Skocz do zawartości

Pompa ciepła jako ogrzewanie domu


COLLINS18

Rekomendowane odpowiedzi

Ja grzeję gazem. Jesteśmy oswojeni z niskimi temp. W salonie i pokojach dzieci mamy po ok 19-20C. W sypialni pewnie nie więcej niż 17-18. Tak lubimy.

W salonie mam 50mkw podłogówki, chodzi ok 6h na dobę z przerwą. Dłużej nie ma sensu. Żyjemy według schematu, koło 13-14 żona zaczyna gotować i jak jednocześnie będzie chodzić ogrzewanie to robi się 24C. 

Nie upieram się, że jest to ekonomiczne. 

Dom łącznie 190 mkw. Roczny rachunek z gotowaniem i ciepłą wodą  ok 3000zł. Dom 1978r. Pustak z dociepleniem.

U teściów podobny Dom, ten sam piec chodzi 24h, na niskich temperaturach. Niby Eco a rachunek 1,75 wyższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 223
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To ja tak trochę od d... strony. Jako, że u mnie problemy z prądem są od zawsze, w ciągu dnia potrafi być 180V albo i 260V to zabezpieczenie PC regularnie wywala (czujnik zaniku i asymetrii faz), w nocy jak ludki pójdą spać to oczywiście wszystko wraca do normy. Od 10 lat grzeję PC praktycznie tylko w nocy, rano po prostu ją wyłączam. Temperatura w ciągu dnia spada max o 1-1.5*C, w słoneczny dzień w ogóle. Przeszedłem na taryfę G12, pompa pracuje praktycznie tylko w drugiej taryfie. Szwagier po sąsiedzku (inna linia zasilania, nie ma takich jazd z wahaniami napięcia) płaci 1.5x większe rachunki u niego stała temperatura, pompy nie dotyka. Dodatkowo u mnie 2 osoby pracują zdalnie, takze non stop jezteśmy w domu. Nie dyskutuję nad sensownością mojego rozwiązania, poniekąd zmusiła mnie do tego sytuacja prądowa i nauczyłem się z tym żyć, daję info dla porównania. Aha, dom 226m2, PC gruntowa 10kW, zużycie roczne 8000kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Czy posiadanie pompy ciepła przy obecnych zasadach finansowania fotowoltaiki ma sens?
Przecież to jakieś nowe konto. Za chwilę da na pewno linka do jakiejś super oferty paneli czy czegoś podobnego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze dobierze sę komponenty (nie za mocna pompa, inwerterowa, spora i dobrze przemyślana instalacja PV [nie mają chyba sensu instalki "wspomagające" o małej mocy - jest tanio, ale w eksploatacji to bez sensu, można pomyśleć nad nietypowym rozkładem paneli, z pozoru nieoptymalnym [wymaga przewymiarowania instalacji względem standardowej instalacji "na południe" - podział wschód-zachód, mniejsze ryzyko że fotowoltaika będzie stała bezproduktywnie, bo coraz częściej napięcie w sieci w szczycie produkcji jest za wysokie - w sąsiedztwie inni też mają) a do tego dobrze "wstrzelić" się z okresami bilansowania zużycia/produkcji, to nadal może mieć sens. Wziać dotację na zrobienie czegokolwiek to jedno, zrobić tak, żeby mieć z tego korzyści - inna sprawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jacek00 napisał(a):

Przecież to jakieś nowe konto. Za chwilę da na pewno linka do jakiejś super oferty paneli czy czegoś podobnego

Zaraz się okaże. Idąc w tym kierunku, to patrząc na posty, albo kwatery w Beskidzie Śląskim, albo sklep z rowerami, albo fotowoltaika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Prusiak napisał(a):

Czy posiadanie pompy ciepła przy obecnych zasadach finansowania fotowoltaiki ma sens?

A nie ma? Ceny gazu wystrzeliły, ceny węgla w zeszłym sezonie grzewczym szalały i wciąż nie spadły do poziomu sprzed 2 lat mimo nadpodaży... 

11 godzin temu, czyś napisał(a):

Zaraz się okaże. Idąc w tym kierunku, to patrząc na posty, albo kwatery w Beskidzie Śląskim, albo sklep z rowerami, albo fotowoltaika :)

No cóż Panowie, za dużo teorii spiskowych uprawiacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacek00 napisał(a):

Z pewnością zarejestrowałaś się na forum karawaningowym po to aby pogadać o pompach ciepła. Ma to sens https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji6.png

Przypadek ? nie sądzę :

https://moc-opinii.info.pl/inne-firmy/0r0wxrrum1pxa,firma-od-pomp-ciepla-radom.html   

taki tam post 24.02.2023 14:43:11  

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No i pykło 50000 kWh ;)

20231027_225226.thumb.jpg.3e34427bf9e197ec2487351c75475265.jpg

 

PC Viesmanna o mocy 20kW w układzie tandem walczy od 5 sierpnia 2017 roku, od zimy 2020 roku wspomagana kozą Jotula 10kW. COP myślę, że na super poziomie ;)

20231027_225303.thumb.jpg.9be7728bfefe1f4044df9b4d9d0dc157.jpg

 

Godzin nawalone sporo ale mam nadzieję, że powalczy więcej niż przewidziane przez instalatora 20000h.

IMG-20231103-WA0001.thumb.jpg.68d57a7e23ba392384e3a16d3bdedc90.jpg

 

Temperaturę pokojową w ubiegłym roku zmniejszyliśmy z 23C na 20C i od razu zużycie prądu spadło o 1/3- z 15184kWh na 9932kWh.

W tym roku ogrzewanie jeszcze nie odpalone- przepalamy w kozie, to co nam zostało z ubiegłorocznej kupki drewna. Na sezon jestem przygotowany ;)

20231018_073929.thumb.jpg.de192383934bcf570d19690bd1048d6f.jpg

20231028_131149.thumb.jpg.c61647b37ea178192ec17a7fc845245a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zużycie prądu za kwiecień i październik wyniosło 330kwh. Grzane klimatyzacją z funkcją grzania 5kw,kocioł na drewno jeszcze nie odpalony. Grzeję około 130m bo piętro narazie zamknięte :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.