Skocz do zawartości

kategoria B DMC obu pojazdów 4250kg


ryby

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

nie rozumiem zupełnie kontynuacji tematu kiedy B, a kiedy BE.

Oczywistym jest, że kierując zespołem pojazdów z przyczepą inną niż lekka musimy zmieścić się w dmc zestawu 3.5T, jeśli dysponujemy tylko B.

Na B możemy kierować pojazdem do 3,5T z przyczepą lekką, Siłą rzeczy dmc zestawu będzie 4250kg (maks).

Jeżeli chcemy kierować zestawem ponad 3,5T z przyczepą inną niż lekka - to musimy mieć BE! Jest to tak logiczne jak 2+2=4.

 

Teraz w odniesieniu do policji, ubezpieczycieli i innych służb.

Pisanie, że towarzystwo szuka dziury w całym i nie chce wypłacić odszkodowania. Ale Kolega Boziu nie napisał, choć powinien - dlaczego ubezpieczyciel nie wypąłci odszkodowania. Co więcej - może pociągnąć ubezpieczającego do odpowiedzialnośći karnej za potwierdzenie nieprawdy. Osoba ubezpieczająca we wniosku ubezpieczeniowym stwierdza, że posiada uprawnienia do kierowania danym pojazdem. Musi to być zgodne z Kodeksem Drogowym. Więc wsiadając do holownika powinien brać pod uwagę, czy posiada uprawnienia na kierowany zestaw. W XXI wieku - każdy powinien umieć dodawać cyfry w zakresie do tysiąca i więcej.

Idąc tropem Kolegi Boziu, policja nie powinna się czepiać kierującego pojazdem o dmc 3501kg, który posiada tylko B. Przecież to tylko 1 kg.

Od tego są określone przepisy prawa, do którego powinniśmy się stosować, a nie marudzić i jęczeć.

A osobom kupującym budkę należy na to zwracać uwagę. Ja traktuję (a raczej traktowałem, bo mam od ponad roku) BE jako dodatkową inwestycję w przyczepkę w wysokości 1000zł.

I dajmy już spokój z tym tematem.:niewiem:

Jak się zmienią przepisy - to do niego wrócimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przeczytałemwątek od początku do końca. Przepisy obowiązujące w Polsce są dla mnieprzejrzyste (po Waszym rozkładzie), jednak to co dzieje się za granicą nie jesttak jasne.

 

Planuje wyprawę do Chorwacji. Mój zestaw nie przekracza 3500t (2140 + 1000).Czy Waszym zdaniem mogę się tam wybrać z kategorią B, czy kontrola policyjna w jakimkolwiekkraju po drodze popsuje mi wakacje? Planuje jechać przez Czechy, Austria,Słowenia, Chorwacja.

 

Dzięki za odpowiedź !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koper - możesz śmiało jechać w tą trasę z prawem jazdy kategorii B, jeśli suma DMC twojego auta i przyczepy jest mniejsza niż 3,5 t .A w twoim przypadku jest bo z tego co napisałeś to 3140 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeglądam projekt ustawy http://static.e-praw..._1289383845.pdf Art. 6 ust. 1 (str. 26 dla ułatwienia) o kierujących pojazdami i dochodzę do wniosku, że po nowelizacji tych przepisów, jak oczywiście wejdą już w życie,

 

będzie można z kategorią B, prowadzić zespól pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej tych pojazdów nie przekraczającej 4250 kg, pomijając oczywiście ograniczenia wiekowe

 

dobrze to interpretuje???, jeżeli nie to jak to inaczej rozumieć,

 

Od 19 stycznia 2013 roku zacznie obowiązywać nowa ustawa o kierujących pojazdami która częściowo zastąpi obowiązującą ustawę Prawo o ruchu drogorwym. Po zmianach kierujący zespołem pojazdów w którego skład wchodzi przyczapa o DMC większej niż 750 kg a suma DMC przyczepy i auta jest większa niż 3500 kg ale mniejsza niż 4250 kg nie będzie miał obowiązku posiadania kategorii E. Potrzebne za to będzie zdanie dodatkowego egazminu. Jak będzie wyglądał taki egzamin i czym będzie się różnił od obecnego egzaminu na kategorię E - tego ustawodawca nie ustalił.:thank:

 

Przeczytałemwątek od początku do końca. Przepisy obowiązujące w Polsce są dla mnieprzejrzyste (po Waszym rozkładzie), jednak to co dzieje się za granicą nie jesttak jasne.

