Skocz do zawartości

Przelewanie gazu z butli 11l do 5l


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 159
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

ok dzieki wlasnie tam u nich podali mi ceny ktore przytoczylem. Niby ta uszczelak trzyma, popekana nie jest ale warto wymienic

 

 

@sowa_77

Bylem na stacji Dzwonnik w Bydgoszczy. Dalem moja czarwona 2kg butle z 75roku :ok: i dostalem ladna niebieska z nowym zaworem, napelniona i zalakowana. Koszt 14zl za wymiane + jednorazowo 28zl za wymiane na sprawna niebieska butle.

 

Wniosek:

 

Nie warto kupowac nowej koszt 70zl a tak doplacilem tylko 28. Potrzebuje do gotowania wiec zaoszczedze ze 20zl w sezonie czyli szkoda babrac sie samemu i patrzec czy cos sie nie dzieje.

 

Generalnie ten temat mnie uswiadomil i juz sam nie napelniam. Dodatkowo uswiadomilem tescia i on wymieni tez swoje 2 butle na sprawne legalizowane i napelnione profesjolanie. Dzieki bede spal spokojniej :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Gwoli uzupełnienia wypowiedzi BJoe - bardzo ważna z powodów właśnego bezpieczeństwa jest kolejność otwierania i zamykania zaworków w butlach !!!!!

Po połączeniu butli wężem, postępujesz następująco:

1) najpierw odkręcasz śrubkę zaślepiającą zawór odpowietrzający w mniejszej butli (klucz 10), do momentu aż zacznie wydobywać sie z butli gaz,

2) odkręcasz zawór w mniejszej butli,

3) odkręcasz zawór w dużej butli, z której przelewasz gaz. Nie odkręcaj zaworu na max bo płyn leci jak z hydrantu.

 

W odwrotnej kolejności zamyksz zawory po napełnieniu butli. Gdy stwierdzisz, ze z mniejszej butli wydobywa się przez otwór odpowietrzajacy biaława mgiełka płynnego gazu, to:

1) zakręcasz zawór w duzej butli,

2) zakręcasz zawór w mniejszej butli,

3) zakręcasz śrubkę zaworu odpowietrzajacego w mniejszej butli,

4 odkręcasz wąż.

 

coś mi się nie zgadza - to z czym pisze "powolniak" z tym co pisze BJoe.

a znalazłem film instruktażowy przelewania gazu.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś mi się nie zgadza - to z czym pisze "powolniak" z tym co pisze BJoe.

a znalazłem film instruktażowy przelewania gazu.. :)

 

:)) kolego naprzelewalem się gazy naprawdę dużo razy.

Zalinkowana instrukcja z Yotube została zrobiona przez domorosłego bezmózga. To co on pokazał, to najprostsza droga do zrobienia dużego BUUUMMM.

Wszystko co on robi, to robi na odwrót. Pomyśl logicznie, najpierw otwiera na maksa zawór dużej butli, w której panuje spore ciśnienie, które może rozerwać wąż. Następnie otwiera zawór w małej butli i już gaz jest do niej pompowany, bez odpowietrzenia. Najlepiej błąd widać na końcu filmiku gdy odkręca końcówkę węża z małej butli, a gaz leci i leci i leci i leci z wężą - bo był napełniony na maksa po zamknięciu zaworu w małej butli, bez uprzedniego zamknięcia zaworu w dużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM ja też trochę butli po przelewałem i w/g mnie ten film youtubie jest prawidłowy

tylko można by się przyczepić do odkręcania na całość od razu dużej butli.Dlaczego tak - najpierw odkręcamy dużą butlę? a no dlatego,żeby sprawdzić czy układ jest szczelny.Bo jak to zrobimy odwrotnie to wtedy gaz leci z małej butli przez odpowietrznik a jak będzie jeszcze układ nie szczelny to będzie niepotrzebnie zbyt duże stężenie gazu.Po co sobie robić niepotrzebny stres.I zakończenie nabijania jest też w/g mnie prawidłowe,ponieważ napełniamy mała butlę i tam powinno być na full.mlot.gif

 

Pozdro,,,,,,banan.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie!!! Czy wyście podurnieli już całkiem? Instruktaż od terrorystów dla samobójców !!!

Autor filmu powinien siedzieć za kratami bez dostępu do netu. :krzykacz:

.

Sugeruję by koledzy edytowali swoje wpisy, w ogóle taki temat nie powinien istnieć. :blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku może trochę spokojniej.

Zabronienie rozmawiania o czymś na forum spowoduje tylko to że ludzie dalej go będą przelewać, a nie będą o tym rozmawiać. Tak przynajmniej może parę osób zostanie uświadomionych. Zresztą sam temat wskazuje iż jest to działanie nielegalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie!!! Czy wyście podurnieli już całkiem? Instruktaż od terrorystów dla samobójców !!!

Autor filmu powinien siedzieć za kratami bez dostępu do netu. :krzykacz:

.

Sugeruję by koledzy edytowali swoje wpisy, w ogóle taki temat nie powinien istnieć. :blagac:

 

Kiedy ostatnio nabijałeś butlę? czy widziałeś osobiście jak oni niby fachowo to robią? to prawie niczym nie różni o tego filmu.Tam rutyna ich zjada.Jak ja widziałem jak mi nabijali butlę niby fachowo u fachowców i chciałem stamtąd uciekać.Jak mu tam coś uciekło gazu poza butlę przy zakładaniu tego pistoletu i przy ściąganiu to dla nich jest bzdeta!! śmierdziało gazem jak cholera - wystarczyła mała iskra i bummm!!! no ale to zawsze robi się na wolnym powietrzu i to jest jakimś bezpieczeństwem.Mówi się ,że tam niby ważą - jedni tak inni na oko.Kasa się liczy.

