Skocz do zawartości

Przelewanie gazu z butli 11l do 5l


Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam ale czy ten temat dyskusji jest w ogóle potrzebny?

Wiadomo że wszelkie domorosłe machloje z gazem są niebezpieczne . Ok Polak potrafi . Przelał , odpowietrzył zachował kolejność i minimum bezpieczeństwa w jego mniemaniu ale po co?

Czy przelewamy z dużej do małej z żółtej do różowej .

Mieszkamy na biegunie czy co? . Po co tego typu zabiegi w ogóle mają miejsce kiedy co rzut mokrym beretem wszystkie standardy tradycyjnych opakowań gazowych są dostępne, na stacjach czy punktach wymiany.

 

Masz racje - po tak długo o tym debatować i tak każdy będzie robił jak będzie uważał. Pytasz dlaczego to się robi skoro tyle punktów nabijania.

JAK NIE WIADOMO O CO CHODZI TO CHODZI O KASĘ. (JEST SPORA RÓŻNICA W CENIE).

 

Pozdro,,,,,,banan.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 159
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Koledzy, tak psioczycie na tych co sami nabijają. Niewiele jest rzeczy w 100% białych i czarnych.

Co mają zrobić osoby, które są zmuszone do korzystania z butli 5kg niemieckich lub holenderskich? Miejsca na butlę 11 kg brak, a polska 5 kg z małym gwintem do góry powoduje brak miejsca na reduktor?

Dodam, że te butle są legalne w większości krajów Europy, ale nie w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale czy ten temat dyskusji jest w ogóle potrzebny?

Wiadomo że wszelkie domorosłe machloje z gazem są niebezpieczne . Ok Polak potrafi . Przelał , odpowietrzył zachował kolejność i minimum bezpieczeństwa w jego mniemaniu ale po co?

Czy przelewamy z dużej do małej z żółtej do różowej .

Mieszkamy na biegunie czy co? . Po co tego typu zabiegi w ogóle mają miejsce kiedy co rzut mokrym beretem wszystkie standardy tradycyjnych opakowań gazowych są dostępne, na stacjach czy punktach wymiany.

 

:ok::ok::ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale czy ten temat dyskusji jest w ogóle potrzebny?

Wiadomo że wszelkie domorosłe machloje z gazem są niebezpieczne . Ok Polak potrafi . Przelał , odpowietrzył zachował kolejność i minimum bezpieczeństwa w jego mniemaniu ale po co?

Czy przelewamy z dużej do małej z żółtej do różowej .

Mieszkamy na biegunie czy co? . Po co tego typu zabiegi w ogóle mają miejsce kiedy co rzut mokrym beretem wszystkie standardy tradycyjnych opakowań gazowych są dostępne, na stacjach czy punktach wymiany.

 

hmmm.

jest zakład w Łodzi na ul.Brzezińskiej - GAZ-BUT który zajmuje się dystrybucją gazu oraz butli.

Powiedzcie dlaczego kiedy chcąc nabić butlę 5 kg która jest nie do końca opróżniona (3kg gazu w niej )kasują za całe 5 kg a nie za +2 - ich nie interesuje ile się znajduje w niej gazu ich interesuje tylko kasa - pytanie

ale dlaczego -

na pytanie co się dzieje z 3kg gazu odpowiedź była wypuszczamy w powietrze (hahaha) a jak się nie podoba to nie muszę u nich napełniać.

Mnie się wydaje że dlatego kombinujemy i uzupełniamy butle z zachowaniem wszystkich zasad BHP aby troszkę taniej (troszkę o tzn. butla 11kg 55zł w TESCO a napełnienie 5KG czy 1/2 5KG to 45zł.. ) chyba liczby nie kłamią. :)

ale zgodzę się niech ci co chcą niech przelewają ale nie pod moim płotem.

może kiedyś wróci możliwość tzw dolewki do butli gazowych :) było by super i ten temat by umarł śmiercią naturalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka miesięcy temu zabrakło mi gazu , włożyłem butlę do samochodu i pojechałem wymienić na pełną. Do mojej bakisty wchodzi butla 11kg ale tylko bez kołnierza i taką też miałem. Objeździłem okoliczne punkty i stacje benzynowe ale nigdzie nie mieli butli bez kołnierza i poradzono mi udać się w miejsce gdzie jest dystrybutor gazu (nie była to stacja benzynowa) i tam podobno można butlę napełnić. Sprzedawca zaproponował mi nabicie butli 16 kilogramami gazu za 50 zł., a ja się zgodziłem ucieszony,że za małe pieniądze mam dużo gazu. Wieczorem zacząłem analizować , czy do butli 11kg może zmieścić się 16 kg ? Jeśli się zmieści , czy jest to bezpieczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..............

Do mojej bakisty wchodzi butla 11kg ale tylko bez kołnierza i taką też miałem.

...............

