Skocz do zawartości

Oświetlenie diodowe


ML

Rekomendowane odpowiedzi

na moje zaklucenia od transformatora z 230 na 12v, tak sie dzieje czasem w samochodach jak ktos wsadzi diody do oswietlenia, i trzeba wtedy filtr montowac czy jak to tam zwano, ale chlopaki co sie znaja pewnie ci lepiej powiedza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mruganie ledów wynika z ich b. małej bezwładności (w przeciwieństwie do zwykłych żarówek). Jeśli Twój zasilacz 230VAC/12VDC na wyjściu nie daje wystarczająco dobrze odfiltrowanego lub lepiej - stabilizowanego napięcia, to będziesz miał mruganie 100Hz. W tej sytuacji musisz sprawdzić, jakież to cudo jest ten Twój zasilacz. Jeśli jest to zwykłe trafo + Graetz + elektrolit (niekiedy w samoróbach go nie ma), to właśnie tak masz - mruganie. Zasilacz stabilizowany (najczęściej przetwornica impulsowa) daje doskonale "gładkie napięcie", sztywno utrzymujące się na zadanym poziomie, tu:12VDC. Problem "zwykłego trafa" możesz rozwiązać dodając do ew. istniejącego kondensatora elektrolitycznego jeszcze jeden duży lub ich baterię, o łącznej wartości min. 22000uF (mikrofaradów), a jeszcze lepiej 47000uF, oczywiście na napięcie 25V (od bidy 16V).

Edytowane przez mot (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;)

- serio, tyle dałem w moim "starym" zasilaczu. Chcesz mieć gładki sztrum, daj dużo mikrofaradów. Zapewne Drogi Kristoferze dysponujesz oscyloskopem, to możesz sobie zobaczyć, jak wygląda kształt przebiegu DC ze słabą filtracją. ;)

Można powiedzieć, że LED-y muszą wtedy "mrugać". Co ciekawe, widać to najlepiej nie patrząc wprost na diodę(y), a nieco obok.

Edytowane przez mot (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej sytuacji musisz sprawdzić, jakież to cudo jest ten Twój zasilacz. Jeśli jest to zwykłe trafo + Graetz + elektrolit (niekiedy w samoróbach go nie ma), to właśnie tak masz - mruganie.

 

 

A gdzie mam szukać tego zasilacza? Czy może znajdować się w tej skrzynce?

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że deczko znam się na elektronach, nie potrafię - na podstawie zewnętrznego wyglądu - odpowiedzieć, z czym mamy do czynienia. Może ktoś z Szanownych Kolegów wie, jaki to typ zasilacza? Nie wykluczone, że właściwe jego bebechy mieszczą się w tej szerokiej, prostopadłościennej części pokrywy, po prawej stronie. Ze zdjęcia nie sposób odczytać opisów poszczególnych końcówek. Natomiast można dostrzec w tych okienkach bezpieczniki, raczej na 12V.Także piktogramy jednoznacznie sugerują, że to JEST zasilacz na 12V, ale co do typu - nie wiem. I jeszcze zobacz, czy nie masz osobnego zasilacza w komorach pod m-cami do spania.

Edytowane przez mot (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kolego ledy Tobie migają na zasilaczu bo to Twoje ustrojstwo jest tak kuriozalnie skonstruowane że na pompkę wody podaje jednopołówkowe 12v a na oświetlenie całkowicie zmienne .

 

Transformator mieści się pod rzędem bezpieczników .

Proponuje przed linią oświetlenia wstawić mostek Gretza i wyprostować w pełni prąd.

 

Jeśli nie wiesz jak, to : Wypnij przyczepę z sieci 230v.

Zdejmij obudowę Twego energobloku ze zdjęcia . Zrób fotkę w zbliżeniu płytki z bezpiecznikami a ja Tobie narysuje gdzie podłączyć wspominany mostek oraz gdzie go możesz zakupić.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kolego ledy Tobie migają na zasilaczu bo to Twoje ustrojstwo jest tak kuriozalnie skonstruowane że na pompkę wody podaje jednopołówkowe 12v a na oświetlenie całkowicie zmienne .

