Skocz do zawartości

Nocne ładowanie akumulatorów bez 230V


filipert

Rekomendowane odpowiedzi

980mm to minimum jakie znajdziesz

To pole 1000x2300 to masz na płasko ?    Ciężar dużego panela rzędu  20kg nie jest problemem jeśli tylko ładowność puszcza - przerzucisz ze 20kg na przód i będzie git.

Jeśli masz te 100x230 płasko to ani chwili bym sie nie zastanawiał - wchodzi spoko np  415W np Risen mono HF to ok 580złociszy  i  2015x998  waży ok 22kg do tego Tracer 3210 bo on akurat tak pod 40v lubi i najefektywniej wtedy robi MPPT  -  jest supcio. ew. zejdź na 350-360W ale nie niżej - różnica wymiarów będzie na długości w kasie może stówka nie wiem czy warto.
Bedzie zapas na wiosna/jesień a jak znam życie to te zakładane 30Ah przekroczysz, weź policz w cyklu np 3 doby - w tym 1 słoneczna  i to na jesieni jak masz ostrego 5-6h słońca 
Wiem że jesteś po wydatkach ale mimo wszytko nie idź drogą tej próby 180W to jest od razu w plecy w kasie mowy nie ma żeby wystarczył  - nie pierniczyłbym się też z upychaniem malizn, kłopot z łączeniem i dużo drożej to wyjdzie dobrze Bartek mówi , kolejna sprawa małe najprawdopodobniej nie będą w Half Cut a to sporo daje.

Dobra nawet załóżmy te 30Ah dobowo buda + 20Ah średnio wózek - już jest kicha jeśli przyjmiesz taki cykl jw - moja rada idż w duży panel i myśl o większym aku rzedu 150-170Ah
Mamy przykładowo te 50Ah dobowo - ok zajedziesz gdzieś na miejsce koczowania naładowany i ale jutro i pojutrze trafia się 2 pochmurne dni - już ta stówka jest mało - jak zaczniesz nisko doić ten aku szybko go zarżniesz


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 272
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

8 godzin temu, smok_wawelski napisał:

980mm to minimum jakie znajdziesz

tak mi tez wychodzi

8 godzin temu, smok_wawelski napisał:

To pole 1000x2300 to masz na płasko ?

Tak, załamanie zaczyna się 1000mm od okna

 

8 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Ciężar dużego panela rzędu  20kg nie jest problemem jeśli tylko ładowność puszcza

Ciężar na końcu przyczepy spokojnie mogę zneutralizować zalewając mniej wody na trasę a resztę brać do auta. Choć niewątpliwie było by korzystniej upchnąć wszystko centralnie i nawet znalazłem panel który upchnął bym miedzy klimą a oknem na przodzie ale poli i stąd szukałem u Ciebie wiedzy, bo pamiętałem, że też o poli na początku myślałeś.

 Bardziej chodziło mi o problem siły nośnej którą taki panel wytworzy. Tutaj widzę rozwiązanie, aby kleić na kątowniki alu po całej długości dłuższego boku.

9 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Jeśli masz te 100x230 płasko to ani chwili bym sie nie zastanawiał - wchodzi spoko np  415W np Risen mono HF to ok 580złociszy  i  2015x998  waży ok 22kg do tego Tracer 3210 bo on akurat tak pod 40v lubi i najefektywniej wtedy robi MPPT  -  jest supcio. ew. zejdź na 350-360W ale nie niżej - różnica wymiarów będzie na długości w kasie może stówka nie wiem czy warto.

Bartek zaproponował 280W a to już sporo, Ty podbijasz stawkę ;)

Masz rację, że finansowo, to nie warto sobie żałować tych Wat, bo im większy panel tym tańszy 1W.

