Skocz do zawartości

Który napęd - mover wybrać?


Jurek J-Z

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 274
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Cześć, mocno myślę żeby kupić mover z obelinka. Czy oni wystawiają faktury z polskim VATem? Ceny mające w PLN, a żadnej informacji brutto/netto, nie mają chyba też polskiego NIPu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mocno myślę żeby kupić mover z obelinka. Czy oni wystawiają faktury z polskim VATem? Ceny mające w PLN, a żadnej informacji brutto/netto, nie mają chyba też polskiego NIPu.
Nie wystawiają z PL VATem. Jeśli jesteś VATowcem i chcesz fakturę na firmę to wystawia Ci FVAT bez VATu i zapłacisz tylko kwotę netto. Napisz do nich maila.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bluedragon napisał(a):

Cześć, mocno myślę żeby kupić mover z obelinka. Czy oni wystawiają faktury z polskim VATem? Ceny mające w PLN, a żadnej informacji brutto/netto, nie mają chyba też polskiego NIPu.

Ceny w sklepie maja brutto z ich (NL) VATem. Tak jak @jacek00 napisał, trzeba do nich napisać maila, jesli jesteś vatowcem i chcesz na FV, wtedy wystawią Ci FV z ceną netto i z odwrotnym obciążeniem - jako dostawa wewnątrzwspólnotową.

Ważna uwaga dla promocji - procedura z FV trwa kilka dni, mi w tym czasie promocja na mover wygasła i nie chcieli mi sprzedać po cenie promocyjnej, na szczęście miałem zrzuty ekranu. Najlepiej od razu pisząc do nich maila ws FV pisać o promocji i aktualnej cenie cenie, najlepiej że zrzutem ekranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, jacek00 napisał(a):
13 minut temu, Sudwind napisał(a):
Musisz mieć numer NIP EU aby dokonać WDT

Jak jesteś płatnikiem VAT w PL to masz z automatu NIP EU

Czyżby ? Rejestracja  do VAT nie nadaje z automatu NIP EU.

Po dokonaniu rejestracji jako podatnik VAT-UE, przedsiębiorca uzyskuje prawo do posługiwania się numerem VAT-UE, który jest jego NIP-em poprzedzonym przedrostkiem PL

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-rejestracja-do-vat-i-vat-ue

No chyba że coś zmieniło to chętnie się dowiem 

@bluedragon masz nadany NIP EU z przedrostkiem PL?

Edytowane przez Sudwind (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Sudwind napisał(a):

Czyżby ? Rejestracja  do VAT nie nadaje z automatu NIP EU.

Ja mam DG i żona i nigdy nie rejestrowaliśmy się jako podatnicy VAT-UE, zostaliśmy nimi poniekąd automatycznie :) No chyba, że się ostatnio (w ciągu kilku lat) coś zmieniło :) 

Czy jesteśmy w bazie można sprawdzić tutaj: https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jacek00 napisał(a):

Ja mam DG i żona i nigdy nie rejestrowaliśmy się jako podatnicy VAT-UE, zostaliśmy nimi poniekąd automatycznie :) No chyba, że się ostatnio (w ciągu kilku lat) coś zmieniło :) 

Czy jesteśmy w bazie można sprawdzić tutaj: https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/

Mogłeś w zgłoszeniu odrazu odrazu zgłosić soę do VAT EU. Ale co tam , nie o tym temat 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Sudwind napisał(a):

Mogłeś w zgłoszeniu odrazu odrazu zgłosić soę do VAT EU. Ale co tam , nie o tym temat 🙂

Może tak było, nie pamiętam już nawet ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rozpoznałem temat. Jak kogoś interesuje to:

NIP EU - nie jest z automatu. Każdy może sprawdzić czy taki ma na https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/#/vat-validation

Zakup z Obelink na fakturę - są dwie opcje:

1. Zamawiasz przez maila, podajesz NIP EU i prosisz o fakturę netto. Odbiór wtedy tylko osobisty!!! Przestali wysyłać bo zbyt dużo nadużyć było.

2. Zamawiasz normalnie, podajesz NIP EU w mailu i prosisz o wystawienie faktury z Polskim VATem. Wystawiają wtedy 23%, rozliczasz na zasadach ogólnych. 

