Skocz do zawartości

Uchwyt koła zapasowego - Adria 360DK, oś AL-KO


piorun

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 7.03.2023 o 20:29, Grogory napisał(a):

No właśnie a u mnie moover jest za osią i nie bardzo jest jak zamontować sanki

Mam tak samo. Obecnie mam sanki które muszę zdemontować wraz z  mocowaniami do podnośnika alko  aby założyć Mover

Edytowane przez Dodi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

15 godzin temu, BuryKocur napisał(a):

Są super, ale i nie są - bo przenoszą ciężar za oś.

,, Sanki super sprawa ale jednak trochę przenoszą wyważenie przyczepy " o tym właśnie Włodku pisałem powyżej :) :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, czyś napisał(a):

Z naciskiem przestałem przesadzać, 50-60 kg, w tym przedziale się już mieszczę może nie na oko, ale na ile jestem w stanie unieść bez specjalnej napinki (waga oczywiście jest, i finalnie raczej "skaluję" bicepsy). 270 kg ładowności przeważnie wykorzystane. 

 

Kilka razy miałem chęć zakupić wagę ale jakoś nie specjalnie mi zależało , teraz mam wagę na kółku podporowym ale plastik fantastik jest rozwalony i lipa ; nie żebym komuś sugerował , że ważenie nacisku jest zbędne - bezpieczeństwo przede wszystkim ale w moim przypadku te ponad 40 lat ciągania kempingów i przejechania tysięcy kilometrów po całej Europie wystarcza żeby nacisk na hak mieć na ,, pi x drzwi " i jest ok ; nie wiem jak to będzie dalej bo im bliżej 70 - tki to wydaje mi się , że nacisk na hak przy tym samym załadunku jest co roku większy - chyba moja waga z wiekiem się  rozkalibrowuje :lol::hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mam jeszcze większy mętlik w głowie... przyczepa mała, bakista niewielka więc idealnym miejscem na koło wydało mi się podwozie, tyle, że to dodatkowe 7kg. Dużo piszecie, że to i tak kiepski pomysł bo za osią. To może jednak bagażnik w samochodzie? Koło w pokrowiec i postawić w pionie, trochę miejsca zajmie ale ciężar pójdzie w holownik a nie w przyczepę...

Czy felgę do takiej Adrii łatwo dobrać czy są to w miarę standardowe stalówki? Dealer woła 150EUR za samo koło i tak się zastanawiam czy warto bo jeżeli felga 200pln + opona 200pln to szkoda przepłacać ale jeżeli mam oszczędzić 50 czy 100pln to niech dorzuca koło i będzie po temacie. Nad sankami rozmyślam intensywnie ale to juz sobie sam ogarnę bo nowe w PL można kupic za połowę tego co woła serwis w DE a montaż jakiś skomplikowany nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, piorun napisał(a):

No to teraz mam jeszcze większy mętlik w głowie... przyczepa mała, bakista niewielka więc idealnym miejscem na koło wydało mi się podwozie, tyle, że to dodatkowe 7kg. Dużo piszecie, że to i tak kiepski pomysł bo za osią. To może jednak bagażnik w samochodzie? Koło w pokrowiec i postawić w pionie, trochę miejsca zajmie ale ciężar pójdzie w holownik a nie w przyczepę...

Czy felgę do takiej Adrii łatwo dobrać czy są to w miarę standardowe stalówki? Dealer woła 150EUR za samo koło i tak się zastanawiam czy warto bo jeżeli felga 200pln + opona 200pln to szkoda przepłacać ale jeżeli mam oszczędzić 50 czy 100pln to niech dorzuca koło i będzie po temacie. Nad sankami rozmyślam intensywnie ale to juz sobie sam ogarnę bo nowe w PL można kupic za połowę tego co woła serwis w DE a montaż jakiś skomplikowany nie jest.

Za osią, ale blisko osi to jeszcze nie jest źle. Wszystko zależy od twojego aktalnego rozkladu mas, zapasu ładowności, rodzaju holownika, oraz samego prowadzenia przyczepy. 

Ogólnie najlepiej wszystko co cięższe mieć na osi, z lekką korzyścią na przód. Ale oczywiście trzeba pilnować jeszcze nacisku na hak, aby był możliwie duży, ale z kolei nie przekroczyć dopuszszczalnych wartości, oraz żeby dupka nie siedziała zbyt mocno. No i jak masz ownika potwora to niemusisz się mocno przejmować powyższym, a jak holownik skromny to rozłożenie każdego kilograma istotne.

Też miałem ochotę na sanki, ale ze względu na mały zapas ładowności koło poszło do bakisty. Za to przedsionek który jeździł pod przednią kanapą poszedł do samochodu. 

