Skocz do zawartości

Który napęd - mover wybrać?


Jurek J-Z

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Snabb napisał(a):

Taki mail zwrotny przyszedł do mnie z Obelink. Ciekawe czy taką fakturę będzie można rozliczyć. 

Szanowni Państwo,

aby skorzystać z możliwości dokonania zakupów bez naliczonego podatku VAT (wewnątrzwspólnotowych), należy dokonać tego poprzez link:

https://www.obelink.pl/zakupy-bez-podatku-vat

Jest to zamówienie, które nie jest realizowane drogą wysyłkową. Należy po opłaceniu oferty, którą otrzymają Państwo drogą mailową, odebrać je osobiście w naszym sklepie stacjonarnym w miejscowości Winterswijk w Niderlandach.

Składając zamówienie poprzez stronę internetową, gdzie obowiązują ceny brutto, można otrzymać fakturę VAT. Faktura będzie zawierała ceny w polskich złotych, ale będzie wystawiona przez firmę Obelink z siedzibą w Niderlandach. Należy zgłosić nam chęć jej otrzymania po złożeniu i opłaceniu zamówienia.

z poważaniem,

Edyta

Nie odliczysz tego VATu naliczonego przez Obelink. Fakturę taką możesz jednak wrzucić w koszty. Wtedy zapłaconą kwotę traktujesz jako netto i doliczasz do niej 23% podatku w Polsce. 

Jest to nieopłacalne. Lepiej kupować w innych sklepach, które robią wszystko zgodnie z prawem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 274
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 13.05.2023 o 11:26, Gibbon spod lasu napisał(a):

Powiem tak - przyjdzie kiedyś do wymiany łożysk na silniku albo szczotek to wyjdzie ludziom ten Obelink bokiem. Owszem chodzi bo jest nowy, ale do serwisowania to jest tragedia. Z napędami mam do czynienia codziennie i Obelink to nie jest wyrafinowana konstrukcja. Mam na regale 2 letni, który nie chodzi i nawet nie chce mi się go rozbierać. Porównaj konstrukcje Obelinka do Trumy albo Reicha - szczotki czy tylne łożysko wymienisz nawet pod przyczepą (szczotki masz dostęp z zew i tylny dekiel jest odkręcany). Obelinka musisz zrzucić i jeśli zlecasz to w serwisie to dojdzie Ci demontaż+montaż i to co zaoszczędziłeś na Obelinku oddasz w serwisie. Nie czytaj opinii teoretyków, którzy polecają Obelink bo jest nowy, a w praktyce nie mają za wiele pojęcia. Żeby wymienić cokolwiek w Obelinku musisz rozpiąć łańcuch (bo nie ma tam żadnego napinacza - lata sobie beztrosko i tylko ogranicznik trzyma go na zębatkach). Nawet żeby wyciągnąć rolkę musisz ściągnąć łańcuch i wybić klin na zębatce. Obelink daje rok albo dwa gwarancji, a potem good luck. Stąd jego niska cena bo jest to byle co w ładnym opakowaniu.

@Gibbon spod lasu zamiast Obelink Excellent Automatic II lepiej wybrać Enduro EM 303A+?
Chodzi mi o jakość i późniejszy serwis.

Widziałem 2 letniego Obelink Excellent Automatic II używanego zimą i już rdzewiał, trochę mnie to zniechęciło, a może to standard?

Enduro EM303A to odpowiednik Obelink Excellent Automatic II, chyba różnica w wysokości jest spora więc ograniczenie najazdu w przypadku "Obelink Excellent Automatic II" jest większe.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, dsxc napisał(a):

@Gibbon spod lasu zamiast Obelink Excellent Automatic II lepiej wybrać Enduro EM 303A+?
Chodzi mi o jakość i późniejszy serwis.

