Skocz do zawartości

Caravaning zimowy - porady


mareko

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, danielpoz napisał:

Na niekorzystne warunki licz butle na dobę

Nie no, aż tak to nie schodzi. Mi jeden raz w przypadku ekstremalnych warunków, gdzie truma combi chodziła nonstop na full przy temp. -11 do -22 butla starczyła na 36 godz. Ale takie warunki to rzadko się trafiają. Ja przeliczam 1 butla propanu na 2, 3 doby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 143
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

45 minut temu, Prusiak napisał:

Nie no, aż tak to nie schodzi. Mi jeden raz w przypadku ekstremalnych warunków, gdzie truma combi chodziła nonstop na full przy temp. -11 do -22 butla starczyła na 36 godz. Ale takie warunki to rzadko się trafiają. Ja przeliczam 1 butla propanu na 2, 3 doby.

Ja piszę z doświadczenia. 

 

Mocny wiatr robi robotę w spalaniu gazu. Nie musi być duży mróz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, danielpoz napisał:

Ja piszę z doświadczenia. 

 

Mocny wiatr robi robotę w spalaniu gazu. Nie musi być duży mróz.

potwierdzam . niewielki mróz i mocny wiatr powoduje że zużycie gazu jest kilkukrotnie większe niż przy dużo większym mrozie a bezwietrznej pogodzie..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego na początku pisałem, że takie próby to tylko przepalanie gazu bo jest niemiarodajne. Buda jest zbyt podatna na warunki na zewnątrz, żeby można było określić zapotrzebowanie. Ale w ramach ciekawostki ok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2022 o 19:28, jacek00 napisał:

Żeby nie być gołosłownym. W oficjalnej instrukcji od Hobby znajduje się to:

image.png.7d1d2709539e7729591e8c33c0d0176e.png

Co ciekawe w kamperach już dopuszczają taką możliwość w przypadku wyposażenia pojazdu w reduktor z crashsensorem

 

Kolego jacek00  coś nie dokładnie doczytałeś. PHOTO_20220316_115458.thumb.jpg.ecbfc724408b7aa2f2356ac8bfede3a0.jpgś dokładnie . Na str.119 instrukcji pisze wyraźnie ,że można. 

Edytowane przez ZdzislawW (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tym bardziej nie mają sensu te pomiary?

7 minut temu, w79 napisał:

Dlatego w moim przypadku karawaning zimowy tylko ze stałym podłączeniem gazu. Na szczęście co raz to więcej kempingów ma tę możliwość.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, danielpoz napisał:

To tym bardziej nie mają sensu te pomiary?

.

oczywiście że mają, bo np. teraz w Polsce (wczesna wiosna, mniej więcej te same warunki) wiem że na dłuższy weekend wystarcza mi 2 butle. To samo z wyjazdem dalej. Na sam przejazd do Austrii lub Włoch ( z jednym noclegiem) spokojnie starczy mi 1 butla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, w79 napisał:

To samo z wyjazdem dalej. Na sam przejazd do Austrii lub Włoch ( z jednym noclegiem) spokojnie starczy mi 1 butla.

Niestety, ale Twoje pomiary nie odzwierciedlają grzania w ruchu, tam będzie prawie cały czas wiał halny ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ZdzislawW napisał:

Kolego jacek00  coś nie dokładnie doczytałeś. PHOTO_20220316_115458.thumb.jpg.ecbfc724408b7aa2f2356ac8bfede3a0.jpgś dokładnie . Na str.119 instrukcji pisze wyraźnie ,że można. 

Masz rację, jest :mlot: Ale tylko odnośnie ogrzewania. Lodówki używać jednak Hobby nie pozwala. Ja nie wertowałem dokładnie instruckji, bo nie mam Hobby. Pisałem to jako ciekawostkę na podstawie takich twierdzeń użytkownika hobby.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, filipert napisał:

Niestety, ale Twoje pomiary nie odzwierciedlają grzania w ruchu, tam będzie prawie cały czas wiał halny ;)

 

Jeżdżę A1, więc omijam Podhale ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, w79 napisał:

Jeżdżę A1, więc omijam Podhale ;) 

 w budzie podczas jazdy są takie przeciągi  że grzanie podczas jazdy na całej trasie kilkanaście godzin moim zdaniem  mija się z celem.

 w moim Knausie 500 było w podłodze kilka otwartych  otworów wentylacyjnych wielkości dwóch paczek fajek każdy.

chyba że chodzi o wodę w instalacji żeby nie zamarzła w czasie jazdy to  OK.

w takim przypadku  ustawił bym na czas jazdy jakąś "bezpieczną" temperaturę a dopiero np godzinę przed noclegiem zwiększył temperaturę  na docelową.

ale w sumie gaz nie drogi to można przepalać :-]

obraz.thumb.png.f3a359f4b9165fc5d907fde3386cce5b.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

 w budzie podczas jazdy są takie przeciągi  że grzanie podczas jazdy na całej trasie kilkanaście godzin moim zdaniem  mija się z celem.

 w moim Knausie 500 było w podłodze kilka otwartych  otworów wentylacyjnych wielkości dwóch paczek fajek każdy.

chyba że chodzi o wodę w instalacji żeby nie zamarzła w czasie jazdy to  OK.

w takim przypadku  ustawił bym na czas jazdy jakąś "bezpieczną" temperaturę a dopiero np godzinę przed noclegiem zwiększył temperaturę  na docelową.

ale w sumie gaz nie drogi to można przepalać :-]

obraz.thumb.png.f3a359f4b9165fc5d907fde3386cce5b.png

 

Ależ ja w życiu nie mam zamiaru grzać podczas jazdy, a przynajmniej przyczepy:) Najwyższą ekstrawagancją w moim przypadku jest włączenie lodówki na gaz w trakcie jazdy - oczywiście mam monocontrola. Butla ma wystarczyć na 2 noclegi po drodze i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.