Skocz do zawartości

Pompa ciepła jako ogrzewanie domu


COLLINS18

Rekomendowane odpowiedzi

PV z PC (z pompą inwerterową i dolnym źródłem głębinowym - wiercone studnie, zbiornikiem buforowym - niech więcej pracuje w dzień, kiedy nawet zimą "coś" się na panelach generuje, np. gdy z paneli "schodzi" nie mniej niż ...W) to m.zd. ideał, mimo dużych nakładów inwestycyjnych. Dobrze zaprojektowane i zaprogramowane w sterowniku, mimo że skomplikowane, jest przed wszystkim bezobsługowe na lata, po latach co najwyżej wymiana pomp. Jest i działa. Druga opcja "na liście" - PV i ogrzewanie elektryczne np. z folią grzewczą, ew. przewaga folii grzewczej i troche elektrycznej podłogówki w posadzce. Przy PC CWU latem choćby z dużego podgrzewacza pojemnościowego pracującego w dzień, a PC niech robi za klimę i grzeje źródło.

Gdybym miał potrzebę robić teraz ogrzewanie, robiłbym coś z w/w.  Jest to pozornie b. drogie w wykonaniu, dopóki nie podsumuje się wszystkich kosztów innych rozwiązań (projekt przyłącza gazu, przyłącze, skrzynka z zaworem i licznikiem, instalacja w budynku, piec, zasobnik cwu [kotłów dwufunkcyjnych nie uznaję i nie trawię], budowa komina/przewodów spalinowych, wkład z kwasówki, coroczny przegląd pieca i instalacji gazowej - też w sumie tanie nie są). Jeśli się to uwzględni, i odejmie jeszcze to, co uździubolić można z dotacji/odliczeń - robi się to naprawdę atrakcyjne, mając perspektywę 20 lat prawie darmowego ogrzewania i CWU, rzecz robi się z roku na rok coraz ciekawsza.

Najważniejsze, że PV, PC, folie grzewcze - przestały być jak jeszcze kilka lat temu domeną szarlatanów i naciągaczy, jak kiedyś z plantacjami wierzby energetycznej i coraz więcej osób przekonuje się że to naprawdę może działać, a koszty spadają.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 223
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Opisze swój przypadek - bo od 4 lat namawiam wszystkich, którzy budują - na PC.

Tlo: własny projekt domu bez mostków termicznych, bez balkonów, wykuszy, garaż odseparowany od domu, samoróbka gwc z pustaków Max, ręku, własnoręcznie ocieplany dom (Bez wtop). Dużo przeszkleń, ponad 60m2, spora kubatura - 600m3, same duże przestrzenie - pustka na 8m w gore do więźby (to wszystko nie pomaga), metraż około 200m2.

Mam tylko prad. Leci z niego wszystko - ogrzewanie, cwu, swiatlo, gotowanie. Mam kominek ale odpalam go tylko okazjonalnie.

Rocznie za prad place 2500-3000zl...

Innych rachunków, prócz wody (ścieki - poś) nie ma.

PC: Panasonic t-cap, dwie taryfy, rygor jest ale zupełnie nie uciążliwy (pranie czy zmywarka z timerem na okienko w czasie dnia, grzanie oczywiście tylko w nocy - duża bezwładność domu). Teraz zamontowałem panele 9,9kWp, zuzywam Max 9600kWh rocznie wiec niebawem będę płacił jedynie za przesyl...

Nie chwale się. Swoim przykładem polecam i nakłaniam do rozważenia PC. Koszty związane z inwestycja bilansują się z kosztami odpalenia gazu (komin, przyłącze, kontrole) - PC p/w to w moim przypadku było ok 20kzl. Pompa ciągnie bez problemu (grzałki mam odłączone) do -20st. Komfort użytkowania ogromny.

Aha - w domu w zimie temp 22-23st... podlogowka 100% ustawiona bez żadnych stref. W sypialniach mniejsze zagęszczenie pętli wiec samoistnie temp jest o 1 st niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Sam brałem pod uwagę montaż pompy ciepła, jednak trochę odrzucają mnie wysokie wyceny instalacji. Nie mam możliwości dofinansowania. Nie mam również opcji podłączenia gazu.  Chcę założyć fotowoltaikę i biorę pod uwagę folie grzewcze. Czy ktoś ma moze takie rozwiazanie i coś o nim napisze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Pompami ciepła zajmuję się zawodowo i dodatkowo jestem również użytkownikiem. Nie prawdą jest że pompa sprawdzi się wyłącznie w nowym domu. Mamy szeroki wybór urządzeń na rynku i zawsze można dobrać PCI odpowiednią do naszej instalacji. Oczywiście nie zawsze będzie to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie (drewno , własny las itp.) ale liczy się też komfort.

