Skocz do zawartości

TEST: z wentylatorkiem i bez - pomiar temperatur w lodówce Dometic


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 92
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Również zauważyłem, że wiatraczki dają ale tylko chwilowo. Włączam, pochodzą z minutę i wyłączam. Bo poza szumem to spada wydajność lodówki (chyba za bardzo chlodzimy to, co powinno być gorące). 

Mam inny problem. Zamrażalnik mi zamarza (niezależnie czy 230V czy LPG) A w lodowce 20°C. Czyżbym za bardzo rozkręcił? 

Drzwiczki od dawna zdjęte.

20220630_193608.jpg

20220630_193551.jpg

20220630_194727.jpg

20220630_194747.jpg

Edytowane przez Olo694 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwią wyniki temperatury blatu bo jednak wentylatorki wyciągają ciepłe powietrze z pod niego. Co do reszty się nie wypowiadam bo fachowcem nie jestem ale chętnie przeczytam słowa fachowców od chłodnictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, mundek28 napisał:

Dziwią wyniki temperatury blatu bo jednak wentylatorki wyciągają ciepłe powietrze z pod niego. Co do reszty się nie wypowiadam bo fachowcem nie jestem ale chętnie przeczytam słowa fachowców od chłodnictwa.

Temperatura blatu była ściśle powiązana z temperaturą zewnętrzną - ok 30st. i mocne słońce. Raczej wzrost jego temperatury był wprost proporcjonalny do wzrostu temperatury na powietrzu. Trudno powiedzieć, czy lodówka miała na to wpływ - mierzyłem mniej więcej nad środkiem lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Gdzieś już to wstawiałem, tylko gdzie...

Z instrukcji serwisowej Dometic 2005 - usytuowanie dodatkowego wentylatora

1637406729_DometicServiceVentilationKit.thumb.jpg.a31edc903560a22ae21dc6496e9da438.jpg

I takie też modyfikacje można dostrzec wsród użytkowników np. kamperów z niemieckojęzycznych for:

bezpośrednio na radiator

jeden wentylator

image.thumb.jpg.c98e26e8e51970b2726272df8e657bf4.jpg

para wentylatorów

L-fter_b02c.jpg.c09b947508a229ea6fa704a1117d3495.jpg

393132731_Kuhlschrank4.thumb.jpg.cdb30cb15395fcc392be1d2be62f7806.jpg

 

Ale czy można nieco inaczej, jeszcze mocniej wentylować przestrzeń "roboczą" za lodówką?

Tu kolega miał rację:

1 godzinę temu, reflexes napisał:

w jednej z przyczep miałem fabryczny wiatrak, co ciekawe zamontowany przy dolnej kratce i skierowany na radiator, ten na rurce z czynnikiem z tyłu lodówki.

Dodatkowo w serwisowej instrukcji Dometic 2002 dot. instalacji lodówek w przyczepach i kamperach mamy:

1429711102_DometicInstallationInstruction.thumb.png.b9e5cd7998841397744f47a4dcd15268.png

Dwa wentylatory zamontowane jeden nad drugim zwiększają przepływ powietrza również przez pozostałe elementy układu (absorber, radiator skraplacza).

Przykład takiego zamocowania wentylatora:

IMG_1945.thumb.jpg.4a635a22a99821f0cdfbd28393f1cf3a.jpg

 

Dometic wspomina o ewentualnym rozważeniu montażu wentylatorów dla temperatur zewnętrznych powyżej 32*C.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tofel Ciekawe rzeczy wrzuciłeś :ok: 

Nie wiem, czy uda mi się jutro, ale zmienię lokalizację wiatraczka na jedną z Twoich zdjęć i ponowie test. Zobaczymy co z tego wyjdzie :hmm: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I miał człowiek dylemat - montować czy nie. Wychodzi że nie, pastę ewentualnie zmienić, kratki zdjąć, i trzymać w lodówce czteropak puszkowy jako "akumulator chłodu". Kurczę, wolałbym chyba już założyć te wiatraki, żeby czteropak nie musiał tam ciągle stać :)

A tak z wiatrakami lub bez, wychodzi na to samo, lub nawet gorzez z niż bez. Wiatraki wychładzają to co ma być ciepłe, żeby co innego było zimne, obniżając sprawność, a punktowo nie przybędzie gorąca znikąd, do tego wyciągają ciepłe powietrze z cepy, więc wokół ścian lodówki, nawet jak powinno być nieco chłodniej niż temp w przyczepie (cóż, izolacja nie jest idealna), jest cug cieplejszego powietrza, co tylko zwiększa różnicę temperatury zewnątrz-wewnątrz, i podnosi temperaturę w środku lodówki. 