To jest dokładnie to samo urządzenie

40 minut temu, dsxc napisał(a):

Widziałem 2 letniego Obelink Excellent Automatic II używanego zimą i już rdzewiał, trochę mnie to zniechęciło, a może to standard?

Ale co konkretnie w nim rdzewiało? 

40 minut temu, dsxc napisał(a):

Enduro EM303A to odpowiednik Obelink Excellent Automatic II, chyba różnica w wysokości jest spora więc ograniczenie najazdu w przypadku "Obelink Excellent Automatic II" jest większe.

Nie ma żadnych istotnych różnić Obelink Excellent Automatic II to jest dokładnie EM303A, który już zresztą jest wycofany z oferty ENDURO i jest produkowany tylko dla Obelinka Jedyna różnica między nimi to tak nparawdę plastikowa obudowa zastosowana w EM303A w wersji z plusem, która zakrywa silniki. W Obelinku jej nie ma, bo obelink jest dokładnym klonem  EM303A a nie EM303A+:

Tu EM303A:

image.thumb.png.2d2052e894d3ea9e15b16d098c9f71a9.png

Tu Obelink:

 

image.thumb.png.1bf6b3537e3516d25ffab592ee4a8606.png 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 9.04.2024 o 11:58, jacek00 napisał(a):

To jest dokładnie to samo urządzenie

@jacek00 to mnie wyprowadziłeś z błędu z 303A i 303A+, różnią się tylko obudową :), wielkie dzięki.
Jaki nowy napęd automatyczny polecacie tak do 5300zł? Przyczepę mam małą i lekką D415QL, DMC 1360kg
Rozumiem że Enduro EM303A z + i bez +, serwisuje się tak samo słabo jak Obelinka. Źle się serwisuje to tylko to że trzeba praktycznie do każdego serwisu zdejmować napęd, czy jest słaba, nietrwała konstrukcja i części są niedostępne, możesz rozwinąć?

W dniu 9.04.2024 o 11:58, jacek00 napisał(a):

Ale co konkretnie w nim rdzewiało? 

Obudowa w okolicach rolki napędowej, na tym etapie wyglądało to tylko nieestetycznie, mniej więcej tak: 
ObelinkExcellentAutomaticII.jpg.a2d6dcb0b4158c928357515c0c3ff537.jpg

Edytowane przez dsxc (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, dsxc napisał(a):

 

@jacek00 to mnie wyprowadziłeś z błędu z 303A i 303A+, różnią się tylko obudową :), wielkie dzięki.

Znaczy to są przypuszczenia. Żeby mieć pewnośc to należałoby spojrzeć do środka. Nie wiem czy znajdzie się ktoś kto miał okazję spojrzeć do obu urządzeń. Ale patrząc na dokumentacje to te urządzenia są praktycznie identyczne, mają takie same parametry itd. No ale może w 303A+ coś usprawnili? 

24 minuty temu, dsxc napisał(a):

Jaki nowy napęd automatyczny polecacie tak do 5300zł?
Rozumiem że Enduro EM303A z + i bez +, serwisuje się tak samo słabo jak Obelinka. Źle się serwisuje to tylko to że trzeba praktycznie do każdego serwisu zdejmować napęd, czy jest słaba, nietrwała konstrukcja i części są niedostępne, możesz rozwinąć?

A gdzieś EM303A albo EM303A+ da się jeszcze kupić? Ja, jakbym miał kupować ponownie to ponownie wybrałbym ten mover. Za pieniądze jakie za niego dałem (niecałe 4k za nowy) niczego lepszego bym nie dostał. 

24 minuty temu, dsxc napisał(a):

Obudowa w okolicach rolki napędowej, na tym etapie wyglądało to tylko nieestetycznie, mniej więcej tak: 
ObelinkExcellentAutomaticII.jpg.a2d6dcb0b4158c928357515c0c3ff537.jpg

Ciekawe, u mnie po 3 latach nic takiego nie ma. Buda cały rok stoi pod chmurką. Dodatkowo mover mam za osią, więc działają na niego wszelkie warunki atmosferyczne, kałuże itd. 

