Skocz do zawartości

Pompa ciepła jako ogrzewanie domu


COLLINS18

Rekomendowane odpowiedzi

Gdybym wiedział że masz taaaki dach, to bym się z głupimi panelami nie wychylał, ale w końcu wróżbitą ani jasnowidzem nie jestem. 

A swoją drogą, te programy unijne to trochę robienie ludzi w balona, m.in. przez takie wałki. Gmina startuje w programie dotyczącym gmin, czyli stara się o fundusze na realizację programu w gminie, ale organizują i komunikują to tak, że ktoś przy okazji się obłowi, kwestia takiego zakręcenia, że wygląda, że startujesz o dofinansowanie w gminie. Ciekawe w ilu gminach z tych 140 "machnęli" te "projekty". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • Odpowiedzi 223
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 5 tygodni później...

Mam 2 pompy ciepła Viessmann Vitocal 300G Master + Slave (każda o mocy 10,4kW) dla 2 budynków- jeden wykonany z płazów drewnianych o gr. 20cm o powierzchni użytkowej 325,95m2 i drugi wykonany z Porothermu 30cm z poddaszem w konstrukcji drewnianej ocieplonej o powierzchni użytkowej 51,06m2 (więcej tutaj: https://forum.karawaning.pl/topic/21599-pompa-ciepła-jako-ogrzewanie-domu/page/4/?tab=comments#comment-608403).

 

Minął rok więc pora na podsumowanie rachunku otrzymanego z ZE...

PC uruchomione ponownie 20.09.2018 przy stanie licznika 10287,2kWh. Temperatura w budynku A ustawiona na 21C, budynek B- 17C.

18.04.2019 wprowadzamy się do nowego domu przy stanie licznika ok. 16200kWh.

03.06.2019 wyłączamy ogrzewanie CO pozostawiając włączoną PC dla CWU- licznik 16956,6kWh.

06.06.2019 włączamy AC Box do chłodzenia wody lodowej. Instalator włącza opcję "Active Cooling" i do 18.06.2019 PC zjada 1272,7kWh!!! Masakra!!! Przełączam "Active Cooling" na "Natural Cooling" i kilowaty już tak nie wariują a klimakonwektory dają spokojnie radę schłodzić cały dom z 29-30C do przyjemnej temperatury 24-25C;)

P1100131.thumb.JPG.2bc0e5438a76a3d06e980aaf888ef6e0.JPG P1100132.thumb.JPG.9a2fe5f5ec0c6090dbcc5572bf1f5d23.JPG 

25.06.2019 ZE podsumowuje cały rok- wyszło im zużycie 8332kWh za co żądają 3148,86zł.

Tauron.png.35ef80f8a83ef5217276e6f68ae599b5.png

Kilka dni temu przed wylotem do Korei zapodałem fotkę licznika- w lipcu zużyła 461,5kWh na podgrzanie CWU i schłodzenie wody lodowej. Na dzień dzisiejszy COP ma na poziomie 4,9.

P1100134.JPG.e8a80b3d33fe517dd8422bcc191d10df.JPG

W domu cały czas pracuje rekuperator z GWC- sprawdziłem, że od 5 września 2018 do 1 sierpnia 2019 zużył ok. 550kWh na wentylację całego budynku A.

Do licznika PC podpięta jest pompa studni głębinowej, która pompuje wodę do hydrofora w piwnicy jak również zasila cztery sztuki średniej wielkości zraszaczy na podlewanie kilkuset choinek na naszej farmie, oczywiście po 22:00;) Prawie 300 kWh zużyła na podlewanie 1ha po zasianiu trawy w ubiegłym roku.

PC ustawiona na działanie głównie w taryfie nocnej za 0,24zl/kWh ale też czasem włącza się w taryfie dziennej za 0,60zł/kWh. Pranie, gotowanie czy pieczenie również staramy się dostosować do czasu taryfy nocnej między 13:00 a 15:00 a tak poza tym to normalnie korzystamy z prądu.

I na koniec wisieńka na torcie;) Podczas spisywania licznika okazało się, że licznik spóźniał dokładnie o 36 minut co oznacza, że codziennie przez 2 lata moja PC zużywała przez 72 minuty droższy prąd zamiast tego tańszego a to oznacza, że rachunek za prąd może być jeszcze niższy. Zobaczymy jak się ZE wytłumaczy na moje pismo reklamacyjne...

