Skocz do zawartości

Olej silnikowy


Azjata

Rekomendowane odpowiedzi

Kurde zawsze na forach motoryzacyjnych ten sam temat.  Interwał wymiany oleju to jest święta rzecz!!! Filtr i spracowany olej musi być wymieniany, a Cała „religia” związana z poszczególnymi markami olejów to tylko wydmuszka marketingowa i tyle. Nie dajcie się dymać na kasę. Parametry ( lepkość sae) powinny być zgodne z zakresem do danego silnika. Interwał wymiany 10-15 tys  minimum raz do roku. Dotyczy wszystkich jednostek spalinowych, których posiadacze liczą na długą i bezproblemową eksploatacje.  Jeśli chodzi o wymianę co 30 tys w nowych autach to jest to zwykła kpina, a producenta nie interesuje co będzie po okresie gwarancji. Co będzie po 100 tys można się domyślać lub przekonać na własnym aucie, albo najlepiej je sprzedać, kupić sobie nowe? i dalej oszczędzać na wymianie oleju ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, smutny napisał:

Jeśli chodzi o wymianę co 30 tys w nowych autach to jest to zwykła kpina, a producenta nie interesuje co będzie po okresie gwarancji. Co będzie po 100 tys można się domyślać lub przekonać na własnym aucie, albo najlepiej je sprzedać, kupić sobie nowe? i dalej oszczędzać na wymianie oleju ?

nie do końca tak. znam kilka przypadków aut flotowych z przebiegami 300+ które nie miały lekkiego życia i były serwisowane wg zaleceń producenta (pierwsza wymiana po 30kkm)

popadało parę rzeczy, EGR-y, sprężarki klimy, rozpadły się chłodnice, czasem padnie skrzynia biegów a z silnikami nic.

oczywiście częstsza wymiana oleju nie zaszkodzi , sam wymieniam 2x częściej niż producent do tego komplet  filtrów ( u mnie producent przewiduje wymianę filtra powietrza co 60 kkm :) )  ale z tym interwałem 10kkm to przesada.

Bardziej skupił bym się na źródle z którego kupuje się olej, na pewno nie allegro czy olx , castrol i motul to chyba najczęściej podrabiane oleje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, smutny napisał:

Interwał wymiany 10-15 tys  minimum raz do roku. Dotyczy wszystkich jednostek spalinowych, których posiadacze liczą na długą i bezproblemową eksploatacje.
(...)
Jeśli chodzi o wymianę co 30 tys w nowych autach to jest to zwykła kpina, a producenta nie interesuje co będzie po okresie gwarancji. Co będzie po 100 tys można się domyślać lub przekonać na własnym aucie, albo najlepiej je sprzedać,

?? Zrobiłeś mój dzień. Zatrudnij się w kabarecie ;) Możesz się też spróbować się teleportować z PRL-u do 2020 roku, ale wątpię, żeby się udało.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, smutny napisał:

Nie dajcie się dymać na kasę.

To Ty się dajesz dymać, ups, sam się dymasz na kasę wymieniając co 10-15.

 

8 godzin temu, smutny napisał:

  Interwał wymiany 10-15 tys  minimum raz do roku. Dotyczy wszystkich jednostek spalinowych, których posiadacze liczą na długą i bezproblemową eksploatacje

Jako że to dział samochodowy, to mniemam że chodzi Ci o silniki samochodowe. 

Co to znaczy długa eksploatacja? Uważam że 300 tysięcy to jest długa. Trochę tych aut z przebiegiem 300, a zmieniających olej według wskazań, czyli co 25-30-35  używają najbliżsi.. Nie raz i nie dwa wymieniałem co 40 bo czasu nie było. 

Ludzie Vivaro i Traficami zmieniając co 30 w silnikach diesla 1,6 kręcą po 500 tysiaków w trzy lata i to nie jest dużo.  To czym jest dużo? 

