Skocz do zawartości

Oświetlenie diodowe


ML

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was w związku z tym pytanie. Czy lodówka jak ją przełącze na 12 V zadziała mi na solarze? Jaką moc pobiera taka lodówka? Czy jest sens podłączania lodówki pod aku, który będzie ądowany z solara? czy to nie ma sensu ze względu na duży pobór mocy ?? Proszę o pomoc.

 

Nie można wykonać optymalnie i w prawidłowy sposób, zasilania standardowej lodówki w jeżdżącej przyczepie, z akumulatora 12 V, chyba że uda Ci się zamontować baterię akumulatorów żelowych grubo powyżej 300 Ah i panele fotowoltaiczne o mocy kilkuset W (tak z grubsza, przypuszczam, że min. ok. 650 W :hmm: ).

Standardowa lodówka przy zasilaniu 12 V, pobiera prąd ok. 9 - 10 A. Teraz sam pomyśl, czy to ma sens.

Według mnie, jeśli nie ma dostępu do sieci 230 V, poza zasilaniem gazowym, nie istnieje inny sensowny sposób zapewniający ekonomiczne zasilanie lodówki. Byłaby to zbyt kosztowna inwestycja w stosunku do osiągniętego efektu (pomijam już sprawy techniczne, jak ilość miejsca na panele i akumulatory oraz ciężar tego wszystkiego) :look:

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można wykonać optymalnie i w prawidłowy sposób, zasilania standardowej lodówki w jeżdżącej przyczepie, z akumulatora 12 V, chyba że uda Ci się zamontować baterię akumulatorów żelowych grubo powyżej 300 Ah i panele fotowoltaiczne o mocy kilkuset W (tak z grubsza, przypuszczam, że min. ok. 650 W :hmm: ).

Standardowa lodówka przy zasilaniu 12 V, pobiera prąd ok. 9 - 10 A. Teraz sam pomyśl, czy to ma sens.

Według mnie, jeśli nie ma dostępu do sieci 230 V, poza zasilaniem gazowym, nie istnieje inny sensowny sposób zapewniający ekonomiczne zasilanie lodówki. Byłaby to zbyt kosztowna inwestycja w stosunku do osiągniętego efektu (pomijam już sprawy techniczne, jak ilość miejsca na panele i akumulatory oraz ciężar tego wszystkiego) :look:

 

:hej:

 

dziękuję bardzo za wyjaśnienie. W takim razie mam kolejne pytanko. W lodówce mam dwa włączniki 12V i 220V. Na 220V działa mi bez problemu a na 12V w żaden spsob nie chce się uruchomić. W jakiej sytuacji powinna się włączyc na 12V? Przy podłączonym holowniku? Skąd lodówka dostaje 12V ? Nie wiem czy mam cos zepsute czy poprostu nie wiem kiedy będzie mi działała na 12V :(. prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję bardzo za wyjaśnienie. W takim razie mam kolejne pytanko. W lodówce mam dwa włączniki 12V i 220V. Na 220V działa mi bez problemu a na 12V w żaden spsob nie chce się uruchomić. W jakiej sytuacji powinna się włączyc na 12V? Przy podłączonym holowniku? Skąd lodówka dostaje 12V ? Nie wiem czy mam cos zepsute czy poprostu nie wiem kiedy będzie mi działała na 12V :(. prosze o pomoc.

 

Wszystko już zostało napisane, trzeba szukać :look:

Np. tu dałem całą serię linków, post #15:

http://forum.karawaning.pl/topic/11331-lodowka-elektrolux/

Poczytasz i wszystko będzie jasne :hmm:

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko już zostało napisane, trzeba szukać :look:

Np. tu dałem całą serię linków, post #15:

http://forum.karawan...wka-elektrolux/

Poczytasz i wszystko będzie jasne :hmm:

 

:hej:

 

dziękuję raz jeszcze. Poczytałem wszystkie linki i jutro posprawdzam co u mnie "w trawie piszczy'. Wiem juz na bank, ze mam wtyk 7 pin i tylko jeden, więc chyba zasilanie idzie po p/mgielnym. sprawdze i dam znać. dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję raz jeszcze. Poczytałem wszystkie linki i jutro posprawdzam co u mnie "w trawie piszczy'. Wiem juz na bank, ze mam wtyk 7 pin i tylko jeden, więc chyba zasilanie idzie po p/mgielnym. sprawdze i dam znać. dziękuję

 

... może też być tak, że w ogóle masz nie podłączony przewód od zasilania 12V.

Najlepiej sprawdzić "po kablu" - prześledzić jego drogę :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... może też być tak, że w ogóle masz nie podłączony przewód od zasilania 12V.

