Skocz do zawartości

Pompa ciepła jako ogrzewanie domu


COLLINS18

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 223
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie rozumiem :niewiem:
Jaka podwyżka???
Mowa jest o zamrożeniu cen do limitu 2000kWh, potem ceny rynkowe. Dla mnie oznacza to, że za 2000kWh zapłacę 24gr a za nadwyżkę 29gr za kWh.
Tak to rozumiem, jest inaczej?
A ile płacisz teraz jako konsument i ile teraz wynosi cena rynkowa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje roczne rachunki za prąd to w tej chwili około 7000zł. Jeśli to ma zdrożeć x5 czy więcej to uj, odłączam się od sieci. Wstawie piec bez żadnej normy wyspawany przez kolegę i będę palił czym popadnie. Nie dlatego że nie będę miał na prąd ale dla zasady. Normy społeczne chyba są takie że dupę się wypina kiedy się ma ochotę a powoli mam wrażenie dymania bez mydła na okrągło, bez pytania mnie o zgodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, dudek_t napisał:

Moje roczne rachunki za prąd to w tej chwili około 7000zł. Jeśli to ma zdrożeć x5 czy więcej to uj, odłączam się od sieci. Wstawie piec bez żadnej normy wyspawany przez kolegę i będę palił czym popadnie. Nie dlatego że nie będę miał na prąd ale dla zasady. Normy społeczne chyba są takie że dupę się wypina kiedy się ma ochotę a powoli mam wrażenie dymania bez mydła na okrągło, bez pytania mnie o zgodę.

Tomek u mnie też około 7000 ...  i jak ma być drożej x3 to wychodzi prawie 2 koła /miesiąc  za sam prąd  i traktuję to ( pewnie się myląc ) jako żart .

Przecież ludzie tego nie udźwigną za żadne skarby .No  może jak mamy jakiegoś biznesmena na ulicy , dewelopera czy też lekarza co kursuje miedzy szpitalem a swoim gabinetem . Ale to tylko trzy osoby  z tak długiej ulicy a reszta ?

A druga sprawa to jak ktoś zarabia na prądzie bo ma jakąś tam produkcje to jego towary też poszybują do góry i pytanie kto to od niego kupi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, filipert napisał:

Skąd masz te dane???

Podwyżka u mnie jest około 20%

Na poprzedniej stronie wkleiłem cennik mojego dostawcy. Masz rację, że do tego dochodzą inne opłaty, ale pokazuję dane z których można jasno wyliczyć % podwyżki.

24gr to akurat mój przypadek, bo mieszczę się ze zużyciem dziennym w ilości produkcji dziennej, jak przekroczę, to mam prawie 54gr stawki za dzienną w taryfie G12.

W ubiegłym roku płaciłem po odjęciu produkcji za 9000kWh, jak mi z tego zrobią promocję na 2000kWh to tylko się cieszyć.

Cały czas nie rozumiem skąd macie informacje o tym, że wprowadzenie tej regulacji spowoduje taki drastyczny skok cen?

Kolejna osoba pisze ten slogan.

O co chodzi???

Wyjasnijcie w końcu. Podajcie jakieś liczby z który to wynika.

Pompa ciepła opłaca się, bo oszczędza zużycie prądu o około 3-5 razy, im drożej, tym bardziej się opłaca ?

I żeby nie było, że bronię jakiejś formacji politycznej, po prostu zamierzam montować w najbliższym czasie pompę ciepła, aby oszczędzić, może jestem w błędzie.

Mówią, że będziemy płacić cenę rynkową po przekroczeniu tych 2000kwh.  Dla mnie chodzi o cenę, którą aktualnie płacą przedsiębiorcy- czyli chyba 2zł 15gr netto.

Dla mnie jedno nie jest jasne - czy my sprzedajemy gigantyczne ilości polskiego węgla za granicę bo mamy podpisane kontrakty? 

Czy nasze elektrownie węgiel kupują  z dnia na dzień czy też podpisują kilkuletnie kontrakty  a my jesteśmy właśnie dymani? 

Tauron ma własne kopalnie, oglądałem o tym program kiedyś.

Jeden z moich klientów zamawiał w tym szaleństwie węgiel do swojej kotłowni przemysłowej z gwarancją dostaw co 3 tygodnie do kwietnia.  Razem 400 ton. Skończył na cenie 800zł. Dla mnie logiczne, że elektrownie płacą taniej... A cała podwyżka ceny jest spekulacją. 

Co innego z gazem, który musimy kupować zza granicy płacąc gówno wartą złotówką. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bazuję jedynie na rozmowie ze znajomymi firmami montującymi ogrzewanie. W 2022 roku zwrot nastąpił o 180 stopni jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe, które w 2021 było najbardziej popularne. W tym roku firmy żeby mieć cokolwiek do roboty to musiały się przerzucić na pompy choć kilka miesięcy temu pukali się w czoło na samą myśl o tym.