A historię o silniku zarżniętym po 100 tysiącach na longlife to możesz między bajki włożyć.

Posty na forum piszesz dłutem po skale czy bezpośrednio na kompie? Człowieku czasy się zmieniają! To że mój Polonez miał gwarancję rok lub 15 tysięcy i w nim olej wymieniałem właśnie co 15, nie oznacza że teraz tak należy robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bob Duży napisał:

Ja wymieniam co 7 bo taki mam interwał serwisowy i co to też dymanie na kasę?

Dla olejow 5W20 taki interwal czesto byl kiedys stosowany w USA. Ale to stare dzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Bob Duży napisał:

Ja wymieniam co 7 bo taki mam interwał serwisowy i co to też dymanie na kasę?

Spoko co miesiąc bym musiał wymianę robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, danielpoz napisał:

Dla olejow 5W20 taki interwal czesto byl kiedys stosowany w USA. Ale to stare dzieje. 

Nie wiem czy stare czy nowe auto 09 i taki interwał nikt mi nie powie  że mam zmieniać co 10-15-30. Dodge 2014 też ma coś koło 8tys wiec chyba się nic nie zmieniło. W mb co 10 i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak mowilem stare dzieje. Ekologia i zdrowy rozum zmienił podejscie Amerykanow do czestotliwosci zmian. Kiedys w autach z usa mozna bylo nawet ustawic info w kompie na odpowiedzi przebieg do zmiany oleju. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech sobie zmieniają co 50tys i więcej:) Dla mnie to żałowanie kilku pln na olej. Ja nie mam problemu żeby zrobić wymianę co 7-10. Ale kto co lubi. Ostatnio w wydechu tez olej zmieniam ale już co 30 zgodnie z zaleceniem.

Edytowane przez Bob Duży (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Bob Duży napisał:

Niech sobie zmieniają co 50tys i więcej:) Dla mnie to żałowanie kilku pln na olej. Ja nie mam problemu żeby zrobić wymianę co 7-10. Ale kto co lubi.

Trochę więcej niż marne kilka pln, ale nawet to jakie żałowanie kilku pln jeśli ktoś wymienia olej wg zaleceń producenta? Można być nadgorliwym i wymieniać co kilka tysięcy, ale te kilka tysięcy dla niektórych to jest miesiąc czasu. Czyli jeżdząc dużo wymieniałbyś olej 12 x w roku? Po co? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jacek00 napisał:

Trochę więcej niż marne kilka pln, ale nawet to jakie żałowanie kilku pln jeśli ktoś wymienia olej wg zaleceń producenta? Można być nadgorliwym i wymieniać co kilka tysięcy, ale te kilka tysięcy dla niektórych to jest miesiąc czasu. Czyli jeżdząc dużo wymieniałbyś olej 12 x w roku? Po co? 

Jeżeli Jeepem robiłbym tyle km w miesiąc to z pewnością bym to robił, robiąc 7tys mies auto nie robi wycieczek rekraacyjnych tylko pracuje na siebie więc wymiana oleju w koszta. Nie sądzę aby ktoś tak o sobie ganiał i tłukł km i to tyle w miesiącu.Swego czasu miałem swojego busa i wymiany robiłem co półtora do 2 mies bo trzymałem się 10tys interwału a auto zarobkowo jeździło.Nie był to dla mnie kłopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Bob Duży napisał:

Może i tak w w204 którą ściagałem z Francji interwał wymiany oleju w silniku co 12tys km a skrzyni co 60tys gdzie dla tego modelu w PL w ASO interwał silnikowy 30tys a skrzyni BRAK.

model już teraz niewiele mówi, np mój model samochodu był produkowany przez 6 lat i w tym czasie chyba z cztery wersje silników się w nim pojawiały. różniły się jakąś tam cyferką w dokumentacji. Oznaczenie handlowe cały czas to samo, jednak bebechy inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.