9 godzin temu, smok_wawelski napisał:

nie idź drogą tej próby 180W to jest od razu w plecy w kasie mowy nie ma żeby wystarczył  - nie pierniczyłbym się też z upychaniem malizn, kłopot z łączeniem i dużo drożej to wyjdzie

Tak, wiem, że drugi panel podraża sprawę o 100% jak mówimy o nówce. Ale za namową Bartka poszukuję używek.

9 godzin temu, smok_wawelski napisał:

jak znam życie to te zakładane 30Ah przekroczysz

tak jak teraz to pewnie nie ale jak już duża elektrownia na dach pójdzie, to faktycznie, pomyślę o przetwornicy i może nawet ekspres z czasem...

Zaczynasz mnie przekonywać ;)

9 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Dobra nawet załóżmy te 30Ah dobowo buda + 20Ah średnio wózek - już jest kicha jeśli przyjmiesz taki cykl jw - moja rada idż w duży panel i myśl o większym aku rzedu 150-170Ah
Mamy przykładowo te 50Ah dobowo - ok zajedziesz gdzieś na miejsce koczowania naładowany i ale jutro i pojutrze trafia się 2 pochmurne dni - już ta stówka jest mało - jak zaczniesz nisko doić ten aku szybko go zarżniesz

Akumulator już zamówiony 110Ah ale jeśli dobrze zrozumiałem, to podpięcie zestawu 2x50Ah przez cyrixa powoduje, że pobór z aku hotelowego jest równoważony prądem z akumulatorów dodatkowych.

Jak się trafi kiepska pogoda, to wózek nie nakręci dużo km wiec głód na Ah też zmaleje.

Tu jednak kolejny dylemat, tym razem z ładowaniem, bo jeden zestaw aku do wózka to AGM a drugi żel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, filipert napisał:

Bardziej chodziło mi o problem siły nośnej którą taki panel wytworzy. Tutaj widzę rozwiązanie, aby kleić na kątowniki alu po całej długości dłuższego boku.

Dokładnie tak bym zrobił - w kątownik możesz wkleić jeszcze cos skośnie jako owiewke i po problemie. Nawiasem okna dachowe  i inne szpeje przed nim juz trochę strugę roztłuką a siłą aerodynamiczna w sumie jak jest przelot to nie będzie duża ale mimo wszystko zamknąłbym wiatrowi pod spód.

8 godzin temu, filipert napisał:

Bartek zaproponował 280W a to już sporo, Ty podbijasz stawkę ;)

Bartek jest praktyk - ja amator ale wydaje mi się że obaj mamy rację - to wszystko zależny od tego jakie założenia autonomiczności energetycznej się przyjmie i jakie założenia pogodowe
Weźmy ten panel  280W - napięcie ma dość niskie będzie słabo pracować MPPT np. Tracer optymalnie ma chyba ok 37V - to też przekłada się na uzysk energii.

8 godzin temu, filipert napisał:

Masz rację, że finansowo, to nie warto sobie żałować tych Wat, bo im większy panel tym tańszy 1W.

Dokładnie tak - ja o sobie jeszcze powiem "bidnego nie stać na oszczędności"  dlatego nie 1 mały i późniejsza dokładka -  ja jestem chłopak pod szmatą wychowany i w środku pałacu nie muszę mieć ale zimne piwo w lodówce i ciepło z webasto tak :) a to moi 2 najwięksi pradożercy na szczęście jeden bardziej letni a drugi bardziej zimowy więc całkiem się nie zsumują.

8 godzin temu, filipert napisał:

Ale za namową Bartka poszukuję używek.

