Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, DarioM napisał:

Witam serdecznie koleżanki i kolegów. W ostatnich dniach przed zamknięciem granic udało nam się odebrać zamówiony pojazd od dealera z Niemiec. Przyczepa przyjechała już z zamontowaną klimatyzacją dachową oraz markizą. Czas naglił, i niestety nie udało się zamontować pomocy manewrowej. Przyczepa o DMC 2000 kg, podwozie AL-KO z oznaczeniem M.

Waham się miedzy produktem od AL-KO Mammut AMS M20 a nowym produktem od Truma Smart A. Intuicja podpowiada mi Mammut AMS M20, produkt typowy pod ramę naszej przyczepy. Nasza przyczepa posiada system ATC, pytań w głowie rodzi się wiele, czy wybierając produkt inny niż AlKo nie wystąpi jakaś kolizja przy montażu z systemem ATC. 

Dodatkowe pytanie, co myślicie o akumulatorach litowo-jonowy z ładowarką ?

Czy ktoś z szanownego grona ma lub miał do czynienia z produktem od AL-KO Mammut AMS ? 

 

AL-KO Mammut AMS M20.jpg

mover-product-mover-smart-a-440x447px.png

Poniżej foto mojej ramy, oraz wymiary :-) na ramie oznaczenie literki M. Generalnie Mammut M20 powinien pasować idealnie, ale teraz rozmawiałem ze sklepem w DE i padło pytanie czy zmierzyłem wymiar od frontu i czy mam min. 50 cm wolnego miejsca przed kołami :-) 

 

wysokość ramy.png

wymiar ramy.png

oznaczenie ramy.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

a ja mam takie pytanie odnośnie movera

bo z jednej strony mam 19mm od rolki do kola a z drugiej strony mam 23 mm 

i teraz pytanie w jaki sposób mam ustawić druga rolkę bo nigdzie mogę nigdzie znalezdz w jaki sposób to ustawić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, fwitia napisał:

a ja mam takie pytanie odnośnie movera

bo z jednej strony mam 19mm od rolki do kola a z drugiej strony mam 23 mm 

i teraz pytanie w jaki sposób mam ustawić druga rolkę bo nigdzie mogę nigdzie znalezdz w jaki sposób to ustawić 

Niestety, trzeba poluzować mocowania całego napędu do ramy, ustawić prawidłowe odległości i ponownie przykręcić całość. Proponuję przenieść się na pierwszy post tego tematu ;)

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DarioM napisał:

Waham się miedzy produktem od AL-KO Mammut AMS M20 a nowym produktem od Truma Smart A. Intuicja podpowiada mi Mammut AMS M20, produkt typowy pod ramę naszej przyczepy.

Szczerze mówiąc, to z tego co sobie przypominam, napęd AL-KO nie był produkowany w wersji do przyczep dwuosiowych. Element ramy z oznaczeniem "M" jest jedynie elementem składowym całej ramy i jeśli przyczepa posiada dwie osie, to raczej wyklucza zastosowanie napędu Mammut, chyba że coś w międzyczasie się zmieniło, ale nie sądzę. Do dwuosiowych przyczep produkowana była chyba tylko wersja  movera Trumy, czyli model "TE R".

IMHO

 

4 godziny temu, DarioM napisał:

Poniżej foto mojej ramy, oraz wymiary ? na ramie oznaczenie literki M. Generalnie Mammut M20 powinien pasować idealnie, ale teraz rozmawiałem ze sklepem w DE i padło pytanie czy zmierzyłem wymiar od frontu i czy mam min. 50 cm wolnego miejsca przed kołami ?

W zasadzie minimum, to 46 cm, ale słusznie pytali, nie uwzględnili jednak tego, że to dwie osie :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Kristofer napisał:

Szczerze mówiąc, to z tego co sobie przypominam, napęd AL-KO nie był produkowany w wersji do przyczep dwuosiowych. Element ramy z oznaczeniem "M" jest jedynie elementem składowym całej ramy i jeśli przyczepa posiada dwie osie, to raczej wyklucza zastosowanie napędu Mammut, chyba że coś w międzyczasie się zmieniło, ale nie sądzę. Do dwuosiowych przyczep produkowana była chyba tylko wersja  movera Trumy, czyli model "TE R".