7 minut temu, bl13 napisał(a):

Widze ze Berger caly czas trzyma cene 750euro, obelink 799. Tylko to nie sa automaty. Oba od enduro pod markami wlasnymi. 

Berger to nie Enduro, a Purple Line, dokładnie Quattro Titanium:

image.thumb.png.84ba0fc0f65998a44c83072b77aaa327.png

 

image.thumb.png.2bf7ec79c3e6b417ced20a518138699a.png

 

Obelink Prestige II to Enduro EM203

image.thumb.png.208adf126ca6985800222184a97f0ccd.png

 

image.thumb.png.4eb162e9aebe5b5c3171962f30b77001.png

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacek00 napisał(a):

A gdzieś EM303A albo EM303A+ da się jeszcze kupić? Ja, jakbym miał kupować ponownie to ponownie wybrałbym ten mover. Za pieniądze jakie za niego dałem (niecałe 4k za nowy) niczego lepszego bym nie dostał. 

Jeszcze dzisiaj była EM303+A za 1.245,99 € z dostawą do PL

https://www.berger-camping.com/item/enduro-em-303a-manoeuvring-aid-134638?aff=47I&delivery_country=138&k=element_presence_switcher.en&varid=134551&xtor=AL-53-%5Bidealo%5D-%5B47I%5D-%5BRangierhilfen%2B%26%2BMover%5D-%5B296490%5D-%5BEnduro%2BEM303ARangierhilfe%2Bf%C3%BCr%2BWohnwagen%2Bund%2BAnh%C3%A4nger%5D-%5B182%5D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli automaty budżetowe to:
Berger Rangierhilfe Platinum 1099Euro + 49 przesyłka
Czyli Purpleline Quatro Platinium EGO400
https://www.berger-camping.com/item/berger-rangierhilfe-platinum-390101
https://fbr.etailercdn.de/media/pimg/21/213291/thumbs/1103753_6504407.png

Obelink Excellent Automatic II 4670,27zł + 85,09za przesyłkę
https://www.obelink.pl/media/catalog/product/cache/dd5767f33e33bc5fa4bed3bb01c40ce4/o/b/obelink_excellent_automatic_ii_mover_4_ecommerce_b8bb.jpeg
Na papierze:
Berger jest szybszy 12cm vs 9cm
Berger jest lżejszy 31,8kg vs 43kg
Zuzyczie prądu Berger 25-120A, Obelink 20-100A

Czy w Obelink Excellent Automatic II  czy Berger Rangierhilfe Platinum znajduje się łańcuch?
Tylko taki obrazek znalazłem (na żadnym z nich niema wyżej wymienionych moverów) źródło
image.thumb.png.d41213d347f7b6dd9fcaac1c67868e23.png

Zastanawiam się nad tymi dwoma moverami, chyba że znacie  inne oferty tak do 5300zł

Tutaj https://caravanmovershop.eu/Enduro/overzicht-1738-Enduro-EM303a+-(-2016)-.php jest sporo części do EM303A i innych moverów też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dsxc napisał(a):

Czyli automaty budżetowe to:
Berger Rangierhilfe Platinum 1099Euro + 49 przesyłka
https://www.berger-camping.com/item/berger-rangierhilfe-platinum-390101

49EUR to dopłata za gabaryt, przesyłka dodatkowe 16EUR

Tak na marginesie koszt dostawy mocno zdrożał w tym sklepie, jeszcze niedawno płaciłem 9.50EUR za przesyłkę i 15EUR dopłaty za gabaryt (przy zamawianiu mover'a).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dsxc napisał(a):

Czy w Obelink Excellent Automatic II  czy Berger Rangierhilfe Platinum znajduje się łańcuch?

