Skocz do zawartości

przechowywanie przyczepy


old

Rekomendowane odpowiedzi

Masz mały spadek na tym dachu. To, że możesz biegać po blasze nic nie oznacza - powinieneś ją podeprzeć w poprzek fali, bo inaczej pod ciężarem leżącego śniegu wzdłuż fali pięknie się ugnie i spadnie Ci na dach czepki. To tak na podstawie samego zdjęcia, bo nie widać na nim poprzecznego deskowaia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 189
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

belki w poprzek sa te co widac - srednio co 1,15m-1,25 m belki to 12x12cm - nlacha jest wzmacniana /grubsza/ wiec a poprzek nie musialem juz nic wiecej dawac...

 

a jesli chodzi o spadek na dlugosci 8metrow roznica poziomu wynosi prawie 0,5 metra - nie widac tego tak na zdjeciu ale spadek jest naprawde wystarczajacy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Zdjęcia wiaty z opisem budowy zamieszczałem na forum, ale mogę je powtórzyć lub poszukac coś jeszcze nie publikowanego. Na dzisiaj moge już natomiast powiedzieć, że na mojej wiacie dla spokoju ducha powinien być większy spadek o kilka stopni. Ale póki co nic się nie dzieje, a śniegu jest mniej niż się spodziewałem, może dla tego, że wiata stoi pomiędzy drzewami.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swój domek na kółkach parkuję u szwagra. Ma dużą działke więc na przyczepkę miejsce się znalazło. Po pierwszym wiosennym użyciu przyczepki stoi do jesieni pod gołym niebem. Jesienią stawiam domek na drewnianych klockach, rozstawiam podpory, zdejmuję koła i dach okrywam plandeką. Do wnętrza przyczepy wstawiam plastykową miskę z 5 kg soli, by wchłaniała ona z powietrza wilgoć. W połowie zimy porcję soli wymieniam na nową , bo tamta jest juz często skamieniała.

Ponadto otwieram wszystkie drzwiki i zakamarki, podnoszę klapy pod siedzeniami a poduszki stawiam na sztorc.

 

Kiedyś ,żeby sól się nie zbrylała dosypywało się ryżu.

Zastanawiam się czy do tej miski z solą nie dosypywać właśnie ryż, który równie dobrze pochłania wilgoć .

Ale na ten temat może wypowiedzą się bardziej doświadczeni użytkownicy(przyczep lub choćby solniczek :biwak: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

sama idea tej wiaty bardzo dobra, ale nie polecam płyt onduline !!! bardzo szybko tracą kolor i odbarwiają się szczególnie przy dużej ekspozycji na stronę słoneczną ( południe, zachód) rozwarstwiają się i przeciekają, jako produkt na pokrycie dachu kiepski :biwak:

powyższą opinię "nabyłem" na podstawie własnych doświadczeń z tymi płytami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powyższą opinię "nabyłem" na podstawie własnych doświadczeń z tymi płytami

 

na dach materiał już mam: poliwęglan. nurtuje mnie kwestia związana z konstrukcją wiaty.

jakie belki, jaka grubość, jaki dach zrobić (czy dwuspadowy, czy skośny do tyłu czy na bok) :biwak:

mam trochę czasu więc zbieram powoli info i materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moim zdaniem to wysokość wjazdu to wysokość pojazdu plus co najmniej pięć cm, aby spokojnie wjechać, plus konstrukcja i skos z zachowaniem spadku powyżej 10%. Tylko zastanów się czy w jakiejś dalszej czy bliższej przyszłości nie kupisz czegoś wyższego np kampera. Przy wiacie wolno stojącej zastosował bym dach dwu spadowy ale tu występuje kalenica co troszkę podnosi koszt takiego dachu w w stosunku do jedno spadowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacekwwa, jeśli ma być wolno stojąca to raczej dach dwupołaciowy chyba, że zdecydujesz się na wiatę "przyklejoną" do jakiegoś obiektu to dach skośny.... wysokość zrobiłbym z takim zapasem 10-cio centymetrowym

jeśli ten materiał, który masz zamiar użyć na pokrycie dachu jest elastyczny i łatwy w formowaniu to może obejdzie się bez kalenicy o której wspominał AKISSJG,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Effendi - od kalenicy uciekniesz, ale od bardziej złożonej konstrukcji dachu dwuspadowego już nie. Jednospadowy jest łatwiejszy w realizacji.

 

Jacekwwa - konstrukcja ok, tylko musisz mieć spadek. U mnie na boku jest 5 belek nośnych. Na tylnej ścianie mam 3. Przód musi mieć wjazd :-) więc śśrodkowej nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nurtuje mnie kwestia związana z konstrukcją wiaty.

jakie belki, jaka grubość, jaki dach zrobić (czy dwuspadowy, czy skośny do tyłu czy na bok)

 

na konstrukcje proponuje użyć kantówek 12x12cm Dach najlepiej dwuspadzisty i na to mogą być laty 12x8cm Pokrycie już masz z tego co czytałem Warto by drewno nie miało bezpośredniego kontaktu z podłożem a po wykonaniu całej konstrukcji zakonserwować ją np drewnochronem itp :biwak:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.