OK np. Tarnowskie Góry - paru kumpli kupowało i chwala ale.....
Też się przymierzałem ale zobacz co jest z używek - max 280W które Europejczyk ściągnął z farmy po  x latach więc nie maja one już tych 280W, kolejna sprawa to to że zwykle nie są HF  diod bypas też zwykle maja mało a to przekłada się na wydajność jak trochę cienia panel złapie - porozgryzaj jak panel wyłącza się kawałkami gdy nie ma słońca na całej powierzchni .  Kolejna sprawa to to że panel na którym pisze 280W  to nie da nigdy 280W  -   2 sprawy porównaj parametry NOCT i STC oraz weź pod uwagę że jak leży płasko to jego moc spada znacznie bo 20-25%  a zobacz sobie TUTAJ jak słoneczko pada w ciągu roku w rożnych lokalizacjach 

Owszem Bartek ma rację że używki będa chodzić większość paneli ma deklarowane 80% mocy po 20latach więc tragizmu nie ma. Kolejna sprawa używka no dobra tylko typoszereg wymiarowy może być kapkę inny, może  być konieczność zmiany mocowań jak kiedyś dojrzejesz do innego panela to też są minusy

8 godzin temu, filipert napisał:

Zaczynasz mnie przekonywać ;)

Zapewniam Cię że stare porzekadło mówiace:  apetyt rośnie w miarę jedzenia - jest prawdziwe :)    Dowód p. filipert i jego buda :)  owszem wiem że to też powodowane Waszymi uwarunkowaniami ale mimo wszystko  jak lata lecą to człowiek chciałby to jeszcze i tamto - w końcu to ma być przyjemność a nie biwakowanie z watomierzem czy amperomierzem w ręce. Tu p. dowód smok_wawelski jak się po rozkminkach zwiększyło w panelu :) 

8 godzin temu, filipert napisał:

Akumulator już zamówiony 110Ah ale jeśli dobrze zrozumiałem,

Aku nie problem kiedyś wymienić lub dokupić drugi - gorzej z panelem i regulatorem tu zwłaszcza z regulatorem  topisz praktycznie kasę bo gdy dasz teraz mały tani to idzie na połkę jak dołożysz panel, panel to z kolei mocowania, przeróbki przelotki itp itd....   Jeśli chcesz tymczasowo iść w mały panel używany to zbuduj instalację tak aby była możliwa rozbudowa ale lepszym rozwiązaniem wydaje mi sie zacisnąć zęby i zrobić od razu na gotowo

Wg mnie Cyrix robi tak - jeśli hotelowy pełny da nadwyżkę z solara na aku dodatkowy w moim przypadku rozruchowy.
Jeśli rozruchowy pełny da nadwyżkę z altka na hotelowy o ile ten nie jest pełny - nie rozważałem przypadku aku dodatkowych - tu musisz się upewnić bo altek daje wyższe napięcie niż będą miały te 2 Twoje dodatkowe aku

8 godzin temu, filipert napisał:

Jak się trafi kiepska pogoda, to wózek nie nakręci dużo km wiec głód na Ah też zmaleje.

Z tym się  nie całkiem sie zgodzę   - pochmurny ciepły dzień bez deszczu i ........   po mojemu nie będziecie siedzieć przy budzie :) 

Nie ma co gdybać -  to policzalne a założenia autonomii i pogody trzeba przyjąć samemu każdy dla siebie  - pobaw się liczydełkiem które Ci załączam może troszkę pomoże mniej głowę męczyć  w końcu po to wymyślono excela :) 

BILANS ENERGII.xlsx

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, smok_wawelski napisał:

Weźmy ten panel  280W - napięcie ma dość niskie będzie słabo pracować MPPT np. Tracer optymalnie ma chyba ok 37V - to też przekłada się na uzysk energii.

Dlatego pomysł z 2x130-180 np aby podbić napięcie i to dlatego używki aby dało się znaleźć panele poniżej 200W w rozsądnej cenie.

Ale nie brnijmy już w tą stronę. Przekonujesz mnie do nowego dużego panela. 

