Skocz do zawartości

Olej silnikowy


Azjata

Rekomendowane odpowiedzi

47 minut temu, Azjata napisał:

Jak często wymieniacie i jaki stosujecie olej silnikowy??

Zgodnie z zaleceniami producenta. Ale nie rzadziej niż co 15 tys. kilometrów (w moim doblo producent sugeruje co 35 tys kilometrów. Zdecydowałem robić co 15 tys. kilometrów)

56 minut temu, Azjata napisał:

... jaki stosujecie olej silnikowy??

 

56 minut temu, Azjata napisał:

Coś markowego czy marketowego??

Taki, jaki zaleca producent, z biegiem lat mój mechanik decyduje o zmianach (uzasadnionych !! ) dla dobra auta. Uważam, że to rzeczy na których nie można oszczędzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj będzie, będzie, będzie.

GM - najtańszy badziew? Przyzwoity olej, często zmieniany (nie co 30 tysia, a co 15) i wszystko działa, nikt go nie reklamuje, więc nie płaci się za marketing, a za olej. 

Co rozumieć pod pojęciem "marketowe"? Castrola czy Mobila kupionego np. w Tesco? Ten sam olej kupiony w Biedrze czy Lidlu, a czasami trafia tam jakaś partia do sprzedaży, to będzie już olej "dyskontowy"? :)

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od lat jeżdżąc Fordami kupuję fordowski 5W30 w promocjach i na zaś. Podobnie z filtrami. Zawsze mam zapas na kolejny przegląd. Pilnując 3 aut mam wygodę, bo w razie dolania mam wszędzie jednakowy olej i nie kombinuję z szukaniem baniek. I co jakiś czas, jak zostają mi jakieś zlewki, to przy wymianie zużywam go na płukanie silnika, po czym zalewam świeży. Aten z płukania, niewiele przybrudzony idzie do smarowania łańcucha w pile. Taki recykling ;) 

Jakbym miał inne auta pewnie robiłbym podobnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W silnikach benzynowych oraz dieslowskich starszej generacji to problemu nie ma, zwłaszcza, kiedy ktoś zmienia olej silnikowy co 15 tys. km. Oleje silnikowe serii 10W/40 oraz 5W/40 są jak najbardziej spoko, bez względu jakiej firmy te oleje będą. Jeżeli będą pochodzić od  producenta a nie od Mirka z piwnicy będą spełniać swoją rolę.

W nowszych samochodach nie zakombinujesz, bo lekceważenie specyfikacji producenta dla danego pojazdu, może w efekcie prowadzić do drogiej naprawy. Ponadto często dochodzi do takich efektów, że kiedy klient zaleje silnik nie właściwym olejem to szybko pojawia się "choinka" na kokpicie z informacją typu "check engine".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też nie do końca @Helmut 

Mam Jimnego z 2017, silnik montowany od chyba 10 lat, na samym początku zalecany był 5w30 (lub 5w40), aby spełnić normę euro 6 producent w moim w instrukcji zaleca 0w20, ale  serwis jednak poleca 5w30 lub 40. Ja mam zalany 5w40. 
Ogólnie to po instrukcji widać co jest dopisane ze względu na przepisy czy nowe wyposażenie. Ten model był oferowany przez 19 lat i z takich kwiatków instrukcja pisze żeby lać  płyn hamulcowy dot 3 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, czy to wygląda tak różowo:

https://40ton.net/ciezarowki-czesciej-sie-psuja-a-winna-jest-zbyt-rzadka-wymiana-wymiana-olejow-oraz-filtrow/

Mimo, że przez większość czasu silnik kręci się stabilnie na 1300-1500 obr/min, diesel, nieprzesadnie przegrzewany, a 100.000 km to raptem w długich trasach 8-10 miesięcy, do tego oleju jest nie 3,5-5 litrów, a 30 litrów i więcej (zależnie od silnika, w man-ach nawet ponad 40 litrów), i że jak już odpalisz i zagrzejesz, to praktycznie jednorazowo lecisz i 600-700 km, a nie, odpał, 3 km i gasisz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że wymiana oleju nie jest już konieczna dla zapewnienia długiej bezproblemowej eksploatacji, a do przedłużenia agonii, zaczynającej się w momencie wydania nowego samochodu klientowi w salonie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.