Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 2.12.2019 o 00:49, lbuster napisał:

Skoro nauczyłem się wrzucać filmiki na jutuba, to zaprezentuję Wam moją pierwszą jazdę moverkiem :)

Teraz już chyba wiecie, że był on dla mnie niezbędny ;)

miałem podobny wyjazd przed przeprowadzką, tylko był na ruchliwą drogę pomiędzy miejscowościami - niby boczna, z ograniczeniem do 40kmh, tylko nowy asfalt, górka i niektórzy tam pona 90kmh poginali.  Film faktycznie trzyma w napięciu. Pamiętaj, że przy pokonywaniu przeszkody typu - najechanie na krawężnik przyczepa lubi skręcić i łatwo wtedy o uszkodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2019 o 22:43, maarec napisał:

Film faktycznie trzyma w napięciu.

No nie nabijajcie się, ja naprawdę pierwszy raz wyjeżdżałem na moverze i miałem mokro w gaciach :P Zresztą widać mój błąd i prawie przywaliłem w bramę :(

Fakt, że było to na wiosnę i od tego czasu przejechałem już setki metrów, jednak nadal się czasami mylę z kierunkami :) Bo normalnie to przyczepa jedzie jak żółw a jak dojeżdża do przeszkody to zaiwania jak potłuczona :look:

Filmik wkleiłem z tego powodu, by się usprawiedliwić z zakupu tej nietaniej zabawki :P Wyjechać zestawem nigdy się nie odważyłem, kilka razy wjechałem z ogonem, jednak musiałem przejeżdżać samochodem bramę i łamać się jak scyzoryk i wjeżdżać na milimetry. Niezbyt przyjemna robota a na miejscu i tak musiałem odpiąć zestaw, objechać samochodem cepkę i dopiero wtedy ręcznie ustawiać budkę.

Powiem tak - warto zainwestować w tą zabawkę i być niezależnym od innych :ok:

Miałem jeszcze opcję wymiany ogrodzenia i wstawienia szerszej bramy, jednak cieszę się, że tego nie zrobiłem bo jak już mam mover to dużo częściej z niego korzystam - nawet tam, gdzie bez movera bym dał radę wjechać zestawem. Ogólnie rzecz biorąc, zabawka rozleniwia i cofa w rozwoju :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej,

 

Tym razem padło i na mnie. Temat cały przejrzałem, jednak mam pewne wątpliwości. Otóż po szczegółowej analizie instrukcji (ENDURO em303a+ , Hypercamp prestige - gdyż te 2 movery biorę pod uwagę) widać, że mają identyczne wymogi odnośnie wysokości ramy. O ile w mojej Hobbitce (450 r. 2001) przed osią wysokość ramy mieści się w tolerancji czyli jest ok 185 mm, to za osią mam ok 165-170mm. Dlaczego o tym piszę ?:) Otóż przed osią jest amortyzator, który może przeszkadzać w zamontowaniu movera (o tym się zapewne przekonam jak kupię), natomiast z tyłu problemem może być wysokość ramy. Dodam, że zarówno odległość pomiędzy dolną częścią ramy a podłożem zarówno z tyłu jak i z przodu spełnia minimalne wartości z dosyć dużym zapasem.

Może ktoś z Was spotkał sie z problemem montażu do ramy o wysokości niewiele mniejszej niż zakładane przez producenta minimum (może jest jakaś tolerancja). Osobiście skłaniam się do movera z Obelinka (Enduro o którym pisałem jest w podobnej cenie, jednak używany tak więc raczej dopłacę te parę stów dla świętego spokoju gwarancji, kosztem automatu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest 170cm to może Ci się nie zmieścić  - silnik będzie opierał się o podłogę. Przy montażu z przodu możesz zastosować pierścienie zakładane między felgę a bęben. Można je kupić razem z dłuższymi śrubami na Allegro. Albo wszystko pomierzyć i do znajomego tokarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, ed napisał:

Jeżeli jest 170cm to może Ci się nie zmieścić  - silnik będzie opierał się o podłogę. Przy montażu z przodu możesz zastosować pierścienie zakładane między felgę a bęben. Można je kupić razem z dłuższymi śrubami na Allegro. Albo wszystko pomierzyć i do znajomego tokarza.

