Skocz do zawartości

Zachciało mi się prawa jazdy B96 - co jak gdzie i po co ... perypetie + fakty


Rekomendowane odpowiedzi

No to koledzy zapraszam Was do Czech lub Austrii. Pamiętajcie tylko o grubym portfelu na mandat i pomoc drogową ....

Ale, że co? Miałeś jakieś nieprzyjemności z B96? Albo te kraje nie są w UE?

 

Bo akurat B96 pojawiło się właśnie, z powodów wymogów unijnych i prawo jazdy z kodem B96 obowiązuje przecież w całym UE. W Czechach też możesz wyrobić takie prawo jazdy :-D

 

http://www.auto.cz/autoskola-b96-na-vlastni-kuzi-couvani-s-privesem-je-totalni-pohroma-84221

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy przerobił to w ubiegłym tygodniu :( Dowiem się o co dokładnie chodziło ale jak dzwonił, to mówił że patrzyli na rubryki z tyłu i w pozycji BE jest puste miejsce i tłumaczenia nie pomogły ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziwne co piszesz Roballo - w czeskich przepisach jest mowa o kategorii B96 

 

Motorová vozidla, která nespadají do žádné ze skupin AM, A1, A2, A a B1, jejichž největší povolená hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg, určená pro přepravu nejvýše 8 osob kromě řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti:

  • Nepřevyšující 750 kg.
  • Převyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní soupravy nepřevyšuje 3 500 kg.
  • Převyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní soupravy převyšuje 3 500 kg, ale nepřevyšuje 4 250 kg, jedná-li se o řidičské oprávnění v rozšířeném rozsahu.

K řidičskému oprávnění v rozšířeném rozsahu „Harmonizační kód 96“ postačuje složení tzv. „doplňovací zkoušky“ podle § 45b zákona č. 247/2000 Sb.

Řidičské oprávnění skupiny B platí i pro vozidla skupiny A1 s automatickou převodovkou a pro vozidla skupiny B1.

Řidičské oprávnění skupiny B opravňuje držitele, který dosáhl věku 21 let, i k řízení tříkolových vozidel skupiny A.

 

 

Co więcej szkoły nauki jazdy proponują kursy zarówno na B+E jak i na B96

http://vtcentrum.cz/ridicsky-prukaz-b96-a-be/

Czyli może warto to zgłosić czeskiej policji - że to oszuści i proponują PJ, którego ich kraj nie honoruje?

 

Proponuję trochę więcej umiaru w rozsiewaniu niesprawdzonych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak tam wygląda sprawa egzaminu na B96 w Krakowie, ogólnie standardowo czy mają jakieś widzi misie? I ile czekaliście na prawko?

Gdzie w Krakowie najlepiej sobie wykupić jakieś dodatkowe godziny z instruktorem? Zastanawiałem się czy nie wypożyczyć sobie przyczepki na stacji i gdzieś na parkingu nie poćwiczyć i nie przypomnieć sobie jak to działa.

 

Pozdrawiam

 

Hej,

Odpowiadając po kolei. Wszędzie mają jakieś widzimisię. Ja zdawałem dokładnie rok temu i jeśli nic się od tego czasu nie pozmieniało, to będziesz jeździł Chevroletem Captiva z przyczepką towarową Wiola. Nie pamiętam jaki ten zestaw ma DMC, ale przyczepa wygląda jak te co stoją do wypożyczenia na StatOil. Może ciut dłuższa i ładowniejsza, z plandeką itd.

Z rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę to:

- dwie wtyczki 7-pin i obie musisz podłączyć. Uważaj aby nie pomieszać wtyczek. Masz szanse 50/50 i ja np. wybrałem tę niewłaściwą. Egzaminator 10 minut móżdżył dlaczego światła nie świecą, po czym wezwał pomoc. Przyszło trzech gości, kombinowali, pryskali jakimś środkiem na poprawę kontaktu, rozkręcali wtyczki i po kolejnych 10 minutach walki kapnęli się, że wtyczki są źle podłączone. Dostałem jeszcze opieprz, że źle połączyłem elektrykę i uszkodziłem jedno gniazdo :D 

- linka, a właściwie łańcuszek zabezpieczający. Nie ma osobnego ucha do jego zamocowania, więc trzeba zahaczyć za hak. I tu uwaga, bo na ów łańcuszku jest na stałe zarobiona pętla którą trzeba przełożyć przez kulę haka przed sprzęgnięciem zaczepu. Ja podszedłem do sprawy po ludzku i najpierw nałożyłem zaczep na kule, a następnie.... usłyszałem: "teraz powinienem przerwać egzamin". Gość chciał mnie ulać, bo nie kapnąłem się na początku, że kolejność sprzęgania jest w Krakowie inna. Ech.....

 

Potem już szło ok.Co do jazd, to ciężko polecić gdzie lepiej, bo jeździłem tylko w jednej szkole. Ale prawda jest taka, że nie ma w Krakowie za wiele szkół uczących na B+E. Jedno jest pewne. Bez kursu bym nie zdał. Po prostu tam nauczyłem się manewrowania z przyczepą. Wcześniej nie miałem za wiele okazji poćwiczyć. Poza tym na kursie instruktor zwraca uwagę na pewne nawyki, których trzeba się pozbyć jadąc na egzaminie. Możesz być super kierowcą i śmigać z przyczepą z zamkniętymi oczami, ale co z tego skoro egzaminator uwali Cię np. za zdjęcie rąk z kierownicy czekając na czerwonym świetle. Wpadłbyś, że tak nie wolno? Bo ja nie.

 

Kurs zrobiłem w ok 1 miesiąc. Można szybciej, ale ja miałem różnie z czasem, więc tak zeszło. Od egzaminu na dokument czekałem jakieś 2 tygodnie, może trochę mniej. Co do pożyczenia przyczepki w celu poćwiczenia to jest jakiś pomysł, ale szczerze powiem, że ćwiczenie na jakimś parkingu, bez wyrysowanych linii, na które nie wolno najechać czy słupków, których nie można dotknąć, ma moim zdaniem mały sens. Poza tym samo sprzęganie przyczepy musi się odbywać tak jak w książce. Chociażbyś to robił dziesiątki razy to i tak możesz polec jak coś zrobisz w złej kolejności, albo np. zamiast obejść przyczepę, przeskoczysz nad dyszlem. W końcu od tego zależą przyszłe losy świata ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.