Skocz do zawartości

Przesiadka polo63 składu


polo63

Rekomendowane odpowiedzi

Z tym prądem to jest tak, że jak stajesz na dobę to nie ma problemu, ale jak już na tydzień... to jednak prąd potrzebny... choćby do elektronicznej niańki aby przy ognisku spokojnie posiedzieć, lub starszemu dziecku bajki puścić by dał choć 5 minut spokoju.

Ale jak jedziesz, stajesz na noc, i jedziesz dalej to fakt z prądem nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takich rzeczy wystarczy panel nawet 80W i ciut większy akumulator...nie potrzeba od razu 230v z sieci...

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz na 2 dni warto zajechać na kemping, chociażby po to by spuścić szarą wodę i wyprowadzić kota.

Panel - tak fajna sprawa. Ale w kamperze na razie nie widzę potrzeby montażu... a już prawie był zamówiony :) Na szczęście zrezygnowałem.

Przyczepa to co innego ... w przyczepie bym od razu montował panel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto czy nie warto zajechać na kemping to już indywidualna sprawa.

Do tej pory ja jeździłem w 99% po kempingach - ale z kamperem myślę że się to z czasem zmieni (chociaż na razie nim byliśmy tylko raz "na dziko"), ale pewnie poziom około 50% zostanie u nas.

 

Panel na kamperze mam (mam nadzieję że za jakieś 2lata jeszcze to rozbuduję), a na przyczepie nie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, że panel jest w ogóle nie potrzebny. Przeciwnie, na pewno się przydaje. Jednak o ile w przyczepie czułem brak panela to w kamperze na razie nie czuję tak wielkiej potrzeby jego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stef, jakbyś miał to byś nie narzekał, a wręcz przeciwnie. Jedynie nie urządza Ciebie jak klimatyzator chciałbyś uruchomić. 

 

Sorar dobra rzecz, choć ekonomicznie mało uzasadniona i zwrócić się nie zwróci. 

 

Niemniej zabawa z nim przyjemna, funkcjonalność i przydatność spora. I dodatkowy komfort, że w razie jak aku auta padnie to potrafi bilans energetyczny podratować. Mi na wakacjach w 2 godziny doładował aku samochodu bym mógł odpalić.

 

Panel więc się sprawdzi zarówno na przyczepie jak i kamperze :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szary11 wcale nie pisze, że taki panel nie jest potrzebny. Przeciwnie na Twoim przykładzie wiem, że się sprawdza. Jednak pisaliśmy tu o maszynie kolegi polo63 i o użyciu gazu. Podałem swój przykład, bo jak wiesz już prawie kupiliśmy te panele również dla mnie. Jednak teraz wiem, że w przyczepie bardziej się przydaje niż w kamperze, gdzie akumulatory ładujesz gdy tylko odpalisz silnik.

Chodziło mi oto by nie inwestować z góry w sprzęt, a najpierw sprawdzić czy to co jest to nie jest wystarczające i czy na pewno trzeba inwestować kolejne 700 zł. lub przerabiać sprzęt tak by weszły 2 11kg butle.

 

Czasami wystarczy ponieść mniejsze wydatki, jak np. instalacja ledów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ledy OK i to chyba jeden z pierwszych kroków...

 

Ale klimę na solarach - też już widziałem :D

Podgrzewaną podłogę elektrycznie - z aku/solary - też...

A ja za jakiś czas myślę że i mikrofale na tym postawię.

 

Czy sie inwestycja zwróci - czy ja wiem, karawaning to hobby wiec tu nie wszystko robi się dla zysków...ale ceny za prąd na kempingach spore, a jak jeszcze odejmiemy ze 3-5nocy z tygodnia stania na dziko (bez 230) to wyjdzie że pewnie w tygodniu jesteśmy wstanie zaoszczędzić jakieś 100-300zł...to czy ja wiem czy naprawdę nie ma szans się to zwrócić...

 

Przyczepa ma najczęściej mniejszy zapas kg - więc i solar tam trudniej "upchać"...

 

Ale wnioski pozostawiam czytającym :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna inwestycja w karawaning się nie zwraca - tak jak piszesz to hobby :) Po zakupie kampera rodzina liczyła ile to ja wtopiłem... bo za te pieniądze to by ileś tam razy pojechali na zorganizowane wakacje pod palmy.  :mlot:

Jak piszecie - panel to dobra a nawet bardzo dobra sprawa, tylko czy od razu inwestować? czy poczekać? 

Ja bym teraz dodatkowo zainwestował w dobry wentylator - coś takiego:

roof-vent-covers.jpg

Widziałem jak to działa i jest dużo lepsze od klimy... no i dużo tańsze !!

Co do klimy to w dużej angielce widziałem kiedyś klimatyzator na gaz - piękna sprawa !!

W tym roku w Chorwacji słoneczko dopisywało i nam było trochę za gorąco. Wieczorami super sprawdzał się klima 

post-2823-0-99371300-1456992372_thumb.jpg

ale na solarze by nie pociągnęła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę się działo jak mnie nie było,postaram się odpowiedzieć:

 

Z tym prądem to jest tak, że jak stajesz na dobę to nie ma problemu, ale jak już na tydzień... to jednak prąd potrzebny... choćby do elektronicznej niańki aby przy ognisku spokojnie posiedzieć, lub starszemu dziecku bajki puścić by dał choć 5 minut spokoju.