 

Transformator mieści się pod rzędem bezpieczników .

Proponuje przed linią oświetlenia wstawić mostek Gretza i wyprostować w pełni prąd.

 

Jeśli nie wiesz jak, to : Wypnij przyczepę z sieci 230v.

Zdejmij obudowę Twego energobloku ze zdjęcia . Zrób fotkę w zbliżeniu płytki z bezpiecznikami a ja Tobie narysuje gdzie podłączyć wspominany mostek oraz gdzie go możesz zakupić.

 

Pozdrawiam

 

 

Tak też uczynie jak piszesz ale w dniu jutrzejszym. Bardzo dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna ciekawa oferta biedrońki - latarka LED . Świeci jak wściekła, zarówno do przodu (skupiony snop światła), jak i z boku (ach ty zboku jeden!). 9,99pln - jak za darmo, na tę ilość ledów + cztery alkaliczne...

Edytowane przez mot (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kolego ledy Tobie migają na zasilaczu bo to Twoje ustrojstwo jest tak kuriozalnie skonstruowane że na pompkę wody podaje jednopołówkowe 12v a na oświetlenie całkowicie zmienne .

 

Transformator mieści się pod rzędem bezpieczników .

Proponuje przed linią oświetlenia wstawić mostek Gretza i wyprostować w pełni prąd.

 

Jeśli nie wiesz jak, to : Wypnij przyczepę z sieci 230v.

Zdejmij obudowę Twego energobloku ze zdjęcia . Zrób fotkę w zbliżeniu płytki z bezpiecznikami a ja Tobie narysuje gdzie podłączyć wspominany mostek oraz gdzie go możesz zakupić.

 

Pozdrawiam

 

 

Kolego Pasjonat zrobiłem jak napisałeś. Kupiłem również mostek oraz kondensator. Oto zdjęcia:

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Fotki nieco nieczytelne , Kalafonia przy lutach zasłania mi obszary w okół lutów ,więc nie jestem pewny w pełni co do prowadzonych ścieżek.

No ale myślę że wydedukowałem mimo wszystko prawidłowo.

 

Twój energoblok jest nieco posunięty technologicznie do przodu bo chociaż na pompkę wody podaje w pełni wyprostowany prąd. ( piny - 1,2,3,4,5,6) Przy czym pin 5,6 jest nie wykorzystany. Polaryzacja na tych pinach wygląda następująco : Parzyste to minusy , nieparzyste plusy)

 

Nie widzę jaki bezpiecznik jest przed mostkiem (pierwszy z góry) , przez który zasilany jest mostek Gretza, a dalej pompki wody i coś tam jeszcze co zostało niefabrycznie podlutowane (zdublowane przewody) w pinach 3 i 4.

 

 

Proponuje zrobić tak :

 

W związku że masz na płytce pełne DC ( prąd stały ) w układzie zasilania pompki (nie potrzebujesz już mostka) możesz przepiąć w ten układ dodatkowo oświetlenie z pinów 9 i 10.

 

Wykorzystaj wolne pola na piny 5 i 6 i podłącz tam przewody z pinów 9 i 10 . W wolne pole na pin 5 przelutuj pin 9 a w pole na pin 6 przelutuj pin 10 . Wówczas w instalacji oświetleniowej przyczepy będzie pełen prąd stały a plus na czerwonym przewodzie .

 

Teraz kwestia w/w bezpiecznika . Nie znam jego wartości ani obciążeń jakie są na zasilaniu pompki i czegoś tam jeszcze co zostało dolutowane ( 1,2,3,4) Ponadto nie wiem jaka jest suma obciążenia przez Twoje ledy.

Będziesz musiał to pomierzyć i zweryfikować wartość owego bezpiecznika.

 

Pamiętaj . Dedukuje ze zdjęcia , a to nie jest pełna gwarancja .Nie wiem czy przewody jakie są powpinane w odpowiednie piny odpowiadają opisowi urządzeń na obudowie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Fotki nieco nieczytelne , Kalafonia przy lutach zasłania mi obszary w okół lutów ,więc nie jestem pewny w pełni co do prowadzonych ścieżek.