PRZYKŁAD
W miesiącu marcu podatnik zakupił towar od kontrahenta z Niemiec. Transakcja odbyła się przy spełnieniu warunków WNT. Polski podatnik podał informację, że jest czynnym podatnikiem VAT-UE. Niemiecki kontrahent wystawił fakturę z polskim podatkiem VAT
Faktura została wystawiona za zakup towaru, który trafił do Polski (został wysłany i transportowany)z innego państwa członkowskiego. W tym wypadku musi być wykonane rozpoznanie czy jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, zgodnie z art. 9 ustawy o VAT. Podatnik powinien rozliczyć podatek na zasadach ogólnych przewidzianych dla tej transakcji. Ma prawo do odliczenia podatku naliczonego do wysokości rozliczonego podatku należnego. Podstawą opodatkowania będzie wartość brutto wykazana na fakturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale obelink nie ma nadanego polskiego nipu i nie rozlicza pobranego VATu w PL. Więc jak naliczą nam 23% to my w PL będziemy musieli do takiej faktury doliczyć kolejne 23% i tego VATu, który doliczył obelink już nie odliczymy.

Więc żeby zrobić jak w pkt. 2 to Obelink musi być zarejestrowany u nas jako płatnik VAT i występować na białej liście VAT. Czy oni mają nadany PL NIP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem takiego maila od nich:

Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do rozmowy telefonicznej:
Od 1-7-2021 roku obowiązuje nowe rozporządzenie One Stop Shop lub inaczej Rozporządzenie Unijne.
Jesteśmy zobowiązani do zadeklarowania sprzedaży opodatkowanej wszystkich transakcji we wszystkich krajach UE poprzez Urząd Podatkowy i Celny w Holandii.
Deklaracja ta jest składana pod naszym numerem VAT UE NL001677755B01.
Musimy jednak stosować obowiązujące stawki VAT w poszczególnych krajach UE.
Od 1-7-2021 r. nie składamy już samodzielnie deklaracji w odpowiednich krajach, a numery VAT Obelink w tych krajach również wygasły.
Urząd Skarbowy Holandii pobiera zatem od Obelink podatki wszystkich krajów UE, a następnie przekazuje je Urzędom Skarbowym odpowiednich krajów członkowskich i odwrotnie.
 
Też poczytałem i w przepisach podatkowych w przypadku zakupu towaru i jego dostawy poza krajem sprzedającego, VAT naliczany jest w kraju odbiorcy.
Moje wątpliwości budzi teraz to przekazywanie sobie VAT ów, ale logiczne wydaje się rozwiązanie takie jakie ma obelink.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bluedragon napisał(a):

Dostałem takiego maila od nich:

Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do rozmowy telefonicznej:
Od 1-7-2021 roku obowiązuje nowe rozporządzenie One Stop Shop lub inaczej Rozporządzenie Unijne.
Jesteśmy zobowiązani do zadeklarowania sprzedaży opodatkowanej wszystkich transakcji we wszystkich krajach UE poprzez Urząd Podatkowy i Celny w Holandii.
Deklaracja ta jest składana pod naszym numerem VAT UE NL001677755B01.
Musimy jednak stosować obowiązujące stawki VAT w poszczególnych krajach UE.
Od 1-7-2021 r. nie składamy już samodzielnie deklaracji w odpowiednich krajach, a numery VAT Obelink w tych krajach również wygasły.
Urząd Skarbowy Holandii pobiera zatem od Obelink podatki wszystkich krajów UE, a następnie przekazuje je Urzędom Skarbowym odpowiednich krajów członkowskich i odwrotnie.
 
Też poczytałem i w przepisach podatkowych w przypadku zakupu towaru i jego dostawy poza krajem sprzedającego, VAT naliczany jest w kraju odbiorcy.
Moje wątpliwości budzi teraz to przekazywanie sobie VAT ów, ale logiczne wydaje się rozwiązanie takie jakie ma obelink.

Pierwszy raz o tym słyszę i się jeszcze z tym nie spotkałem. Jeśli robię zakupy za granicą to zawsze kupuję rzeczy w kwocie netto i nikt mi polskiego VATu nie naliczał. Naliczał tylko wtedy, gdy nie wpisywałem NIPu z PL. 

Z ciekawości, sprawdziłem nawet jak to wygląda w moim programie księgowym, który jest na bieżąco z przepisami (infakt), dodałem FVAT i jest tak jak pisałem. Zapłaconą kwotę wpisujemy jako brutto i do niej dodajemy jeszcze 23% VAT. Więc jak kupimy od ich towar za kwotę netto + PL VAT 23% to tego VATu raczej nie odliczymy.

EDIT. Sprawdziłem sobie i jest jak pisałem. Czyli naliczać powinni VAT wtedy nie kupujemy towar jako KONSUMENT, bo rozporządzenie One Stop Shop tyczy się sprzedaży dla klientów INDYWIDUALNYCH i takim klientom sklepy muszą naliczać VAT z kraju, z którego nabywają. I tak się faktycznie dzieje. To rozporządzenie nie dotyczy zakupów biznesowych w przypadku gdy posiadami NIP EU.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.