2 godziny temu, smok_wawelski napisał:

Wg mnie Cyrix robi tak - jeśli hotelowy pełny da nadwyżkę z solara na aku dodatkowy w moim przypadku rozruchowy.
Jeśli rozruchowy pełny da nadwyżkę z altka na hotelowy o ile ten nie jest pełny - nie rozważałem przypadku aku dodatkowych - tu musisz się upewnić bo altek daje wyższe napięcie niż będą miały te 2 Twoje dodatkowe aku

To jest do rozgryzienia, może ktoś rozstrzygnie

2 godziny temu, smok_wawelski napisał:

Nie ma co gdybać -  to policzalne a założenia autonomii i pogody trzeba przyjąć samemu każdy dla siebie  - pobaw się liczydełkiem które Ci załączam może troszkę pomoże mniej głowę męczyć  w końcu po to wymyślono excela :)

Bardzo dziękuję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, smok_wawelski napisał:
17 godzin temu, filipert napisał:

Dlatego pomysł z 2x130-180 np aby podbić napięcie

to sensowny pomysł w kontekście MPPT :ok:

a nawet bez podbijania ale w dobrej cenie np. takie coś

image.png.ca50b3d8c330b7dc0d80fd2746a340d3.png

i chyba jest HF, tylko w tym przypadku było by 2x 14,8kg... więc 1x 300+ znów wygrywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna możliwość na taki dach, ale niestety, raczej nieopłacalna, za to dająca się w razie potrzeby jeszcze rozbudować. Panele 50-60W połączone w 2 stringi po 3, byłoby 300-360W, niestety koszt jest większy (panel 200-250 zł). Zaletą są cienkie ramki i w sumie jeśli idzie o sztukę, niewielka waga (pewniejsze mocowanie na klejonych do poszycia uchwytach, na 1 kpl. 6szt uchwytów, cirka 6-7 kg, czyli 2 panele - to nie jest nieistotne, bo blacha w przeciwieństwie do ścian zwykle nie jest klejona do konstrukcji dachu, więc klejąc uchwyty klei się do płata samej blachy, o czym warto pamiętać dając pojedynczy panel 300-40W prawie 2m2 i ok. 20 kg, z ramką grubości np. 4,5-5 cm), możliwość upchania na tym dachu w dowolne wolne miejsce, zoptymalizowania tego pod mppt spinając w stringi 2x3 panele, 3x 2 panele, czy gdyby okazało się że jeszcze trochę prądu jednak braknie, niewielkim kosztem dołożenia jeszcze 2 szt (kwestia zapasu mocy regulatora), z równomiernym obciążeniem dachu, możliwość podzielenia tego w razie potrzeby np. 4-6 szt do ładowania aku wózka bezpośrednio z drugiego regulatora 24V, zawsze to wydajniej (zakładam że są 2 kpl), a 2-4 szt do potrzeb bytowych. Mając docelowo 6-8szt (300-480W) do potrzeb i bytowych, i ładowania aku, można byłoby sobie to w razie czego dopiąć we właściwej konfiguracji wg potrzeb do właściwego regulatora (osobne przewody z każdego panelu lub pary paneli sprowadzić do cepy i dopiero w cepie zrobić połączenia w stringi itp), i np. jesienią lub w razie jakiejś gorszej pogody latem korzystać z konfiguracji 2+6 (bytowe, wózek) kosztem strony "bytowej" a gdy słońca jest więcej, i dobrze się to wszystko ładuje, 4+4. Z jednej strony, dach zawalony, ale z drugiej - liść na panelu itp wyłączy część jednego  panelu lub 1 panel, a np. będąc częściowo lub przez część dnia w cieniu, spora szansa że inne panele będą pracować, plus można balansować wg potrzeb (aku wózka/bytowe) lub przełączyć odpowiednią liczbę paneli pod drugi regulator i wydajniej ładować w układzie z napięciem od razu 24V (wtedy np. przepiąć stringi w wyższe napięcie). Pewnie że byłoby to droższe, i brzmi to skomplikowanie, ale gdyby dobrze pogłówkować nad szczegółami (żeby to też zrobić bezpiecznie pod kątem eksploatacyjnym) dawałoby to spore pole manewru, przy twoim dość w sumie konkretnym zapotrzebowaniu.    

