Skocz do zawartości

Nowy podatek


Benior

Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego napisałem - jeśli sie lubi często zmieniać. Nie każdy za tym przepada. Kilka miesięcy trwa dobre "wjeżdżenie się" w samochód, żeby jeździć później choćby "w automacie", latając w porywach i 3-4 tysia od poniedziałku do piątku. Jak ktoś ma czas na zabawę jak nowym gadżetem, ok, dla mnie to jest narzędzie, a skupiam się w życiu na zupełnie czym innym. Ostatnia zmiana, jako że nie mam czasu się do tego "przyłożyć" (poznać nowości, a parę ich jest, samochód przewiezie cię prawie sam pod wskazany adres), przy obecnej dostępności wszystkiego, (zimówki, felgi, zapas, zestaw narzędzi - rzeczy do dokupienia) stanowi dla mnie nie tyle radość a katorgę - wszystko postawione na głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 281
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 8.12.2021 o 16:03, jacek00 napisał:

 


Generalnie każdy środek trwały możesz z DG wycofać na cele prywatne. Problematyczny jest właśnie ewentualny VAT, jeżeli przy nabyciu przysługiwało Ci prawo do odliczenia VAT. 

 VAT od kwoty na fv nabycia/wykupu czy od realnej wartości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 godzin temu, danielpoz napisał:

 VAT od kwoty na fv nabycia/wykupu czy od realnej wartości?

Tu masz wszystko opisane:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00271

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.12.2021 o 16:03, jacek00 napisał:

Jeśli mowa o samym picie to wystarczy darowizna w pierwszej grupie podatkowej. Np oboje małżonkowie (jeśli zachodzi współdzielność majątkowa) przekazują pojazd do majątku osobistego jednego z małżonków.

Jestem teraz na etapie sprzedaży kampera..

Czy ja dobrze rozumie, mam z żoną wspólność majątkową. Kampera kupiliśmy ze środków wspólnych, wprowadzony i w całości zamortyzowany w firmie żony. Czy żona może przekazać pojazd mi, a ja go prywatnie sprzedam bez podatku ? Oczywiście interesują mnie rozwiązania wyłącznie w 100 % legalne. 

Nasza księgowa uważa że nie można takiego pojazdu przekazać jednemu ze współmałżonków ponieważ został zakupiony ze środków wspólnych.

Oczywiście wolałbym aby było inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Simbus1 napisał:

Jestem teraz na etapie sprzedaży kampera..

Czy ja dobrze rozumie, mam z żoną wspólność majątkową. Kampera kupiliśmy ze środków wspólnych, wprowadzony i w całości zamortyzowany w firmie żony. Czy żona może przekazać pojazd mi, a ja go prywatnie sprzedam bez podatku ? Oczywiście interesują mnie rozwiązania wyłącznie w 100 % legalne. 

Nasza księgowa uważa że nie można takiego pojazdu przekazać jednemu ze współmałżonków ponieważ został zakupiony ze środków wspólnych.

Oczywiście wolałbym aby było inaczej. 

Nie ma znaczenia, że majątek został nabyty ze środków wspólnych, bo małżonkowie mogą przecież dowolnie decydować co ze swoim majątkiem poczną i komu go darują. Oczywiście że można taki pojazd przekazać do majątku osobistego jednego z małżonków. W takim wypadku małżonkowie muszą dokonać takiego przekazania. Żona Tobie robi darowiznę do Twojego majątku odrębnego, i Ty swoją połowę też musisz przekazać do swojego majątku odrębnego. Oczywiście umowy darowizny trzeba zgłosić do US, masz na to 6 miesięcy od dokonania darowizny/

https://www.eporady24.pl/darowizna-polowy-samochodu,pytania,4,214,27883.html
 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Simbus1 napisał:

Czy ja dobrze rozumie, mam z żoną wspólność majątkową. Kampera kupiliśmy ze środków wspólnych, wprowadzony i w całości zamortyzowany w firmie żony. Czy żona może przekazać pojazd mi, a ja go prywatnie sprzedam bez podatku ? Oczywiście interesują mnie rozwiązania wyłącznie w 100 % legalne. 