 

O jakiej przyczepie piszesz ? Który rocznik ? bo do Weippert 670 powinna wejść butla z kołnierzem. :look:

 

A co do tych 16kg w 11 kg to jak widzisz wyżej "cymu nie" :) wszystko można "Polak potrafi" :lol:Ale dobrze że się nie zgodziłeś bo to że butla zmieści więcej nie znaczy że może. Zawsze musi być margines na zmiany objętości gazu w wyniku zewnętrznych temperatur. (im cieplej tym ciśnienie większe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakiej przyczepie piszesz ? Który rocznik ? bo do Weippert 670 powinna wejść butla z kołnierzem. :look:

 

A co do tych 16kg w 11 kg to jak widzisz wyżej "cymu nie" :) wszystko można "Polak potrafi" :lol:Ale dobrze że się nie zgodziłeś bo to że butla zmieści więcej nie znaczy że może. Zawsze musi być margines na zmiany objętości gazu w wyniku zewnętrznych temperatur. (im cieplej tym ciśnienie większe)

 

Rocznik 84. Teraz mam bakistę własnej roboty i wchodzi każda butla. Tak właśnie myślałem ,że miejsca w butli jest więcej ale ładowanie 16kg może skończyć się źle. Od czasu do czasu słyszy się o wybuchu butli z gazem ale nikt nie mówi o przyczynach. Może właśnie przepełniona butla lub używana na leżąco jest przyczyną wielkiego BUM !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca zaproponował mi nabicie butli 16 kilogramami gazu za 50 zł., a ja się zgodziłem ucieszony,że za małe pieniądze mam dużo gazu. Wieczorem zacząłem analizować , czy do butli 11kg może zmieścić się 16 kg ? Jeśli się zmieści , czy jest to bezpieczne ?

 

a może nabił 16L ? bo za 50zł to tak jakoś wychodzi, a na pewno nie 16kg

jeśli był to dystrybutor do tankowania samochodów, to one też mają zabezpieczenia i na nabije na 100%

tankując auto nie raz miałem tak że dystrybutor się zatrzymał, zostaje wtedy na moje oko ok 10% wolnego miejsca

 

dawno temu jak grzaliśmy 11kg w sklepie to tylko w dystrybutorze napełniałem :hmm:

wtedy była to norma u nas na wsi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli był to dystrybutor do tankowania samochodów, to one też mają zabezpieczenia i na nabije na 100%

tankując auto nie raz miałem tak że dystrybutor się zatrzymał, zostaje wtedy na moje oko ok 10% wolnego miejsca

 

A nie jest przypadkiem tak że w butli przystosowanej do auta mamy pływak (taki sam jak w spłuczce kibelka). W momencie gdy pływak podniesie się na 80% pojemności butli, zamyka zawór tym samym powoduje wzrost ciśnienia przed zaworem i "odbicie" dystrybutora - wyłączenie pompy hmm.gif ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest przypadkiem tak że w butli przystosowanej do auta mamy pływak (taki sam jak w spłuczce kibelka). W momencie gdy pływak podniesie się na 80% pojemności butli, zamyka zawór tym samym powoduje wzrost ciśnienia przed zaworem i "odbicie" dystrybutora - wyłączenie pompy :hmm: ?

 

nie do końca ;)

 

owszem w butli jest pływak, dokładnie tak jak napisałeś "jak w kibelku", on odcina dopływ i słychać wtedy takie terkotanie

obsługa zatrzymuje wtedy tankowanie, bo inaczej gaz będzie leciał dalej

poziom tego pływaka można regulować, dość popularne jest podginanie aby wchodziło "ciut więcej" niż te 80%

u mnie było w std, tzn mam butle 45L a tankuje ok 39L, bywało że i 41L weszło, czyli jakieś 10% zostaje :hmm:

 

kolejna kwestia to że ten pływak podobnie jak w kibelkach lubi się przyciąć i wtedy tankujesz aż dystrybutor "stanie"

wtedy nic nie odbija, po prostu licznik coraz wolniej się kręci, pompa wyje, aż do zatrzymania

kumaty pracownik dość szybko to wyłapie i zatrzyma tankowanie

 

ogólnie tankowanie gazu to dość skomplikowane zagadnienie :-]

np w lecie potrafi nabić się tylko połowa zbiornika, a znowu w zimie opłaca się tankować bo wlewamy więcej :-]

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodów przelewania samemu gazu z dużej butli do mniejszej jest sporo.

W moim przypadku jest nim brak w mojej miejscowości (i w rozsądnej odległości w innych miejscowościach) punktu nabijania butli turystycznych.

Do ogrzewania przyczepy wkładam do bakisty butlę dużą (11 kg). Gotowanie potraw odbywa się zawsze w przedsionku (nie chcę zaparować i zasmrodzić nowej przyczepy), na kuchence turystycznej podpiętej do butli 5 kg. Ponadto zabieram na urlop butlę awaryjną 3 kg (a to dlatego, że przez 4 tygodnie urlopowania potrafi gazu w 5 kg zabraknąć).

