Skocz do zawartości

Czy można ciągnąć przyczepę powyżej 750 DMC mając kat B?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Koszt kategorii E do B = około 800,- zł.

W tym są jazdy, oraz egzamin w większym mieście.

 

Tak na marginesie powstało niezłe zamieszanie, przyznam się szczerze, sądziłem, że przepisy odnośnie kategorii B są takie same wszędzie (kraje europy), skoro nasze prawo jazdy jest tak samo ważne.

 

Z tego co widzę są 2 przepisy, jeden mówi faktycznie o przyczepie 750 kg (lekkiej), natomiast drugi o łącznej masie zestawu do 3500 kg, gdzie przyczepa nie jest wcale lekka.

 

W związku z powyższym pojawił się także post z informacją n/t międzynarodowego prawa jazdy i chyba na razie ja poprzestanę.

 

 

Pozdrawiam

 

PS Z kimkolwiek bym nierozmawiał wszyscy mają kat. B i ciągną przyczepy powyżej 750 kg (do 1300 kg) i jeżdżą za granicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 544
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Treść tego cytatu:

 

>Zgodnie z Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym (1968) i Dyrektywą UE 91/439 (1991) a także wzorowanym na wymienionych dokumentach polskim kodeksem drogowym kategoria prawa jazdy B uprawnia do prowadzenia pojazdu o dmc do 3500 kg lub zespołu pojazdów (pojazd ciągnący + przyczepa do 750 kg (tzw.<lekka>), których łączna dmc nie przekracza 3500 kg. Do prowadzenia zespołu pojazdów o dmc powyżej 3500 kg wymagane jest prawo jazdy kat. B+E. <

 

jest błędna

Pisałem o tym również na caravaning.klub (wątek DMC zestawu)

Wystarczy zajrzeć do Kodeksu drogowego.

 

Polska podpisała konwencję w 1988r

jest o tym w Dz.U. z 1988r nr 5 poz. 40, 41, ... do 49.

Tam też jest załącznik tej konwencji.

 

A na szybko możnago znaleźć tu:

 

http://www.prawko-kwartnik.info/konwencjaw.html

 

Mercy, państwa które wymieniłeś podpisały tę Konwencję, więc prawo jest po Twojej stronie. Tylko po to, by uniknąć zbędnych dyskusji z policją, radzę jednak wyrobić PJ międzynarodowe.

 

W pewnym momencie też już się zdecydowałem zrobić E, ale jak mi wyliczyli że to będzie kosztowało kilka stów, (4 lata temu) to dałem sobie spokój.

 

Są dwa fora, pismo, grupa ludzi (coraz liczniejsza) którą można łatwo zorganizować, czy nie warto zatem podjąć jakąś zorganizowaną akcję, choćby INFORMACYJNA. Ten cytat, utwierdza mnie w przekonaniu, że jest ona potrzebna.

Swego czasu próbowałem w swoim wydziale komunik. sugerować, żeby przy okazji kolejnej wymiany plastikowych PJ na europejskie (a przecież niedługo będzie), wprowadzić tam jakąś zmnianę (np. przy kat.B dorysować przyczepę i <3,5t, lub jakiś inny). Ale byłem sam, sugestię olali.

W grupie siła, więc może jednak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpiszcie w wyszukiwarkę dyrektywę unijną UE 91/439. Tam jest tekst dotyczący kategorii pojazdów. Wg mnie wszystko jest ok. Przyczepa lekka ma znaczenie jeżeli waga całości przekracza 3,5t. Do 3,5t istotne jest tylko to że przyczepa nie może być cięższa od samochodu. Proponuję aby ktoś dobrze znający język niemiecki zrobił to samo na ich stronach i dał linka - wydrukujemy i niech sobie przy ewentualnej kontrolii poczytają co podpisali :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie - czy ktoś z Was (tylko błagam nie cytujcie kolegi swojego kolegii) miał rzeczywiście kłopot z policją niemieckę czy austriacką z tego powodu (nie wiem czy nie doktoryzujemy się nad hipotetycznym problemem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zobowiązuję sie spróbować zainteresowac sprawą TVN Turbo. Zrobię to najwczesniej za tydzien bo teraz wyjeżdżam - pierwszy poważny kurs z ogonem :] . Co do posiadania przez nich speców to mam wątpliwości. Trafiałem na poruszane przez nich tematy, które dobrze znam i ... tragedia. Zawsze wtedy zastanawiam się ile kitu mi wcisneli w tematach, ktorych dobrze nie znam :]

Na pewno warto spróbować, chociażby,żeby było to głośno powiedziane co i jak.

