Skocz do zawartości

TEST: z wentylatorkiem i bez - pomiar temperatur w lodówce Dometic


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Klimator napisał:

Tak to wygląda za kratką :).

20220830_201501.jpg

Niestety ale trochę słabo, mocno ograniczyłeś przekrój dla grawitacyjnego przepływu. Lepsze są wentylatory dopasowane rozmiarem do otworu i jeden dobrze dobrany w zupełności wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 92
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

9 minut temu, filipert napisał:

Niestety ale trochę słabo, mocno ograniczyłeś przekrój dla grawitacyjnego przepływu. Lepsze są wentylatory dopasowane rozmiarem do otworu i jeden dobrze dobrany w zupełności wystarcza.

ale co sugerujesz jeszcze większy a jeden? te i tak mi się wydawały duże :) , ale nie wiem czy aż tak ograniczyłem przekrój patrząc że kratka zdecydowanie zasłania sporą część, naoglądałem się youtubów i tak montowali po 3 w rzędzie nawet. 

Mogę jeszcze wyciąć trochę dziurę w tej płycie pomiędzy wentylatorami i obok z prawej strony to pewno z 3 cm2 będzie więcej :)

Tam do góry już nie jestem w stanie ich podnieść bo mam tam jakiś plastik co idzie po skosie do lodówki czyli w sumie odbija trochę ciepło i nie idzie na przyczepę. a do dołu to tez już nie bardzo było co zrobić, większy już chyba by nie wszedł bo już na styk prawie mam łopatki do plastiku otworu.

Zobaczę, być może ten jeden też by wystarczył nie wiem, niby wydajność 64,5 m3/h podaje producent to chyba dość sporo, jak będzie słabo to przerobię na ten jeden.

Edytowane przez Klimator (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że 2 wentylatory mocno przysłaniają wylot ciepłego powietrza Chodzi mi o sytuację gdy będzie chłodno i nie jest konieczne wspomaganie się  wentylatorami. Na mój gust jeden wentylator z powodzeniem sobie poradzi nawet przy wyższych temperaturach. U siebie zamontowałem jeden wentylator, który pozwala mi wykorzystać trzy tryby pracy. Wyłączony wentylator i dwie prędkości  wentylatora. Zastosowałem wyłącznik kołyskowy z trzem stanami - wyłączony, i stan włączony "I"  i stan włączenia "II". Przy stanie I włączyłem szeregowo trzy diody ograniczające napięcie co daje mniejsze obroty wentylatora. Mocowanie wentylatora najlepiej zrobić za pośrednictwem gumy - doskonałe tłumienie drgań.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Klimator napisał:

ale co sugerujesz jeszcze większy a jeden? te i tak mi się wydawały duże :) , ale nie wiem czy aż tak ograniczyłem przekrój patrząc że kratka zdecydowanie zasłania sporą część, naoglądałem się youtubów i tak montowali po 3 w rzędzie nawet. 

Mogę jeszcze wyciąć trochę dziurę w tej płycie pomiędzy wentylatorami i obok z prawej strony to pewno z 3 cm2 będzie więcej :)

Cos tam zawsze możesz powycinać, jak już masz, to tylko pilnuj aby pracowały kiedy trzeba.

U mnie jest jeden i ma pobór zaledwie 0,2A, to ma wspomagać przepływ powietrza a nie robić za odkurzacz ;)

image.thumb.png.acba075e828c27683a27273f275ee5fa.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, filipert napisał:

Cos tam zawsze możesz powycinać, jak już masz, to tylko pilnuj aby pracowały kiedy trzeba.