Niech ktoś powie że jak już, to jeden nieduży, chociaż jedna malutka 80-ka puszczona na 6-7V, robi jakąś tam robotę, że to może mieć sens, żeby była zgoda na forum... :) 

Mniej więcej tak, jak kiedyś ponoć poradził stary mędrzec, zapytany czy deski w gminnej łaźni mają być heblowane (zbytek i luksus a zatem obraza Najwyższego) czy nieheblowane (skromność i pokra, ale drzazgi w zadku przyjemne nie są): "Heblować z jednej strony, i kłaść heblowanym do spodu".

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, czyś napisał:

I miał człowiek dylemat - montować czy nie. Wychodzi że nie, pastę ewentualnie zmienić, kratki zdjąć, i trzymać w lodówce czteropak puszkowy jako "akumulator chłodu". Kurczę, wolałbym chyba już założyć te wiatraki, żeby czteropak nie musiał tam ciągle stać :)

A tak z wiatrakami lub bez, wychodzi na to samo, lub nawet gorzez z niż bez. Wiatraki wychładzają to co ma być ciepłe, żeby co innego było zimne, obniżając sprawność, a punktowo nie przybędzie gorąca znikąd, do tego wyciągają ciepłe powietrze z cepy, więc wokół ścian lodówki, nawet jak powinno być nieco chłodniej niż temp w przyczepie (cóż, izolacja nie jest idealna), jest cug cieplejszego powietrza, co tylko zwiększa różnicę temperatury zewnątrz-wewnątrz, i podnosi temperaturę w środku lodówki. 

Niech ktoś powie że jak już, to jeden nieduży, chociaż jedna malutka 80-ka puszczona na 6-7V, robi jakąś tam robotę, że to może mieć sens, żeby była zgoda na forum... :) 

Mniej więcej tak, jak kiedyś ponoć poradził stary mędrzec, zapytany czy deski w gminnej łaźni mają być heblowane (zbytek i luksus a zatem obraza Najwyższego) czy nieheblowane (skromność i pokra, ale drzazgi w zadku przyjemne nie są): "Heblować z jednej strony, i kłaść heblowanym do spodu".

Zacne podsumowanie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem to już innym temacie, ja używam lodówki na gaz bez wentylatorków od kilku lat i daje ona radę nawet w ponad 30 stopniowe temperatury. Czy z wiatraczkami by było lepiej, nie wiem :niewiem:

Test Szarego fajny. Moim zdaniem, jest milion zmiennych, które wpływają na to, czy wiatraczki pomogą czy nie.

Natomiast jak czytam o tym, że blaty się grzeją, to myślę, że coś jest źle zaprojektowane lub przerobione, jakieś duże nieszczelności muszą być i wtedy wyciąganie powietrza przez wiatraczki robi robotę. Choć na pewno podciśnienie nie wpływa dobrze na chłodzenie, to na pewno nie pozwala ogrzewać lodówce blatu, co moim zdaniem jest dobrym obejściem problemu :ok:

Nie wiem, może sam kiedyś przeprowadzę pododobne testy jak Szary - dzięki :dzieki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnej przyczepie dołożyłem wentylator wyciągowy, który nie dmucha mocno, a lekko wspomaga ruch powietrza, nie mam jednak dużego porównania do pracy bez wentylatora, jednak chłodzenie jest zadowalające. W poprzedniej przyczepie, bez wentylatora chłodzenie było zdecydowanie słabsze w upalne dni.

 

@Lepciak podziel się wiedzą. Po co ten radiator na ciepłych rurach jak nie do chłodzenia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

15 godzin temu, czyś napisał:

I miał człowiek dylemat - montować czy nie.

12 godzin temu, szary11 napisał:

Zacne podsumowanie ???

 

A ja dzisiaj rano przeglądałem sobie informacje w przedmiotowej kwestii. U Dometica.

