Jump to content
szary11

TEST: z wentylatorkiem i bez - pomiar temperatur w lodówce Dometic

Recommended Posts

szary11

Zrobiłem mały teścik. Wczoraj odpaliłem lodówkę na gazie i mierzyłem temperatury co 15 minut.

Dziś rano domontowałem wentylator komputerowy (9cm, śmigiełko ponad 6cm) za górną kratkę i powtórzyłem test.

Pogoda porównywalna, mocne słońce, bardzo ciepło, pora dnia prawie taka sama (poślizg dziś 30 minut, start o 9:10 bez wentylatora i 9:40 z wiatraczkiem), temperatura pod domem różniła się o wartości jakie zmierzyłem w przyczepie. Do pomiarów użyłem pirometr, "strzelałem" nim w ściśle założone przez siebie, powtarzalne punkty.

A wynik? Popatrzcie:

678976061_Templodwki.JPG.afe1b7c69daf924af1b6f55588d1d4b2.JPG

Ścianki lodówki na koniec testu w obu przypadkach średnio miały ok. 10st.C.

WNIOSEK: :blink:

Maras

:hmm:

A wentylator ciągnął czy dmuchał ? Jak był ustawiony ?

szary11
8 minut temu, Maras napisał:

:hmm:

A wentylator ciągnął czy dmuchał ? Jak był ustawiony ?

Oczywiście wyciągał, czuć było ciepły powiew.

Tofel

Witam.

7 minut temu, szary11 napisał:

...czuć było ciepły powiew.

Z wyników pomiarów wychodzi, że to może był termowentylator :D

ps.

A tak na poważnie - może po prostu coś zakłócało ten wzmocniony przepływ (ujście) ciepłego powietrza.:hmm:

Pozdrawiam

reflexes

Trzeba pamiętać że lodówka absorpcyjna musi jednak czynnik nagrzać w jednym miejscu żeby działał poprawnie dlatego też zbytnie chłodzenie "tyłu" lodówki może spowodować spadek jej wydajności. 

Sam osobiście posiadam 2 wentylatory 12cm włączane termostatem w zakresie 40-30 st. C. Nigdy nie mierzyłem temperatury ale zamrażarka mrozi doskonale, a w chłodziarce to co bliżej radiatora też często mi zamarza i nawet w upale muszę po kilku dniach zwiększyć temperature na termostacie lodówki.  

Dodatkową zaletą jest właśnie niższa temperatura szafki kuchennej w okolicy palnika i kominka, przy której ktoś z nas ma głowę podczas spania. 

IMG_20190613_190226.jpg

szary11
28 minut temu, Tofel napisał:

Witam.

Z wyników pomiarów wychodzi, że to może był termowentylator :D

ps.

A tak na poważnie - może po prostu coś zakłócało ten wzmocniony przepływ (ujście) ciepłego powietrza.:hmm:

Pozdrawiam

Działało jak termo ;)

Nic zakłócać nie mogło, wszystko inne jest w standardzie.

jacek00
1 godzinę temu, szary11 napisał:

Zrobiłem mały teścik. Wczoraj odpaliłem lodówkę na gazie i mierzyłem temperatury co 15 minut.

Dziś rano domontowałem wentylator komputerowy (9cm, śmigiełko ponad 6cm) za górną kratkę i powtórzyłem test.

Pogoda porównywalna, mocne słońce, bardzo ciepło, pora dnia prawie taka sama (poślizg dziś 30 minut, start o 9:10 bez wentylatora i 9:40 z wiatraczkiem), temperatura pod domem różniła się o wartości jakie zmierzyłem w przyczepie. Do pomiarów użyłem pirometr, "strzelałem" nim w ściśle założone przez siebie, powtarzalne punkty.

A wynik? Popatrzcie:

678976061_Templodwki.JPG.afe1b7c69daf924af1b6f55588d1d4b2.JPG

Ścianki lodówki na koniec testu w obu przypadkach średnio miały ok. 10st.C.

WNIOSEK: :blink:

Czyli już wiadomo, czemu producenci nie montują wentylatorków a jedynie zalecają zdejmowanie kratek. 

mundek28

Dziwią trochę wyniki pomiaru temperatury blatu.

szary11
22 minuty temu, mundek28 napisał:

Dziwią trochę wyniki pomiaru temperatury blatu.

Czemu?

37 minut temu, jacek00 napisał:

Czyli już wiadomo, czemu producenci nie montują wentylatorków a jedynie zalecają zdejmowanie kratek. 

Zaczynam mieć podobną wątpliwość :hmm:

Lepciak

Wykonuję chłodnie od około 45 lat po ukończeniu odpowiednich szkoleń i doskonale rozumiem prezentowane tutaj wyniki. Ale nie zabieram w sprawie głosu gdyż zaraz zakraczą mnie ci forumowicze którzy o chłodnictwie pojęcia nie mają żadnego chociaż wierzą, że w ich przypadku jest zupełnie inaczej.  Wiedzy nie sprzedam ale przynajmniej dalej w spokoju żyję.  Z zawodu i wykształcenia jestem elektrykiem i w tym temacie również jestem pouczany przez naszych forumowych wszystko wiedzących dyletantów. Wniosek ten sam.

.

Misio

U mnie wentylatory poprawiły zdecydowanie parametry...

reflexes
1 minutę temu, Lepciak napisał:

Wykonuję chłodnie od około 45 lat po ukończeniu odpowiednich szkoleń i doskonale rozumiem prezentowane tutaj wyniki. Ale nie zabieram w sprawie głosu gdyż zaraz zakraczą mnie ci forumowicze którzy o chłodnictwie pojęcia nie mają żadnego chociaż wierzą, że w ich przypadku jest zupełnie inaczej.  Wiedzy nie sprzedam ale przynajmniej dalej w spokoju żyję.  Z zawodu i wykształcenia jestem elektrykiem i w tym temacie również jestem pouczany przez naszych forumowych wszystko wiedzących dyletantów. Wniosek ten sam.

.

Ja nie mam pojęcia o chłodnictwie i chętnie przeczytam fachowca. Co prawda wentylatorki biorą znikome ilości prądu, ale chetnie je wyłączę jeśli zbędne albo wręcz szkodliwe. 

Dodam tylko, że w jednej z przyczep miałem fabryczny wiatrak, co ciekawe zamontowany przy dolnej kratce i skierowany na radiator, ten na rurce z czynnikiem z tyłu lodówki.

jacekzoo
2 minuty temu, reflexes napisał:

Ja nie mam pojęcia o chłodnictwie i chętnie przeczytam fachowca.

@Lepciak
Ja też 😉

jacek00
13 minut temu, Lepciak napisał:

.

I ja. Sam wentylatorków nie mam i montować nie mam zamiaru, Lodówka działa, w upały także ;) 

cool camper

Czyli ,jak dobrze rozumiem to wentylator gówno daje!! ??