Skocz do zawartości

rtwppk

Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, Suzu4x4 napisał(a):

nie polecam.

W 2020 r kupiłem w firmie 4sun panel elastyczny 160 W " Prestige " . Zakupiłem również w ich sklepie zestaw do klejenia ( primer, aktywator, klej wraz ze szczegółową instrukcją ) wykonałem montaż zgodnie z zaleceniami producenta . Dokładnie po 25 miesiącach  czyli miesiąc po zakończeniu gwarancji panel przestał produkować prąd. Sprzedawca oczywiście nie wymienił panela zaproponował rabat bodajże w wysokości 5% na zakup nowego ( @maarec  może dokładnie potwierdzić bo kilka miesięcy przed awarią kupił odemnie  kampera i awaria wystąpiła już u niego)  dodam jeszcze że u mnie kamper trzymany jest w zamkniętym ciemnym garażu więc w skali roku panel narażony był na działanie czynników zewnętrznych nie więcej jak 60-70 dni.  Ja w międzyczasie ( przed awarią ) w tym samym sklepie kupiłem drugi  taki sam panel wraz z dedykowaną ramką montażową pod ten panel , zapłaciłem jeszcze więcej pieniędzy ( ramka tania nie była)  zamontowałem  zgodnie z zaleceniami  i niedługo po montażu  panel " zapadł się " w miejscach gdzie ramka nie daje podparcia ( widać wyraźne 'wklęsłe" miejsca, jak chcesz mogę wykonać zdjęcia) .

drugi panel montowałem w kwietniu  2021r  więc tylko czekam kiedy padnie.

Więcej nie kupię żadnego panelu elastycznego , jak obecny padnie to zmieniam na szklany. Szkoda czasu i pieniędzy.

tak było, jedynie rabatu dostałem 3% :)

kupiłem  u nich sztywny panel, moim zdaniem jest dużo wydajniejszy. Kamper u mnie również stoi w zamkniętej wiacie i na panel przez 300 dni w roku nie działa słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 320
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

5 godzin temu, Suzu4x4 napisał(a):

zamontowałem  zgodnie z zaleceniami  i niedługo po montażu  panel " zapadł się " w miejscach gdzie ramka nie daje podparcia ( widać wyraźne 'wklęsłe" miejsca, jak chcesz mogę wykonać zdjęcia) .

Z ciekawości poproszę o foty. Mam podobne odczucie ci do tych ramek :) dlatego trzymam się opcji płaskowników. Twoje zdjęcie pozwoli sprawdzić i ocenić te ugięcia … trochę się tego obawiam ale  najwyżej płaskownik będą gęściej rozmieszczone. 
To z flex już sprawa przesadzona … estetycznie inaczej tego nie rozwiąże … jak kiedyś mnie te wymiany zdenerwują najwyżej będzie robił za atrapę :) a ja pojadę tylko ma górnym ramkowym (tak jak pisałeś ) :) 

 

4 godziny temu, maarec napisał(a):

tak było, jedynie rabatu dostałem 3% :)

kupiłem  u nich sztywny panel, moim zdaniem jest dużo wydajniejszy. Kamper u mnie również stoi w zamkniętej wiacie i na panel przez 300 dni w roku nie działa słońce.

Od dłuższego czasu biorę te Wasze sugestie bardzo poważnie pod rozwagę. Nawet próbowałem sprzedać temat piękniejszej połowie … „wole po ciemku jak nas na wymianę nie będzie stać .. a takim brzydactwem jeździć nie będę” … i tyle z dalszych analiz techniczno- użytkowych :) …  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.06.2023 o 15:15, rtwppk napisał(a):

Z ciekawości poproszę o foty. Mam podobne odczucie ci do tych ramek :) dlatego trzymam się opcji płaskowników. Twoje zdjęcie pozwoli sprawdzić i ocenić te ugięcia … trochę się tego obawiam ale  najwyżej płaskownik będą gęściej rozmieszczone. 
To z flex już sprawa przesadzona … estetycznie inaczej tego nie rozwiąże … jak kiedyś mnie te wymiany zdenerwują najwyżej będzie robił za atrapę :) a ja pojadę tylko ma górnym ramkowym (tak jak pisałeś ) :) 

na fotach ciężko to uchwycić  ale " zapadnięcia " są po 2-3 mm .

Nigdy więcej elastyka na dachu kampera.

20230625_122336_resized.jpg

20230625_122606_resized.jpg

20230625_122652_resized.jpg

20230625_122703_resized.jpg

20230625_122809_resized.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Suzu4x4 napisał(a):

na fotach ciężko to uchwycić  ale " zapadnięcia " są po 2-3 mm .