 

Pozdro,,,,,,banan.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, już mi przeszło... :oslabiony:

Pomijając to czy nabijanie butli jest legalne czy nie, to nie w taki sposób jak na tym instruktażowym filmiku.

Kaskaderstwo normalnie.

Nie spotkałem się z problemem wymiany butli, a raz nawet nabijałem na stacji LPG.

Gość postawił na wagę, przykręcił przejściówkę, zapiął pistolet i po prostu fachowo nabił.

Dziś jest to już Prawem zabronione, właśnie przez wypadki przy kaskaderce.

.

Edit:

Ło kurczę... ten temat ma już kilka lat. :pad: Dopiero teraz się zorientowałem. :sciana:

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zakończenie nabijania jest też w/g mnie prawidłowe,ponieważ napełniamy mała butlę i tam powinno być na full.mlot.gif

 

nie oglądałem filmiku więc tylko odniosę się do tego co napisałeś, w małej nie może być full !

nie masz wtedy miejsca na rozprężanie się gazu gdy wzrośnie temperatura otoczenia, bezpieczny poziom to chyba coś koło 80% napełnienia

więc warto butlę zważyć i ew nadmiar upuścić

 

a co do samej kolejności, jakoś nie widzę tu dużego znaczenia :niewiem:

tak czy siak po nalewaniu w wężu gaz zostanie i przy odkręcaniu się musi wylać ?

a przy odkręcaniu na początku jaki rozerwanie węża ? przecież jak będziemy przelewać to ciśnienie jest podobne zwłaszcza pod koniec ?

jak ma rozerwać to już lepiej na początku jak jest odkręcony jeden zawór ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehhehehee...

ludzie, w tym nic nie ma takiego trudnego, odrobina pomyślunku i zdrowego rozsądku... wszystko sie da...

 

z małej do dużej, z dużej do małej, z małej do małej, z dużej do dużej butli... gaz poleci - nie ma rzeczy niemożliwych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelewanie Gazu z butli do butli jest niebezpieczne (bez względu gdzie się to robi czy na działce, w domu czy na autoryzowanej stacji gdyż jest to mieszanka wysoce wybuchowa)

Jeżeli już ktoś musi to robić (chociaż wydaję mi się to mało zasadne w dzisiejszych czasach ) niech przestrzega zasad

0smirk(1).gif sprawdzamy legalizacje butli

1 Gasimy fajki, papierosy ,odkładamy wszystkie pierdoły z kieszeni ,rozładowujemy się z ładunku elektrostatycznego (uziemiamy)

2Na otwartej przestrzeni (nie w piwnicy ,na balkonie,czy w mieszkaniu nie w zagłębieni terenu )

3Mocujemy dużą butle do góry nogami (nacisk na mocujemy, w stojaku najlepiej drewnianym lub metalowym uziemionym )

4Sprawdzamy stan węża, końcówek ,uszczelek .Łączymy butle wężem.

5Stawiamy napełnianą butle na wadze (każda butla ma na tabliczce znamionowej datę produkcji oraz datę następnej legalizacji ,masę brutto z gazem,masę netto bez gazu)

6Instrukcja powolniaka

1) najpierw odkręcasz śrubkę zaślepiającą zawór odpowietrzający w mniejszej butli (klucz 10), do momentu aż zacznie wydobywać sie z butli gaz,

2)odkręcasz zawór w mniejszej butli,

3)odkręcasz zawór w dużej butli, z której przelewasz gaz. Nie odkręcaj zaworu na max bo płyn leci jak z hydrantu.

moja uwaga nie czekasz aż zacznie lecieć biała mgiełka tylko obserwujesz wagę

1) zakręcasz zawór w dużej butli,gdy butla napełniana osiągnie masę brutto (gdy pojawia się biała mgiełka butla jest napełniona nieprawidłowo ,Jest przepełniona ,gaz nie ma miejsca na rozszerzanie się w wyniku zmiany temperatury otoczenia co może grozić rozerwaniem butli )

2) zakręcasz zawór w mniejszej butli,

3) zakręcasz śrubkę zaworu odpowietrzającego w mniejszej butli,

4 odkręcasz wąż.(w rękawicach skórzanych)

W miarę bezpieczna instrukcja,ale robicie to na własne ryzyko i narażacie wasze i cudze zdrowie z drugiej strony jak komuś nabija butle z "białą mgiełką" to może lepiej zrobić to samemu przestrzegając zasad

 

Dla oponentów "białej mgiełki "

setki razy tak robiłem i nic się nie stało .

TO ┼╣LE ROBIŁEŚ I CHWAŁA BOGU ŻE NIC SIĘ NIE STAŁO BO POSTY PISAŁ BYŚ Z WIĘZIENIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale czy ten temat dyskusji jest w ogóle potrzebny?

Wiadomo że wszelkie domorosłe machloje z gazem są niebezpieczne . Ok Polak potrafi . Przelał , odpowietrzył zachował kolejność i minimum bezpieczeństwa w jego mniemaniu ale po co?

Czy przelewamy z dużej do małej z żółtej do różowej .

Mieszkamy na biegunie czy co? . Po co tego typu zabiegi w ogóle mają miejsce kiedy co rzut mokrym beretem wszystkie standardy tradycyjnych opakowań gazowych są dostępne, na stacjach czy punktach wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.