 

Planuje wyprawę do Chorwacji. Mój zestaw nie przekracza 3500t (2140 + 1000).Czy Waszym zdaniem mogę się tam wybrać z kategorią B, czy kontrola policyjna w jakimkolwiekkraju po drodze popsuje mi wakacje? Planuje jechać przez Czechy, Austria,Słowenia, Chorwacja.

 

Dzięki za odpowiedź !

 

 

Kolego wiedz o tym ze juz ciagniesz przyczepke o masie 1-ej tony to juz powinienes miec kategorie E do B DO 750 kg nie musisz posiadac kategori na przyczepy , a z tego co wiem to dopiero od 2013 roku cos maja pozmieniac beda tylko wprowadzone jakies dodatkowe kursy na przyczepy nie bedzie trzeba zdawac zadnych egzaminöw ale to jeszcze dluga droga .......A tak na marginesie ja mieszkam w niemczech juz pare lat i tak pomiedzy nami jak bys kiedys sie wybieral z przyczepka na ktöra jest potrzebna dana kategoria to radze bys nie ryzykowal bo grozic ci tu bedzie przy kontroli polizei 6 punktöw kara pieniezna i to nie mala ,a przy okazji mozesz juz zapomniec ze z ta przyczepa pojedziesz do domu no chyba ze w samochodzie razem z toba bedzie kierowca co posiada takie uprawnienia do ciagniecia przyczep

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba kolego pokręciłeś.... W Polsce i innych krajach unii zestaw, którego dmc nie przekracza 3,5 t nie wymaga kat. E.

Od 19 stycznia 2013 roku zacznie obowiązywać nowa ustawa o kierujących pojazdami która częściowo zastąpi obowiązującą ustawę Prawo o ruchu drogorwym. Po zmianach kierujący zespołem pojazdów w którego skład wchodzi przyczapa o DMC większej niż 750 kg a suma DMC przyczepy i auta jest większa niż 3500 kg ale mniejsza niż 4250 kg nie będzie miał obowiązku posiadania kategorii E. Potrzebne za to będzie zdanie dodatkowego egazminu. Jak będzie wyglądał taki egzamin i czym będzie się różnił od obecnego egzaminu na kategorię E - tego ustawodawca nie ustalił.:thank:

 

 

 

Kolego wiedz o tym ze juz ciagniesz przyczepke o masie 1-ej tony to juz powinienes miec kategorie E do B DO 750 kg nie musisz posiadac kategori na przyczepy , a z tego co wiem to dopiero od 2013 roku cos maja pozmieniac beda tylko wprowadzone jakies dodatkowe kursy na przyczepy nie bedzie trzeba zdawac zadnych egzaminöw ale to jeszcze dluga droga .......A tak na marginesie ja mieszkam w niemczech juz pare lat i tak pomiedzy nami jak bys kiedys sie wybieral z przyczepka na ktöra jest potrzebna dana kategoria to radze bys nie ryzykowal bo grozic ci tu bedzie przy kontroli polizei 6 punktöw kara pieniezna i to nie mala ,a przy okazji mozesz juz zapomniec ze z ta przyczepa pojedziesz do domu no chyba ze w samochodzie razem z toba bedzie kierowca co posiada takie uprawnienia do ciagniecia przyczep