IMG_20220701_092608.thumb.jpg.0767b3f059ae5847345c72b23c7ce6f1.jpg

Bardzo chciałem odpowiedzieć na wezwanie kolegi Krzysztofa:

15 godzin temu, czyś napisał:

Niech ktoś powie że jak już, to jeden nieduży...może mieć sens, żeby była zgoda na forum... :) 

Więc patrzę i oczom nie wierzę:

Dometic nie chce zgody na forum !

 

Z takiego dokumentu

1178999521_DometicServiceInstructionAbsorption-7-SeriesPublication.thumb.jpg.61baef5de0234d863a8d80821effa5c7.jpg

 

oprócz wskazówek dotyczących samej instalacji lodówki i sposobu jej zabudowy ze szczególnym uwzględnieniem zachowania wentylacji (cyrkulacji powietrza) za urządzeniem chłodniczym:

828191168_DometicServiceInstructionAbsorption-7-SeriesDeflector.thumb.jpg.9971a0a1dbd76ddf44b246fd7419b6cd.jpg

pochodzi również informacja, która może - co po niektórym - nie dawać spokoju :D

 

A oto i porada od producenta użytkowanych przez Nas lodówek:

749814058_DometicServiceInstructionAbsorption-7-SeriesFanInstallation.thumb.jpg.cd9240f75e3afeb40c08b8c784832b6e.jpg

od autora: pozwoliłem sobie od razu zamieścić wersję z tłumaczeniem, co by wiedzę błyskawicznie przyswoić i poddać spokojnej :hmm: analizie

zoom.thumb.png.cc0a9e3da7df0d7cefc485278b4fe2d0.png

 

I jak tu dalej spokojnie wypoczywać ;)

Pozdrawiam

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem już na to, co koledzy wcześniej zamieścili, i wychodzi na to że właśnie nieduży wiatrak o nieprzesadnej wydajności, odpowiednio umiejscowiony i z odpowiednio umiejscowionym przełącznikiem bimetalicznym, może robić robotę, a nie monstra po 2-3 wentyle na kratach. 

Kwestia temperatury, przy której bimetal ma załączać/rozłączać obwód - chodzi chyba o to że przy zbyt wysokiej temperaturze skraplacza (efektywnie byłoby ją mierzyć blisko końca skraplacza przed wyjściem skraplacza na parownik, i tej temperatury użyć do sterowania wiatrakim) pary amoniaku nie skroplą się do amoniaku w postaci cieczy wchodząc do parownika. 

Trochę poczytałem, wprawdzie dość pobieżnie, ale zwykle przyjmuje się temperaturę skraplania wyższą o 10-12 K od temperatury otoczenia. Podaje się wszędzie dane dot. instalacji sprężarkowch, lub z chłodzeniem wodnym skraplacza, co trochę różni się od warunkó pracy układu bezsprężarkowego, ale można by poeksperymentować z bimetalami załączającymi się np. 45 stopniach C. Jeśli na końcu skrapalacza osiągnięta zostałąby taka temperatura, znaczyłoby to, że skraplacz jest za ciepły aby efektywnie zachodziło skraplanie par amoniaku. 

Chyba, że ktoś zmierzyłby się ze sprawwdzeniem temperatur załączania bimetalu z fabrycznego zestawu.

Takie termiki (przełączniki termiczne) typu otwartego, na różne temeperatury, np. 45 czy 50 stopni (otwarty - normalnie otwarty, zamyka obwód przy danej temperaturze z okręsloną dokładnością) kosztują kilka złotych sztuka. 

Nieduży, max 100 mm, i nieprzesadnie wydajny, ale cichy wiatrak raptem dwadzieścia złotych [a można i taniej], obejma kawałek blaszki i dwa wkręty, pewnie każdy znajdzie, wyłącznik kołyskowy [główny] dla takiego ustrojstwa [kilka PLN], bimetal [kilka PLN], albo nastawny sterownik z termistorem ok. 30 zł i temp. załaczania można regulować, oprawka bezpiecznika rurkowego i bezpiecznik powiedzmy 500mA żeby osobno zabezpieczyć ten obwód, i wio, i można zrobić jak electrolux przewidział. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odbiegając od tematu (bo chyba na tym forum to lubimy)

Intryguje mnie wstawienie wentylatora do lodówki...by wymusić w niej obieg powietrza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.