Skocz do zawartości

Oświetlenie diodowe


ML

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę podpowiedz - cie skąd najlepiej "wziąść" 12V żeby zasilić listwę led zamontowaną w lodówce?. Czy jest mozliwość podpiąć sie pod panelem lodówki ?

 

cieżko powiedzieć jak jest u Ciebie, ja miałem dwie kostki, jedna za lodówką do zasilania lodówki - tam np wpiąłem wentylatorki

drugą pod zlewem do zasilania lampki nad kuchnią, stąd wyprowadziłem zasilanie dla oświetlenia lodówki i "podłogowego" ;)

 

nie wiem czy do włącznika idą dwa przewody ?

druga sprawa to czy masz zasilanie lodówki cały czas ? (powinien być osobny obwód żeby nie rozładować aku, zasilanie z auta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest taki układ że lodówka stoi po prawej stronie od wejścia a kuchnie mam po lewej wiec raczej odpada przeciaganie kabelka z kuchni.

Przy lodówce nie mam zadnej kostki lub gniazdka na 12V...w Twoim przypadku miales tą kostke jakos na zewnątrz, czy musiales demontować lodówke?

 

nie wiem czy do włącznika idą dwa przewody ?

do włącznika idzie jeden przewód do zasilania a drugi wychodzi na żarówke.

 

druga sprawa to czy masz zasilanie lodówki cały czas ?

kurcze za bardzo nie wiem o co chodzi z tym zasilaniem cały czas. Nie mam podłączonej lodówki tak żeby brała prad z aku auta, nawet podczas jazdy.

Lodówke używałem tylko z sieci 220V i na próbe czy działa z aku przyczepy

Edytowane przez iron74 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest taki układ że lodówka stoi po prawej stronie od wejścia a kuchnie mam po lewej wiec raczej odpada przeciaganie kabelka z kuchni.

Przy lodówce nie mam zadnej kostki lub gniazdka na 12V...w Twoim przypadku miales tą kostke jakos na zewnątrz, czy musiales demontować lodówke?

 

demontowałem kratki jak zakładałem wentylatory i z tyłu za lodówką była kostka, raczej nie wyglądała na oryginał ;)

 

do włącznika idzie jeden przewód do zasilania a drugi wychodzi na żarówke.

to być może wystarczy stamtąd pociągnąć, ja nie mam podświetlanego włącznika

 

kurcze za bardzo nie wiem o co chodzi z tym zasilaniem cały czas. Nie mam podłączonej lodówki tak żeby brała prad z aku auta, nawet podczas jazdy.

Lodówke używałem tylko z sieci 220V i na próbe czy działa z aku przyczepy

 

czyli masz na stałe podpięte do aku przyczepy, nie jest to dobre rozwiązanie bo łatwo rozładować akumulator

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli masz na stałe podpięte do aku przyczepy, nie jest to dobre rozwiązanie bo łatwo rozładować akumulator

 

wyglada to tak że jeszcze nie mialem okazji korzystać w trakcie wyjazdu z aku przczepy (to pierwsza moja przyczepa kupiona latem), zawsze byłem na polu gdzie było 220V.

Piszesz że w razie czego łatwo rozładować aku, chodzi Ci o ten konkretny przełącznik krańcowy czy wogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że w razie czego łatwo rozładować aku, chodzi Ci o ten konkretny przełącznik krańcowy czy wogóle?

 

chodzi o to że jak przez przypadek pstrykniesz tym od zasilania na 12V, to w kilka godzin masz rozładowany aku

ja już kilka razy dzieciaka złapałem jak bawił się pstryczkami, na szczęście przeważnie wyłączał lodówkę ;)

ale był już czas gdzie zalepiałem taśmą pstryczek

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kumam,czyli lepiej szukać zasilania do podswietlenia lodówki gdzieś indziej. dzieki za pomoc

 

oświetlenie jest mało istotne, po prostu jakbyś miał lodówkę podpiętą pod 12V z auta, to na kempingu (lodówka na 220V) by nie działało

 

inną kwestią jest to o czym pisałem, że przypadkowe włączenie lodówki na 12V rozładuje aku, przy postojach bez 220V to może być upierdliwe

dlatego u siebie będę chciał odłączyć lodówkę od aku przyczepy, bo i tak sie tego nie używa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inną kwestią jest to o czym pisałem, że przypadkowe włączenie lodówki na 12V rozładuje aku

 

Można wpiąć w obwód zasilania lodówki przekaźnik za 10 zł, który sterowany będzie obwodem świateł pozycyjnych przyczepy (i tak ten obwód jest wewnątrz budki wiec nie ma problemu z wpięciem się pod ten sygnał sterujacy). Wówczas zasilanie lodówki z energii "samochodowej" włączy się dopiero gdy włączysz światła - czyli gdy jedziesz. Cała reszta zjada mniej prądu więc możesz mieć zasilanie z akumulatora samochodu na stałę, a lodówka tylko podczas jazdy. Proste i działa. Ja mam tak zrobione ładowanie akumulatora przyczepowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Chcę inaczej zrobić. Chcę instalację 230V przepiąć na 12V. Lodówka zostanie z możliwością zasilania sieciowego i świetlówka nad kuchnią. Nad kuchnie pójdą moduły. Zamienię żaróweczkę halogenową właśnie na nią. A toaletka i łazienka zostanie z halogenami (3x20W; 12V).

Stąd zapotrzebowanie na żarówki LED z gwintem e14 i e27 w rozsądnych cenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę inaczej zrobić. Chcę instalację 230V przepiąć na 12V. Lodówka zostanie z możliwością zasilania sieciowego i świetlówka nad kuchnią. Nad kuchnie pójdą moduły. Zamienię żaróweczkę halogenową właśnie na nią. A toaletka i łazienka zostanie z halogenami (3x20W; 12V).

Stąd zapotrzebowanie na żarówki LED z gwintem e14 i e27 w rozsądnych cenach.

Podobnie zrobiłem. Prawie wszystkie oprawki wywaliłem, wszędzie moduły led. U mnie były plafony, żadnych żyrandoli więc było łatwo ukryć moduły i paski led.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd zapotrzebowanie na żarówki LED z gwintem e14 i e27 w rozsądnych cenach.

 

Najwięcej tego jest na All..., po kilkadziesiąt stron każdego rodzaju, tylko przebierać. Przy okazji masz rożne przejściówki, więc można do pasującego Ci gwintu dobrać bardziej pasująca żarówkę LED :hmm:

E14

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=LED+e14&bmatch=s0-o-0113

 

E27

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=%C5%BCar%C3%B3wka+LED+e27&search_scope=wszystkie+dzia%C5%82y&bmatch=s0-o-0113

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na All.... są takie żarówki , ale czy w dobrej cenie , oceń sam. Szukałem w necie jakiś czas temu i powiem szczerze że nie znalazłem w jakiś lepszych cenach.

Dla przykładu :)

 

http://allegro.pl/zarowka-led-e14-12v-24v-dc-smd-5050-bialy-cieply-i5234726374.html

 

http://allegro.pl/zarowka-led-smd-e27-12v-24v-dc-ac-3w-ciepla-i4998183778.html

 

http://allegro.pl/zarowka-led-4w-e27-12v-24v-dc-10-30v-germany-i5307909988.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.