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zielony1974 - bądź łaskaw, bardzo proszę, nie wprowadzać kolegów w błąd, jeśli sam nie masz pewności o czym piszesz. Dopóki koledze zestaw nie przekracza 3,5t to może ciągać przyczepkę na kategorię B bez względu na to, czy jest to przyczepka lekka (do 750 kg) czy ciężka. Ograniczeniem kategorii B jest suma opjazdów nie przekraczająca 3,5t Również to, czy jeździ w Polsce, Niemczech, Chorwaci, Austrii, Luksemburgu, Hiszpanii, Grecji, czy jeszcze jaki Europejski kraj sobie wymyślisz ma prawo poruszać się na tych samych prawach. Kategoria B uprawnia do poruszania się pojazdem wraz z przyczepą, jeśli dopuszczalna masa całkowita obu tych pojazdów nie przekracza 3,5t! Było wałkowane po tysiąckroć, a kolega wprowadza zamęt! Zmiany planowane dotyczą zaledwie wąskiego przedziału pomiędzy 3,5t a 4250 - nie będę się wgryzał w szczegóły, bo w tym zakresie planowanych zmian akurat podałeś dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony - przyłączę się. Tu na tym forum już wielokrotnie pisano o zasadach jakie obowiązują. Linkowano właściwe ustawy, linkowaną właściwą konwencję. Poszukaj trochę. W dzisiejszym prawie o ruchu drogowym zapis jest bardzo podobny.

Kolejne odświeżenie starego kotleta. Zupełnie bez sensu. :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nowy rok się rozpoczoł i temat powrócił...:oslabiony:

http://regiomoto.pl/portal/bezpieczenstwo/zmiany-w-kodeksie-drogowym-i-innych-przepisach-w-2012-r-poradnik

 

Tego nie rozumię zabardzo: :niewiem:

 

"Zmiany w przyczepach

 

W lutym 2012 r. ma się także kodeks drogowy w punkcie dotyczącym przyczep lekkich, czyli o wadze do 750 kg. Dziś są tu pewne nieścisłości.

 

W jednym punkcie jest bowiem mowa o tym, że mając prawo jazdy kat. B możemy ciągnąć przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczajacej masy własnej pojazdu, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu nie przekracza 3,5 tony. W innym punkcie jest natomiast mowa, że z kategorią B można kierować samochodem o DMC 3,5 tony z przyczepą lekką.

 

Nieścisłośc jest taka, że jeśli samochód ma 3,5 tony, przyczepa lekka 750 kg to cały zestaw wazy 4250 kg, czyli więcej niż 3,5 tony z punktu pierwszego. Dlatego od lutego będzie jednoznaczny zapis, że z kategorią B możemy ciągnąć pojazdem o DMC do 3,5 tony przyczepę lekką ważącą 750 kg. Przepis ten trafi do nowej ustawy o kierujących pojazdami. W styczniu 2013 r. wejdą w życie jej kolejne zapisy, które pozwalają kierowcy posiadającemu prawo jazdy kat. B prowadzić samochód i przyczepę o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej 4250 kg. Ustawodawca zamierza więc uprościć przepisy, ale na raty.

 

Sławomir Draguła "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dzisiaj to przeczytałem i chciałem tu wrzucić ale ktoś mnie już uprzedził... ale koniec off topa....

 

może mi ktoś czym to się różni w praktyce od tego co teraz obowiązuje? Bo ja nie widzę różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnołem dzisiejszy dodatek do Gazety Prawnej, ale nie widzę żadnych zapisów/zmian dotyczących zespołów pojazdów. :niewiem: Czyli w przypadków zepsołów pojazdów o DMC do 3,5 tony nic się nie zmieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kierunku zespołów ma się zmienić wraz z nową ustawą, która ma wejść w 2013 roku (chyba w lutym).

Jednak jak widać (to o czym kiedyś pisałem), nigdy nic nie wiadomo. Przy okazji:

 

http://moto.onet.pl/1655175,1,bedzie-nowelizacja-przepisow-dot-prawa-jazdy,artykul.html?node=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz na myśli przedział DMC zespołów od 3,5 t do 4,25 t?

W zasadzie to miałem mój wątek wkleić do tego tematu:

http://forum.karawan...-w-ramach-katb/

narobiłem trochę bałaganu :(

Edytowane przez Michal83 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.