 

Dodatkowo mam niestety możliwość obserwowania tempa zmian rosnącej ceny energii w taryfach biznesowych (czyli C zamiast G). Informacje z podniesieniem cen dostaję na przemian z rachunkami za energię. Ostatnia podwyżka za samą 1 KWh wchodząca w tym miesiącu jest ze 1,53 zł netto na bodajże 2,28 zł netto przy wybraniu gwarancji ceny (plus dodatkowa opłata handlowa prawie 140 zł netto za m-c) lub bodajże 3,1 zł netto jeśli wybieram cennik bez gwarancji ceny (i tu nie ma opłaty handlowej). I to jest zmiana tylko na 2 m-ce, bo po fakturze dostanę kolejny list z podwyżką.

 

Ja nie jestem przeciwnikiem pompy ciepła. Sam już mam też upatrzony konkretny model jaki chcę zamontować u siebie. Jednak wprowadzenie gwarancji ceny na poziomie 2 KWh jest strzałem w kolano dla tej branży, tak samo jak zmiana systemu rozliczania wyprodukowanej energii przez instalacje zamontowane u prosumentów. Dodatkowo jak ktoś teraz myśli nad montażem fotowoltaiki na potrzeby pompy to też jest w znacznie gorszej sytuacji, bo do 31.03.2022 można było rozliczyć energię wyprodukowaną i energię pobraną w skali roku. Od 01.04.2022 będzie się sprzedawać naddatek energii wyprodukowanej, a dokupować potrzebną energię. I już nawet nie chodzi że po innych stawkach, tyle że rozliczenie kupna/ sprzedaży ma być rozliczane w coraz mniejszych czasookresach: obecnie jest miesiąc, później ma być dzień, a na przełomie 2023/2024 już w rozliczeniach GODZINNYCH.

 

Reasumując: ktoś kto ma pompę ciepła i instalację PV na starych zasadach, to grzeje po taniości, a ten co ma na nowych: ten nie dość że zapłaci kilka razy drożej za energię pobraną przez pompę w zimie (pompa weźmie więcej niż 2000 KWh), to jeszcze sprzeda do zakładu energetycznego energię w lato za psi grosz. I właśnie to miałem na myśli że branża pomp została zaorana przez obecną propozycję "rządu".

 

 

Inna ciekawostka: w zeszłym roku piece "wszystkopalne" które się demontowało i oddawało na złom faktycznie jechały na złom. W tym roku większość tych pieców dostaje drugie życie. Na wsiach w powiecie częstochowskim podstawowym opałem magazynowanym w piwnicach jest drewno w różnych formach (głównie świeża gałęziówka), więc w tym sezonie zimowym smog będzie częstym widokiem/zapachem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tu jeszcze chciałbym zapytać o cenę naszego, rodzimego drzewa, z naszego rodzimego lasu...? Pytanie retoryczne. Gdzieś tam był pomysł "uwolnić" drzewo w nadleśnictwach. Przecież można to było przewidzieć w marcu i w ten sposób część biorców węgla przeszła by na tańszy opał. Niestety on nie jest już tańszy, bo jest go mało, pytam, komu zależy na dalszym ograniczeniu sprzedaży drzewa w nadleśnictwach ? Z matematyki wychodzi że prądu MUSI zabraknąć, bo węgla zabraknie i będą wyłączenia i te całe instalacje fotowoltaiczne bez możliwości magazynowania energii będą na nic. Premier rozmawia z Ukraińcami na temat zakupu prądu z elektrowni jądrowej i to nie jest zły pomysł, zresztą nie pierwszy raz chcemy kupić energię z zewnątrz, co też jest znamienne. Ja osobiście uważam że trzeba wypowiedzieć durną umowę dotyczącą CO2 i pchać naszą gospodarkę na naszym węglu, przynajmniej na razie. OZE nie są stabilnymi źródłami energii, więc z tym zawsze będzie kłopot. Nam potrzebny jest atom. Aktualnie na fali wojny mamy szansę stać się hubem dla NATO i jak tego nie spieprzymy to nasza pozycja względem choćby Niemiec może urosnąć. Chyba że rozdamy kolejne Plus coś tam, po czym weźmiemy kasę z KPO, czyli tak naprawdę kolejny kredyt na ponad 700 mld, co razem z zadłużeniem PFR daje w zasadzie okrągły bilion, resztę każdy sobie dopowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bazuję jedynie na rozmowie ze znajomymi firmami montującymi ogrzewanie. W 2022 roku zwrot nastąpił o 180 stopni jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe, które w 2021 było najbardziej popularne. W tym roku firmy żeby mieć cokolwiek do roboty to musiały się przerzucić na pompy choć kilka miesięcy temu pukali się w czoło na samą myśl o tym.
 
Dodatkowo mam niestety możliwość obserwowania tempa zmian rosnącej ceny energii w taryfach biznesowych (czyli C zamiast G). Informacje z podniesieniem cen dostaję na przemian z rachunkami za energię. Ostatnia podwyżka za samą 1 KWh wchodząca w tym miesiącu jest ze 1,53 zł netto na bodajże 2,28 zł netto przy wybraniu gwarancji ceny (plus dodatkowa opłata handlowa prawie 140 zł netto za m-c) lub bodajże 3,1 zł netto jeśli wybieram cennik bez gwarancji ceny (i tu nie ma opłaty handlowej). I to jest zmiana tylko na 2 m-ce, bo po fakturze dostanę kolejny list z podwyżką.
 