Ostatnio kupiłem praktycznie taki sam panel jak na ostatnim zdjęciu, wytargałem go na próbę na słońce żeby sprawdzić czy jest żywy, uwierz, jest co targać. Wagowo 1 taki ok. 15 kg to będzie 4-5 paneli 50W (gdyby poprzedni właściciel niestety nie powiercił dachu pod obecny panel, wziąłbym 4 małe do mocowania na uchwytach klejonych). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2021 o 17:01, smok_wawelski napisał:

Wg mnie Cyrix robi tak - jeśli hotelowy pełny da nadwyżkę z solara na aku dodatkowy w moim przypadku rozruchowy.

 

Jeśli rozruchowy pełny da nadwyżkę z altka na hotelowy o ile ten nie jest pełny

Dokładnie tak działa cyrix.

6 godzin temu, filipert napisał:

a nawet bez podbijania ale w dobrej cenie np. takie coś

image.png.ca50b3d8c330b7dc0d80fd2746a340d3.png

Ja mam bardzo podobne dwie 185W - wyższe napięcie świetnie się sprawdza w "gorsze" dni...

kiedyś myślałem żeby je spiąć jeszcze w szereg...ale odpuściłem temat...tym bardziej że zauważyłem że często stoję tak że pół auta mam w słońcu pół w cieniu (jeden panel nasłoneczniony drugi zimny)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, czyś napisał:

blacha w przeciwieństwie do ścian zwykle nie jest klejona do konstrukcji dachu, więc klejąc uchwyty klei się do płata samej blachy, o czym warto pamiętać dając pojedynczy panel 300-40W prawie 2m2 i ok. 20 kg, z ramką grubości np. 4,5-5 cm

faktycznie, to istotna kwestia, nawet jak dobrze pokleję, to naprężenia będzie przenosiła tylko cienka blacha alu. @smok_wawelski będzie mocował do sztywnej konstrukcji i to zupełnie co innego... nie słyszałem aby ktoś jeździł z takim skrzydłem na dachu przyczepy.

Dlatego pomimo, wszelkich aspektów ekonomicznie, zdecydowanie wskazujących na jeden duży panel, to nie zakopałem pomysłu z czymś mniejszym.

4 godziny temu, czyś napisał:

Panele 50-60W połączone w 2 stringi po 3, byłoby 300-360W, niestety koszt jest większy (panel 200-250 zł). Zaletą są cienkie ramki i w sumie jeśli idzie o sztukę, niewielka waga (pewniejsze mocowanie na klejonych do poszycia uchwytach, na 1 kpl. 6szt uchwytów, cirka 6-7 kg, czyli 2 panele

Wagowo jednak jeden panel wypada nieco korzystniej ale już rozłożenie masy i punkty mocowań to diametralnie wygrywa zestaw.

4 godziny temu, czyś napisał:

możliwość podzielenia tego w razie potrzeby np. 4-6 szt do ładowania aku wózka bezpośrednio z drugiego regulatora 24V, zawsze to wydajniej (zakładam że są 2 kpl), a 2-4 szt do potrzeb bytowych. Mając docelowo 6-8szt (300-480W) do potrzeb i bytowych, i ładowania aku, można byłoby sobie to w razie czego dopiąć we właściwej konfiguracji wg potrzeb do właściwego regulatora (osobne przewody z każdego panelu lub pary paneli sprowadzić do cepy i dopiero w cepie zrobić połączenia w stringi itp), i np. jesienią lub w razie jakiejś gorszej pogody latem korzystać z konfiguracji 2+6 (bytowe, wózek) kosztem strony "bytowej" a gdy słońca jest więcej, i dobrze się to wszystko ładuje, 4+4.

kusząca propozycja ale przy dużej elektrowni akumulator hotelowy będzie się ładował w mig i szybko przełączał na dodatkowe a przy naprawdę niekorzystnych warunkach zawsze mogę gdzieś podrzucić akumulatory/wózek i podpiąć do 230V. Ładowanie bezpośrednie 24V to rozumiem, że kolejny regulator, no i jeszcze kwestia przełączania poszczególnych stringów... 

