Skocz do zawartości

Caravaning zimowy - porady


mareko

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 143
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

10 minut temu, Stu napisał:

musi być śnieżynka na oponie, inaczej tego nie uznają...

Znalazłem takie wiadomości na stronie, która raczej jest wiarygodna:

https://m.dw.com/pl/od-października-w-niemczech-obowiązują-zimówki/a-6206842

Tutaj piszą o m+s

A tutaj mowa o okresie przejsciowym:

https://hr-xp.com/pl/blog-page/obowiazek-jazdy-w-oponach-zimowych-w-niemczech.html

Oczywiście kwestia dotyczy Niemiec, ale myślę że to cała UE. Poczytam jeszcze akty prawne tam wskazane 

https://www.continental-opony.pl/samochod/artykuly-o-oponach/wszystko-o-oponach/jak-czytac-oznaczenia-na-oponach

Tutaj też. Wygląda na to, do 2024r jeszcze mozna:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem tamtędy nie jest pobierane powietrze do palnika lodówki?
 

Na 100%nie jestem pewien ale palnik lodówki jest z tyłu, na plecach lodówki. tam są kartki i oddzielne otwory bliżej ściany przyczepy. Te otwory ktore zatkałem są kilka centymetrów od frontu lodówki i dają powietrze do kabiny. Co więcej ta przestrzen pod lodówką jest przedzielona i to powietrze nie miałoby jak przejść do tylnej części lodówki. Tak więc na 99,9% nie jest do tego.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, w79 napisał:

Znalazłem takie wiadomości na stronie, która raczej jest wiarygodna:

https://m.dw.com/pl/od-października-w-niemczech-obowiązują-zimówki/a-6206842

Tutaj piszą o m+s

A tutaj mowa o okresie przejsciowym:

https://hr-xp.com/pl/blog-page/obowiazek-jazdy-w-oponach-zimowych-w-niemczech.html

Oczywiście kwestia dotyczy Niemiec, ale myślę że to cała UE. Poczytam jeszcze akty prawne tam wskazane 

https://www.continental-opony.pl/samochod/artykuly-o-oponach/wszystko-o-oponach/jak-czytac-oznaczenia-na-oponach

Tutaj też. Wygląda na to, do 2024r jeszcze mozna:)

Z tego co wiem w przyczepie kempingowej nie ma nigdzie obowiązku posiadania opon zimowych. To samo twierdzą np. tu (rada nr 1)
https://www.caravaning.de/ratgeber/10-anfaenger-tipps-fuers-wintercamping-so-klappt-s-mit-dem-coolen-camping/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dla zainteresowanych jestem w trakcie testowania ilości gazu potrzebnej na ogrzanie przyczepy - Knaus 580. Eksperyment rozpocząłem wczoraj o 10,30 rano. Przyczepa zupełnie pusta, w środku - 3 stopnie. Na zewnątrz przez cały dzień 2-4 stopni, ale słonecznie. Po 3  godzinach grzania (13.30)  na 5 stopniu Trumy 3002- temperatura osiągnęła 28 stopni. Do tej pory zużyłem 1 kg butanu. Poczekałem aż spadnie do 20 stopni i rozpocząłem podtrzymywanie tej temperatury na 2 stopniu pieca. W nocy  spadło nawet do - 8 na zewnątrz. Rano o 10.30 stwierdziłem, że cała operacja tj. rozgrzanie i utrzymywanie temperatury - kosztowała mnie 4 kg gazu. Teraz sprawdzam kolejne 24h ile zużyje gazu  do podtrzymania nagrzanej już przyczepy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wiedza kompletnie bezużyteczna ?? Wystarczy przy jednakowej temperaturze mocny wiatr i spalanie leci w górę. Przyczepa to nie dom, że można określić zapotrzebowanie energetyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze doliczyć solar i przede wszystkim agregat i do niego paliwo... 

 

Wyjdzie kilka razy wiecej

Acha i testy trzeba robić mieszkając w przyczepie... tak aby komfort sovie zapewbic a nie termometrowi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jacekzoo napisał:

Moim zdaniem wiedza kompletnie bezużyteczna ?? Wystarczy przy jednakowej temperaturze mocny wiatr i spalanie leci w górę. Przyczepa to nie dom, że można określić zapotrzebowanie energetyczne

ale mnożna mniej, więcej wiedzieć jaki rząd wielkości jest potrzebny.

 

4 minuty temu, patriks napisał:

A jeszcze doliczyć solar i przede wszystkim agregat i do niego paliwo... 

 

Wyjdzie kilka razy wiecej

a po co mi to? Koszty nie mają w tym żadnego znaczenia. Po prostu chciałem sprawdzić i tyle:)

Swoją drogą, czy jest ktoś tutaj kto korzystał ze stałego podłączenia gazu na kempingu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ze testujesz i dajesz info... pozdro 

 

Ale w przelozeniu do dzikusa to to inaczej wyglada... bo na samym gazie nie stoimy przeca...

Ja przez dwa tygodnie w lesie w lutym zuzylem dwie butle 8kg propanu na grzanie i odgrzewanie i kawę

Ale benzyny poszlo kilkadziesiat ładnych litrow

I oleju na wymiane w agregacie

Tak ze 80 litrow benzyny 

No moze 60 bo nie zapisywałem ile lałem do kanistrow

Teraz za tydzien zapisze, bo znowu bede po pracy uprawiał cieciówkę... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, w79 napisał:

 

a po co mi to? Koszty nie mają w tym żadnego znaczenia. Po prostu chciałem sprawdzić i tyle:)

 

Fajnie to wymyśliłeś:ok: dawaj info jak wyszło, jestem bardzo ciekawy.

Dzięki temu będzie można wyliczyć ile butli zabrać na wyjazd a temperaturami plus minus 2/3 stopnie różnicy bym się nie przejmował, a obraz już jakiś będziemy mieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii karawaninngu zimowego to okazuje się że Hobby, chyba jako jedyny producent, zabrania w swojej instrukcji używania urządzeń na gaz w czasie jazdy.

Ktoś ma pomysł skąd takie ograniczenie u Hobby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepy Hobby są z papieru i zwiększa się ryzyko pożaru i pewno temu
Nie no poważnie pytam. Ostatnio ktoś mnie tym zaskoczył, wrzucił wycinek z instrukcji i jak byk napisane, że nie wolno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, jacek00 napisał:

W kwestii karawaninngu zimowego to okazuje się że Hobby, chyba jako jedyny producent, zabrania w swojej instrukcji używania urządzeń na gaz w czasie jazdy.

Ktoś ma pomysł skąd takie ograniczenie u Hobby?

Powiem wam że kiedyś się nad tym zastanawiałem i myślałem że ogólnie producenci zabraniają. Butla odkręcona i przy jakimś wypadku gaz mógłby się zebrać w budce w niebezpiecznej ilości :hmm: czarny scenariusz ale nie jakiś nieprawdopodobny.

Edytowane przez Tomek515 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Tomek515 napisał:
Powiem wam że kiedyś się nad tym zastanawiałem i myślałem że ogólnie producenci zabraniają.

No właśnie producenci nie zabraniają a wręcz przeciwnie, dopuszczają (dopuszczała Adria i teraz Knaus). Dlatego się zdziwiłem, że Hobby jest tutaj wyjątkiem.

58 minut temu, Tomek515 napisał:
Butla odkręcona i przy jakimś wypadku gaz mógłby się zebrać w budce w niebezpiecznej ilości :hmm: czarny scenariusz ale nie jakiś nieprawdopodobny.

Po to przecież stosuje się specjalne reduktory i węże z zabezpieczeniem.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.