Nigdy więcej elastyka na dachu kampera.

20230625_122336_resized.jpg

20230625_122606_resized.jpg

20230625_122652_resized.jpg

20230625_122703_resized.jpg

20230625_122809_resized.jpg

Faktycznie widać to ugięcie, zwłaszcza między celami. Zgadzam się z Tobą, że na dach trzeba dać ramkowego. Przedwczoraj za namową @BIGL kupiłem ramiaka na dach … od wczoraj czyszczę budę :) już widzę światełko w tunelu. Jak skończę czyszczenie zacznę się martwić jak to zamontować :) mam kilka pomysłów. A co dalej to zobaczymy :) IMG_0062.thumb.jpeg.22c893e4ead4c238f4c9a303e67f0c04.jpegIMG_0065.thumb.jpeg.a0370d9a8683edc3f227080a2dea5fb2.jpegIMG_0068.thumb.jpeg.79019c40c701a1697e47dc04b211b2aa.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wymiana panela solarnego flex trwa :) 

Przez weekend jak już pisałem robiłem doktorat z habilitacją z usuwania kleju z laminatu.

Potrzebne i sprawdzone narzędzia w znacznym stopniu ułatwiły pracę a miałem do wyczyszczenia prawie 2m2 laminatu.

IMG_0077.thumb.jpeg.76f15d1211f237ccbd2d1a48f5d33b45.jpeg

Do usunięcia grubej warstwy kleju z  laminatu multinarzędzie ze szpatułką wibrującą :). Trzeba uważać bo przy większym koncie natarcia łatwo uszkodzić laminat :( … na dachu od którego zacząłem mam kilka „zadrapań” na które będę musiał nałożyć uszczelniacz.

IMG_0079.thumb.jpeg.18a3c7322c1371d7975307942b1cc4a8.jpeg

 Do usuwania resztek kleju krążek gumowy (koniecznie z wcięciami- płaski się nie sprawdził). Przy dużych obrotach klej się pali i pozostaje brązowe przebarwienie. 

IMG_0078.thumb.jpeg.abe5d5eb31598354424bdf3570be849f.jpeg

Do usunięcia resztek kleju Sika Remover-208. Idealnie usuwa klej … minimalne resztki albo ponownie gumą albo nożykiem.

Remover najlepiej nakładać na standardową gąbkę od mycia naczyń wzmocnioną drapakiem. 
 

70931241810__95DD0DA0-3704-482A-92DC-58BF2FFD1D09.thumb.jpeg.c30d307e2491b45cc8834462eece7586.jpeg

Odkurzacz przemysłowy też się przydał.

IMG_0072.thumb.jpeg.4b125d084f6e88dc64e50acc38ebb822.jpeg

Efekt końcowy - zero kleju … pozostałe smugi usunę jak będę przygotowywał powierzchnie do klejenia płaskowników :) 

Oczywiście jak to zazwyczaj u mnie upał 30*C … wrrr nie mogło być 20 i lekkie zachmurzenie :) Chemia parowała i 0,5L zasiliło atmosferę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, peja76 napisał(a):

Super robota:brawo:

Muszę jeszcze umyć to cmentarzysko po ostatnich wyjazdach :) ale to po panelach :) przy okazji sprawdzę czy przy myjce ciśnieniowej nie odpadną przy tej 3M :) … będzie  test i mycie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te elastyki to faktycznie jest jakaś pomyłka ewolucyjna, tyle nadmiarowej pracy.. :( Suzu zresztą to samo pisał w którymś z wątków jakiś czas temu. (tzn, że też były potworne prblemy i dużo pracy z usunięciem)

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.06.2023 o 12:26, Łza Włóczynutka napisał(a):

Suzu zresztą to samo pisał w którymś z wątków jakiś czas temu. (tzn, że też były potworne prblemy i dużo pracy z usunięciem)

to nie ja pisałem tylko @maarec  ;)

ale zgadza się , mnie to też pewnie niedługo czeka  :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Suzu4x4 napisał(a):

to nie ja pisałem tylko @maarec  ;)

ale zgadza się , mnie to też pewnie niedługo czeka  :unsure:

Szlak przetarty :) nawet co do chemii :) ja w weekend wklejam nowe na 3M … sam jestem ciekaw jak to wyjdzie. Dzisiaj już przygotowałem płaskowniki . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie dach z laminatu. Trudniej było odciąć panel / klej niż usunąć czarny podkład z dachu. Podkład szlifowałem rotacyjną szlifierką z papierem ściernym około godziny z powierzchni ok 140x70cm. Oczywiście dach w tym miejscu matowy, ale zakryty panelem nowym - nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.