Pomysł z wyszukaniem w kilku językach tych fragmentów jest super. Jestem za!

 

Prawko miedzynarodowe skończyło mi się w zeszłym roku. Jest ważne 3 lata. Teraz już nie zdążę, ale pewnie na lipiec wyrobię ponownie dla świętego spokoju, albo zabiorę to nieaktualne. W końcu druk będzie widać, nie zniknął :]

 

Na przyszły rok pomyślę nad E, a może kiedyś naprawdę się przyda.

W tym momencie DMC sam. 2195kg + DMC przycz. 1300kg = 3495kg. Wystarczy nieco większy samochód (z większym DMC o 6kg) i już potrzebne E (chyba, że coś źle zrozumiałem). A i tak, tak jak wczesniej pisałem, DMC zestawu dla mojego samochodu to 3050kg.

Głowa już od tego boli :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie - czy ktoś z Was (tylko błagam nie cytujcie kolegi swojego kolegii) miał rzeczywiście kłopot z policją niemieckę czy austriacką z tego powodu (nie wiem czy nie doktoryzujemy się nad hipotetycznym problemem)

Jak pisałem już w krórymś z postów miałem tylko raz "przyjemność" kontaktu z austriacką policją. Zatrzymali mnie za przekroczenie szybkości na obszarze zabudowanym (jechałem oczywiście z przyczepą). Nie chcieli oglądać mojego prawa jazdy , nie chcieli dowodów rejestracyjnych , przeglądów itp. Poprosili mnie tylko o zielone karty samochodu i przyczepy , wypisali mandat , zainkasowali kaskę i życzyli szerokiej drogi i udanych wakacji (mówili nawet po angielsku :] )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla uspokojenia przed wyjazdem - regulacje unijne są zgodne z naszymi. Pragnę pogratulować PZM Travel nadinterpretacji. Poniżej link do stronki o PJ w EU i cytat z jasnym przykładem dotyczącym tego tematu.

http://ec.europa.eu/transport/home/drivinglicence/faq/003_en.htm

 

 

 

 

Frequently asked questions

 

 

 

 

* 1. The Community model driving licence

* 2. Mutual recognition

* 3. The vehicle categories

* 4. The issue of driving licences

* 5. The renewal of driving licences

* 6. Theft or loss of a driving licence

* 7. Withdrawal, cancellation and suspension of driving licences

* 8. Minimum ages

* 9. Situations relating to third countries (outside the EU)

 

The vehicle categories

 

9. I already have a driving licence issued by a Member State and would like to obtain an additional category. How should I proceed?

 

You should submit your request to the competent authority of the state where you have your normal residence. Your original licence will be exchanged at the time of obtaining the new category.

10. By exchanging my old driving licence for a new one, will I be able to continue driving the same vehicles ?

 

In case an old licence is exchanged for a new one or in the event of a duplicate being issued (in the event of loss or deterioration), the categories validated on the new model are identical with on the old ones. You are entitled to drive exactly the same categories of vehicles as before.

11. I am driving a vehicle for which I hold a category B driving licence (< 3500 kg). What type of trailer may I attach to this vehicle without having to obtain a category B+E driving licence ?

 

The category B driving licence is sufficient if the maximum authorized mass (MAM) of the combination does not exceed 3500 kg and if the MAM of the trailer does not exceed the unladen mass of the tractor vehicle.

 

A B+E driving licence is required if the combined MAM exceeds 3500 kg or if the MAM of the trailer exceeds the unladen mass of the tractor vehicle.

 

The following table gives some examples of the kind of driving licence requested in different situations:

 

 

Category B vehicle

Unladen mass MAM MAM of the trailer MAM of the combination Driving licence required Comments

1025 kg 1450 kg 850 kg 2300 kg B Unladen mass of the towing vehicle > MAM trailer and MAM of combination < 3500 kg

890 kg 1375 kg 925 kg 2300 kg B+E Unladen mass of the towing vehicle < MAM trailer; MAM trailer > 750 kg

1875 kg 2955 kg 745 kg 3700 kg B MAM trailer < 750 kg

1875 kg 2850 kg 850 kg 3700 kg B+E MAM trailer > 750 kg and MAM of combination > 3500 kg

 

PS tabela jest mało czytelna - otwórzcie link tam jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli OK :]

B+E należy mieć jeżeli holuje się przyczepę ciężką i jej DMC przekracza masę własną auta lub DMC zestawu przekracza 3,5t a przyczepa jest typu ciężkiego (przy lekkiej może przekraczać o ile DMC auta jest poniżej 3,5t).