U mnie jest jeden i ma pobór zaledwie 0,2A, to ma wspomagać przepływ powietrza a nie robić za odkurzacz ;)

 

 

No to te moje niby 0,13A czyli 0,26 razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Klimator napisał:

No to te moje niby 0,13A czyli 0,26 razem.

pobór podobny, ale Twoje muszą więcej nakręcić i co za tym idzie więcej hałasu zrobią

u mnie jest tak

  • Natężenie hałasu: 25-30dB
  • Prędkość obrotowa ok. 1600 obr/min

Ale masz ten plus, że możesz zrobić 2 wydajności na kołysce jak @ed, jedna pozycja załączy jeden a druga oba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, filipert napisał:

pobór podobny, ale Twoje muszą więcej nakręcić i co za tym idzie więcej hałasu zrobią

u mnie jest tak

  • Natężenie hałasu: 25-30dB
  • Prędkość obrotowa ok. 1600 obr/min

Ale masz ten plus, że możesz zrobić 2 wydajności na kołysce jak @ed, jedna pozycja załączy jeden a druga oba.

Na ten moment mam to na jednym włączniku w sumie nie pomyslalem zeby zamontować taki co da rade wlaczyc jeden lub 2 :)

Niby producent podaje 

Maksymalny poziom hałasu 13.9 dBA czyli dla 2 ok 28 dB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Klimator napisał:

Maksymalny poziom hałasu 13.9 dBA czyli dla 2 ok 28 dB.

Tego tak się nie mnoży, bo to by oznaczało, że przy 2 wiatraczkach hałas będzie kilka razy większy. 

Wzrośnie o max 1-2 decybele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lbuster napisał:

Tego tak się nie mnoży, bo to by oznaczało, że przy 2 wiatraczkach hałas będzie kilka razy większy. 

Wzrośnie o max 1-2 decybele.

O widzisz :) czyli jeszcze zdecydowanie mniej :) dzięki za wyjaśnienie.

Zobaczymy jak to będzie działać w sezonie, jak mi nie będzie pasować to zmienię na jeden

Powycinałem trochę jeszcze płytę i teraz to wygląda tak:

20220831_112749.jpg

Edytowane przez Klimator (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3 wentylatory sterowane termostatem  z możliwością rozłączania (może pracować 1, 2 lub 3) i nie zauważyłem żadnego tłumienia przepływu na grawitacji. Dodatkowo mam jeszcze poziomą przegrodę kierująca całe powietrze płynące pionowe przez chłodnice (skraplacz). Lodówka  chłodzi i mrozi bardzo dobrze poniżej 20-25st.C z wyłączonymi wentylatorami, dopiero w temperaturach "chorwackich" zaczynają działanie.

 

Edit. Oczywiście 3 wentylatorów nie można używać gdy lodówka pracuje na gazie.

 

IMG_20190613_130304.jpg

Edytowane przez koober (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Klimator napisał:

O widzisz :) czyli jeszcze zdecydowanie mniej :) dzięki za wyjaśnienie.

Zobaczymy jak to będzie działać w sezonie, jak mi nie będzie pasować to zmienię na jeden

Powycinałem trochę jeszcze płytę i teraz to wygląda tak:

20220831_112749.jpg

3dB to raz głośniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!,może ja dodam od siebie,mam jeden wentylator ,sterowanie  podłączone jest do wentylatora,a czujnik temp.do żeberek.efekt mrozi jak zwariowana,temp,mam ustawioną na 45 stp.

https://allegro.pl/oferta/cyfrowy-regulator-temperatury-230v-termostat-9221236260?bi_s=ads&bi_m=showitem:active&bi_c=OTJmMmNiZjUtZDYyYi00NTg5LTlhNmQtYjExODUzNjczYWVkAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=5e16f88b-d36d-4c4b-bdc9-02ef87112e7b

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Czarek236 napisał:

Witam!,może ja dodam od siebie,mam jeden wentylator ,sterowanie  podłączone jest do wentylatora,a czujnik temp.do żeberek.efekt mrozi jak zwariowana,temp,mam ustawioną na 45 stp.

https://allegro.pl/oferta/cyfrowy-regulator-temperatury-230v-termostat-9221236260?bi_s=ads&bi_m=showitem:active&bi_c=OTJmMmNiZjUtZDYyYi00NTg5LTlhNmQtYjExODUzNjczYWVkAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=5e16f88b-d36d-4c4b-bdc9-02ef87112e7b

Pozdrawiam.

Przepraszam regulator temperatury jest zasilany na 12 Volt,a nie na 230 Volt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.