Ja nie jestem przeciwnikiem pompy ciepła. Sam już mam też upatrzony konkretny model jaki chcę zamontować u siebie. Jednak wprowadzenie gwarancji ceny na poziomie 2 KWh jest strzałem w kolano dla tej branży, tak samo jak zmiana systemu rozliczania wyprodukowanej energii przez instalacje zamontowane u prosumentów. Dodatkowo jak ktoś teraz myśli nad montażem fotowoltaiki na potrzeby pompy to też jest w znacznie gorszej sytuacji, bo do 31.03.2022 można było rozliczyć energię wyprodukowaną i energię pobraną w skali roku. Od 01.04.2022 będzie się sprzedawać naddatek energii wyprodukowanej, a dokupować potrzebną energię. I już nawet nie chodzi że po innych stawkach, tyle że rozliczenie kupna/ sprzedaży ma być rozliczane w coraz mniejszych czasookresach: obecnie jest miesiąc, później ma być dzień, a na przełomie 2023/2024 już w rozliczeniach GODZINNYCH.
 
Reasumując: ktoś kto ma pompę ciepła i instalację PV na starych zasadach, to grzeje po taniości, a ten co ma na nowych: ten nie dość że zapłaci kilka razy drożej za energię pobraną przez pompę w zimie (pompa weźmie więcej niż 2000 KWh), to jeszcze sprzeda do zakładu energetycznego energię w lato za psi grosz. I właśnie to miałem na myśli że branża pomp została zaorana przez obecną propozycję "rządu".
 
 
Inna ciekawostka: w zeszłym roku piece "wszystkopalne" które się demontowało i oddawało na złom faktycznie jechały na złom. W tym roku większość tych pieców dostaje drugie życie. Na wsiach w powiecie częstochowskim podstawowym opałem magazynowanym w piwnicach jest drewno w różnych formach (głównie świeża gałęziówka), więc w tym sezonie zimowym smog będzie częstym widokiem/zapachem....

Gazu już ci nie podłączą od jakiegoś czasu do działki. Nie pozostawili wyboru pozostał prąd … ten po 2 zeta w tej chwili.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, tomekk napisał:

To ja tu jeszcze chciałbym zapytać o cenę naszego, rodzimego drzewa, z naszego rodzimego lasu...?

@tomekk chciałem trochę dokupić do kominka. Obdzwoniłem wszystkich dookoła, nikt nie ma. Są pozapisywani w kolejce z terminem odbioru… za rok ?? jedna hurtownia drewna ma, ale cenią 780zl za MP. Pierniczę ich z taką ceną. Mam swoje 5m złożone to na dogrzanie w razie wu wystarczy

15 minut temu, witus napisał:


Gazu już ci nie podłączą od jakiegoś czasu do działki. Nie pozostawili wyboru pozostał prąd … ten po 2 zeta w tej chwili.

Dokładnie, kolega był ostatnio na jednym z nowych osiedli we Wrocławiu, wszyscy mają skrzynki, miał być gaz. Pgnig nie podłączy ?? ludzie mają domy podłączone do butli a przez podjazd leżą węże gazowe. To jest dopiero cyrk 

 

800BE114-2272-4B98-B4B3-D330A5E95501.jpeg

16 minut temu, witus napisał:

ten po 2 zeta w tej chwili.

Jak w marcu miałem wątpliwości cxy montować PV to teraz jestem zadowolony, że się zdecydowałem i załapałem się rzutem na taśmę na stare warunki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w marcu miałem wątpliwości cxy montować PV to teraz jestem zadowolony, że się zdecydowałem i załapałem się rzutem na taśmę na stare warunki

Na nic palnegi zgody nie dostaną, gazu też nie, więc … zostaje drogi prąd ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba objadę do 2032 roku?

1242185308_20220916_1042421.thumb.jpg.cd5b7b20ea838c7931fd23d2e5b26585.jpg

Kiedy kupiłem 70 kubików od gości od wycinki a potem jeszcze zbierałem to jesienią i zimą to wszyscy się ze mnie śmiali. Ja robiłem swoje pomimo mrozu i zimna bo wiedziałem że na wiosnę wszystko zarośnie z powrotem i wjazd na te tereny będzie niemożliwy. Były momenty, że żonka musiała pomóc naszym L200 wyszarpać zestaw z bagien i nawet jednego razu ona została na podwoziu i tylko sąsiad dużym traktorem był w stanie nas wszystkich powyciągać...

20220203_164610.thumb.jpg.1103128864b219eb571b7b8a41337c92.jpg 20220215_164218.thumb.jpg.da1ef742c542d694b3000d56584bab5b.jpg20220305_152015.thumb.jpg.ba5bc9ac99c7fef3b1c6700720c373d6.jpg 20220310_165711.thumb.jpg.77e333dabc5116ec154df62abf0cd011.jpg

Dziś każdy pyta czy nie odsprzedam po znajomości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.