Skocz do zawartości

Caravaning zimowy - porady


mareko

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Tomii napisał(a):

okno dachowe heki mamy zawsze na mikrowentylacji

Mamy w przyczepie MIDI HEKI, czy tą mikrowentulację to jakoś się włącza? Nie wiedzę tam żadnej klapki, wajchy czy przełącznika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 143
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

2 godziny temu, Tomii napisał(a):

Zimą zalecane jest wietrzenie tzw. "szokowe" - najlepiej po nocy i przed spaniem. Wietrzenie szokowe - szybkie wietrzenie mające na celu zapewnić kilka wymian powietrza we wnętrzu, ale bez wychłodzenia elementów zabudowy przyczepy.

Do tego wszystkiego powinieneś rozeznać sprawę:
- co z wlotami powietrza i czy nie są  przypadkiem zasłonięte lub zarośnięte kurzem
- co z oknami dachowymi - czy ktoś przy wymainie uwzględnił założenie okien uwzględniających wentylację

My w przyczepie przy 2+3 w warunkach zimowych, okno dachowe heki mamy zawsze na mikrowentylacji, do tego jest grzybek dachowy i okno MPK które fabrycznie miało tylko 25% uszczelki. 

Czy problemy z wilgocią nie były w pierwszych 24h grzania przyczepy? 

Nie zwracaliśmy uwagi czy w pierwszych 24h ale największe są po nocy. 

Takie mam okno w korytarzu a w lazience beż tej kratki w okół obudowy

Screenshot_20240209_102254_Allegro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, piorun napisał(a):

Mamy w przyczepie MIDI HEKI, czy tą mikrowentulację to jakoś się włącza? Nie wiedzę tam żadnej klapki, wajchy czy przełącznika...

Lekko się uchyla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piorun napisał(a):

Mamy w przyczepie MIDI HEKI, czy tą mikrowentulację to jakoś się włącza? Nie wiedzę tam żadnej klapki, wajchy czy przełącznika...

 Nie miałem nigdy MIDI więc nie powiem. 

 

37 minut temu, Krystian Kosmala napisał(a):

Nie zwracaliśmy uwagi czy w pierwszych 24h ale największe są po nocy. 

IMO zbyt mały strumień powietrza wentylacyjnego. Co z wlotami powietrza. Okna MPK które pokazałeś mają w sobie wentylacje (nie da się go zamknąć  idealnie szczelnie) więc może problem jest z napływem powietrza kompensacyjnego.  
Dużo tej wilgoci jest? Z uszczelek okiennych spływa, czy wszystko się tam utrzymuje? Na zdjęciu widzę że boczne okno jest nieotwierane. Czy na oknach otwieranych jest większy problem? 
Z moich obserwacji pierwsze 24 h grzania przyczepy, dobrze jest zrobić bez źródeł wilgoci wewnątrz przyczepy i wygrzewać delikatnie i powoli bez ludzi wewnątrz (tzw. zyski ciepła utajonego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tomii napisał(a):

 Nie miałem nigdy MIDI więc nie powiem. 

 

IMO zbyt mały strumień powietrza wentylacyjnego. Co z wlotami powietrza. Okna MPK które pokazałeś mają w sobie wentylacje (nie da się go zamknąć  idealnie szczelnie) więc może problem jest z napływem powietrza kompensacyjnego.  
Dużo tej wilgoci jest? Z uszczelek okiennych spływa, czy wszystko się tam utrzymuje? Na zdjęciu widzę że boczne okno jest nieotwierane. Czy na oknach otwieranych jest większy problem? 
Z moich obserwacji pierwsze 24 h grzania przyczepy, dobrze jest zrobić bez źródeł wilgoci wewnątrz przyczepy i wygrzewać delikatnie i powoli bez ludzi wewnątrz (tzw. zyski ciepła utajonego. 