Na łańcuchu jest tylko ten najtańszy Obelink Prestige II / Enduro EM203. To zdjęcie powyżej pochodzi właśnie z tego movera.

 

Enduro z serii EM303 (wszystkie modele, Obelink także) nie mają łańcucha a przekładnie. Zreztą na stronie, którą podlinkowałeś to dokładnie widać:

https://caravanmovershop.eu/Enduro/product-44278-Enduro-Gears-for-EM303-EM303+-EM303a-EM303a+.php

image.png.449c536144febf839d219598337d2099.png

7 godzin temu, dsxc napisał(a):


Na papierze:
Berger jest szybszy 12cm vs 9cm
Berger jest lżejszy 31,8kg vs 43kg
 

Prędkośc tak, to największa wada moverów z serii EM303. Ale jak pisałem, w przypadku tego Obelinkowego to cena rekompensuje te braki :) Waga faktycznie na plus Purple lIne i to znacznie. Jakbym dzisiaj wybierał te dwa movery to brałbym w takim wypadku automatycznego Bergera. Raz, że szybszy, dwa że dużo lżejszy. A ceny takie same. Dodatkowo w Bergerze masz ten plus, że bez problemu dostaniesz FVAT przy zakupach na firmę. Obelink ostatnio nie chce takich wystaiwać. 

EDIT. Waga jednak nieznacznie, jak słusznie zauważył @piorun

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dsxc napisał(a):

Na papierze:
Berger jest szybszy 12cm vs 9cm
Berger jest lżejszy 31,8kg vs 43kg
Zuzyczie prądu Berger 25-120A, Obelink 20-100A

Waga modelu Obelink Excellent to 34kg a nie 43kg ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, jacek00 napisał(a):

Enduro z serii EM303 (wszystkie modele, Obelink także) nie mają łańcucha a przekładnie. Zreztą na stronie, którą podlinkowałeś to dokładnie widać:

https://caravanmovershop.eu/Enduro/product-44278-Enduro-Gears-for-EM303-EM303+-EM303a-EM303a+.php

 

Tak podejrzewałem, teraz mnie przekonałeś :)

10 godzin temu, jacek00 napisał(a):

Prędkośc tak, to największa wada moverów z serii EM303. Ale jak pisałem, w przypadku tego Obelinkowego to cena rekompensuje te braki :) Waga faktycznie na plus Purple lIne i to znacznie. Jakbym dzisiaj wybierał te dwa movery to brałbym w takim wypadku automatycznego Bergera. Raz, że szybszy, dwa że dużo lżejszy. A ceny takie same. Dodatkowo w Bergerze masz ten plus, że bez problemu dostaniesz FVAT przy zakupach na firmę. Obelink ostatnio nie chce takich wystaiwać.

Ja się jeszcze zastanawiam, bo do Obelink Excellent Automatic II jest zdecydowanie więcej części zamiennych, pasujących też od EM303A.
Podpytam się Bergera o instrukcję, podkładki i  części zamienne, wtedy podejmę decyzję. Prędkość, maxymalna masa dopuszczalna, aluminiowa obudowa  2,2kg mniej zachęcają do Bergera.

10 godzin temu, piorun napisał(a):

Waga modelu Obelink Excellent to 34kg a nie 43kg ;-)

Pewnie że Obelink waży 34kg :), nie mam możliwości edycji :(. 34-31,8 to zawsze 2,2kg to 4 piwka w lodówce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wybór padł na Obelink Excellent Automatic II napęd, jeśli ktoś się zastanawia to jest teraz w przecenie dzisiaj 4 292,71 zł z 4 724,13 zł.
Jest też przeceniony półautomatyczny i kilka innych przedmiotów.

Dziękuję wszystkim za dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miejscu montażu movera wypada amortyzator, na oko pomiędzy amortyzatorem a napędem będzie ok 10-12mm to będzie ok?.
Podwozie Al-ko montaż, przed kołem, Dethleffs 415ql.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.