Skocz do zawartości

Czy można ciągnąć przyczepę powyżej 750 DMC mając kat B?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 544
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dla pocieszenia powiem wam , że nasza drogówka to sama nie ma pojęcia o przepisach , kiedyś zatrzymali kola z lawetką miał prawko B+E

jechał transitem jak w/w pisałem z lawetką i gościowi wciskali że nie ma prawa tak jeździć bo zestaw przekracza 3,5 DMC a prawko ma do 3,5 DMC naszczęście sąd był mądrzejszy bo miał E czyli dodatkowe DMC w zapasie.

Fakt żę prawko E trochę kosztuje tym bardziej , że teorii nie ma , a wciskają że możesz sobie posiedzieć i posłuchać .Tylko poco jak tam przyszli kierowcy na B ( no można sobie poprzypomionać )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jak ktos ma E to niech opisze jak wyglada egzamin, bo nie wiem czy prosciej zrobic E czy nauczyc sie wegierskiego, bo ostatnio tam spedzam wakacje.

Trzy lata temu egzamin na kategorie E do B wyglada nastepujaco:

Najpierw wplacasz pieniazek do kasy Osrodka Egzaminowania

Na ta kategorie zdaje sie tylko egzamin praktyczny, wiec na sali jest tylko losowanie jazd. A to dlatego, ze dwie sa obowiazkowe i dwie wylosowane przez jedna osobe z grupy.

Obowiazkowe to jazda po miescie oczywiscie z przyczepa w moim przypadku sama przyjemnosc, pohulalem Renault Espace z laweta :]

druga obowiazkowa jazda to luk, wyglada to identycznie jak na kategorie B tyle, ze jedzie sie po szeszym polu, dla tych, ktorzy zdaja na E doC. Jedziesz do przodu, nastepnie do tylu, jak nie poprzekraczasz linii i woz nie zgasnie to przechodzisz do nastepnego rozdzialu. Jezeli zestaw sie zlamie to mozna dowolna ilosc razy poprawiac, na to zadanie jest 5 minut.

Potem kolej na dwa zadania wylosowane:

Moga byc:

-Parkowanie tylem w lewo pod katem 90 st (wjazd do garazu)

-Parkowanie tylem w prawo pod katem 90 st (wjazd do garazu)

-Koperta

-ruszanie po gore z recznego (max 20 cm cofki)

 

Powodzenia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mam pytanie.

 

Czy mając tylko prawko kat B można ciągnąć przyczepę powyżej 750 kg DMC, czy trzeba mieć kat. B + E.

 

Oczywiście mając odpowiednie auto oraz że cały zestaw (auto z przyczepą) poniżej 3500 kg DMC.

 

Chodzi mi o to, że: średniej klasy samochód może pociągnąć przyczepę o 1000 - 1200 kg DMC, cały zestaw będzie miał ok 3000 - 3200 kg DMC. Czy do przykładowego zestawu wystarczy kat B czy trzeba mieć B + E.

 

Jak to jest w Polsce, a jak w Europie.

 

Proszę o odpowiedź

 

Niech żyje :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli cały zestaw czyli samochód i przyczepa nie mają więcej jak 3500 kg lub gdy przyczea nie jest cięrzsza niż samochów to można bezproblemowo ciągnąc. Takie są przepisy kodeksu w Polsce a i napewno w Europie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż temata wraca jak rzeka. Swego czasu, kiedy to każdy twierdził co innego, w akcie desperacji napisałem do Ministerstwa Transportu z prośbą o wyjaśnienie tematu. Odpisali mi że moje pismo kierują bezpośrednio do "mojego" Wydziału Komunikacji i ot cóż mi ów Wydział odpisał:

 

wydzkomwe8.th.jpg

 

Ogólnie nic konkretnego z tego pisma nie wynika. Tyle co odpisali to ja sam wiedziałem. Ja mam tylko kat. "B", moja przyczepa waży 850kg (tak jest napisane na tabliczce) ale zamierzam z nią jeździć i koniec. :lol::lol:

 

Pozdrawiam :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju, nie myslales aby Im odpisac z zapytaniem co kryje sie pod tym zapiskiem o kwalifikacji przyczep ciezkich do pojazdow specjalnych?

Slyszalem juz opinie na ten temat po co to zostalo zrobione, ale moze w koncu by sie to wyjasnilo.... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinT, poprostu mi się nie chce już. Kiedyś telefonicznie dostałem odpowiedź że są to specjalne bo nie służą do przewozu osób ani towarów czyli mają inne - specjalne przeznaczenie. Tak naprawdę to po otrzymaniu odpowiedzi z Ministerstwa ręce mi opadły :lol:

Poprostu mnie olali. A zadałem dwa proste pytania:

1. czy mając kat "B" mogę ciągnąć przyczepę ....itd

2. Czy rejestrowanie ich jako specjalne jest właściwe...itd

 

I co?? Zbyli mnie do Wejherowa.