4 godziny temu, czyś napisał:

Pewnie że byłoby to droższe, i brzmi to skomplikowanie, ale gdyby dobrze pogłówkować nad szczegółami (żeby to też zrobić bezpiecznie pod kątem eksploatacyjnym) dawałoby to spore pole manewru, przy twoim dość w sumie konkretnym zapotrzebowaniu. 

Chyba zbyt to skomplikowane dla mnie.

Ale idea kilku stringów lub przynajmniej dwóch paneli jak u kol. @Misio pozostaje do rozpatrzenia.

Dzisiaj znów wpadłem na ciekawe egzemplarze w dobrej cenie ale niestety trochę za szerokie.

 

2 godziny temu, Misio napisał:
W dniu 3.02.2021 o 17:01, smok_wawelski napisał:

Wg mnie Cyrix robi tak - jeśli hotelowy pełny da nadwyżkę z solara na aku dodatkowy w moim przypadku rozruchowy.

 

Jeśli rozruchowy pełny da nadwyżkę z altka na hotelowy o ile ten nie jest pełny 21 kB · 6 pobrań

Dokładnie tak działa cyrix.

OK, ale czy puści prąd w moim układzie z dodatkowych na hotelowy jak w nocy napięcie zejdzie niżej niż dodatkowych.

P.S.

jak rysujecie te wszystkie schematy? Bo w końcu przydało by się gadać na konkrecie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, filipert napisał:

OK, ale czy puści prąd w moim układzie z dodatkowych na hotelowy jak w nocy napięcie zejdzie niżej niż dodatkowych

Niezbyt rozumiem pomysłu...jeżeli dodatkowe będą ładowane w tym momencie (i już będą uzyskiwały poziom naładowania) to przepnie ładowanie na dodatkowe...

Istnieje też możliwość "zwarcia" Cyrixa zworą - wiec można mu dorobić dodatkowe jakieś sterowanie...

 

Co do układów 12 i 24V - bym zbytnio ich nie mieszał - 24V ma dużo plusów (sam myślałem by taką w Hermanie zrobić), ale to mocno komplikuje układ...12V jest prostsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Misio napisał:
8 godzin temu, filipert napisał:

OK, ale czy puści prąd w moim układzie z dodatkowych na hotelowy jak w nocy napięcie zejdzie niżej niż dodatkowych

Niezbyt rozumiem pomysłu...jeżeli dodatkowe będą ładowane w tym momencie (i już będą uzyskiwały poziom naładowania) to przepnie ładowanie na dodatkowe...

Istnieje też możliwość "zwarcia" Cyrixa zworą - wiec można mu dorobić dodatkowe jakieś sterowanie...

Chodzi mi o sytuację nocną, bez ładowania już. Doczytałem w instrukcji, że mogę spiąć cały zestaw równolegle przełącznikiem

Cytat

Połączenie równoległe w sytuacji awaryjnej (wspomaganie rozruchu)

Przełącznik Cyrix można również włączyć przyciskiem (pozostaje włączony przez 30 sekund) lub przełącznikiem w celu ręcznego, równoległego połączenia akumulatorów. Przydaje się to szczególnie w sytuacji awaryjnej, gdy akumulator rozruchowy jest rozładowany lub uszkodzony.

Czy o to "zwarcie" Ci chodziło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan klaruje się w kierunku 2x180W co dało by podobnie jak 1x360W około 20kg na dachu.

Natknąłem się jednak na ciekawa ofertę

FV_100W_6kg.png.22b2db6a6233463d9d31d3ef4a6097cf.png

Pisałem i potwierdzili wagę 6,2kg

Ma też dość małe wymiary i dość przystępna cenę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.