No ale myślę że wydedukowałem mimo wszystko prawidłowo.

 

Twój energoblok jest nieco posunięty technologicznie do przodu bo chociaż na pompkę wody podaje w pełni wyprostowany prąd. ( piny - 1,2,3,4,5,6) Przy czym pin 5,6 jest nie wykorzystany. Polaryzacja na tych pinach wygląda następująco : Parzyste to minusy , nieparzyste plusy)

 

Nie widzę jaki bezpiecznik jest przed mostkiem (pierwszy z góry) , przez który zasilany jest mostek Gretza, a dalej pompki wody i coś tam jeszcze co zostało niefabrycznie podlutowane (zdublowane przewody) w pinach 3 i 4.

 

 

Proponuje zrobić tak :

 

W związku że masz na płytce pełne DC ( prąd stały ) w układzie zasilania pompki (nie potrzebujesz już mostka) możesz przepiąć w ten układ dodatkowo oświetlenie z pinów 9 i 10.

 

Wykorzystaj wolne pola na piny 5 i 6 i podłącz tam przewody z pinów 9 i 10 . W wolne pole na pin 5 przelutuj pin 9 a w pole na pin 6 przelutuj pin 10 . Wówczas w instalacji oświetleniowej przyczepy będzie pełen prąd stały a plus na czerwonym przewodzie .

 

Teraz kwestia w/w bezpiecznika . Nie znam jego wartości ani obciążeń jakie są na zasilaniu pompki i czegoś tam jeszcze co zostało dolutowane ( 1,2,3,4) Ponadto nie wiem jaka jest suma obciążenia przez Twoje ledy.

Będziesz musiał to pomierzyć i zweryfikować wartość owego bezpiecznika.

 

Pamiętaj . Dedukuje ze zdjęcia , a to nie jest pełna gwarancja .Nie wiem czy przewody jakie są powpinane w odpowiednie piny odpowiadają opisowi urządzeń na obudowie.

 

Pozdrawiam.

 

Kolego Pasjonat, długo sie zastanawiałem czy dam rade sam to zrobić i doszedłem do wniosku że wole nie ryzykować. Poprosiłem kolege elektronika i bez najmniejszych problemów polutował, wstawił mostek i transformator. Światełko świeci bez najmniejszego mrugnięcia. Bardzo dziękuję za pomoc. Zrobiłem fotke tego udoskonalenia ale było na prędce więc pewnie wszystkiego nie widać gdzie i co zostało dolutowane ale najważniejsze że działa! Kurde normalnie działa! :brawo: Już nie długo wyjazd (08-18 lipiec Pod Brzozami-Ustronie Morskie) więc budka bedzie gotowa w 100% do wyjazdu.:drive:

 

Pozdrawiam i dziękuję

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak się naczytałem Waszych wypowiedzi, że w końcu się zdecydowałem na modernizację całej instalacji na LED-y.

Po pierwsze czeka mnie przebudowa instalacji a własciwie modernizacja. Musze wyprostować prąd bo mam z trafo zmienny i LED-y nie pójdą.

Po drugie musze wymienić wszystkie żarówki na LE

Po trzecie oprócz istniejących punktów świetlnych planuję wrzucić kilka metrów taśmy LED w celu zrobienia klimatu i dodatkowego fajnego doświetlenia. W tym celu zamierzam zakupić ściemniacze aby było wiele wariantów do wyboru.

Po czwarte chcę wrzucić taśmę LED na zewnątrz cepki - pod istniejąca lampą.

W dalszych planach mam zakup solara i montaż ale do tego jeszcze chwilę czasu potrzebuję.

 

Mam do Was w związku z tym pytanie. Czy lodówka jak ją przełącze na 12 V zadziała mi na solarze? Jaką moc pobiera taka lodówka? Czy jest sens podłączania lodówki pod aku, który będzie ądowany z solara? czy to nie ma sensu ze względu na duży pobór mocy ?? Proszę o pomoc. Prosze Was równiez o wszelkie wskazówki jak już przeszliscie powyżej opisane etapy i spotkały Was nieplanowane problemy.

 

pozdrawiam i będe informował na bieżąco o postępach w pracach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.