Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Smoku od czasu pytań do dzisiaj trochę czasu minęło i jestem posiadaczem 3 elastyków 180W ... skorzystałem z Twoich sugestii i do tego mam Victrona MPPT100/50 w trakcie testów...

najważniejsza informacja dotycząca elastyków to to że „elastyczne” są z nazwy :) planowałem umieścić dwa takie panele na alkowie ... dobrze, że zabudowa dopiero powstaje i mogę zmienić promień ugięcia bo kupione panele uginają się słabo. 
 

 

0398E795-DF71-40B7-9216-3C92482A12CD.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@coxWlkp jak planujesz je mocować przez jakąś ramkę?

Aby nie było naprężenia w różnicach temperatur. 

Podzielisz się wynikami vs klasyczne, czy jest przepaść.

wow 3x180W? Co planujesz na tym zasilać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowym kryterium które spowodowało, że wybrałem elastyczne panele to była ich waga. Mam jeszcze trochę miejsca na budzie wiec jeśli będzie brakowało prądu to może dołożę 360W i ramkowym rozwiązaniu ale to dodatkowe 20kg... wiec życie pokaże czy będzie można.

Po testach przy obecnej pogodzie układ daje jakieś 5A a akumulator 200Ah na max ładuje się takim prądem przez 32h .... czyli ponad tydzień.

To kiepska perspektywa. Auto będzie wykorzystywane również w zimie wiec każdy amper ma znaczenie. 
 

Porównując elastyka a ramkowego to moc (180W...320-360W) i waga (6-8kg ... 20-22kg) oczywiście różnice w montażu. Elastyka należy wkleić a ramkę montujesz na uchwytach ... 

Co do zasilania, lodówka, pompa wody, pompa do ścieków, oświetlenie, webasto, ekspres do kawy  i przetwornica.

Jak już wielokrotnie koledzy przy innych wątkach podkreślali - prądu w camperze nigdy za dużo :) 

Po następnych testach ( zwłaszcza jak już dojdzie zamówiona ładowarka) będę mógł powiedzieć coś więcej o akumulatorze LiFePo4 i czy założenia okazały się wystarczające czy będę musiał dołożyć Ah do mojej zabudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, coxWlkp napisał:

Smoku od czasu pytań do dzisiaj trochę czasu minęło i jestem posiadaczem 3 elastyków 180W

zatem skoro kobyłka u płotu nie bardzo rozumiem po co pisałeś ten post :) 

W dniu 17.11.2020 o 19:42, coxWlkp napisał:

Miałem cichą nadzieję, że ktoś podzieli się opinią, doświadczeniem oraz wiedzą techniczną ... :) ale jakoś idzie jak krew z nosa.

a z victrona "bedziesz pan zadowolony" :) 

24 minuty temu, coxWlkp napisał:

będę mógł powiedzieć coś więcej o akumulatorze LiFePo4

napisz koniecznie - temat żywotnie mnie interesuje zwłaszcza że pojawiły się Litokala w ciekawej cenie na Ali 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano tylko o ile na jednym sztywnym to idzie w miarę prosto zrobić to jednak na 3 flexach poprzestawianych i podzielonych daszkami to owszem korzystniej bo lżejsze ale jednak trochę rzeźby będzie żeby podnosić trzy.
No ale nikt nie mówił że będzie łatwo i wszystko jest do zrobienia :)

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe ... jeden z kolegów radził również turbinę wiatrową w wersji składanej :) ale nie dajmy się zwariować ... problem z panelami zimą to czas świecenia słońca :) 

Ale najważniejsza sprawa którą sobie uświadomiłem dzięki tej dyskusji ... w Skandynawii (koło podbiegunowe) zimą solary mogę zostawić w domu :) ...tam jest noc.

zawsze jest coś czego konstruktor nie przewidzi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierasz się na Nordkapp ? kup agregat :)

 

Mylisz się mocno to nie tylko czas gdy słonko świeci ale i kat padania światła od słoneczka.

Solarki dają najwięcej prądu gdy światło pada prostopadle a z katem różnica jest spora

Podeślę Ci z domu fajna stronkę gdzie sobie to zobaczysz te katy. default_smile.png

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Przepraszam masz rację. Kąt ma wpływ ...do 25% wydajności systemu.

Zima, Skandynawia, ....panele słoneczne, aku 200Ah, max 400 Ah = agregat lub gniazdo 230v .. inaczej nie naładujesz nawet z obrotowym systemem pozycjonującym panele solarne  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na równik i nie trzeba pozycjonera paneli default_smile.png

Tyle że temperatura też ma wpływ na wydajność pv default_sad.png

To właśnie też częsty błąd podobnie jak kąt producenci prześcigają się marketingowo podając moc nominalną przy stc ktorej praktycznie nigdy panel nie osiągnie a noct już małym druczkiem albo wcale

Temperaturowo flexy niestety gorzej się mają od sztywnego z fest luftem pod spodem

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kąt zależy od położenia geogr, pory roku i pory dnia.
Stronkę z kalkulatorem i symulacjami myślałem że tylko z domu ale znalazłem Opera jest kochana z funkcja synchronizacji :)

Można sobie prześledzić zmieniając parametry właśnie na tej stronce

https://darekk.com/sun/solar-position-calculator

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba się wątki Ci pomyliły

Wracając do ustawienia paneli u mnie dzisiaj teraz powinny raczej wisieć na boku auta a nie leżeć na dachu a optimum to ok 14st odchylenia od pionu

http://darekk.com/sun/solar-position-calculator?lat=50.06166667&lon=19.93722222&z=9&tz=+1&loc=Krak%C3%B3w

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, smok_wawelski napisał:

...............nikt nie mówił że będzie łatwo i wszystko jest do zrobienia :)

łatwo to będzie ogniwo na metanol wstawić  :winner:

https://ogrzewania.pl/Efoy_Comfort_140i?gclid=CjwKCAiA7939BRBMEiwA-hX5J-QN2Os4Ii05h-F4mLEv5-Vbgu5oj6lP8ad0g8BduYc_3ZMVlb8ymBoCsdwQAvD_BwE

 

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.