Skocz do zawartości

Felgi stalowe


dareknow

Rekomendowane odpowiedzi

Wrócę do dyskusji na temat pierścieni centrujących.

Byłem dzisiaj przymierzyć nową felgę :yay: , czy pasuje na otwory, zanim wrzucę na felgi nowe opony :yay:.

Niestety nie wziąłem telefonu, aby zrobić zdjęcie, więc pochwalę się innym razem :)

Jest blaszany kapturek, na który by można było założyć dodatkowy pierścień centrujący, i tak zrobię. 

Już odchodząc od dyskusji, czy to wpływa na odpowiednie centrowanie i odczuwanie drgań, to na pewno pomaga przy zakładaniu koła. Jak jest pół centymetra luzu, to muszę każda jedną śrubę "celować" ustawiając (podnosząc) koło. Z pierścieniem jak dobrze przyłożę koło to wszystkie pięć otworów mam nacelowane, i tylko przytrzymując lekko koło wkręcam palcami wszystkie śruby.  Jak dla mnie to już wystarczający powód, aby kupić pierścionki za kilka złotych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 151
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

2 minuty temu, Piotrekm13 napisał:

Jest blaszany kapturek, na który by można było założyć dodatkowy pierścień centrujący, i tak zrobię. 

 

Kategorycznie :] nie wolno zakładać pierścieni:lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jak miałem Passata B5, to  w komplecie do wymiany koła oprócz lewarka,klucza i nasadki do zabezpieczenia była plastikowa szpilka .Bardzo ułatwiała nacelowanie felgi na otwory w piaście. Wydaje mi się że to lepsze rozwiązanie B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, peja76 napisał:

Kategorycznie :] nie wolno zakładać pierścieni:lol::lol::lol:

Wiem, grozi mocnym wycentrowaniem koła, ale zaryzykuję. ;)

Na wszelki wypadek właśnie zamówiłem pierścionki, w razie jak by mnie ktoś próbował odwlec od tej decyzji.  :D

A jak mnie ktoś wkurzy to założę po dwa, bo zamówiłem cztery :mlot:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciągnąc dalej temat...

Nawet odkręcając koło, jak wisi ono na samych śrubach, to jest to problematyczne, bo trzeba kombinować i unosić koło, aby palcami wykręcić śrubę. Jak są pierścienie centrujące to koło praktycznie samo wisi, wystarczy tylko obrócić, aby nacelować na otwory. W jednym przypadku koło wisiało samo, w drugim przypadku musiałem lekko dociskać palcami do piasty. Ale żadnego trzymania koła w górze, aby załapać śruby.  Niestety pierścionki  czarne. Nie było "sportowych" ;)

Podsumowując jestem zadowolony z pierścieni zanim jeszcze zaczepiłem przyczepę do samochodu. Poniżej zdjęcia, jak to wygląda. 

 

20220224_085041.jpg.5b174f851655e704201b224b38a4cef1.jpg

 

20220224_085104.jpg.4425cf4ad612037b89ea0b4cf77b58b4.jpg

 

20220224_085149.jpg.f71f1c1e26b5a4c4fb088e798895b665.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Teraz pytanie o ten plastykowy pierścień .

Nie neguję pomysłu i zaznaczam ,że się nie wymądrzam i że za żadne skarby  mnie nikt nie przekona :)

Co wg. Was wycentruje /ustawi  odpowiednio felgę , która jest dokręcona na pięciu śrubach nawet z wysokim momentem (Nm )  ten pierścień czy wspomniane śruby ?

Bo moim zdaniem gdyby ten plastyk miał w sobie jakiś luz albo go nie miał  to i tak śruby robią robotę czyli ustawią  felgę tak jak powinna być  . Pełna zgoda przy zakładaniu koła na bęben .mamy idealnie ustawioną felgę i śrubki nawet blondynka przykręci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Maras napisał:

OK. Teraz pytanie o ten plastykowy pierścień .

Nie neguję pomysłu i zaznaczam ,że się nie wymądrzam i że za żadne skarby  mnie nikt nie przekona :)

Co wg. Was wycentruje /ustawi  odpowiednio felgę , która jest dokręcona na pięciu śrubach nawet z wysokim momentem (Nm )  ten pierścień czy wspomniane śruby ?

Bo moim zdaniem gdyby ten plastyk miał w sobie jakiś luz albo go nie miał  to i tak śruby robią robotę czyli ustawią  felgę tak jak powinna być  . Pełna zgoda przy zakładaniu koła na bęben .mamy idealnie ustawioną felgę i śrubki nawet blondynka przykręci.