Najlepiej sprawdzić "po kablu" - prześledzić jego drogę :skromny:

 

Prześwietliłem kabelki od lodówki wzdłóz i wszerz i juz wszystko jasne. Lodówka działa jak ta lala :). Okazuje się, ze we wtyczce cepki - kabel zasilający do lodówki był poprostu odpięty - podobnie jak kabelek od przeciwmgielnego. Najwyraźniej ktoś przełączał kabelki we wtyczce w zależności od potrzeb. Tak więc jak chcę zasilac lodówkę w czasie jazdy to podłączam lodówkę a jak jest mgiełka to kabelek od światełek :). Trochę to amatorskie rozwiązanie ale pomyślę nad przełącznikiem w samej przyczepce. problem jest tylko w tym, ze kabelek do świateł jest 2 razy cieńszy niz do lodówki wieć aby podpiąć jakis przełącznik to muszę wymienić najpierw kabel na grubszy.

dzięki Wam za pomoc i za porady.

 

Dziś się właśnie zabrałem za montaż taśm LED-owych ze ściemniaczami. Jak juz wykonam wszystko to podeślę fotki wraz z opisem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kristofer jestem pod wrażeniem znajomości i dokładnego opisu oświetlenia LED. Ja korzystam z własnych rozwiązań oświetlenia LED ale teraz będę - mądrzejszy i jak będę kupował w hurtowni taśmy lub inne LEDY ,będę mógł sprzedawcę zaskoczyć,by mi nie wciskał kitu. Przyznaję ,że w tych sprawach jestem mniej doświadczony. I raczej starałem się kupować licząc na wiedzę sprzedawcy.waytogo.gif

 

Pozdro,,,,,,,,,,,,,,,,banan.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

troche odkopie temat - fajnym pomysłem jest wykorzystanie profili LED jako oświetlenia zastępczego albo i nawet głównego, ilość modeli taśm LED które można zamontować w takim profilu jest tak różnorodna jeśli chodzi o kolor i moc, że każdy znajdzie coś dla siebie. ja ostatnio skorzystałem z oferty firmy TOPMET LIGHT i kupiłem sobie drążek do szafki w przyczepie taki o :

 

realizacja%20OVAL%20szafa%20garderobiana%202.jpg

 

ale kształtów tych profili jest tyle, że można z tym nieźle pokombinować dla zainteresowanych wrzucam linka :

 

http://www.topmet.pl...75_profile.aspx

 

pozdrawiam,

 

P.

Edytowane przez pawel_sw (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł na podświetlenie szafy czy w przyczepie czy w domu :) Z innych profili też można pokombinować różne typy oswietlenia.

 

Ja bym chciał (bardziej moja żonatuptup.gif ) żeby podświetlić w jakiś sposób lodówkę w przyczepie. Nie koniecznie w środku, może też być na panelu nad drzwiczkami ze strumieniem światła skierowanym w dół. Koledzy kombinował ktoś kiedyś coś takiego? Macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś na forum opisywane było oświetlenie w lodówce zrobione na zasadzie wyłącznika krańcowego, czyli tak, jak w standardowej lodówce w domu. Ale może rzeczywiście lepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie takiej listwy... Trzeba by temat przemyśleć, żeby po otwarciu lodówi listwa świeciła do lodówki, a nie na nogi otwierającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś na forum opisywane było oświetlenie w lodówce zrobione na zasadzie wyłącznika krańcowego, czyli tak, jak w standardowej lodówce w domu. Ale może rzeczywiście lepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie takiej listwy... Trzeba by temat przemyśleć, żeby po otwarciu lodówi listwa świeciła do lodówki, a nie na nogi otwierającego.

 

mam wklejone 10cm taśmy LED + włącznik krańcowy i działa

trzeba tylko dobrać cieniutki przewód żeby nie odpychał drzwiczek

taśmę przykleiłem blisko drzwi "na suficie" lodówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe rozwiązanie jest takie ( sorki za jakośc ale nie mialem nic lepszego do fotek pod ręką ):

a5389b421689cb81gen.jpg

 

 

i tak jak pisał przedmówca, włączniczek i do górnej części, to jest akurat profil który nazywa się chyba Wide, ale można też wrzucić coś cieńszego i wszystko skompletować razem z przewodem kloszem zaślepkami itp na stronie o ktorej pisalem wczesniej :

http://www.topmet.pl/Sklep/1398_1194_wg-zastosowania/7875_profile.aspx

 

 

pozdrawiam i mam nadzieje ze pomogłem :)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wklejone 10cm taśmy LED + włącznik krańcowy i działa

trzeba tylko dobrać cieniutki przewód żeby nie odpychał drzwiczek

taśmę przykleiłem blisko drzwi "na suficie" lodówki

 

Proszę podpowiedz - cie skąd najlepiej "wziąść" 12V żeby zasilić listwę led zamontowaną w lodówce?. Czy jest mozliwość podpiąć sie pod panelem lodówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.