Ale jak jedziesz, stajesz na noc, i jedziesz dalej to fakt z prądem nie ma problemu.

pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą stef - nam w przyczepie prądu na 2-3 tygodnie starczało (oświetlenie LED, pompka wody, radio i telewizor)oczywiście bez przesady eksploatowane odbiorniki ale do prądu na kempingach się nie podłączaliśmy.

 

Raz na 2 dni warto zajechać na kemping, chociażby po to by spuścić szarą wodę i wyprowadzić kota.

Panel - tak fajna sprawa. Ale w kamperze na razie nie widzę potrzeby montażu... a już prawie był zamówiony :) Na szczęście zrezygnowałem.

Przyczepa to co innego ... w przyczepie bym od razu montował panel.

po doświadczeniach z cepki wiem, że do Cimperka zamontuje przenośny panel słoneczny (więcej urządzeń do odbioru prądu) ale taki w cenie ok 200zł 10W ale nie będzie to w pierwszym sezonie użytkowania raczej

 

 

szary11 wcale nie pisze, że taki panel nie jest potrzebny. Przeciwnie na Twoim przykładzie wiem, że się sprawdza. Jednak pisaliśmy tu o maszynie kolegi polo63 i o użyciu gazu. Podałem swój przykład, bo jak wiesz już prawie kupiliśmy te panele również dla mnie. Jednak teraz wiem, że w przyczepie bardziej się przydaje niż w kamperze, gdzie akumulatory ładujesz gdy tylko odpalisz silnik.

Chodziło mi oto by nie inwestować z góry w sprzęt, a najpierw sprawdzić czy to co jest to nie jest wystarczające i czy na pewno trzeba inwestować kolejne 700 zł. lub przerabiać sprzęt tak by weszły 2 11kg butle.

 

Czasami wystarczy ponieść mniejsze wydatki, jak np. instalacja ledów.

święte słowa steff

 

 

 

Ja bym teraz dodatkowo zainwestował w dobry wentylator - coś takiego:

roof-vent-covers.jpg

Widziałem jak to działa i jest dużo lepsze od klimy... no i dużo tańsze !!

steff możesz napisać coś więcej o tym wentylatorku jak się spisuje i gdzie go najlepiej zamontować (czy bezpośrednio nad sypialnią czy po środku Cimperka)?

 

Ledy OK i to chyba jeden z pierwszych kroków...

 

Ale klimę na solarach - też już widziałem :D

Podgrzewaną podłogę elektrycznie - z aku/solary - też...

A ja za jakiś czas myślę że i mikrofale na tym postawię.

 

Misio w cepce miałem taśmy ledowe zamontowane i po paru latach widzę, że się zaczynają wypalać do Cimperka planuje założyć już żarówki i tutaj moje pytanie do Ciebie (wnioskuje po postach żeś spec od tych spraw) czy możesz mi naświetlić sprawę czy lepiej właśnie żarówki kupować czy pozostać przy taśmach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polo63 może miałeś lepsze aku w przyczepie. Poza tym ja używałem dużo odbiorników na 230V, a i moja przetwornica nie jest najlepsza.

W kamperze masz większe zużycie prądu - stajesz nie na kempingach więc i codzienny prysznic, toaleta, wentylator rozprowadzenia ciepła, ja mam jeszcze duo comfort i podgrzewanie gazu zimą oraz podgrzewanie elektryczne zbiorników na szarą i czystą wodę w sezonie zimowym. To wszystko ciągnie prąd. Poza tym na kempingach np. w Chorwacji praktycznie zawsze masz wliczony prąd w parcelę (podobnie zresztą na Łotwie). Dlatego też pisałem o indukcyjnej kuchence elektrycznej na 230V która super nam się sprawdza na kempingach, a gaz w kamperze używamy w czasie noclegów na dziko.

Może ja z tym prądem to też przesadzam, ale jak staję na dłużej to lubię mieć komfort i zaplecze jak w domu :)

 

Co do wentylatora. Poszukaj w sklepach. Kosztuje mniej niż klima. Widziałem to w kamperze w Chorwacji. Bardzo właściciele sobie to chwalili. Mieli to zamontowane w centralnej części kamperka prawie nad stołem. Fajnie miesza powietrze i daje uczucie ulgi. Ja często w swoim klimatyzatorze włączałem tylko sam nawiew by mieszał powietrze - w chwilach dużego poboru prądu na kempingu i tak klima nie wyrabiała. Poza tym urządzenie działa na 12 V. Rozmawiałem tez z kolegą z bratniego forum - był z nami w Strzelcach rok temu swoim kamperkiem do którego zamontował dachową klimę na 230V. Też widział działające taki wentylatory i sam przyznawał, że teraz założył by taki wentylator.

Ja w upały robiłem tak: schładzałem powietrze w kamperku, potem na noc włączałem wentylator trumy. Tak by mieszał powietrze - super się spało.

