Skocz do zawartości

TEST: z wentylatorkiem i bez - pomiar temperatur w lodówce Dometic


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, tomekk napisał:

...Co do wentylatorów to może godzina, dwie... były potrzebne do obniżenia temperatury...

Według mojej oceny (choć każdy z nas ma prawo sądzić odmiennie) już samo to (prędkość obniżania temperatury) stanowić może zachętę do montażu dodatkowych wentylatorów.

Po pierwsze - chłodniej, po drugie - szybciej.

I tak mi przyszło teraz na myśl. Poprawa efektywności pracy lodówki w naszych przyczepach może nie tylko wynikać z chęci uzyskania niższych temperatur ale również - co może zabrzmi intrygująco - z konieczności zmagania się z efektami bardziej intensywnej eksploatacji urządzenia.

Myślę tutaj o karawaningowcach wypoczywających w nieco większym składzie aniżeli 2 + 0. No bo jeśli domowników w przyczepie jest więcej oraz - co istotne - są np. w wieku  intensywnego wypoczywania i aktywnego spędzania wolnego czasu (dzieci, młodzież), to również urządzenia pokładowe przyczepy mogą być nieco bardziej intensywnie wykorzystywane.

Częstsze zaglądanie do lodówki nie sprzyja utrzymaniu w niej niskiej temperatury.

I tutaj dodatkowe wentylatory mogą okazać się jak najbardziej pomocne.

1 godzinę temu, tomekk napisał:

...chodzi mi o produkty nie podlegające obróbce cieplnej, np. jogurty, masło, serki. W zamrażarce mam świadomość że jak uzyskamy - 12 to będzie dobrze...

:ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 92
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W mojej wysoka RML8230 z rana przy temp. ok.20st. na najniższej półce 2,5st.C. Po południu temp. powyżej 30st. 6,5st.C. Lodówka pusta włączona od dwóch dni na 230V pokrętło ok.3/4 wydajności bez żadnych wentylatorków i bez włączonej klimy. Myślę, że jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tam absorbcyjne... ja się załamałem, bo ostatnio robiąc porządki, wpadła mi w ręce instrukcja domowej lodówki i dojrzałem, że ustawienie max i min na pokrętle nie oznacza regulacji temperatury wprost, a tylko steruje częstotliwością załączania agregatu :puk: dalej producent podaje informację, że wzrost temperatury otoczenia oznacza wzrost temperatury w lodówce a znaczne obniżenie temperatury zewnętrznej, spowoduje mrożenie produktów w komorze chłodziarki... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 30.06.2022 o 16:05, szary11 napisał:

Zrobiłem mały teścik. Wczoraj odpaliłem lodówkę na gazie i mierzyłem temperatury co 15 minut.

Dziś rano domontowałem wentylator komputerowy (9cm, śmigiełko ponad 6cm) za górną kratkę i powtórzyłem test.

Pogoda porównywalna, mocne słońce, bardzo ciepło, pora dnia prawie taka sama (poślizg dziś 30 minut, start o 9:10 bez wentylatora i 9:40 z wiatraczkiem), temperatura pod domem różniła się o wartości jakie zmierzyłem w przyczepie. Do pomiarów użyłem pirometr, "strzelałem" nim w ściśle założone przez siebie, powtarzalne punkty.

A wynik? Popatrzcie:

678976061_Templodwki.JPG.afe1b7c69daf924af1b6f55588d1d4b2.JPG

Ścianki lodówki na koniec testu w obu przypadkach średnio miały ok. 10st.C.

WNIOSEK: :blink:

 

 

 

Wniosek jeden , wyrzucić złom kupić  kompresorową. 

Dawno nie byłem na forum ,  byłem jednak pewny że jak wejdę tematami przeważającymi będą posty  "pomocy problem z lodówką" ? 

Twoja widzę jeszcze ogarnia , ja nie czekałem az mi umrze w najmniej oczekiwanym momencie. Też kombinowałem z wiatraczkami, jak chłodzić w trakcie jazdy itd.