W nowym domu z instalacją CO koszt wyboru źródła ogrzewania i całej kotłowni jest zbliżony (PCI, kocioł stałopalny z podajnikiem, kocioł gazowy itp.) - oczywiście nie mówię tu o deweloperce. Myślę że w takim przypadku pompa ciepła będzie zawsze będzie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jeżeli chodzi o eksploatacje.  Ważny jest też aspekt bezobsługowości  i komfort jaki gwarantuje nam cała instalacja.

W moim przypadku (dom lata 70-80 nieocieplony (jeszcze)) koszt sezonu grzewczego był porównywalny z ekogroszkiem, był bo przecież cena węgla skoczyła o 150%- pompa przez cały ostatni sezon zużyła 6800kWh. W najbliższych planach jest PV, a w dalszych ocieplenie budynku -  myślę że zbilansuję się z mocą i będę miał w 100% komfortowe, tanie ( o ile nie free) i ekologiczne ogrzewanie.

Polecam jako bardzo zadowolony użytkownik użytkownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeżeli tak, i jeżeli dobrze liczę to ni hu hu nie uwierzę w takie zużycie przy nieocieplonym budynku.  Więc tak, dom nowy, ocieplony dość mocno jak na realia 7 lat temu. 18cm ściany, 35cm sufit. Mieszkamy 6,5 roku, teraz podawałem licznik gazu, 9400m3. Wg przelicznika m3/kw znalazłem, że stosuje się 11kw to jest 1m3. Czyli u mnie przez ten okres poszło 103400 kw, ogrzewanie i ciepła woda. Odejmując od tego wodę latem, w zaokrągleniu 20m3 gazu na miesiąc x 6 misięcy x 6 lat To jest 720m3 co daje 7920kw. I u mnie z ostatnich 6,5 roku ogrzewanie i ciepła woda w sezonie grzewczym pociągnęła 95 489kw dzieląc na 6,5 daje 14 689 na sezon. Czyli 2x tyle w nowym ocieplonym domu vs Twoje 6800 w nieocieplonym wiekowym domu? 
 

chyba, że ja coś źle liczę…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacekzoo napisał:

No to jeżeli tak, i jeżeli dobrze liczę to ni hu hu nie uwierzę w takie zużycie przy nieocieplonym budynku.  Więc tak, dom nowy, ocieplony dość mocno jak na realia 7 lat temu. 18cm ściany, 35cm sufit. Mieszkamy 6,5 roku, teraz podawałem licznik gazu, 9400m3. Wg przelicznika m3/kw znalazłem, że stosuje się 11kw to jest 1m3. Czyli u mnie przez ten okres poszło 103400 kw, ogrzewanie i ciepła woda. Odejmując od tego wodę latem, w zaokrągleniu 20m3 gazu na miesiąc x 6 misięcy x 6 lat To jest 720m3 co daje 7920kw. I u mnie z ostatnich 6,5 roku ogrzewanie i ciepła woda w sezonie grzewczym pociągnęła 95 489kw dzieląc na 6,5 daje 14 689 na sezon. Czyli 2x tyle w nowym ocieplonym domu vs Twoje 6800 w nieocieplonym wiekowym domu? 
 

chyba, że ja coś źle liczę…

Ja myślę, że jest to realne. Każdy ma inne potrzeby cieplne i to co wystarcza nam w domu - 20C, to u mojej szwagierki środek zimy we wnętrzu. U niej + 26C to początek trybu komfortu, my w takiej temperaturze umieramy.

Te 6800KWH to  z kosztami przesyłu jaki wynik da wynik finansowy ? jeżeli zbliżony do węgla to już ideał - zero obsługi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, jacekzoo napisał:

@maarec Twój durango na lawecie też będzie palił mniej niż mała nowa hybryda ?

To zależy od lawety :). On ogółem mało pali. Przez ostatnie 2,5 roku 12659l lpg i z litr benzyny na start:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe ;)

320m2 domu i 65m2 budynku gospodarczego. Dom z bala 20cm, gospodarczy z porothermu. Temp. na parterze ustawiona na 23C, w gospodarczym 19C. W domu podłogówki w piwnicy i na parterze (anhydryt), w domu na poddaszu klimakonwektory zasilane wodą ciepłą/lodową z PC, w gospodarczym wszędzie podłogówka w anhydrycie. Grzanie w zimie, klima w lecie. PC odpalona w sierpniu 2017 roku...

