Skocz do zawartości

Caravaning zimowy - porady


mareko

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 143
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 1 rok później...

Mam w przyczepie ogrzewanie alde, które może pracować z prądu lub gazu. Wybieram się nad morze i podróż to będzie ponad 4h. Czy mogę włączyć grzanie gazem podczas jazdy? Z tego co wiem, to u nas nie ma na to paragrafu, ale zawory w butlach wypadałoby zakręcić dla bezpieczeństwa. Z drugiej strony ludzie jeżdżą kamperami w zimę i muszą w nich jakoś grzać podczas jazdy, a nie wszystkie to integry. W ostateczności przed wyjazdem nagrzeję budkę do wysokiej temperatury i wtedy może się tak bardzo nie wyziębi. Jadę z dzieciakami i nie chciał bym, żeby siedzieli w kurtkach w przyczepie przez kilka h. Podłogówka jednak nagrzewa się zdecydowanie wolniej niż z nadmuchu. 

Druga moja wątpliwość dotyczy spustu szarej wody. Na parceli jest przyłącze wody, które zapewne w zimę jest zakręcone. Natomiast przyłącze do kanalizy wykorzystam do podłączenia szarej wody. Zamierzam kupić wąż 30mm, ale nie da się zrobić takich idealnych spadków, żeby wszystko spływało. Czy to nie zamarznie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, theded napisał(a):

Czy mogę włączyć grzanie gazem podczas jazdy?

Jak masz reduktor z crash sensor-em to tak.

 

17 minut temu, theded napisał(a):

W ostateczności przed wyjazdem nagrzeję budkę do wysokiej temperatury i wtedy może się tak bardzo nie wyziębi.

Nie ma to najmniejszego sensu. Po 4h jazdy będzie zimno jak przed grzaniem.

 

18 minut temu, theded napisał(a):

Czy to nie zamarznie? 

Jak będzie poniżej 0 to zamarznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał kolega:

9 godzin temu, Bercik77 napisał(a):
9 godzin temu, theded napisał(a):

Czy mogę włączyć grzanie gazem podczas jazdy?

Jak masz reduktor z crash sensor-em to tak.

 

9 godzin temu, theded napisał(a):

Z drugiej strony ludzie jeżdżą kamperami w zimę i muszą w nich jakoś grzać podczas jazdy, a nie wszystkie to integry.

Nie każdy używa ogrzewania gazowego z kamperowców. A Integra chyba jeszcze bardziej się wychładza podczas jazdy (ale ogólnie nie widzę sensu w tym zdaniu).

9 godzin temu, Bercik77 napisał(a):
9 godzin temu, theded napisał(a):

W ostateczności przed wyjazdem nagrzeję budkę do wysokiej temperatury i wtedy może się tak bardzo nie wyziębi.

Nie ma to najmniejszego sensu. Po 4h jazdy będzie zimno jak przed grzaniem.

Ja zawsze przed wyjazdem rozgrzewam kampera (dawniej przyczepę), dużo trudniej jest rozgrzać budę gdy przez parę tygodni stała nie grzana.

Alde też całkiem szybko rozgrzewa przyczepę.

9 godzin temu, Bercik77 napisał(a):
9 godzin temu, theded napisał(a):

Czy to nie zamarznie? 

Jak będzie poniżej 0 to zamarznie.

Można zastosować jakiś drut oporowy - np grzałką do rynien lub klimatyzatorów/pomp ciepła.

9 godzin temu, theded napisał(a):

Wybieram się nad morze

Gdzie I na jak długo jedziesz?

Też się wybieramy w tym kierunku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam szanowne grono. Mam pytanie czy ktoś instalował takie wentylatory celem poprawienia wentylacji w przyczepie bądź kamperze..? ( chodzi o skraplanie się wody podczas używania w zimę z ogrzewaniem ) Jak to się sprawuje i czy daje rade ..?

Dodam że mam nie pozamykane wywietrzniki dachowe i otwarte drzwi od łazienki podczas grzania vebastem chińskim 

Screenshot_20240208_094114_Allegro.jpg

Screenshot_20240208_094059_Allegro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dobrze wygrzaną i wietrzoną przyczepę to problem kondensacji praktycznie nie występuje. Pojawia się raczej problem zbyt suchego powietrza i konieczności nawilżania. Kwestia pewnie jeszcze ilości osób i kubatury. 

Dla mnie to zbędny gadżet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Bercik77 napisał(a):

Jak masz dobrze wygrzaną i wietrzoną przyczepę to problem kondensacji praktycznie nie występuje. Pojawia się raczej problem zbyt suchego powietrza i konieczności nawilżania. Kwestia pewnie jeszcze ilości osób i kubatury. 

Dla mnie to zbędny gadżet. 

Potwierdzam. Podstawa to wietrzenie, odpowiednie zarządzanie wentylacją podczas gotowania i suszenia ubrań. To co jest na wyposażeniu przyczepy zupełnie wystarcza do ogarnięcia kondensacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą zalecane jest wietrzenie tzw. "szokowe" - najlepiej po nocy i przed spaniem. Wietrzenie szokowe - szybkie wietrzenie mające na celu zapewnić kilka wymian powietrza we wnętrzu, ale bez wychłodzenia elementów zabudowy przyczepy.

Do tego wszystkiego powinieneś rozeznać sprawę:
- co z wlotami powietrza i czy nie są  przypadkiem zasłonięte lub zarośnięte kurzem
- co z oknami dachowymi - czy ktoś przy wymainie uwzględnił założenie okien uwzględniających wentylację

My w przyczepie przy 2+3 w warunkach zimowych, okno dachowe heki mamy zawsze na mikrowentylacji, do tego jest grzybek dachowy i okno MPK które fabrycznie miało tylko 25% uszczelki. 

Czy problemy z wilgocią nie były w pierwszych 24h grzania przyczepy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta zasada: im cieplejsze powietrze, tym więcej pary wodnej w powietrzu, która skrapla się na powierzchniach zimnych (ściany, okna) - z obniżeniem temperatury powietrza nadmiar pary wodnej się wykrapla. 

Szkoda że Airmix do pieca Trumy się tak ceni, fajne żeby na bieżąco mieszać też zimą powietrze w nadmuchu wewnętrzne z zewnętrznym, ew. używać co jakiś czas na parę minut do przewietrzenia powietrzem z zewnątrz, gdy na zewnątrz mrozik i powietrze suche. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, czyś napisał(a):

Szkoda że Airmix do pieca Trumy się tak ceni

Mocno nad nim myślałem, ale po kilku sezonach w zimie uważam, że regularnie szybkie przewietrzenie całej przyczepy i mikrowentylacja jak napisał @Tomii w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.