W końcu Marcin z ABeM dostarczył mi swoje cudo i mam w 15min.  temperaturę jaką chcę w dowolnej temp. otoczenia. Lodówką oczywiście chłodzi za darmo, w trakcie jazdy zasilana z alternatora auta , na postoju z akumulatora głębokiego rozładownia wspomagana solarem. 

Ale spoko test , wyjaśnia ze absorpcyjnym nic nie pomoże w upały. 

Edytowane przez Dsfpk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Dsfpk napisał:

Ale spoko test , wyjaśnia ze absorpcyjnym nic nie pomoże w upały. 

Sprawnej i współczesnej lodówce absorbyjnej upały nie są straszne. Ja nigdy nie miałem wiatraczków i w upałach problem nie istniał ani w Thetfordzie N3000 ani N4000. Ale to były nowe lodówki. W 20 letnich pewnie problemy występują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, jacek00 napisał:

Sprawnej i współczesnej lodówce absorbyjnej upały nie są straszne. Ja nigdy nie miałem wiatraczków i w upałach problem nie istniał ani w Thetfordzie N3000 ani N4000. Ale to były nowe lodówki. W 20 letnich pewnie problemy występują. 

W Knausie  miałem dużego Dometica i już nie było tak różowo , w sensie działała ale cały czas była ustawiona na max,  pamiętam jak na jednym z wyjazdów kolega @Focus zapytał mnie czemu mam ustawioną ma max i czy mi nie "przemraża"  bo u niego Thetford chodzi na "dwie kreski" (z pięciu) .

Thetford faktycznie daje temperatury jak normalna lodówka. Przy "polskich" temperaturach  ustawiam na 2-3 "kreski" i w środku przyjemne 8-9 stopni. W południowych upałach czasem na max ale jak kamper stoi na pełnej lampie. Wiatraczków nie stosuje, czasem ściągam górną kratkę.

Używamy również "pod domem" jak jakaś grubsza impreza się szykuje i w domowych nie ma już miejsca :)

Ogólnie mam wrażenie że Thetford ma dużo lepszą jakość od Dometica  nie tylko jeśli chodzi o lodówki ale również inne  rzeczy, kible chemie itd. :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

Ogólnie mam wrażenie że Thetford ma dużo lepszą jakość od Dometica  nie tylko jeśli chodzi o lodówki ale również inne  rzeczy, kible chemie itd. :niewiem:

Pisząc normalna nowa lodówka miałem na myśli Thetforda. Moje zdanie o produktach Dometica znasz, i jest podobne do Twojego.

Niestety wszystkie moje obecne problemy to właśnie Dometic (okno kuchenne, okno dachowe, kaseta)...

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie lodówka daje radę, jak teraz patrzę z to temperatura z rana 28C w cieniu, słońce na ścianie lodówki to tam było ze 40C bo nie rozłożyłem markizy a w lodówce 2C jak położę pomidory na górnej półce to mam je rano zamrożone :D I przez cały wyjazd chłodziła wszystko b/d wentylatorki chodzą cały czas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam wentylatora w górnej kratce - AAB 250mm - cichy i wolnoobrotowy. Zdecydowanie jestem zadowolony. Aktualnie przy temp. w Polsce ponad 30C - lodówka idzie na 3 lub 4 kreski z 5 - inaczej wszystko zamrożone na 2 najwyższych półkach a bez upałów - zamrożone i w dolnej szufladzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też używam wentylatorów w górnej kratce. ( Dometic 160 l ) Przy ustawieniu na automat  rano chodzi 1 wentylator a po południu dwa . Są tak ciche, że ich nie słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, domontowałem właśnie 2 wentylatory 12 cm do górnej kratki tylko pytanie bo zamontowałem je sobie po przełączniku i podłączyłem prosto do aku czy tak jest ok? czy raczej powinienem szukać gdzieś indziej zasilania? Aku z tego co widzę jest raczej tylko z solara.

Tak to wygląda za kratką :).

20220830_201501.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.