Wloty powietrza od podłogi są otwarte i niczym nie zasłonięte. Utrzymuje się na oknach i raz na jakiś czas coś spłynie. Są 2 okna boczne stale a na otwieranych tak samo. Bardziej się poci sciana od bakisty bo jest tam sama płyta bez ocieplenia. Pod dziedzeniami na ściankach są spocone sciany

Teraz, Krystian Kosmala napisał(a):

Wloty powietrza od podłogi są otwarte i niczym nie zasłonięte. Utrzymuje się na oknach i raz na jakiś czas coś spłynie. Są 2 okna boczne stale a na otwieranych tak samo. Bardziej się poci sciana od bakisty bo jest tam sama płyta bez ocieplenia. Pod dziedzeniami na ściankach są spocone sciany

Szafki są otwarte podczas grzania bo jak są zamknięte w rogach dachu że sciana też się poci 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Krystian Kosmala napisał(a):

Bardziej się poci sciana od bakisty bo jest tam sama płyta bez ocieplenia. Pod dziedzeniami na ściankach są spocone sciany

Nie spotkałem się żeby przyczepa w tym miejscu nie miała ocieplenia, ale nie miałem nigdy Delty. Czy pod siedzeniami jest wentylowana przestrzeń? Jak masz zorganizowane rozprowadzenie ciepłego powietrza z webasto? Czemu nie masz w tej przyczepie Trumy? Jak masz zorganizowany nawiew z webasto? Jaki strumień powietrza może być nawiewany przez webasto i jak to się ma do Trumaventa? 

Wiesz w "normalnym" układzie z Trumą, przewody nawiewne są poprowadzone po wszystkich schowkach i ogrzewają te przestrzenie. Do tego u mnie wszystkie schowki mają podcięte w ściankach otwory wentylacyjne i w sumie każdy większy schowek ma wlot świeżego powietrza z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tomii napisał(a):

Nie spotkałem się żeby przyczepa w tym miejscu nie miała ocieplenia, ale nie miałem nigdy Delty. Czy pod siedzeniami jest wentylowana przestrzeń? Jak masz zorganizowane rozprowadzenie ciepłego powietrza z webasto? Czemu nie masz w tej przyczepie Trumy? Jak masz zorganizowany nawiew z webasto? Jaki strumień powietrza może być nawiewany przez webasto i jak to się ma do Trumaventa? 

Wiesz w "normalnym" układzie z Trumą, przewody nawiewne są poprowadzone po wszystkich schowkach i ogrzewają te przestrzenie. Do tego u mnie wszystkie schowki mają podcięte w ściankach otwory wentylacyjne i w sumie każdy większy schowek ma wlot świeżego powietrza z zewnątrz.

Pod siedzeniami są dziury w podłodze ale ze schowków nie jestem pewien czy powietrze ucieka.Jest podciete pod poduszka z przodu i chyba jest przestrzen od scian przyczepy.Truma była bez nawiewów i została wywalona. W jej miecu jest webasto I dmucha w część sypialną w stronę przodu ( zaczepu) a druga w stronę kuchni.

Teraz, Krystian Kosmala napisał(a):

Pod siedzeniami są dziury w podłodze ale ze schowków nie jestem pewien czy powietrze ucieka.Jest podciete pod poduszka z przodu i chyba jest przestrzen od scian przyczepy.Truma była bez nawiewów i została wywalona. W jej miecu jest webasto I dmucha w część sypialną w stronę przodu ( zaczepu) a druga w stronę kuchni.

W sumie fabrycznie tam ciepło nie dochodziło z Trumy i z webasto teraz tez. Po nocy poduszki od spodu i ta dykta jest mokra 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piorun napisał(a):

Mamy w przyczepie MIDI HEKI, czy tą mikrowentulację to jakoś się włącza? Nie wiedzę tam żadnej klapki, wajchy czy przełącznika...

Nie, ona po prostu jest zawsze :D Wersja z mikrowentylacją nie ma uszczelki przy szybie, czyli jest tam szczelinka, nawet jak okno jet w pełni zamknięte to jakaś mikrocyrkulacja jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.