 Nie żebym cię namawiał:> ale załóż felgę do auta bez pierścionka i spróbuj założyć tak żeby kiera nie drżała, będziesz mistrz. Dawno dawno temu jak jeszcze byłem chłopcem:D to na tle felg miałem lekko :bzik:, z pierścionkami takimi jak tu nie było tak hop, mam sąsiada tokarza ale trochę trzeba było poczekać żeby mi dotoczył więc jak miałem jeżdzić autem jak kiera drżała:niewiem:, przykręcałem na różne sposoby na krzyż, lekko po kolei ach cuda wianki i co pomogło na szybko, owinięcie taśmą klejącą trzpień od piasty gdzie przychodzi pierścionek i kiera przestała drżeć. Także coś w tym musi być, ale co to ja nie wiem:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, peja76 napisał:

 Nie żebym cię namawiał:> ale załóż felgę do auta bez pierścionka i spróbuj założyć tak żeby kiera nie drżała, będziesz mistrz. Dawno dawno temu jak jeszcze byłem chłopcem:D to na tle felg miałem lekko :bzik:, z pierścionkami takimi jak tu nie było tak hop, mam sąsiada tokarza ale trochę trzeba było poczekać żeby mi dotoczył więc jak miałem jeżdzić autem jak kiera drżała:niewiem:, przykręcałem na różne sposoby na krzyż, lekko po kolei ach cuda wianki i co pomogło na szybko, owinięcie taśmą klejącą trzpień od piasty gdzie przychodzi pierścionek i kiera przestała drżeć. Także coś w tym musi być, ale co to ja nie wiem:hej:

Co do drgań kiery .

W takim np. Mondeo po założeniu tarczy hamulcowej konieczne było założenie dwóch dedykowanych podkładek na szpilki po to aby tarcza nie tańczyła na piaście. Wielu mechaników olewało te podkładki bo to zbędny dodatek. Na forach czytałem wiele postów ,że po wymianie tarcz na kierownicy było czuć drgania. Pierwsze domysły to ,że niby nowe tarcze są krzywe !! 

A jak było pytanie o podkładki to odpowiedź  była : nie było żadnych podkładek !  

Nie neguję Twojej taśmy ,jak się sprawdziła to czemu nie. Jak to się mówi :  jak coś jest głupie a działa to nie jest głupie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maras napisał:

OK. Teraz pytanie o ten plastykowy pierścień .

Nie neguję pomysłu i zaznaczam ,że się nie wymądrzam i że za żadne skarby  mnie nikt nie przekona :)

Co wg. Was wycentruje /ustawi  odpowiednio felgę , która jest dokręcona na pięciu śrubach nawet z wysokim momentem (Nm )  ten pierścień czy wspomniane śruby ?

Bo moim zdaniem gdyby ten plastyk miał w sobie jakiś luz albo go nie miał  to i tak śruby robią robotę czyli ustawią  felgę tak jak powinna być  . Pełna zgoda przy zakładaniu koła na bęben .mamy idealnie ustawioną felgę i śrubki nawet blondynka przykręci.

Śruby  nie centrują  koła. Śruby mają luz na gwincie. Koło w sam. os. jest centrowane na środkowym otworze felgi. I od dzisiaj w mojej przyczepie też. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Piotrekm13 napisał:

Śruby  nie centrują  koła. Śruby mają luz na gwincie. Koło w sam. os. jest centrowane na środkowym otworze felgi. I od dzisiaj w mojej przyczepie też. 

Na samym  gwincie jest luz OK  ale już stożkowy łeb przylega do felgi . Powoli dokręcając felgę te właśnie stożki ustawiają felgę . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Maras napisał:

Na samym  gwincie jest luz OK  ale już stożkowy łeb przylega do felgi . Powoli dokręcając felgę te właśnie stożki ustawiają felgę . 

Skoro na gwincie jest luz to do końca nie ustawią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Piotrekm13 napisał:

Skoro na gwincie jest luz to do końca nie ustawią. 

Pomęczę  jeszcze :) 

Gwint się kończy i zaraz zaczyna się stożek i otwory w feldze też są na krawędzi stożkowe tak aby ten stożek od śruby pasował w ten właśnie otwór felgi.

Piotr ,jak już zanudzam to kończymy temat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Maras napisał:

Na samym  gwincie jest luz OK  ale już stożkowy łeb przylega do felgi . Powoli dokręcając felgę te właśnie stożki ustawiają felgę . 

oczywiście, że tak. u mnie np otwory w feldze na śruby mają takie wyoblenia, żeby w nie wszedł stożek śruby i ustawił felgę

 

1 godzinę temu, peja76 napisał:

ale załóż felgę do auta bez pierścionka i spróbuj założyć tak żeby kiera nie drżała

ale o czym mowa? w aucie masz piastę, i na nią nasadzasz felgę, śrubami tylko skręcasz. w budzie nie ma żadnej piasty, a ten dekielek o który się rozchodzi to jest tylko zaślepka śruby, on nie przenosi żadnych sił, ani nie służy do ustawiania koła

25 minut temu, Piotrekm13 napisał:

Skoro na gwincie jest luz to do końca nie ustawią. 

zakładałeś kiedyś koło w budzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.