No i podsumowując, musisz sobie sam to wszystko przemyśleć, oraz znaleźć złoty środek. Najważniejsze, że się nad tym świadomie zastanawiasz, bo to co czasami widać na drogach to... każdy sobie dopisze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, piorun napisał(a):

No to teraz mam jeszcze większy mętlik w głowie... przyczepa mała, bakista niewielka więc idealnym miejscem na koło wydało mi się podwozie, tyle, że to dodatkowe 7kg

Nie przejmuj się, w 360DK każdy ciezar za osią się przyda. Przed osią jest bakista, zbiornik wody, aku, szafa z piecem, połowa lodówki, górne (jedyne szafki) oraz wolna przestrzeń na bagaże pod przednimi siedzeniami. Jedyne co odciąża przednią część to kaseta w kibelku ;)

U mnie na początku była walka z naciskiem na hak, bo po pierwszym pakowaniu wyszło ponad 100kg, a ja mam jeszcze jako przeciwwagę solary sztywne na samym tyle, więc one i tak ze względu na duże ramię istotnie odciążają hak. Teraz już się nauczyłem jakie bagaże gdzie pakować i ile wozić wody w zbiorniku, żeby nacisk był ok 75kg ;)

W 360 DK zapas za osią będzie korzystnie wpływać na rozkład masy.

40 minut temu, piorun napisał(a):

Dealer woła 150EUR za samo koło i tak się zastanawiam czy warto bo jeżeli felga 200pln + opona 200pln to szkoda przepłacać ale jeżeli mam oszczędzić 50 czy 100pln to niech dorzuca koło i będzie po temacie.

Bierz od dealera. Opony 185/65r14 najtańsze (z 600kg lub 650 kg nośności) masz powyżej 300 zł, w 2020 montowali w fabryce GT Radiale ST4000, one chodzą po 320 zł, więc tych oszczędności nie będzie żadnych.

Edytowane przez pjetko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, janm napisał(a):

,, Sanki super sprawa ale jednak trochę przenoszą wyważenie przyczepy " o tym właśnie Włodku pisałem powyżej :) :hej:

U mnie przerzucenie koła z bakisty na sanki miało prawie same plusy - łatwiej nie przekraczać nacisku na hak (ważę zawsze), znacząco poprawiło się prowadzenie. 

Jedyny minus - nie mam jak wsadzić movera - za kołem sanki, przed przyłącze wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rolf napisał(a):

Jedyny minus - nie mam jak wsadzić movera - za kołem sanki, przed przyłącze wody. 

Przyłącze wody przed osią? Jakie to przyłącze, pytam z czystej ciekawości, bo nie mogę sobie wyobrazić przyłącza wody, które realnie mogłoby blokować montaż movera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, piorun napisał(a):

Czy felgę do takiej Adrii łatwo dobrać czy są to w miarę standardowe stalówki? Dealer woła 150EUR za samo koło i tak się zastanawiam czy warto bo jeżeli felga 200pln + opona 200pln to szkoda przepłacać ale jeżeli mam oszczędzić 50 czy 100pln to niech dorzuca koło i będzie po temacie. Nad sankami rozmyślam intensywnie ale to juz sobie sam ogarnę bo nowe w PL można kupic za połowę tego co woła serwis w DE a montaż jakiś skomplikowany nie jest.

Kupiłem oponę na oponeo z dostawą do wulkanizatora w mojej miejscowości. Mieli dokładnie taką samą oponę, jak w przyczepie, w dodatku o rok młodszą. Opona (GT Radial Kargomax ST-4000 195/70R14 96 N XL) kosztowała w sierpniu '21 całe 282 zł (teraz 322 zł). Felgę też kupiłem taka samą, jak mam w przyczepie, ale nie pamiętam skąd :).

Edytowane przez Mars (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłącze wody przed osią? Jakie to przyłącze, pytam z czystej ciekawości, bo nie mogę sobie wyobrazić przyłącza wody, które realnie mogłoby blokować montaż movera. 
Może jest zamontowane pod podlogą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacek00 napisał(a):
11 godzin temu, czyś napisał(a):
Przyłącze wody przed osią? Jakie to przyłącze, pytam z czystej ciekawości, bo nie mogę sobie wyobrazić przyłącza wody, które realnie mogłoby blokować montaż movera. 

Może jest zamontowane pod podlogą

Tak, dokładnie. A nie bardzo chce mi się to przenosić na ścianę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 godziny temu, piorun napisał(a):

Czy tak zrobiona instalacja wody może mieć wpływ na montaż uchwytu koła zapasowego AL-KO?20230320_085040.jpg20230320_084117.jpg

Jak blisko otworów jest ta czarna rurka? Poza tym to chlapacze Ci raczej kolidują, a nie ta rurka. Wypadają praktycznie po środku miejsca na sanki 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.