 

Ale ja mam dalej problem - bo to jest po angielsku, a ja potrzebuję po węgiersku :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahaha prawdę powiedziawszy tylko za kółkiem mam problemy z węgierskim - ale po kilku szklaneczkach wina dogadam się z każdym :]

 

ps

tam gdzie jeżdże to młodzi znają angielski, starzy rosyjski (ale nie chcą za bardzo rozmawiać w tym języku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla uspokojenia przed wyjazdem - regulacje unijne są zgodne z naszymi. Pragnę pogratulować PZM Travel nadinterpretacji. Poniżej link do stronki o PJ w EU i cytat z jasnym przykładem dotyczącym tego tematu.

http://ec.europa.eu/transport/home/drivinglicence/faq/003_en.htm

 

Czy może raczej odwrotnie, nasze są zgodne z unijnymi. Poza tym chodzi nie o UE tylko o państwa ktore podpisały Konwencję. Ten sam przepis obowiązuje np, w Szwajcarii (bo podpisała konwencję) która w UE nie jest.

 

Jak napisałem problem nie w przepisach a ich ZNAJOMOŚCI. I o to mi tylko chodzi.

Byłem dwukrotnie z przyczepą za granicą (długie wyjazdy - 4 i 8tys. km- przez kilka różnych państw). Nie miałem kłopotów, policja nie zatrzymywała, miałem wrażenie nawet, że unikała zagranicznych, jeśli jechali zgodnie z przepisami. Np. zatrzymała tubylca jadącego przede mną i za mną , a mnie nie. Ale może to przypadek.

Za to miałem głupią dyskusję z naszą policją w czasie wyjazdu nad morze. Właśnie chodziło o masę przyczepy. Trzymali mnie ze 30 min, sprawdzali wszystko, światła, hamulce itp, gadali przez radio z centralą. To było dla mnie tym bardziej wkurzające, że ja ten przepis znałem. Ale co z tego? ONI nie ZNALI. Zaproponowałem im w końcu, by mi wystawili mandat, którego ja nie przyjmę, i wtedy spotkamy się w sądzie. Nie zdecydowali się i dopiero wtedy pojechałem.

Drugi mój własny przypadek to scysja na granicy ze Słowakami. Problem ten sam, ale im chyba chodziło o coś innego. Ale nic ode mnie nie dostali. Austriacy oglądali tę scenkę z dezaprobatą, wjechałem do nich problemu.

 

A że ten problem jednak może nas dotknąć, bo przepis jest powszechnie znany, to świadczy o tym choćby ta interpretacja PZM Travel.

I dlatego uważam że warto w tym kierunku działać.

 

Poza tym, sam niedawno dowiedziałem się o innym przepisie który warto sprawdzić w zastawie samochód-przyczepa. Chodzi o hamulce. W skrócie DMC samochodu musi wynosić powyżej 1,3 DMC przyczepy z hamulcem najazdowym. Ten raczej jest spełniony.

A co jeszcze w kryje Kodeks Drogowy ? Wie ten co go zna dokładnie, ja nie znam.

A folgując marzeniom, to chętnie bym kupił, dodatek do Auto Swiata, broszurę lub tp., w której wszytkie przepisy caravaningu drogowego byłyby zebrane do kupy. Przepisy, ( podstawa, paragraf, itp), nie komentarze redakcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dwukrotnie z przyczepą za granicą (długie wyjazdy - 4 i 8tys. km- przez kilka różnych państw). Nie miałem kłopotów, policja nie zatrzymywała, miałem wrażenie nawet, że unikała zagranicznych, jeśli jechali zgodnie z przepisami. Np. zatrzymała tubylca jadącego przede mną i za mną , a mnie nie. Ale może to przypadek.

Za to miałem głupią dyskusję z naszą policją w czasie wyjazdu nad morze. Właśnie chodziło o masę przyczepy.

 

Krzysztof: już tu kiedyś na forum napisałem, że jak ktoś ma mieć problemy to będzie je miał ale w kraju a nie za granicą. Oczywiście o ile nic nie przeskrobał.

Na Węgrzech obowiązuje jazda na światłach poza terenem zabudowanym - kilkukrotnie grożąc nam palcem pokazywali że jedziemy bez, ale nigdy nie zatrzymali. W kraju nie do pomyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.