Skocz do zawartości

Zachciało mi się prawa jazdy B96 - co jak gdzie i po co ... perypetie + fakty


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem już po egzaminie na B96. Pierwsze zdziwienie, od zapisania do egzaminu tydzień. Przed egzaminem pojeździłem z instruktorem godzinkę po placu. Egzamin można powiedzieć że bajka. Przy podpięciu mogłem sobie ustawić pachołek w miejscu gdzie chciałem przy zaczepie tak żebym widział w lusterku i cofając mogłem nawet w niego puknąć, byle bym nie walnął w zaczep bo wtedy koniec. Potem mogłem sobie podciągnąć przyczepę. Uważam że takie normalne podejście do zadania podpięcia. Aha, wcześniej miałem w aucie sprawdzić światła cofania i wskazać gdzie się sprawdza olej. Sprawdzanie świateł w przyczepie, miałem włączać po kolei i mówić co robię a egzaminator stał za przyczepą i mówił czy są.

Na placu rękaw, parkowanie skosem i wjazd do garażu tyłem. Na mieście około 45 minut. Egzamin zdany a na końcu powiedział mi że bardzo ładnie jechałem tak dynamicznie. 

Podsumowując 60 zł jazda, 170 zł egzamin czyli całość za 230 zł i tylko tydzień. Jedynie wyrzucone w błoto 200 zł na badanie lekarskie bo Pani w urzędzie przy zakładaniu PKK powiedziała że do B96 nie trzeba.

Teraz czekam na dokument. 

 

Czyli wszystko jak na E do B. Tylko minimalnie taniej. Za nic nie zrozumiem sensu robienia tych uprawnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1200 masz w kieszeni i czas który spędziłbyś na kursie. Jeśli nie potrzeba mieć uprawnień na więcej niż 4250 kg tak jak u mnie to po co wywalać kaskę ? Nawet gdy przypnę max dmc budki 1700 to i tak nie przekroczę wartości 4250 bo przy dmc holownika 2505 wychodzi 4205 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest tylko, że nie losujesz Ty lecz egzaminator już przynosi odpowiedni zestaw dla całej grupy zdających.

Chyba nie tak.

Egzaminator dysponuje dwoma zestawami, wskazuje kursanta do wylosowania zestawu i cała grupa zalicza egzamin wg wylosowanego zestawu manewrów i pytań teoretycznych z budowy furmanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elvis, placilem znacznie mniej za kurs. Godziny wyjezdzilem realnie 2,5. Pozostale koszty te same, egzamin ten sam. Tyle ze teraz mam uprawnienia na w zasadzie wszystko co pociagnie dowolne auto do 3,5 tony. A skad mam wiedziec czy za 5 lat nie przyjdzie mi jezdzic jakas terenowka + lodka itp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elvis, placilem znacznie mniej za kurs. Godziny wyjezdzilem realnie 2,5. Pozostale koszty te same, egzamin ten sam. Tyle ze teraz mam uprawnienia na w zasadzie wszystko co pociagnie dowolne auto do 3,5 tony. A skad mam wiedziec czy za 5 lat nie przyjdzie mi jezdzic jakas terenowka + lodka itp.?

Płaciłem 600zł za kurs 3 lata temu. Nie chciałabym iść na egzamin bez kursu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli badania są niepotrzebne jednak? Co za kraj... Wszędzie w Internecie mowa o tym, że są wymagane. Jedyna wzmianka o braku takiej potrzeby jest chyba w tym temacie, więc dla pewności napisałem do urzędu, poniżej odpowiedź:

 

Starostwo Powiatowe w Radomsku- Wydział Komunikacji w odpowiedzi na maila z dnia 21.02.2017r.,
dotyczącego badań lekarskich do profilu na kategorię B 96, informuję iż badania lekarskie są wymagane do utworzenia profilu kandydata na kierowcę.
 
No i we wtorek poszło 200zł, najwyraźniej w błoto...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym znalazł za tyle to pewnie byłoby B+E

u mnie największym problemem było znalezienie szkoły, która podejmie się kursu na b+e, czyli posiadającej odpowiedni zestaw. Po kilku tygodniach dostałem namiary na gościa, który się nie ogłaszał ale koledzy pamiętali, że robi czasem b+e i faktycznie udało się. Kurs robiłem w trybie pośpiesznym :). Poznałem wszystkie utrudnienia stawiane przez egzaminatorów i zdałem za 1 razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozmawiaj z właścicielem szkoły jazdy... właśnie zmienialiśmy holownik i przez moment miałem ryzyko że będę musiał z B96 robić E+B więc ponownie kurs itd.... pogadałem z instruktorem ustaliliśmy, że wystarczyłoby tylko kilka godzin jazdy i cena była znacznie poniżej wskazanych przez Ciebie 600zł ;)))

 

Pamiętaj, że teraz jeszcze zmienił sie koszt badań lekarskich chyba 200zł do tego nowy dokument + egzamin -> jakieś 350/400zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elvis, placilem znacznie mniej za kurs. Godziny wyjezdzilem realnie 2,5. Pozostale koszty te same, egzamin ten sam. Tyle ze teraz mam uprawnienia na w zasadzie wszystko co pociagnie dowolne auto do 3,5 tony. A skad mam wiedziec czy za 5 lat nie przyjdzie mi jezdzic jakas terenowka + lodka itp.?

Uważam takie podejście za słuszne. Jak rozszerzać uprawnienia to do możliwie maksymalnych, czyli do B tylko E.

Ja też tak kiedyś postąpiłem, tak na wszelki wypadek, bo nigdy nie wiadomo kiedy się przydadzą (zmiana pracy, holownika, przyczepy, itd., itp.).

Zmieniłem 4 lata temu holownik i uprawnienie B+E jak znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam takie podejście za słuszne. Jak rozszerzać uprawnienia to do możliwie maksymalnych, czyli do B tylko E.

Ja też tak kiedyś postąpiłem, tak na wszelki wypadek, bo nigdy nie wiadomo kiedy się przydadzą (zmiana pracy, holownika, przyczepy, itd., itp.).

Zmieniłem 4 lata temu holownik i uprawnienie B+E jak znalazł.

ja zrobiłem kurs tylko po to, aby nie iść bez przygotowania na B96 na egzamin bo nie lubię głupio wydawać kasy na egzaminy... Nie minęło 2 lata jak mój zestaw jest na granicy prawka B96... brakuje mi dokładnie 45kg i już bym nie pojechał. Dodatkowo myślę już o innym holowniku i np taki VW Touareg i inne cięższe auta powodują, że B96 można wsadzić do kosza. Nie wiadomo co nam przyjdzie do głowy za rok, dwa czy 10 a robić całość od nowa to dodatkowy czas i stres.

 

nie mówię już np o zakupie kampera 3,5 tony gdzie podpięcie każdej innej przyczepy niż lekka powoduje konieczność posiadania B+E. Może nie teraz ale  za 10 lat jak wpadnie pomysł kamper + łódka na przyczepie i jest zonk.

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku podpiął/eła i odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.