20211227_202511.thumb.jpg.d03c58d89d85d45d4ca912e1118d0d4d.jpg

Na poważnie zamieszkaliśmy w kwietniu 2019 roku ale przez ten czas grzaliśmy na pół gwizdka. Godzinkę temu zrobiłem zdjęcie licznika...

20211227_202548.thumb.jpg.62b8d183bd9e4f2ceb5c7831c2bee6e7.jpg

Rachunek za ubiegły rok za 14283kWh, gdzie sama PC zjadła ok. 10000kWh to 6418,20zł. Musiałem interweniować w Tauronie bo ktoś policzył na wyrost niecałe 5000kWh :zolta:

tauronik.thumb.png.738b87092ccc7692884651f27cb89e83.png

Zadowolony jestem bardzo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie, przecietny dom z przeciętną temperaturą zużył ponad 14,000 - 17,000 kW prądu i 4m3 drewna. Podejrzewam, że około połowa z prądu, to ogrzewanie. U mnie na prąd jest wszystko: wentylacja, woda, oczyszczelnia, kuchnia. Większość bilansuje fotowoltaika, ale i tak myślę o pompie ciepła. 

Ogrzewanie prądem  z akumulacją w tańszej strefie, to koszty porównywalne z gazem. Pompa ciepła dzieli te koszty przez 2, może 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2021 o 17:31, jacekzoo napisał:

No to jeżeli tak, i jeżeli dobrze liczę to ni hu hu nie uwierzę w takie zużycie przy nieocieplonym budynku.  Więc tak, dom nowy, ocieplony dość mocno jak na realia 7 lat temu. 18cm ściany, 35cm sufit. Mieszkamy 6,5 roku, teraz podawałem licznik gazu, 9400m3. Wg przelicznika m3/kw znalazłem, że stosuje się 11kw to jest 1m3. Czyli u mnie przez ten okres poszło 103400 kw, ogrzewanie i ciepła woda. Odejmując od tego wodę latem, w zaokrągleniu 20m3 gazu na miesiąc x 6 misięcy x 6 lat To jest 720m3 co daje 7920kw. I u mnie z ostatnich 6,5 roku ogrzewanie i ciepła woda w sezonie grzewczym pociągnęła 95 489kw dzieląc na 6,5 daje 14 689 na sezon. Czyli 2x tyle w nowym ocieplonym domu vs Twoje 6800 w nieocieplonym wiekowym domu? 
 

chyba, że ja coś źle liczę…

Co ja na to poradzę?.  Dom z lat 70-80  ściany 3 warstwowe (bloczek/pustka 7cm/ trociniak).  Na ogrzewanie mam osobny podlicznik więc to są rzeczywiste dane. Muszę wstrzyknąć granulat w pustkę ścienną i dopiero wtedy zrobić ocieplenie z elewacją -  teraz ściany zewnętrzne są odczuwalnie chłodne. W trakcie remontu wywaliłem szlakę z podłogi strychu, a dach ociepliłem pianą 20 cm. W całym domu jest rekuperacja - choć to nie zalicza się w większości przypadków do zysku. Grzeję na krzywej , a temperatura w domu to 21*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-kaczynski-prad-dla-rodzin-przy-zuzyciu-do-2000-kwh-ze-stala-,nId,6283608#crp_state=1

Niespodzianka dla wścieli m. in. pomp ciepła ..... czas na odzyskanie "dotacji" się zaczął.

TOM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, TomekKnaus napisał:

https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-kaczynski-prad-dla-rodzin-przy-zuzyciu-do-2000-kwh-ze-stala-,nId,6283608#crp_state=1

Niespodzianka dla wścieli m. in. pomp ciepła ..... czas na odzyskanie "dotacji" się zaczął.

TOM

Ogółem 2000kwh rocznie to dadzą radę emeryci w kawalerce utrzymać pod warunkiem,  że gotują na gazie. Standardowo, kiełbasa wyborcza dla najbiedniejszych, za którą zapłacą przedsiębiorcy i pracujący obywatele. W domu jednorodzinnym 500kwh miesięcznie może być mało.

Na rachunku w firmie mam podwyżkę od listopada 2021 z 46gr za 1kwh w najtańszej porze dnia do 2,2zł od września 2022. Ponad 5 krotnie w niespełna rok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.