Te z Allegro wcale nie wydają się lepsze, a sprzedają się jak świeże bułeczki.

8ed2192362d4825214071e1b09c8b9d9.jpg

Właśnie coś podobnego za 50 zł będę instalował w ich przyczepie i coś podobnego pomagałem instalować w przyczepie za 50 tyś.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio nie widzicie podobieństwa w tym sterowniku? Swego czasu chyba taki sterownik był nawet komuś polecany na tym forum. Mnie ten zestaw bardzo zainteresował. Który panel bardziej by się nadawał do mokrego aku Banner Energy Bull 80Ah? 110, czy 160W?

Regulator Åadowania LS1024EU 10A  USB

Edytowane przez raven (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, raven napisał:

Serio nie widzicie podobieństwa w tym sterowniku? Swego czasu chyba taki sterownik był nawet komuś polecany na tym forum

Takie regulatory widlami wrzucaja na allegro, niezly sztapel tego szajsu juz tam lezy i to w roznej cenie. Co nie oznacza, ze nie bedzie chodzil.Nawet ze 4 diody beda sie na nim swiecily zeby ladniej i powazniej wygladal.

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kalapan napisał:

Takie regulatory widlami wrzucaja na allegro, niezly sztapel tego szajsu juz tam lezy i to w roznej cenie. Co nie oznacza, ze nie bedzie chodzil.Nawet ze 4 diody beda sie na nim swiecily zeby ladniej i powazniej wygladal.

one mają potwierdzoną awaryjność, są jakieś problemy z nimi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, witus napisał:

one mają potwierdzoną awaryjność, są jakieś problemy z nimi ?

Tu nie chodzi o awaryjnosc, a raczej o skutecznosc tego czegos. Ja juz sie przekonalem o tym jaka wydajnosc maja chinskie badziewia nawet te z pieknym napisem MPPT na obudowie. Kupilismy na dzialke nad jeziorem jakis badziew i to 40A , niby nawet z napisem MPPT i wyswietlaczem, za chyba 160 zl.Podlaczylem do niego panel 250W i polozylem na dachu swojej przyczepy obok mojego panelu 160W. Wynik byl jednoznaczny - moj dawal prawie 8 A, a ten badziew nawet nie 3,5A. Tanie nie zawsze jest dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że akurat tych kontrolerów i chyba w ogóle większości im podobnych, nie należy się jakoś szczególnie obawiać.
To jest tak prosty układ, że wyprodukowanie tego w dużych ilościach i do tego wiadomo "gdzie", jest nadzwyczaj tanie, dlatego nie ma jakiejkolwiek potrzeby, aby na czymś oszczędzić. Bardziej należy się wystrzegać nieprzemyślanych zakupów kontrolerów MPPT, ponieważ te są już układowo bardziej rozbudowane, a co za tym idzie, nawet te mniej markowe mają dużo wyższe ceny. To rodzi pokusę do zasypywania rynku produktami, które tylko udają kontrolery MPPT. W rzeczywistości mają w sobie jedynie układ PWM i to w najlepszym przypadku.
https://forum.karawaning.pl/topic/21543-regulator-mppt-ustawienia/?do=findComment&comment=471759

Nie każdemu potrzebny jest MPPT. Co, kto lubi. Często wystarczy najprostszy kontroler PWM. Oczywiście ten pierwszy znacznie lepiej spełnia swoją rolę i jest zauważalnie bardziej sprawny/wydajny, ale dla niewielkich potrzeb energetycznych i podczas dobrych warunków nasłonecznienia, PWM da radę - było to wielokrotnie omawiane i nic się tu nie zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że akurat tych kontrolerów i chyba w ogóle większości im podobnych, nie należy się jakoś szczególnie obawiać.
To jest tak prosty układ, że wyprodukowanie tego w dużych ilościach i do tego wiadomo "gdzie", jest nadzwyczaj tanie, dlatego nie ma jakiejkolwiek potrzeby, aby na czymś oszczędzić. Bardziej należy się wystrzegać nieprzemyślanych zakupów kontrolerów MPPT, ponieważ te są już układowo bardziej rozbudowane, a co za tym idzie, nawet te mniej markowe mają dużo wyższe ceny. To rodzi pokusę do zasypywania rynku produktami, które tylko udają kontrolery MPPT. W rzeczywistości mają w sobie jedynie układ PWM i to w najlepszym przypadku.
https://forum.karawaning.pl/topic/21543-regulator-mppt-ustawienia/?do=findComment&comment=471759
Nie każdemu potrzebny jest MPPT. Co, kto lubi. Często wystarczy najprostszy kontroler PWM. Oczywiście ten pierwszy znacznie lepiej spełnia swoją rolę i jest zauważalnie bardziej sprawny/wydajny, ale dla niewielkich potrzeb energetycznych i podczas dobrych warunków nasłonecznienia, PWM da radę - było to wielokrotnie omawiane i nic się tu nie zmieniło.


Miałem bardzo ograniczony budżet, ma to naładować teściom akumulator 30Ah i zasilać z 2h dziennie kilka ledów do czytania przed snem.
Złożyłem próbnie w ogródku, akumulator się naładował, telefon przez usb też, zobaczę jak wyjdzie w praniu od końca czerwca przez dwa miesiące non stop.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, witus napisał:

ma to naładować teściom akumulator 30Ah i zasilać z 2h dziennie kilka ledów do czytania przed snem.

Jesli toto ma naladowac akumulator 30Ah i zasilic dziennie kilka ledow przed snem to raczej nie masz sie czego obawiac, na 100% zda egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.