Myślałem o instalacji fotowoltaicznej 10kWp ale czy przy zużyciu prądu na poziomie 3 tyś. zł inwestycja prawie 50 tyś. zł się zwróci? (niestety dofinansowanie w naszej gminie umarło śmiercią naturalną:oslabiony:). Poczekamy i zobaczymy jak wyjdzie ten rok- w końcu będzie to już pełny rok z pięcioma mieszkańcami na pokładzie naszej hanysówki;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi w tym miesiącu stuknęło równo 4 lata, dom parterowy 140m2 plus ogrzewany garaż 40m2. Do tej pory poszło 5708m3 gazu na ogrzewanie i ciepłą wodę (średnio ok 10m3 na miesiąc) piecem kondensacyjnym vitodens 100. I 17171kw prądu, w tym gotowanie na indukcji i w sezonie podlewanie trawnika średnio 10h tygodniowo. 

 

Kwotowo już nie przeliczałem, to jest ze wskazań liczników

czyli średnio 119m3 gazu  i 360kw prądu na miesiąc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ile to wychodzi bo cena gazu poza tym z butli to dla mnie całkowita abstrakcja. Poza tym raz piszesz 10m3 na miesiąc a raz 119m3...

kWh po 0,50zł? Czyli ok. 180zł/m-c? Rocznie ok. 2160zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale napisałem :) 10m3 odnosiło się do grzania wody, bo wody tyle zużywam. Gaz mam z sieci, średnio 2zł/m3. Czyli gaz ok 240zl miesięcznie. Rocznie łącznie gaz i prąd wychodzi 5300zl. 

Czyli mniej więcej 2000zł więcej rocznie niż u Ciebie. Dom z porothermu plus 15cm wełny, w stropie 30cm wełny, w posadzce 10cm styro, wentylacja grawitacyjna

1 minutę temu, Bob Duży napisał:

Ta pompa ciepła to nie takie kolorowe jak zapowiadają. 3ci rok idzie z pompą i 4ma odwiertami. Rachunki są spore. Założyliśmy teraz instalacje FW zobaczymy jak u nas się to wyrówna.

Mam kumpla który jest handlowcem w firmie co sprzedają panele. Na moje zużycie wyliczył panele na 22k brutto. Jak bym nie liczył średnio to sie kalkuluje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa pompa DIMPLEX  SI18TU z czterema odwiertami po 100m. W okresie wrzesień do marca grzejemy. Temp. nie ważne czy ustawimy 22st w salonie czy 30st zużycie mamy jednakowe. Rachunki są co dwa mies i tu zużycie jest na poziomie 700-800kw na miesiąc. Wszystko, cały dom na prąd kuchenka indukcyjna i gaz. 
Specjalnie nie palimy światła, ale TV 55W chodzi po 8-10h dziennie, dwie pompy po 36w chodzą 24h i  4 halogeny po 30w w akwarium po 12h. Od długiego czasu już nic nie robię w garażu nie uruchamiam tokarki 2kw mocy, nie używam wiertarki i spawarki. Według podlicznika średnio od 7-20 zużywamy 21-26kwh. Teraz tak, FW mamy 8KW przez 57dni wyprodukowała 2230kwh. Nigdy nie produkuje maks. Najwięcej podchodzi pod 7000w przy pełnym słońcu. W lato okres wiosenno letni pompa nie pracuje, za to pracuje grzałka do ciepłej wody. w 1 roku rachunek letni wynosił 230/240kwh na mies. Ostatni rok i ten mam zbliżone do zimowego okresu.

26 Paneli po 300W

82da7ddf-f281-4a85-8c2e-85e4fd3318ea.jpg

Edytowane przez Bob Duży (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak są ludzie którzy zastanawiają się nad pompa ciepła do domu to proszę się zastanowić na pompami powietrze powietrze za mniejszą cenę i to dużo mamy ciepło w zimę i chłodno latem czyli komfort 12 miesięcy w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacekzoo napisał:

Ale napisałem :) 10m3 odnosiło się do grzania wody, bo wody tyle zużywam. Gaz mam z sieci, średnio 2zł/m3. Czyli gaz ok 240zl miesięcznie. Rocznie łącznie gaz i prąd wychodzi 5300zl. 

Czyli mniej więcej 2000zł więcej rocznie niż u Ciebie. Dom z porothermu plus 15cm wełny, w stropie 30cm wełny, w posadzce 10cm styro, wentylacja grawitacyjna

Mam kumpla który jest handlowcem w firmie co sprzedają panele. Na moje zużycie wyliczył panele na 22k brutto. Jak bym nie liczył średnio to sie kalkuluje 

10m3 ciepłej wody miesięcznie?  U nas przy 2 + 3 dzieci idzie między 10 a 11 m3 wody z wodociągu - w to jest liczona woda użytkowa + zimna woda na cele ciepłej wody użytkowej.