Tej wersji się boję  ze względu na większe obciążenie osi

Ewentualnie obniżyć belkę, tylko nie za bardzo mam koncepcję jak - o problemach w hobby czytałem, jednak nie widziałem podkładki jaką zastosować i w  którym miejscu umieścić (wydaje mi się, że między dolną obejmę belki movera i ramę - czyli obejma dolna , podkładka obniżacjąca, rama, obejma górna).

Dobrze móżdzę, czy odpłynąłem ??:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, qtik1 napisał:

Ewentualnie obniżyć belkę, tylko nie za bardzo mam koncepcję jak - o problemach w hobby czytałem, jednak nie widziałem podkładki jaką zastosować i w  którym miejscu umieścić (wydaje mi się, że między dolną obejmę belki movera i ramę - czyli obejma dolna , podkładka obniżacjąca, rama, obejma górna).

Dobrze móżdzę, czy odpłynąłem ??:)

Nie odpłynąłeś, dokładnie tak zrób, prosto i skutecznie. Mam też tak samo u siebie. dałem 2 podkładki z blachy aluminiowej 4mm i dłuższe śruby. Koszt znikomy.IMG_20200129_142440.thumb.png.77ed73e036a5a4174abb232430dff3b2.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, golob napisał:

Nie odpłynąłeś, dokładnie tak zrób, prosto i skutecznie. Mam też tak samo u siebie. dałem 2 podkładki z blachy aluminiowej 4mm i dłuższe śruby. Koszt znikomy.IMG_20200129_142440.thumb.png.77ed73e036a5a4174abb232430dff3b2.png

 

Dzięki, to rozwiało moje wszystkie wątpliwości :). Proponuję aby tę fotę autor instrukcji montażu dorzucił również tę fotkę do instrukcji z krótkim opisem dotyczącym obniżenia movera  i poprawną kolejnością elementów, tj. obejma, podkładka obniżająca, uchwyt dolny, rama, uchwyt górny. Co ważne podkładka wielkości uchwytu dolnego -nie obejmy.

Teraz tylko muszę wybrać pomiędzy:

Enduro em303a+ (używany, ale z  pewnego źródła - tzn. polecanego sprzedawcy przyczep z pomorza w komplecie z akumulatorem oraz dedykowanym prostownikiem)

Prestige z obelinka - nowy, ale bez bajerów (typu automat) i akumulatora.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
1 godzinę temu, jacekzoo napisał:

Teoretycznie przed osią nie leci taki syf spod kół jak za osią, ale miałem i tak i tak i nie zauważyłem różnicy

Z kolei montaż przed osią naraża na ryzyko uszczkodzenia movera przy najeżdzaniu na jakieś przeszkody - tak więc reguły nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacek00 napisał:

Z kolei montaż przed osią naraża na ryzyko uszczkodzenia movera przy najeżdzaniu na jakieś przeszkody

A montaż za osią naraża na uszkodzenia przy zjeżdżaniu z przeszkody (choć według mnie w mniejszym stopniu ;))

3 godziny temu, sebka34 napisał:

Mam mały dylemat a mianowicie rama przed osią jest nieco niżej podłoża niż za osią.

Ja miałem taki sam dylemat - wybrałem przed osią, gdzie jest niżej. Czy dobra decyzja? Nie wiem :niewiem:

Jeżdżę tak od roku i jeszcze w nic nie przywaliłem, jednak muszę bardziej uważać niż wcześniej :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w poprzedniej przyczepie też miałem przed osią i nawet podjazd pod krawężniki nie był mi straszny. Nigdy nie przywaliłem moverem. 

Lecz w tej wydaje się że rama jest nie co niżej i nawet w instrukcji jest opisane że minimum od ramy do podłoża to 165mm 

15831784809477105054425233041233.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.