A oto dlaczego czasami brakowało prądu :)

post-2823-0-99754800-1436780836_thumb.jpg

 

polo63 - pokaz kilka zdjęć wnętrza, toaletę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że spec to nie powiem ale co nieco z tym robiłem :)

Czy ledy w żarowkach czy w taśmach to już wszystko jedno - ważne żeby były dobrej jakości (nie najtańsze) a i tak pewnie z czasem będzie z ledami problem (zacznie słabiej świecić, wypalac się, migać).

Pasek ma to do siebie że najczęściej jesteśmy wstanie go lepiej i prościej zamontować a jak coś to po 2-4-6latach wymienić...

Co do paneli jednak bym polecał minimum 80W...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

steff - faktem jest coś napisał, że w przyczepie jest mniejsze zapotrzebowanie na prąd (też jestem tego zdania) temu myślę o alternatywnym doładowywaniu aku jeszcze,ale  z tego co Misio piszę wynika, że moje plany na 10W są zbędne, może i racyja bo ja ciągle patrze pod kątem cepki (ten sezon spróbuje bez solarów).

Przetwornica - następne moje pytanie czy 150-200W będzie dobrym rozwiązaniem do Cimperka pod kątem odbiornika tv (ile to pobiera prądu z aku w Amperach ) bo nie wiem czy kupować zwykły tv (do Cimperka i mieszkania jeden) czy 12V do Cimperka tylko.

Camper zimowy :miga: jak się sprawi nam obecny (przypadnie do gustu karawaning camperowy od przyczepkowego) to właśnie taki o którym piszesz (i posiadasz)będzie naszym drugim celem :slina: .

Wentylator - czyli u mnie na środku dachu sprawdziłby się czy nie wg Ciebie/Was (proszę o opinie wszystkich którzy mają jakieś doświadczenia z wentylatorem tego typu)?
miejsce zamontowania w miejscu ori szyberdachu:
post-13304-0-16328900-1457183766_thumb.jpg

 

wnętrza teraz zbytnio nie ma w nim - czas przeróbek i doskonalenia pod siebie trwa, tylko to co widać na powyższym zdjęciu, a resztę z ogłoszeniowych zdjęć dodam, ale to wszystko brudne jeszcze:):
post-13304-0-86523600-1457183953_thumb.jpg

 

 

oooo właśnie o pomoc proszę - nad aneksem kuchennym mam wtyczkę do zapalniczki po podłączeniu do niej zasilania załącza się najprawdopodobniej jakiś wentylator na agregacie lodówki (dmucha kratkami wentylacyjnymi) po co to i kiedy go używać?
post-13304-0-46085800-1457184301_thumb.jpg

 

Misio czyli widocznej i wskazującej konkretnie na plus dla żarówek albo taśmy różnicy między tymi osprzętami brak jest? Jeżeli tak to wg mnie lepiej żarówki chyba kupić bo pasują w miejsce zwykłych:) (ale właśnie chodzi o to czy jak się zacznie wypalać to zgaśnie cała na raz czy tak jak taśma- "co drugi wystąp")?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to tv to kup taki na 12 V. większości chyba małych telewizorów jest na 12 V tylko mają dodawane zasilacze na 230V. Popatrz dokładnie bo z tym problemu nie ma.

Każda przetwornica powoduje straty. Tak więc lepiej szukać jak najwięcej urządzeń na 12V. Ja mam 150W i jeszcze nie miałem problemu - wszystko działa. Tylko jak piszę - sprzęt dość tani i chyba powoduje duże straty. Gdzieś na forum był fajny watek dot. przetwornic. Poszukaj.

 

Co do nawiewu. Pewnie masz tam zamontowane wentylatory do lepszego chłodzenia tyłu lodówki - to jest super sprawa w upały, gdy zwykłe chłodzenie nie wyrabia. Kiedyś zamontowałem wentylatorek od zasilacza komputerowego w przyczepie. Lodówka latem chłodziła dużo lepiej. Ale zamontowałem tez normalny włącznik.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator w oknie dachowym świetna sprawa!

Jak to - do gniazdka podajesz napięcie? to znaczy ze coś w ten sposób obchodzisz lub jest uszkodzone/przerwane...

Wentylator do lodówki - bardzo dobry przy wyższych temperaturach...wówczas grawitacja często nie wydala, szczególnie jak na kratkach oprze się słoneczko.

Jak uważasz ze lepsze żarówki to wstaw żarówki (są szanse ze będą lepszej jakości nawet niż paski). Padać może bardzo dziwnie, różnie, czasem sektorowo, czasem pojedynczo, a czasem po prostu wszystko słabiej świeci...

Warto kupić małą przetwornicę... taka koło 150W nawet jak się później będzie sie myślało o 2-4kW.... bo mała ma mniejsze straty szczególnie na czuwaniu...włączać tylko jak potrzeba i mieć oczywiście dwie na wyposażeniu (małą też mimo że ktoś chciał mieć też dużą)

Lepej zdobyć TV na 12 ale na 230 też da radę - Stef ma racje ze gro TV jest na 12 lub 18v (jak an 18 polecam zasilacz komputerowy na 12V...)

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.