Tak więc moje podejście do sprwy jest takie - czekam na koniec kwietnia, spinam zestaw i w drogę :lol: (karawana musi ruszyć !!) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie rozumiem, w czym macie problem.

 

Tak mając kategorie B można ciągnąć przyczepę powyżej 750 kg.

Ważne, aby zestaw nie przekroczył 3.5 tony i masa własna samochodu była większa od Dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy.

 

W dowodach rejestracyjnych samochodów podawana jest teraz DMC przyczepy z hamulcem lub bez, na przykład octavią mogę ciągnąc przyczepę bez hamulca 500 kg, z hamulcem 1300 KG.

 

 

Zgodzę się, że policjant może szukać jelenia i straszyć nas mandatem czy wezwaniem holownika. Po prostu trzeba rzucić odpowiednimi przepisami (Art 88.2.3b Prawo o ruchu drogowym) i wtedy pan policjant zacznie szukać czego innego albo da spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinT, poprostu mi sie nie chce juz

Ok, rozumiem. Wobec tego ja napisalem, przed chwila poszlo zapytanie do KW Policji w Katowicach sekcja RD.

Poprosilem o wyjasnienie przeznaczenia pkt 10 w art.88 PRD bo pkt 3 pozwala na to samo wiec niechaj rozroznia, oraz o te nieszczesne rejestrowanie przyczep ciezkich jako specjalne.

Co prawda lat temu kilka zainwestowalem w "dodatkowa pieczatke"w PJ ale co mi tam, niechaj sie wypowiedza nie ?, zawsze to jakies info dla Forumowiczow :lol:

Na odpowiedz o swiatlach przeciwmgielnych w przyczepie czekalem rowno 60 dni, zobaczymy jak bedzie teraz :lol:

Kiedy przyjdzie odpowiedz, natychmiast Wam sie pochwale. A poki co smacznej rybki zycze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zanim napisałem do Ministerstwa to też dzwoniłem do KW ale w Gdańsku. Tam pan policjant ogólnie nie był zorientowany. Gubil się chłop aż miło. Ogólnie stanęło wtedy na tym że raczej nie powinienem jej ciągnąć.

OK, zobaczymy co Twoi odpowiedzą. :lol:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju, nie myślałeś aby Im odpisać z zapytaniem co kryje się pod tym zapiskiem o kwalifikacji przyczep ciężkich do pojazdów specjalnych?

Słyszałem już opinie na ten temat po co to zostało zrobione, ale może w końcu by się to wyjaśniło.... :ok:

 

W nowych dowodach rejestracyjnych jest już mały krok do przodu, bo dalej są rejestrowane jako specjalne, ale poniżej jest wpisane jako kempingowa (przynajmniej ja tak mam).

Co do przepisów, ja to widzę, że skoro tyle osób w tym kraju nie potrafi powiedzieć jak powinno być, to oznacza to, że konstrukcja przepisów jest zła.

Przepis jest tak d...... napisany, że:

1. Można cignąć przyczepę lekką na prawo jazdy kat B, więc 3500 kg + 750 kg a ten drugi go uzupełnia, że można ciężka , ale pod dwoma warunkami (DMC przyczepy nie przekracza MW samochodu i całość nie jest większa od 3500 kg)

2. Druga wersja jest całkowitym zaprzeczeniem pierwszej, tj DMC przyczepy nie przekracza MW samochodu i całość nie jest większa od 3500 kg ale na kat B można tylko lekka.

 

Jakby na to nie patrzec jest solidna luka i nikt nam jednoznacznie nie powie, bo się po prostu nie da.

Ponieważ mieszkamy w kraju o dziwnych przepisach na wszelki wypdaek zrobilem E. Poza tym kiedyś Czech mi dal mandat bo kolo przyczepy nie mialem daty .... i nie dal sie przekonać - 70Euro :-(

 

Adi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja podejrzewam, ze jest podobnie jak w Urzedach Skarbowych, nikt nic nie powie ewentualnie powie zle ale jezeli cos podatnik zawali to wtedy znaja sie na przepisach i potrafia dowalic.

Tu moze byc podobnie, niby nikt nic nie wie ale jakby niedaj boze doszlo do jakiegos wypadku to z pewnoscia zadnych luk prawnych nie bedzie.

Adi, ja tez dorabialem kategorie wiec jedziemy na jedym wozku (Marcin jestem :ok: ) ale mimo to napisalem do KW i podraze temat aby tu przekazac innym jak najwiecej wiadomosci. Po dzisiejszych przemysleniach doszedlem do wniosku, ze rozesle te wczorajsze zapytanie do wiekszej ilosci Komend Wojewodzkich, zobaczymy jaki bedzie efekt koncowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.