Miesięcznie na podgrzanie ciepłej wody użytkowej (zasobnik 170 l do tego cyrkulacja (2 łazienki, WC i zlew w kuchni) zużywamy 40 m3 gazu - to daje rachunek w okolicach 80 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Tomii napisał:

10m3 ciepłej wody miesięcznie?  U nas przy 2 + 3 dzieci idzie między 10 a 11 m3 wody z wodociągu - w to jest liczona woda użytkowa + zimna woda na cele ciepłej wody użytkowej.

Miesięcznie na podgrzanie ciepłej wody użytkowej (zasobnik 170 l do tego cyrkulacja (2 łazienki, WC i zlew w kuchni) zużywamy 40 m3 gazu - to daje rachunek w okolicach 80 zł. 

u nas podobnie, ok 10-12m3 wody miesięcznie zużywamy, też grzejemy ją gazem za ok 80zł miesięcznie.

Z ciekawostek - właśnie pobrałem z Tauronu (dostawca gazu) rachunki za ostatnie 12 miesięcy - 2611zł za ogrzewanie, ciepłą wodę i gotowanie. Dom 196mkw. Porządne docieplenie i słaba zima dały efekt - jakieś 900zł taniej niż w poprzednim roku / latach.

W tym samym okresie - 2090zł za prąd - z zaznaczeniem, że całe lato chodzi podlewanie (jedna pompa całą dobę - 80W plus ok godzinę pompa 2000W). Latem dość dużo chodzą też klimatyzacje (4 sztuki) i osprzęt basenu.

Oba wyniki  pobrane od dostawców, nie ma miejsca na pomyłkę :)

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Bob Duży napisał:

U mnie działa pompa DIMPLEX  SI18TU z czterema odwiertami po 100m. W okresie wrzesień do marca grzejemy. Temp. nie ważne czy ustawimy 22st w salonie czy 30st zużycie mamy jednakowe. Rachunki są co dwa mies i tu zużycie jest na poziomie 700-800kw na miesiąc. Wszystko, cały dom na prąd kuchenka indukcyjna i gaz.

82da7ddf-f281-4a85-8c2e-85e4fd3318ea.jpg

800kWh x 12 miesięcy x 0,42zł (średnia z taryfy nocnej 0,24zł i dziennej 0,60zł) = 4032zł na tak duży dom uważasz za wysoki koszt? To co ma powiedzieć Jacek ze swoimi 5300zł?

 

Patrząc na Wasze wyniki dochodzę do wniosku, że moi górale mieli rację mówiąc mi, że 20cm bala drewnianego jest jak 40-50cm betonu. 326m2 + 51m2 to ponad 2 razy tyle co ma Jacek i Marek a rachunek mniejszy odpowiednio o 2100zł i 1500zł. Co prawda dopiero mieszkamy niecałe 4 miesiące ale wydaje mi się, że ok. 200zł (461,5kWh) za conocne 8-godzinne zasilanie 4 zraszaczy, CWU i chłodzenie z PC w gorącym lipcu to nie jest duży wydatek. Fakt, 450m odwiertów i sama PC kosztowały nas dużo ale jak na razie PC spełnia swoje zadanie i oby tak dalej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uśredniłem zużycie, uważam że to dużo ponieważ paląc w kominku, i jakoś drastycznie nie używam prądu bo laptop akwarium też znikomy pobór to uważam że pompa nie jest jakimś efektywnym źródłem ogrzewania. Dziś wiemy, że mogliśmy zaiwnestować w pompe powietrzną. Jako jedyni z znajomych mamy PC a oni mają PP i przy podobnej wielkości prądu zużywają mniej.

Nie wiem mi wychodzi inaczej. Przyjmując 800kw-1mies to  12x800kw-9600kw

9600x0,67gr bo taką mam stawkę wychodzi 6432zł chyba że moja matematyka jest inna.

Edytowane przez Bob Duży (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak Wam to wyszło z kosztami inwestycji ? u mnie piec gazowy z montażem i kominem to 7K. Oczywiście plus instalacja CO, która już była. Największym błędem był u mnie kominek z płaszczem wodnym - stracona kasa, nie palę drugi czy 3 sezon - robota, drogo, kotłownia w salonie. Za ten kominek z instalacją i kominem miałbym media opłacone za 5 lat do przodu i jeszcze miejsce w salonie tracę.

wiecie jak jest - drugi czy trzeci dom będzie idealny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.