Rozumiem, że żona ma JDG? Jeśli tak, to ja bym zrobił tak:

1. Żona wycofuje środek trwały z działalności do majątku prywatnego. Po tej operacji pojazd jest w Waszym majątku prywatnym wspólnym.

2. Żona daruje Tobie swoją część do Twojego  majątku osobistego ale jednocześnie Ty swoją część darujesz sobie do majątku osobistego. Wiem, wydaje się to bez sensu, ale tak trzeba zrobić. W tych drukach w US trzeba podawać kwoty, więc najprościej jest wpisywać po 50%, ale pamiętaj, majątek wspólny to nie jest 50/50, to jest majątek wspólny, czyli pojazd jest tak samo Twój jak i żony, nie ma tutaj proporcji, ale US się nie przyczepiają, jak wpisuje się 50/50.

3. Sprzedajesz po 6 miesiącach prywatnie bez podatku, bo to żona prowadziła działalność, a nie Ty. Ty go nie amortyzowałeś i nie rozliczałeś. A w tej chwili jest on Twoim majątkiem osobistym.

A prostsza wersja:

1. Żona wycofuje środek trwały z działalności do majątku prywatnego. Po tej operacji pojazd jest w Waszym majątku prywatnym wspólnym.

2. Darujecie oboje dziecku.

3. Dziecko sprzedaje po 6 miesiącach (i znika z kasą :-]

4. Jeśli jednak nie uciekło z kasą, to Wam ją daruje.

 

Edytowane przez pjetko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Rozumiem, że żona ma JDG? Jeśli tak, to ja bym zrobił tak:.
A prostsza wersja:
1. Żona wycofuje środek trwały z działalności do majątku prywatnego. Po tej operacji pojazd jest w Waszym majątku prywatnym wspólnym.
2. Darujecie oboje dziecku.
3. Dziecko sprzedaje po 6 miesiącach (i znika z kasą :-]
4. Jeśli jednak nie uciekło z kasą, to Wam ją daruje.
 


Zamiast dziecka może być każda inna osoba z I grupy podatkowej - rodzice, brat, siostra, teściowie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jacek00 napisał:

Zamiast dziecka może być każda inna osoba z I grupy podatkowej - rodzice, brat, siostra, teściowie...

 

Tak, ale chodzi o to, żeby to była jedna osoba w 0 grupie dla obojga małżonków, czyli zostaje tylko dziecko. Żona w zasadzie to nie rodzina, a co dopiero jej rodzina... :-]

I grupa nie jest zwolniona.

Edytowane przez pjetko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, pjetko napisał:

Tak, ale chodzi o to, żeby to była jedna osoba w 0 grupie dla obojga małżonków, czyli zostaje tylko dziecko. Żona w zasadzie to nie rodzina, a co dopiero jej rodzina... :-]

I grupa nie jest zwolniona.

Chodziło mi o 0 grupę. Ale chyba się faktycznie pozmieniało. Byłem przekonany, że teściom też można darować bez podatku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Simbus1 napisał:

Pisząc dzieci macie na myśli takie które są pełnoletnie ? Bo mój najstarszy ma 14 lat :)  Można mu podarować legalnie a on po tych 6 miesiącach sprzedaje jako niepełnoletni gość ? 

Każde dziecko może mieć swój majątek osobisty, ale do 18 r.ż. zarządzać nim nie może. Mogą to robić prawni opiekunowie. Więc generalnie możesz będąc rodzicem darować sobie w jego imieniu jego majątek :-] To są częste praktyki przy okazji chrzcin, komunii itp. :-]

Edytowane przez pjetko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pjetko napisał:

Każde dziecko może mieć swój majątek osobisty, ale do 18 r.ż. zarządzać nim nie może. Mogą to robić prawni opiekunowie. Więc generalnie możesz będąc rodzicem darować sobie w jego imieniu jego majątek :-]

Pisz do mnie jak do młotka który o podatkach nie wie nic :)  Czyli możemy zrobić darowiznę czternastoletniemu synowi ? On po tych 6 miesiącach może normalnie sprzedać pojazd czy jak  ? Tylko prosto Panowie :) No dobra, co z Vatem ? Księgowa aktualnie mówi żeby wystawić fakturę z firmy z Vatem 23 %. Więc przy tych darowiznach jak to ogarnąć ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.