IMHO

 

W zasadzie minimum, to 46 cm, ale słusznie pytali, nie uwzględnili jednak tego, że to dwie osie :hmm:

Przyczepa to model Vivaldi 550, na jednej osi ? , konfigurując zamówiłem opcje DMC 2000 kg 

Dodatkowe pytanie do szanownego grona, co myślicie o akumulatorach litowo-jonowy z ładowarką ?

Rozważam zakup Victron Peak Power Pack 12,8V/20AH lub aku PowerXtreme X30 30AH. Dodam że aku ma zadanie tylko obsłużyć napęd pomocniczy

Z góry dziękuje za opinie ? 

 

Edytowane przez DarioM (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, to w takim razie masz wybór. Nie wiem dlaczego, ale przy 2 tonach, jakoś mi się tak skojarzyło, że będą dwie osie. Z tego, co słyszałem, Mammut jest dosyć "ciężki" w serwisowaniu, ma w sobie aż po trzy silniczki z każdej strony, dosyć złożoną przekładnię i wszystko jest upchnięte we wnętrzu obudowy przy każdym z kół, nawet "elektronika". Z drugiej strony, myślisz o zakupie nowego, więc w początkowym okresie nic nie powinno się stać. Gdybym miał taki dylemat, to chyba bym się na ten napęd zdecydował, mając ramę pod niego. Jest chyba optymalny w takim przypadku. Na PW przesłałem Ci wszystkie potrzebne szczegóły montażu, które są wymagane, łącznie z wymiarami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Mam pytanko w sprawie movera. Zakładałem mover w przyczepie zgodnie ze sztuką i bez obciążenia czyli bez docisku do kół działał bez zarzutu natomiast po dosunięciu rolek przyczepa pojechała jakieś 10 cm i centralka sie spaliła. Co poszło nie tak? O co chodzi? Ktos może ma jakiś pomysł podejrzenie dlaczego tak się stało. Centralka naprawiona ale boję się testować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer może sie domyslasz co jest nie tak bo zakładalem w swoim Fendzie i działa super a u brata niestety lipa. Mover to Pover Tuch fakt że oba kupione używane 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolege w pracy hobbystycznie zajmuje się elektroniką w autach naprawia i to skutecznie centralki komputery sterowniki itd. W tej akurat spaliła się jakaś część dokładnie nie wiem co ale stwirdził ze jak się spali znowu to da się naprawic bez problemu.  

Wiem że na tej podstawie wiele nie można powiedzieć ale moze jakieś domysły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

55 minut temu, Irek S napisał:

 

Wiem że na tej podstawie wiele nie można powiedzieć ale moze jakieś domysły

Weź szklaną kulę i zapytaj - efekt murowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witajcie może mi pomożecie  mam naped Powetouch i stał sie problem tego typu że jak trzymam guzik na pilocie i jade -puszczam guzik dalej jedzie ,musze zmienic kierunek zeby sie zatrzymac .Gdzie szukac przyczyny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo skleja się przekaźnik w centralce - one są nierozbieralne więc wymiana. Sprawdź czy puszczeniu słychać charakterystyczny klik przycisku na pilocie, jeżeli nie to tam trzeba szukać przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Zuber napisał:

Witajcie może mi pomożecie  mam naped Powetouch i stał sie problem tego typu że jak trzymam guzik na pilocie i jade -puszczam guzik dalej jedzie ,musze zmienic kierunek zeby sie zatrzymac .Gdzie szukac przyczyny .

Czy tak się dzieje tylko dla jednego z przycisków, a pozostałe działają prawidłowo :hmm: Gdy przyczepa "jedzie", a przycisku nie naciskasz, spróbuj w tym momencie wyjąć baterię z pilota. Jeśli przestanie jechać, to obstawiam usterkę w pilocie. Jeśli dalej będzie "jechać", to prawdopodobnie usterka w centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.