Ot i proza. Gdyby był w pobliżu mojego miejsca zamieszkania punkt nabijania butli, nie bawiłbym się w przelewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat widzę się rozwija - to i ja się wypowiem.

 

u mnie wchodzi również butla 11kg bez kołnierza, ale na mm, do tego mało grzejemy na gazie i wożenie ze sobą ok 25kg zbędnych - wyeliminowałem.

 

teraz jest butla 5kg, która pusta waży 6 kg, pełna waży 11kg, a pracownik powiedział, że jak spadnie waga do 7kg to trzeba przyjechać i napełnić.

 

U mnie jest legalna stacja nabijania - nie tankują tam samochodów wcale, czynna jest chyba tylko do 18, na zamknięciu wszystko jest plombowane itd.

 

ale przejdźmy do meritum - w tym punkcie płacisz za tyle gazu ile faktycznie CI naleją. Czyli liczą sobie chyba 6zł za kg - butla 11 to 66zł, 5 to 30zł a jak dolejesz 3 litry to płacisz te 18zł.

 

W tym przypadku przelewanie samemu trochę traci sens ale każdy robi jak woli.

 

Ja widziałem efekt jak gość zamiast zamknąć zawór na butli 11kg to go odkręcił na maxa i wyciągnął reduktor - sam podmuch wyrwał z ziemi namiot z odległości ok 5-8 metrów razem ze śledziami - zamykanie zaworu trwało ok 20s, ale dla mnie była to wieczność mimo ok 60m odległości....

 

 

P.S Wydaje mi się, że za ilość gazu w butli samochodowej odpowiada specjalny zawór ciśnieniowy a nie ten pływak od reduktora samochodowego. Ja zmieniałem butlę w aucie z 30 litrowej na 67litrową a reduktor z pływakiem został ten sam. Znajomy gazownik powiedział, że jedyne co to będzie oszukiwał wskazania ilości gazu w butli na wyświetlaczu. Aby mniej oszukiwał to na podstawie reduktora dedykowanego do 67litrowej butli - zmieniliśmy kształt rurki od pływaka na identyczny - i jest wszystko ok ( od operacji mija już prawie rok). Na stacjach za granicą, gdzie pompują dużo wolniej - zawsze wchodzi mi więcej paliwa - mam wrażanie że mniejsze ciśnienie tankowania później odcina zawór bezpieczeństwa - w końcu pływak byłby już przecież na maxa w górę. Do butli w Cro nalali mi 60 litrów i pompa solidnie im zwolniła, a w PL na 56-57 zawsze zawór odbija. - niech wypowie się jakiś specjalista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może nabił 16L ? bo za 50zł to tak jakoś wychodzi, a na pewno nie 16kg

jeśli był to dystrybutor do tankowania samochodów, to one też mają zabezpieczenia i na nabije na 100%

tankując auto nie raz miałem tak że dystrybutor się zatrzymał, zostaje wtedy na moje oko ok 10% wolnego miejsca

 

dawno temu jak grzaliśmy 11kg w sklepie to tylko w dystrybutorze napełniałem :hmm:

wtedy była to norma u nas na wsi

 

Może było to 16l , a nie kg. głowy nie dam sobie uciąć. A czy może ktoś wie dlaczego dochodzi do wybuchu butli ? W domu też używam butli i to pytanie wciąż mnie nurtuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.........

Może właśnie przepełniona butla lub używana na leżąco jest przyczyną wielkiego BUM !

 

Jeśli już to od przepełnienia bo samo pobieranie gazu z leżącej butli nie zagraża wybuchem. Często oryginalne instalacje są z butlą leżącą 11kg pod warunkiem że w obiegu jest reduktor.

 

A tak przy okazji aspektu niemieszczącej się w bakiście 11-nastki z kołnierzem. Sprawdzonym sposobem jest zrobienie w dnie bakisty odpowiednio wykończony otwór na kołnierz podstawy co daje wystarczające opuszczenie butli w skrzyni.

Nie raz koniecznością jest przesunięcie butli ku środkowi szerokości bakisty by ominąć profil dyszla.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy może ktoś wie dlaczego dochodzi do wybuchu butli ? W domu też używam butli i to pytanie wciąż mnie nurtuje.

 

IMO przeważnie są to jednak nieszczelności na połączeniach, plus skrajna głupota :(

a czy tych wybuchów jest tak dużo ?

 

http://zielonagora.g...__Wybuchlo.html

Podłączył butlę wężem ogrodowym. Wybuchło
:puk:

 

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35241,12687309,W_mieszkaniu_wybuchla_butla_z_gazem__Poparzeni_trafili.html

Podczas wymiany butli z gazem w jednym z augustowskich mieszkań doszło do niekontrolowanego zapłonu i wybuchu

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.